En iyi 15 psikolojik gerilim kitabı

Psikolojik gerilim kitapları veya psikolojik gerilim romanları okuyucuya gözlerini gezdirirken gerilimi hissetme fırsatı sunar. Bu türde iyi işlenmiş bir hikaye olabilmek çok kolay değildir. Hazırlamış olduğum bu psikolojik gerilim okuma listesi ile aradığın türde eserler bulmayı başarabilirsin.

Psikolojik gerilim kitapları veya psikolojik gerilim romanları okuyucuya gözlerini gezdirirken gerilimi hissetme fırsatı sunar. Bu türde iyi işlenmiş bir hikaye olabilmek çok kolay değildir. Hazırlamış olduğum bu psikolojik gerilim okuma listesi ile aradığın türde eserler bulmayı başarabilirsin.

Psikolojik gerilim kitaplarını sıradan gerilim romanlarıyla karıştırmamak lazım. Bunlarda psikolojik çözümlemeler ve okuyucu üzerindeki baskı çok daha fazladır. Okurken ne yapacağını bilemediğin zamanlar olur ama gerilimi iliklerine kadar hissedersin.

Kayıp Kız

kayıp-kız-gillian-flynnGillian Flynn’ın ilk kez 2012 yılında yayınlanmış bu romanı gizem romanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Nick ve Amy Dunne çiftinin beşinci evlilik yıl dönümü gelip çatar. Tüm hazırlıklar tamam olmasına rağmen büyük bir problem vardır. Nick’in güzeller güzeli eşi Amy kayıptır.

Olaya polisin müdahalesi ile olay basına yansır. Bu durum Nick için bir kabusa dönüşmeye başlar çünkü verilen ifadeler, davranışlar ve yalanlar en büyük şüpheli olarak onun ön plana çıkmasına neden olur. Nick oldukça zor durumdadır. Yalanlarla boğuşmak zorunda kaldığı böylesi bir dönemde katil olmadığını ispatlamak zorundadır.

Trendeki Kız

trendeki-kız-paula-hawkinsPaula Hawkins’ın ilk kez 2015 yılında yayınlanmış bu romanı gizem ormanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Rachel her gün aynı trene biner. Her gün aynı hareket saati ve aynı manzara söz konusudur. Ama bugün diğerlerinden çok daha farklı olacaktır.

Rachel’in etrafında her şey değişmeye başlar. Bugün bindiği tren önceki günün trenlerinden farklıdır. Yaşadığı şok onu bilinmeze doğru sürükler ve bundan polise giderek sıyrılmaya çalışır. Bu çabası sonuçsuz kalmaz ama artık aşması gereken büyük bir engel vardır. Rachel kendisini inandırmak zorundadır.

Ejderha Dövmeli Kız

ejderha dövmeli kız stieg larssonStieg Larsson’un ilk kez 2005 yılında yayınlanmış bu romanı gizem ormanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Harriet Vanger yıllar önce ortadan kaybolan bir isimdir. İsveç’in sayılı zengin ailelerinden birine mensup olan bu çocuğun akıbeti belli değildir. Olan bitene itirazı olan tek kişi ise amcasıdır.

Artık yaşlanmış olan adamın tek amacı olayın tamamen aydınlığa kavuşturulmasını ister. Kapısını çaldığı kişi Mikael Blomkvist isimli iyi bir gazetecidir. Mikael olayın üzerine gidecektir ama bunu tek başına yapmak istemez. Yaşam tarzıyla tam bir aykırı insan olan Lisbeth Salander ona bu yolculukta yardım edecek kişidir.

Da Vinci Şifresi

da vinci şifresi dan brownDan Brown’ın ilk kez 2003 yılında yayınlanmış bu romanı gizem ormanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Bir hikaye birkaç kişinin gözünden anlatıldığında her zaman farklı bir sonuç ortaya çıkabilir. Dini inanç bilgi ile çatıştığında galibi aramak şifre çözmek gibidir.

Şifreli mesaj Jacques Sauniere tarafından bırakılmış ama mesajın kime olduğu net belli değildir. Mesaj çözülürse Sion Tarikatı ve ona bağlı tüm gizli gerçekler ortaya çıkacaktır. Şifreyi çözmek için inanç, bilgi ve zeka üçlüsünün birbiriyle çatışması gerekir. Bu çatışmanın parçası olmak isteyenler ise çoktan hazırdır.

Melekler ve Şeytanlar

melekler-ve-şeytanlar-dan-brownDan Brown’ın ilk kez 2000 yılında yayınlanmış bu romanı gizem ormanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Leonardo Vetra ölü bulunduğunda göğsünde gizli bir tarikatın sembolü vardır. Bu cinayetin çözülebilmesi için işin uzmanı olan Robert Langdon’dan yardım istenir.

Langdon bu olayı tek başına araştırma fırsatına sahip olamayacaktır. Vetra’nın kızı Vittoria araştırmalara dahil olduğunda babasının üzerinde çalıştığı tüm projeler hakkında detaylı bilgiyi aktarır. CERN laboratuvarlarında yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Projenin en büyük parçası çalınmıştır.

Ateşle Oynayan Kız

ateşle-oynayan-kız-stieg-larssonStieg Larsson’ın ilk kez 2006 yılında yayınlanmış bu romanı gizem ormanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Stockholm’de işlenmiş bir cinayet sıradan bir cinayet gibi görünse bile kanıtların gösterdiği yön her şeyi değiştirir. Dedektif Bublanski ve ekibi bu cinayeti çözmekte epey ısrarcıdır ama işleri başlangıçta düşündükleri gibi kolay olmayacaktır.

Eski bir güvenlik analisti olan Lisbeth Salander cinayet şüphelisi olarak aranır. Ona kimse ulaşamaz, kimse onun yanına dahi yaklaşamaz çünkü yaklaşanı alevler içerisinde bırakma şansı oldukça yüksektir. Salander’a ulaşmanın tek yolu bilgisayar ağlarıdır. Oysa Salander en güvenli ağlara girip çoktan başarmıştır.

On Küçük Zenci

on-küçük-zenci-agatha-christieAgatha Christie’nin ilk kez 1939 yılında yayınlanmış bu romanı gizem ormanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Bir yere toplanmış on insanın tatili gizemli bir maceraya dönüşür. Başlarına gelecekler hakkında hiçbirisinin herhangi bir fikir yoktur. Artık ıssız bir adada hapsedilmiş durumdadırlar.

Başlarına gelecek tek felaket bu değildir. Her birisi sırrını paylaştığında ölümle burun buruna kalacak insanlar olur. Hemen hemen her birisi bir sonraki cinayet hedefi olma potansiyeline sahiptir. Ölümden kaçmanın bir yolu yoktur. Üstelik her birisi ölümü enselerinde hissederek yaşamak zorundadır.

Arı Kovanına Çomak Sokan Kız

arı-kovanına-çomak-sokan-kız-stieg-larssonStieg Larsson’ın ilk kez 2007 yılında yayınlanmış bu romanı gizem ormanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Lisbeth Salander eskisine göre çok daha çaresiz durumdadır. Başına isabet eden kurşun onu ölümle tanıştırmak üzeredir. Hayatta kalabilmesi için bir yardım eli gereklidir ve bu el yakın arkadaşı Mikael Blomkvist’ten gelir.

Hayata tutunan Salander suçsuz olduğunu ispat etmek için çabalar. Hedefinde intikam vardır. Onu öldürmek isteyenden, onu bu duruma sokan devlet yetkililerinden ve en çok ona bunu reva gören hayattan. Salander savaşmaya hazırdır ama önce gücünü test etmesi gerekir.

Karanlık Yerler

karanlık-yerler-gillian-flynnGillian Flynn’ın ilk kez 2009 yılında yayınlanmış bu romanı gizem ormanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Libby anne ve babasını kaybettiğinde henüz yedi yaşındadır. Şans eseri katilin elinden kaçmayı başarmıştır. Üstelik katil kendisine çok yabancı birisi değildir.

Aradan yıllar geçtikten sonra Libby bu talihsiz olayı tekrar hatırlamak zorunda kalır. Bir grup insan ona neler olup bittiğini anlatmak için baskı kurar. O ise bu baskıyı para kaynağına dönüştürme peşindedir. Olan biten her şeyi bu insanlara anlatacaktır ama öncelikle geçmişiyle yüzleşmesi gerekir. Çünkü onu orada bekleyen bir katil vardır.

Keskin Şeyler

keskin-şeyler-gillian-flynnGillian Flynn’ın ilk kez 2006 yılında yayınlanmış bu romanı gizem ormanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Gazeteci Camille Preaker yıllar sonra büyüdüğü kasabaya geri dönmek zorunda kalır. Bu adımın en büyük sebebi işlenen bir cinayeti araştırma arzusudur. Ancak Preaker kasabaya adım atar atmaz başına geleceklerden habersizdir.

Preaker hayatta kalabilmek için geçmişiyle bağlantılı olan psikolojik bulmacayı çözmek zorundadır. Bu bulmacayı çözerse hayatını sarıp sarmalayan kabustan kurtulabilme şansını elde edecektir. Bunun için vereceği mücadelede sıradan bir sır perdesini aralamaktan çok daha zor olacaktır.

Ormanın Derinliklerinde Bir Şey Var

ormanın-derinliklerinde-bir-şey-var-tana-frenchTana French’in ilk kez 2007 yılında yayınlanmış bu romanı gizem ormanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Akşamın karanlığı şehrin sokaklarını sarmaya başlamıştır. Çocuklar için eve dönüş vaktidir. Ancak içlerinden birkaç tanesi o akşam eve dönmemiştir. Çünkü ormanın derinliklerinde kaybolmuşlardır.

Polis olay yerinde yaptığı incelemelerde kanlar içinde olan kıyafetler bulur. Rob Ryan o gün yaşadığı hiçbir şeyi hatırlamaz. Dedektif olduğunda ise o gün yaşadıklarını hatırlamak zorundadır. Bir çocuk ortadan kaybolur ve çok geçmeden cansız bedeni ormanın derinliklerinde bulunur. Ryan olayı çözebilme şansına sahiptir ama önce geçmişte olanları hatırlaması gereklidir.

Kayıp Sembol

kayıp-sembol-dan-brownDan Brown’ın ilk kez 2009 yılında yayınlanmış bu romanı gizem ormanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Sembol bilim uzmanı Robert Langdon kendisine bırakılmış olan telesekreterinde yakın arkadaşı Peter Solomon’dan gelen mesajı bulur. Robert hemen yola koyularak Peter’ı düştüğü durumunda kurtarmak ister.

Her şeyi bırakıp apar topar buluşma yerine geldiğinde ise gördükleri karşısında şaşkındır. O an duyduğu tek şey bir çığlık olur. Artık çığlığı takip etmek zorunda olduğunun farkındadır. Bunun için kendisine sunulan gizemli davete olumlu cevap verip önüne çıkan tek yolu takip etmelidir.

Guguk Kuşu

guguk-kuşu-robert-galbraithRobert Galbraith’in ilk kez 2013 yılında yayınlanmış bu romanı gizem ormanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Görev yeri Afganistan olan Cormoran B. Strike geri döndüğünde kendinden bir parçayı oradan bırakmak zorunda kalır. Mayınla düzenlenen saldırıda tek bacağını kaybetmiştir.

Hayatın ona pek dost canlısı davrandığını söylemek mümkün değildir. John Bristow, kardeşi Lula’nın intihar etmediğini ispatlamak için uğraşır. Polis olayı çoktan intihar diye kapatmıştır. John, Cormoran’a gelir ve olayı araştırması için onu ikna ederek kız kardeşini öldüren kişinin bulunmasını ister.

Doğu Ekspresinde Cinayet

doğu-ekspresinde-cinayet-agatha-christieAgatha Christie’in ilk kez 1934 yılında yayınlanmış bu romanı gizem ormanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Dedektif Hercule Poirot yolcusu olduğu bu trende işlenen bir cinayeti çözmek için uğraşmak zorundadır. Üstelik tren kar fırtınasından dolayı yoluna devam edemez. Katil köşeye sıkışmış durumdadır çünkü istese bile kaçma fırsatına sahip olamayacaktır.

Dedektif hızlı bir biçimde çalışmalarına başlar ve diğer yolcuların tek tek ifadelerini almaya başlar. Her yolcu farklı sosyal sınıfa sahiptir. Hiçbirisinin birbiriyle ve öldürülen adamla ilişkisi yok gibidir. Dedektif bu sonucu reddeder, öldürülen Bay Ratchett’in gerçek kimliğini öğrendiğinde ise soruşturma bambaşka bir noktaya ulaşmıştır.

10 Numaralı Kamara

10-numaralı-kamara-ruth-wareRuth Ware’ın ilk kez 2016 yılında yayınlanmış bu romanı gizem ormanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Bir seyahat dergisine yazı yazmakta olan Lo Blacklock hayatının en önemli fırsatlarından birine sahip olduğunu düşündüğünde yanıldığının farkında bile olmayacaktır. Bu lüks turistik gemide başlangıçta her şey tam anlamıyla mükemmeldir.

Açık mavi denizi süsleyen açık mavimsi hava yerini gri bulutlara bıraktığında Lo Blacklock hayatındaki en ilginç olaya tanıklık eder. Kadının birisi geminin güvertesinden aşağı atılmıştır. Onun dışında herkes hiçbir şey olmamış gibi davranır. Bir tek o bir şeylerin farkındadır ama farkında olmak yeterli değildir.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...