Rebound ilişkide olduğunun 11 belirgin işareti

Bir ilişkiyi sona erdirmek özellikle zaman, enerji, çaba, para ve geri alamayacağın diğer şeyleri adadığında yapılması en zor şeylerden biri olabilir. Bir kişinin iyileşmesi ve hayatına geri dönmesi biraz zaman alabilir. Herkes farklı olduğu için birini unutmanın ne kadar sürdüğüne veya tekrar çıkmaya karar verilecek zamanı belirlemek kolay değildir.

Bir ilişkiyi sona erdirmek özellikle zaman, enerji, çaba, para ve geri alamayacağın diğer şeyleri adadığında yapılması en zor şeylerden biri olabilir. Bir kişinin iyileşmesi ve hayatına geri dönmesi biraz zaman alabilir. Herkes farklı olduğu için birini unutmanın ne kadar sürdüğüne veya tekrar çıkmaya karar verilecek zamanı belirlemek kolay değildir.

Bazıları için birkaç ay sürebilir ve diğerler için yıllar sürmesi söz konusudur. İyileşme doğrusal bir değere sahip değildir. Fakat çok hızlı ilerlediğin zaman ve önceki ilişkiden herhangi bir sorunu iyileştirmek için zamanı ayırmadığında ne olur? Bir toparlanma ilişkisi anlamına gelen rebound ilişkide kendini bulabilirsin.

Bir rebound ilişki nedir?

Bir rebound ilişkisi yakın zamanda romantik bir ilişkiyi bitirmiş bir bireyin, duygusal olarak ayrılıktan iyileşmemiş olmasına rağmen başka biriyle ilişki kurduğu bir ilişkidir. Buna genel olarak toparlanma ilişkisi adı verilir. Bir toparlanma ilişkisine atlamak, bir ayrılıktan sonra hızlı bir şekilde gerçekleşebilir.

İnsanlar birçok nedenden ötürü rebound ilişki ararlar. Birbirinden farklı insanların aynı olduğunu düşünmek doğru değildir. Bununla birlikte, tipik olarak üzüntü, incinme, öfke, suçluluk ve muhtemelen utanç gibi olumsuz duyguların başa çıkmaya hazır olunmayan duygular olması söz konusudur.

Rebound ilişkiler hızlı olma eğilimindedirler ve genellikle uzun sürmezler. Bunun sebebi, rebound ilişkilerin genellikle sağlam bir temel üzerine inşa edilmemiş olmasıdır. Bir kişi, yeni kişiye olan ilgisinden ziyade, ayrılıklarıyla ilgili hislerine yanıt olarak ilişkiye girmektedir.

Rebound ilişkilerin uzun sürmemesinin sebebi aslında kalbi kırılmış insanların onları ilk etapta onu aramasıdır. Çünkü ayrılıklar ve bunlarla birlikte gelen duygular zordur. Yönetilmesi zor olan bu duygular insanı farklı şekilde etkileyebilir. Açıkça söylemek gerekirse ayrılık pek eğlenceli bir şey değildir.

Gerçek bir neden olmadan aşık olunması

Şaşırtıcı ve sevimli bir şey olmadığından veya ortada başka bir şey bulunmadığından değil. Henüz bunu bilecek kadar seni zar zor tanırken sana aşık olduğunu iddia etmelerine aldırış etmemelisin. Bu rebound ilişkinin en önemli işaretlerinden birisidir.

Henüz birkaç saniye önce tanışmış olmasına rağmen senin “önemli kişi” olduğunu iddia eden birisi mi var? Sessiz anlarda, hayranlığın tadını çıkarmak arasında kendini duygularını yansıttıkları boş bir tuval gibi mi hissediyorsun? Bu durumda gerçek bir neden olmadan aşık olunması söz konusu demektir.

İlişkinin hem yavaş hem hızlı ilerlemesi

Yüzeysel olarak yaklaşacak olursak ilişkin mükemmel bir hızla büyüyor olabilir. Birkaç hafta içinde sana olan sevgisini ilan eden biriyle karşı karşıya kalabilirsin. Hep birlikte yaşadığınızı düşünen bu kişi her uyanma anında birbirinizi bir arada görme niyetinde olabilir.

Garip bir şekilde, tüm bu görkemli bildirimler ve yakınlaşma çabaları arasında onu zar zor tanımış gibi hissediyor olabilirsin. Seninle geçirdiğin zamana kıyasla bağlılık arasında doğru bir orantı yoksa rebound ilişki hemen aklına gelmelidir. Maalesef rebound ilişkisinin bir parçası olabilirsin.

İlişkinin anormal biçimde boş gelmesi

Bu önemli bir işarettir ve bunu iyi okumak önemlidir. İlişki yaşadığın kişi bir partnerde istediğin her şeye sahip gibi görünüyor mu? Duygusal olarak çabuk ulaşılabilir durumda mı? Hayatlarında kelimenin tam anlamıyla başka hiçbir şey yokmuş gibi görünüyorlar mı?

Bunlar geçerliyse bazen onun gerçek olmayacak kadar iyi olup olmadığını merak ediyor olabilirsin. Tehlikeli bölge olarak adlandırılan nokta tam olarak burasıdır. Rebound ilişkinin doğası bu şekildedir. Seni yalnız ve boş hissettiren bir ilişkinin tam ortasında olman söz konusu olabilir.

Bitmeyen bir acının olması

İşte en önemli püf noktası. Belki son ilişkisini bitirdiği konusunda ısrarcı olabilir ama sevgilin ara sıra hiçbir şey yokmuş gibi içine kapanıyor, kendine vakit ayırmaya çalışıyor veya eski sevgilisini arıyorsa hemen kırmızı ışığı yakman gerekir. Bunun için geçerli sebeplerin olacaktır.

Öncelikle eski sevgilisini unutmayan birinin hala acı çektiği gerçeğiyle yüzleşmelisin. Rebound ilişki bir toparlanma ilişkisidir. Bir başka ifadeyle ve eskinin deyimiyle “çivi çiviyi söker” mantığıyla hareket etmektir. Dolayısıyla bitmemiş bir acı varken kalıcı bir ilişkiye başlangıç yapabilmek çok kolay değildir.

Kıskandırma girişiminin olması

Rebound ilişkinin temelinde bu vardır. Bir kişi bitmiş bir ilişkisinin ardından hemen bir ilişkiye başlıyorsa amacı eski sevgilisini kıskandırmak olabilir. Bu tür bir ilişkinin içerisinde olman durumunda rebound ilişkiden şüphe duymaya çalışabilirsin.

Örneğin, birlikte çekilmiş olduğun bir fotoğrafı sosyal medyada paylaşırken garip bir yüz ifadesine sahip oluyorlarsa asıl amaçları seninle olan fotoğrafı paylaşarak farklı bir şeye ulaşmak olduğunu bilmelisin. Sanki neredeyse boğuluyormuş gibi hissederler. Çünkü temelde kurdukları ilişkinin niyeti tamamen farklıdır.

Eski sevgiliye takıntılı olunması

Geçmiş ilişkisinin acısı hakkında sık sık konuşan biriyle mi birliktesin? Rebound ilişki konusunda kırmızı olmasa bile turuncu ışığı yakabilirsin. Evinde veya sosyal medya hesabında hala eski sevgilisine ait fotoğraflar duran birisi mi var? Zaman zaman omzuna yaslanıp geçmişten bahsederek ağlayan birisi mi var?

Bu durumda seçilmiş kişi olduğunu bilmelisin. Sen rebound ilişkinin içerisindesin. Onu düzeltme şansın yoktur. Ayrılıktan sonra seni bulmalarının tek amacı seni kullanarak iyileşmeye çalışmaktır. Eski sevgiliyle ilgili tüm tuhaflıklar arasında gerçekten bir sevgilin olacağına inanıyorsan yoluna devam edebilirsin.

Eski ilişkinin şok edici olması

Rebound ilişki içerisine girmiş olan birisi için eski ilişkilerinin sonu onlar için büyük bir şok olacaktır. Bir kişi ilişkisinin bitmeden çok önce öldüğünü bildiğinde, yasını tutmak için daha fazla zamana sahip olur ve sonunda bittikten sonra iyileşmesi daha az zaman alabilir.

Eğer ilişkide olduğun kişi birdenbire terkedilmiş ve bir anlamda sersemlemiş bırakılmışsa, yeni birine bağlanmadan önce iyileşmek için yeterli zamana sahip olmama şansı çok daha yüksektir. Dolayısıyla dikkatli olman önemlidir. Rebound ilişkinin bir parçası olmak istemiyorsan bu tür insanlardan uzak durmalısın.

Erkenden çift gibi davranmaya başlaması

Rebound ilişkinin doğası gereği bu ilişkiye ihtiyacı olan kişi ilişkinin başından itibaren sanki 10 yıllık çiftmiş gibi davranmaya çalışacaktır. Bunun temel sebebi kendini ispat etmektir. Sevimli şakalarla seni ikna etmeye çalışması sık sık göreceğin durumlardan birisi olacaktır.

Birkaç saniye yerine yıllardır birlikteymişsin gibi seninle konuşurlar. Yeni çiftlerin yaptığı gibi dışarı çıkmak yerine seninle birlikte evin etrafında dinlenmek ve ayak işlerini birlikte yürütmek isterler. Zaten belirlenmiş bir ilişki rutinler vardır. Sen ise bu rutinin ortasına düşmüş durumdasındır.

Sana olan ilgisinin hızlıca değişmesi

Sana olan takıntısı aniden ve dramatik bir biçimde değişiyor mu? Daha doğrusu bu yakınlaşma takıntısı bir anda soğuk bir mesafeye mi dönüşüyor? Açıklanamaz şekilde karamsar mı? Klasik adanmışlık felsefesi davranışları sergilemesi söz konusu mu?

Sana olan ilgisinin hızlıca değişmesi yani olumlu veya olumsuz bir şekilde değişeme uğramasının sebebi son ayrılığının ardından ne yapacağını bilmemesidir. Rebound ilişkinin bir parçası olarak çapraz ateşte olduğunu bilmen gerekir. Kendini bu ateşten kurtarmalısın.

Kendisi hakkında pek bir şey bilmemesi

Çoğu insanın hobileri, yaşam hedefleri, birey olarak kim olduklarını belirleyen şeyler vardır. Bir ayrılıktan hemen sonra bu şeylerin tamamen değiştiğini veya tamamen kaybolduğunu hissetmek kolaydır. Fakat ayrılıklar bu şekilde çözüme kavuşmazlar. Biraz daha vakit ve biraz daha çaba gereklidir.

Ayrılmanın travmasını yeniden anlatmanın yanı sıra kendisi hakkında pek bir şey söyleyemeyen birisiyle karşı karşıya olman durumunda kırmızı ışığı yakman gerekir. Bir rebound ilişkide olduğunu hemen kolayca anlayabilirsin. Çünkü bu insan eski sevgiliden ayrılmak ve kendini iyileştirmek için zaman ayırmamış demektir.

Sürekli karşılaştırma yapması

Rebound ilişkinin bir parçası olman durumunda her zaman eski sevgiliyle kıyaslanman söz konusu olacaktır. Bu durumda kendi kendine neden bu şekilde bir hal içerisinde yer aldığını sorabilirsin. Karşılaştırmalar zaman zaman çok sessizce dahi gerçekleştirilebilirler. Bunun için çok dikkatli olmalısın.

Seni gerçekten sen olduğun için seven birisini bulduğunda ona yatırım yapabilirsin. Ama böyle olmayan birine yatırım yapmaya başladıysan işin eğlenceli kısmını kaçırdın demektir. Koşup gitme ve uzaklaşma zamanı çoktan gelmiş demektir. Öyleyse ne duruyorsun? Bir teselli ikramiyesi gibi yaşamaya devam edecek misin?

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

2 Comments

  1. Merhaba. Bu yazi benim hayatımı değiştirdi şu anda. Ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi rebound ilişkiler. sizinle bu konuda özel görüşmek istiyorum, nasıl iletişime geçebilirim? uzun zamandır kafa karışıklığım geçsin diye pek çok şey okudum,izledim,dinledim. ama bu yazı ile gerçekten çoğu şey kafamda oturdu ve bunun üzerine sorular sormak istiyorum. teşekkür ederim.

    • Merhaba,

      Yorumunuz için teşekkür ederim. E-postanızı aldım ve kısa süre içerisinde dönüş yapacağım. Elbette dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Cevabına sahipsem bunları paylaşmaktan memnuniyet duyarım.

Yorum yapıp katkı sağla...