Saunanın sağlık açısından 8 önemli faydası

Saunalar kuru veya ıslak olabilecek şekilde ısı terapilerinin yapıldığı ufak alanlardır. Saunanın faydalarından yararlanmak istiyorsan tek seansın yeterli olmayacağını bilmelisin. Fakat birkaç seans sonra saunanın eşsiz faydalarını hissetmeye başlayabilirsin.

Sauna çok sık ziyaret ettiğimiz bir yer olmayabilir. Ancak İskandinav kültüründe önemi oldukça büyüktür. Geçmişten bugüne kadar bir terapi aracı olarak kullanılan saunanın insan sağlığına sayısız faydası vardır. Saunanın sağlık açısından faydalarını öğrenmeye hazır mısın?

Saunalar kuru veya ıslak olabilecek şekilde ısı terapilerinin yapıldığı ufak alanlardır. Saunanın faydalarından yararlanmak istiyorsan tek seansın yeterli olmayacağını bilmelisin. Fakat birkaç seans sonra saunanın eşsiz faydalarını hissetmeye başlayabilirsin.

Toksinleri temizler

İnsan vücudunda yer alan toksinleri vücuttan atmanın en kolay yollarından biri terlemedir. Terleme, vücudun çeşitli yollarla almış olduğu toksinlerden arınma konusunda sana yardımcı olur. Saunanın tam olarak işe yaradığı nokta burasıdır.

Saunadaki yoğun ısı seansları sırasında oldukça terlersin. Bu terleme toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu durumda vücudun rahatlamış olur. Kendini daha enerji dolu ve daha rahat hissedersin. Vücudunu toksinlerden arındırmanın en iyi yollarından biri saunaya gitmektir.

Kilo vermene yardımcı olur

Kilo vermek istiyorsan ve bunu çok zahmetsiz bir biçimde yapmak istiyorsan sauna ile tanışmayı düşünebilirsin. Sauna terapisi en az çabayla kilo vermek için harika bir yöntemdir. Bunun sebebi kuru sıcaklığın kalp atış hızını önemli ölçüde artırmasıdır.

Rakamlarla anlatacak olursam yaklaşık 150-170 derece sıcaklıkta 20-25 dakikalık bir sauna seansı ile 400-500 kalori yakmak mümkündür. Sauna terapisi sırasında vücudun metabolizması tıpkı fiziksel egzersizlerde olduğu gibi hızlanır. Bu nedenle sauna kilo vermene yardımcı olabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Saunanın en büyük yararlarından birisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Sauna terapileri daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmana yardımcı olurlar. Bunun temel sebebi ise seanslar sırasında üretilen beyaz kan hücreleridir.

Nabin Paudyal‘in belirttiği gibi “beyaz kan hücreleri enfeksiyonlara karşı savaşır” ve bu bağışıklık sistemin için önemli bir katkıdır. Düzenli sauna kullanıcıları normal insanlara göre daha sağlıklı kalırlar ve hastalıklarda daha kolay iyileşirler. Bunun sebebi beyaz kan hücreleridir.

Sosyalleşmeyi sağlar

Saunanın bu faydası tüm saunalar için geçerli değildir. Kendine özel ufak bir odada sauna seansı gerçekleştirdiğin zaman tek başına olursun. Ancak, sauna terapilerini diğer insanlarla birlikte gerçekleştirdiğin zaman sosyalleşme fırsatı elde edersin.

Herkese açık olan saunalardan birine arkadaşlarınla birlikte gidebilirsin. Bu aşırı sıcak ortam rahatlamak için mükemmel bir alandır. Bununla birlikte arkadaşlarınla sağlıklı bir vakit geçirmeni sağlayan alanlardan biridir. Sauna terapisini asla tek kişilik bir işi gibi düşünmemelisin.

Dayanıklılığı güçlendirir

Her vücudun dayanabileceği bir sıcaklık miktarı vardır. Buna ısı toleransı adı verilir. Her insanda farklı olan ısı toleransı sauna kullanıcılarında çok daha yüksektir. Çünkü düzenli sauna kullanımı ısı toleransına ait eşiğin artmasına neden olur.

Isı toleransı yüksek olan bireyler fiziksel egzersizler yaparken daha az yorgunluk hissederler. Bununla birlikte uzun bir süre enerji seviyelerini korumayı başarırlar. Tüm bunlar nedeniyle, sauna kullanıcıları spor yaparken çok daha dayanıklı olurlar.

Saç sağlığını destekler

Birçoğumuz saçlarımızın sağlıklı olabilmesi için çeşitli kremler, şampuanlar veya özel karışımlar kullanırız. Özellikle kadınlarda bu çok daha yaygın bir alışkanlıktır. Saunalar ise doğal yollardan saç sağlığını desteklemeyi başarırlar.

Düzenli olarak sauna terapilerine giden biriysen saç derinde yer alan yağ bezlerini aktif hale getirebilme imkanına sahipsin demektir. Bu aktiflik durumu saçın daha kaliteli ve daha sağlıklı bir şekilde nemlenmesini sağlar. Sonuç olarak çok daha canlı görünen saçlara sahip olursun.

Kasların rahatlamasını sağlar

Güçlü ve ağır egzersizler yapan insanların spor yaptıktan sonra kaslarını rahatlatmaları gerekir. Birçok modern ve gelişmiş spor salonunda sauna olmasının sebebi saunanın bu rahatlama sürecine destek olmasıdır. Sauna terapisi kasları rahatlatmak için kullanılabilecek etkili bir yoldur.

Sauna terapisi sırasında terlendiğinde vücudundaki çeşitli atıkları ortadan kaldırmış olursun. Terapi sırasında yorgun ve gergin kaslara giden kan akışı artış gösterir. Bu sebepten ötürü kaslarının çabuk iyileşmesi ve daha çabuk rahatlaması mümkün hale gelir.

Genç görünmeni sağlar

Cilt sağlığı her insan için önemlidir. Cilt sağlığını desteklemek için düzenli egzersiz yapman gerekir. Saunalar ise bu işi kolaylaştıran en önemli alanlardan birisidir. Saunalar cildinin egzersiz yapmasına yardımcı olarak daha genç görünmeni sağlarlar.

Yaşlandıkça cildimiz daha elastik hale geldiğinden ölü hücrelerin çoğu gözeneklere birikir. Saunadaki birkaç seans cildimize kan akışını iyileştirir. Bu sayede yeni cildin büyümesi kolaylaşır ve daha önce birikmiş tüm ölü hücreler temizlenir. Böylece daha sağlıklı ve genç bir cilde sahip olursun.

Umarım bu bilgiler saunanın faydalarını öğrenme konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Not: Burada yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Tıbbi durumla ilgili soruların için daima doktora başvurmalısın.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...