Bir psikologa danışmak için 7 geçerli sebep

Hayatında oldukça zor dönemdesin ve bir psikologa danışmakta kararsız mısın? Bu adımı atmanı sağlayacak geçerli sebeplerle tanışmalısın.

Hayatında oldukça zor dönemdesin ve bir psikologa danışmakta kararsız mısın? Bu adımı atmanı sağlayacak geçerli sebeplerle tanışmalısın.

Hayatın zor anlarında sana yol gösterecek birilerini bulman gerekebilir. Yaşam koçu, psikolog, danışman veya akıl hocası olarak adlandırılabilecek çok farklı tanımlamalar olsa bile bu insanların ortak bir noktası vardır. Bu kişilere danışarak hayatında var olan eksiklikleri kolayca bulabilirsin.

Özet: Psikologa danışma sebepleri

Zihinsel sağlığın en az fiziksel sağlığın kadar önemlidir. Stres ve endişe kısa sürede seni ablukaya alıp tüm dünyayla olan bağını koparabilir. Belki depresyonda olabilirsin, belki daha farklı problemlerin olabilir. Bir psikolog tüm problemlerini aşma konusunda sana yardımcı olacak en doğru kişidir.

“Psikologa gitmek için geçerli sebepleri öğrenmek istiyorum.” diyorsan aşağıdaki maddelere göz atabilirsin. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

 1. Hayatına anlam kazandırmak.
 2. Aklındaki soruları cevaplamak.
 3. Kendini geliştirmek.
 4. Tecrübelerden faydalanmak.
 5. Harekete geçmek.
 6. Lidere ihtiyaç duymak.
 7. Kendini daha iyi anlamak.

1. Hayatına anlam kazandırmak

Öncelikle dürüst olalım. Her birimizin yaşama amacı farklıdır. Her birimiz için özel olan bu amaç aynı zamanda hayatımız için oldukça büyük öneme sahiptir. Bu amaç hayatın anlamını tanımlama konusunda hepimize yardımcı olan niteliktir.

Her ne kadar hayatta belirli bir amaca sahip olsan bile bazen bu amacı tam olarak tanımlamayı başaramazsın. İşte bu noktada bir uzmandan destek alman çok daha doğru bir yaklaşımdır. Danıştığın kişi gerçekte var olan ama açığa çıkaramadığın hayatın anlamını yakalama konusunda sana yol gösterebilecektir.

Bunu bir örnekle açıklayabilirim. İyi bir bölümde üniversite eğitimi gördüğünü düşünelim. Bu bölümün son yıllarında olsan bile üniversitede katıldığın farklı bir bölümün konferansı zihnin için daha besleyici olmuşsa okuduğun bölüme devam etme konusunda tereddütte kalabilirsin. Artık iki bölüm arasında gidip gelirsin.

Bir anda mevcut eğitim durumunu sekteye uğratma noktasına gelebilirsin. Böylesi bir durumda bağımsız bir kişi olarak akıl verebilecek ve sana yol gösterebilecek birisine danışman iyi bir fikir olabilir. Matematik okurken tarihe ilgi duyup tarihçi olmak istiyorsan öncelikle bunun geçici bir heves olmadığını ispat etmen gerekir.

Tabi her şeyin bununla sınırlı olmasını beklememelisin. Hayatına anlam kazandıracak bu adımı atar atmaz o yolda yapman gerekenleri öğrenmeye çalışmalısın. Matematiği bırakıp tarihe geçmek ve burada bir matematikçi gibi davranmak seni başarıdan uzaklaştıracaktır.

2. Aklındaki soruları cevaplamak

Basit birkaç sorum var… Gerçekten şu an en mükemmel halinde misin? Hayatta hedeflediğin her şeyi yerine getirdin mi? Yoksa hayatın için en önemli olan şeyleri bir kenara atıp rastgele yaşamaya mı çalışıyorsun? Bu sorulara vereceğin cevaplar profesyonel destek alıp almaman gerektiğini açığa çıkaracaktır.

Hayatında daha iyi seviyeye getirmen gereken şeyler konusunda fikir sahibi değilsen bu adım senin için oldukça önemlidir. Benzer şekilde hayattaki amacını kaybettiğini düşünüyorsan bir uzmanın kapısını çalman gerektiğini unutmamalısın. Danışacağın uzman sana hayatın için en doğru yolu gösterebilecektir.

Bunun bir numaralı sebebi bazen kendine doğru soruları sorabilme cesaretine sahip olmadan yaşamandır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için bir danışmana sahip olman gerekir. Bu işin uzmanları sana doğru soruları iletme konusunda eğitimlidirler. Sana tavsiyede bulunmazlar, aksine sorularla tavsiyeleri yakalamana yardımcı olurlar.

Yaşam koçu veya psikolog, kime danışmayı tercih edersen et her zaman pozitif bir yaklaşıma sahip olduklarını görürsün. Hayatın için ihtiyaç duyduğun asıl önemli durum az çok bellidir. Aklında gizli saklı kalmış olan soruları cevaplamalı ve bu cevaplarla hayatına yön vermeye başlamalısın.

3. Kendini geliştirmek

Hayatın için neyin önemli olduğunu keşfedip ihtiyaç duyduğun arzuyu, tutkuyu ve umudu açığa çıkardıktan sonra hiçbir şeyin bitmediğini bilmelisin. Hayat senin için yeni başlıyor demektir. Çünkü artık yeni hedeflere sahip durumda olursun ve kendini bu yolda geliştirmeye çalışmalısın.

Hedefleri oluşturmak ve onları dile getirmek kolay olsa bile onlara ulaşmak zordur. Bir hedef belirledikten sonra onun aşamalarını dürüst ve ulaşılabilir şekilde oluşturmak senin için oldukça zor bir iştir. Bu nedenle bir uzmandan destek alıp tüm bu adımları işlevsel bir biçimde oluşturmanın yolunu bulman gerekir.

Örneğin, bu yazıyı yazdığım blog daha önce oyunlar üzerine yazılar yazdığım bir yerdi. Zaman içerisinde bunun sürdürülebilir olmadığını fark edince hedef değiştirmek durumunda kaldım. Yapmak istediğim insanlara hayatları konusunda yardımcı olabilecek ve onlara değer katabilecek bir şeyler paylaşmaktı.

Başlangıçta çok anlamsız gelebilecek şeyler yazdım. Zaman içerisinde bilgi birikimim artış gösterdikçe yazdıklarım çok daha anlamlı olmaya başladı. Yorumlar, e-postalar, öneriler ve eleştiriler almaya başladım. Bu doğru yolda olduğumun göstergesiydi ama daha fazla şey paylaşabilmek için kendimi geliştirmem gerekliydi.

Bu konuda neler yapabileceğimi düşünürken daha fazla kitap okuma, daha fazla yazarla tanışma ve onların hayat tecrübelerinden yararlanma gibi bir fikir ortaya çıktı. Artık kendimi geliştirmek için çeşitli fırsatlara sahip olmuştum. Belirlediğim hedef doğrultusunda hayatıma yeni bir anlam kazandırmış durumdaydım.

4. Tecrübelerden faydalanmak

Bir uzmana danışmanın en kabul edilebilir gerekçelerinden birisi aslında budur. Hedef belirleme, kendini geliştirme ve daha iyi bir birey olma şansına sahip olsan bile bu konuda daha tecrübeli birilerinin deneyimlerinden yararlanmak isteyebilirsin. Bu seni zaman açısından birkaç adım öne çıkaracaktır.

Genel olarak insanların hayatlarına yön verme konusunda tecrübeli olan kişilerin ilk yaptıkları ilk iş büyük hedefleri küçük hedeflere bölüştürerek onları daha gerçekleştirilebilir kılmaktır. Bu herkesin aklına gelen bir yöntem olsa bile uygulanabilir olmasını sağlamak düşünüldüğü kadar kolay değildir.

Sana danışmanlık edecek kişilerin deneyimlerinden yararlanarak hayatta çok daha kolay bir biçimde yol alabilirsin. Hayatın içerisinde gerçekten büyük zorlukların ortasında kalman söz konusu olabilir. Buralardan her zaman kolayca çıkmayı başaramazsın. Bunun için uzmanlardan destek alman çok daha doğru bir tercihtir.

5. Harekete geçmek

Bir şeyleri başarmak istiyorsan hayal etmen gerekir. Ama hayallerini alıp rafa kaldırıp orada bekletmeyi tercih ettiğin sürece hayattan hiçbir kazancın olmayacaktır. Bunu değiştirmen gerektiğini bilmelisin ve bu değişimi yapabilecek gücü kendinde bulmuyorsan bir uzmandan destek almayı düşünmelisin.

Sana destek olacak kişi hayallerinin gerçeğe dönüşmesini sağlayacak kişidir. Hayallerini ona anlatabilir, ondan geri bildirim alabilir ve hayallerini gerçekleştirilebilir duruma getirebilirsin. Üstelik insanları harekete geçirme konusunda iyi olan birinden alacağında destekle hayatın en zorun anlarında bile harekete geçebilirsin.

Hedefin veya hayalin ne olursa olsun harekete geçip onu yerine getirmediğin sürece hayattan tat alamazsın. Her başarısız adımın kendini değersiz görmene neden olur. Kendini değersiz gördükçe kendini küçümsemeye başlarsın ve bu döngü hayatını yaşanabilir bir yer olmaktan çıkarır.

6. Lidere ihtiyaç duymak

Kabul edeyim, her insan lider ruhlu olmayı başaramaz. Birçok kişi başarıyla yerine getirebilme tecrübesine sahip olsa dahi yönlendirme becerisi olmadığı için doğru yönde ilerlemek herkes için mümkün olan bir şey değildir. Bu tip durumlarda Magdalena Battles‘ın önerdiği gibi bir lidere danışman gerekebilir.

Hayatını başarılı bir şekilde yönlendirebilen bir liderle tanıştığın zaman hayattaki pek çok şeyi düşünmeyi bir kenara bırakabilir ve çok daha üretken bir biçimde hedeflerini yerine getirmek için çaba gösterebilirsin. Burada temel kriter karşıdaki kişinin başarı odaklı olmasıdır. Çünkü sen başarırsan o da başarmış olacaktır.

Liderlik konusunda kendini geliştirmek ve bu işi tek başına halletmeye çalışmak uzun zaman alabilir. Bu nedenle ilk başta profesyonel destek almayı düşünmelisin. Daha sonrasında ise liderlik konusunda sana destek olabilecek kitaplar ve yazılar okuyarak kendini geliştirmeye başlayabilirsin.

7. Kendini daha iyi anlamak

Kim olduğunu anlarsan kendine olan güvenin bir o kadar yüksek olur. Danışacağın uzman kişi sana bu konuda en iyi şekilde yardımcı olabilecektir. Bu insanlar sana iletecekleri sorularla senin nasıl birisi olduğunu anlamaya çalışacaktır.

Daha önce belirttiğim gibi hayatın konusunda karmaşa içerisindeyken bir çıkış yolu bulmak için yaşam koçundan veya psikologdan destek aldığında bilinçli olman gerekir. Bu insanlar ne yapman gerektiğini sana söylemezler. Bu insanlar kendini sorgulayarak yapman gerekenleri keşfetmeni sağlarlar.

Örneğin, henüz yeni bir anne veya baba olduğunu düşünelim. Neye elin değse bir şeyler ters gidiyor durumda olsun. Ertesi gün bir şeyler yapmaya çalışırken sürekli “yine başarısız olacağım” düşüncesine sahip olursun. İşte bu durum yeni bir anne ve babanın karşılaşabileceği en büyük zorluklardan birisidir.

Bu zorlukların yaşanmasının en büyük sebebi senin beceriksiz olman değil zihninde kalmış olan tortulardır. Kendi annen veya baban kadar iyi olamayacağını düşündüğün için hata üstüne hata yapıyor olabilirsin. Çok çaba göstersen ve en iyisini yapmaya çalışsan bile kendini kıyasa soktuğundan sonuç hep başarısızlık olabilir.

Bu tür durumların açığa çıkması ve neyin ne olduğunu anlayabilmen için profesyonel destek alman gerekir. Bir yaşam koçundan destek almak “akılsızlık”, bir psikologa gitmek ise “delilik” belirtisi değildir. Hayatında desteğe ihtiyaç duyuyorsan hiçbir sese kulak asmadan bu desteği almalısın.

Umarım bu bilgiler yeri geldiğinde psikologa danışmanın önemini anlama konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Not: Burada yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Tıbbi durumla ilgili soruların için daima doktora başvurmalısın.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

4 Comments

  • Merhaba,

   Elbette olabilir. Kendi hayatınızın lideri olabilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için çok karmaşık görünen ama uygulamaya koyduktan sonra basitleşen adımları takip etmelisiniz. Aşağıda bunları paylaşıyorum. Umarım size yardımcı olabilir.

   1. Bir hedef belirlemeli ve onu en iyi şekilde yapmalısınız.
   2. Başarılı veya başarısız göstermiş olduğunuz tüm çabayı takdir etmelisiniz.
   3. Hatalar karşısında söylenmemeli, bunun yerine hatalardan ders çıkarmaya çalışmalısınız.
   4. Egonuzu fark etmeli ve onu kontrol altında tutmalısınız.

   Bu adımları takip etmeyi başarırsanız kendinizin yani kendi hayatınızın lideri olabilirsiniz.

Yorum yapıp katkı sağla...