Soluksuz bir biçimde okunacak 53 polisiye romanı

İyi bir polisiye romanı gibisi yoktur ama sürekli yayınlanan romanlar arasından en iyilerini bulma konusunda zorluk yaşıyor olabilirsin. Hiç kimse seni suç kurgu romanı kadar gerilim noktasına kadar getirmeyi başaramayabilir. Sıkı bir polisiye romanı okuruysan burada bulacağın romanlar seni memnun edebilecektir.

İyi bir polisiye romanı gibisi yoktur ama sürekli yayınlanan romanlar arasından en iyilerini bulma konusunda zorluk yaşıyor olabilirsin. Hiç kimse seni suç kurgu romanı kadar gerilim noktasına kadar getirmeyi başaramayabilir. Sıkı bir polisiye romanı okuruysan burada bulacağın romanlar seni memnun edebilecektir.

Klasiklerden modern dedektif romanlarına ve oyunun kurallarını değiştiren psikolojik gerilimlere kadar kesinlikle zor seçimlerle karşılaştığımı söylemeliyim. Listeyi senin yardımınla biraz daha geniş hale getirmeyi düşünüyorum diyebilirim. Tek yapman gereken kitap önerini yorum yaparak bana ulaştırmaktır.

Sessiz Hasta

sessiz hasta alex michaelidesDışarıdan bakılınca Alicia’nın hayatı son derece pastoral durumdadır. Ama bir gün kocası Gabriel’i başından beş kez vurur ve sonra bir daha hiç konuşmaz. Alicia, onu konuşturmaya ve trajedisinin ardındaki gerçeği ortaya çıkarmaya kararlı olan adli psikoterapist Theo Faber’in hastası olur.

Her ne kadar başlangıçta her şey kolay gibi gözükse bile soruşturma Theo Faber’i zaman içerisinde tüketmeye başlar. Şaşırtıcı kıvrımları olan hızlı tempolu, karmaşık bir psikolojim gizem olan Sessiz Hasta, büyük bir filme dönüştürülme onayını çoktan almış durumdadır. Fırsat bu fırsat onu hemen okumalısın.

Davetli Listesi

davetli listesi lucy foleyDüğün günün hayatının en mutlu günlerinden birisidir. Elbette bir cinayet olduğu zaman bu geçerli değildir. Uzak bir İrlanda adasında mükemmel bir düğün, bir ceset bulunduğunda dehşete dönüşür. Görünüşe göre katil ortaya çıkana kadar kimse oradan ayrılamayacaktır.

Hepsi karanlık sırlar barından birden fazla anlatıcının olduğu yerde eğlenceli bir karakter karışımı vardır. Gerilimi son derece detaylı bir biçimde hissedeceğinden emin olabilirsin. Polisiye unsurlar için ise gerekli tüm malzemelere sahip bir roman diyebilirim.

Gözlerinin Ardında

gözlerinin ardında sarah pinboroughLouise bir gece bir barda David ile karşılaştığında ve öpüştüğünde, yeni işine girmeyi ve onun patronu olmasını kesinlikle beklemiyordu. Ardından Adele ile tanışmak ve onun karısı olduğunu öğrenmek yıkım verici bir şeydi. Buna rağmen Louise çifti tanıdıkça kimsenin göründüğü gibi olmadığını anlar.

Nu eşsiz, akıl almaz, heyecan verici yerli gerilim macerası büyük bir Netflix dizisine dönüşmek için onay almış durundadır. Ne yaparsan yap sağda solda sonunu verme. Böylesi çok daha iyi olacaktır. En azından insanların yaşamak istediği gerilime engel olmamış olursun.

Garnethill

garnethill denise minaBu roman Denise Mina’nın ödüllü ilk polisiye romanıdır. Psikolojik problemleri olan Maureen O’Donnell erkek arkadaşını oturma odasında ölü bulduğunda bundan daha zor bir duruma düşeceğinin farkında bile değildir. Glasgow polisi onu şüpheli olarak görür.

Fakat tek durum bundan ibaret değildir. Maureen O’Donnell aynı zamanda bir tanıktır ama son derece zayıf bir tanık. Maureen’in kendi masumiyetini kanıtlaması gerekecektir. Mizah ve şok edici virajlarla dolu Garnethill, seni heyecanlı bir duygu yolculuğuna çıkaracak cesur bir eserdir.

Zamanın Kızı

zamanın kızı josephine teyScotland Yard’dan Dedektif Alan Grant, III. Richard’ın tarihiyle hiçbir benzerliği olmayan çağdaş bir portreyle büyülenmiş durumdadır. Bu kadar hassas, asil bir yüz aslında dünyanın en iğrenç kötü adamlarından birine ait olabilir mi? Kim bilebilir.

Akıllardaki bir diğer soru ise çok daha ilginçtir. Richard, Tudors tarafından bir canavara dönüştürülen bir kurban olabilir miydi? Polisiye romanların hayranıysan bu klasik eser seni fazlasıyla memnun edebilecektir. Gerilim çok fazla yokmuş gibi gözükse bile bu klasik esere vakit ayırmayı düşünebilirsin.

Taştan Hüküm

taştan hüküm ruth rendellEunice Parchment, Coverdale ailesini okuma yazma bilmediği için öldürdü. Bir suç kitabının ilk cümlesinde suçluyu, kurbanı ve sebebi keşfetmek nadir bir şeydir. Fakat bu romanın ilk başlangıcında yapılan şey tam olarak budur. Suçlu ve kurban en başından itibaren ortadadır.

Buna rağmen Taştan Hüküm, yolun her adımında bizi şaşırtmaya devam eder. Bizi asla neyin bekleyeceğini bilemeyiz. Yeni ufuklar açan şaheserlerden biri olduğunu söylersem yanılmış olmam. Bu bir polisiye kurgu klasiği olarak kabul edilir ve sürükleyici bir trajedidir.

Küçük Ama Büyük Yalanlar

küçük ama büyük yalanlar liane moriartyKüçük Ama Büyük Yalanlar, kendilerini olağanüstü durumlara yakalanmış bulan sıradan insanlar hakkında gerginlik yaratan bir hikayeye sahiptir. Kara mizah dolu hikayenin içerisinde her okuyucunun ilişkilendirebileceği senaryolarla yüzleşmesi söz konusudur.

Üç farklı karakteri canlandıran eserin yabancı dizisinin olduğunu unutmamak gerekir. Her şeyden önce bu yapımra ev sahipliği yapan kitabı okumak çok daha doğru olacaktır. Nihayetinde ufak tefek yalanların büyük bir trajediye dönüşümü kimsenin beklediği bir şey değildir.

Trendeki Yabancılar

trendeki yabancılar patricia highsmithAkıllarında cinayet olan içi çaresiz adam bir trende bir araya gelirler. Bu bir araya geliş aynı zamanda korkunç bir anlaşmanın yapılacağına işarettir. İki adam kurbanlarını değiştirerek cinayetleri işleme konusunda anlaşırlar. Fakat anlaşmayı yalnızca bir kişi gerçekleştirir diğeri ise kabus gibi psikolojik bir kedi fare oyununa yakalanır.

Bu kitap şüphesiz bir biçimde tüm zamanların en büyük psikolojik gerilim kitaplarından birisidir. Yazar gerçekten unutulmaz olan klostrofobik, baskıcı bir takıntı ve delilik öyküsünü anlatmayı başarmıştır. Bu inanılmaz maceraya tanıklık etmek seni hem yoracak hem de keyifli bir okuma serüvenine davet edecektir.

Trendeki Kız

trendeki-kız-paula-hawkinsPaula Hawkins’ın bu romanı gizem ormanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Rachel her gün aynı trene biner. Her gün aynı hareket saati ve aynı manzara söz konusudur. Ama bugün diğerlerinden çok daha farklı olacaktır.

Rachel’in etrafında her şey değişmeye başlar. Bugün bindiği tren önceki günün trenlerinden farklıdır. Yaşadığı şok onu bilinmeze doğru sürükler ve bundan polise giderek sıyrılmaya çalışır. Bu çabası sonuçsuz kalmaz ama artık aşması gereken büyük bir engel vardır. Rachel kendisini inandırmak zorundadır.

Savcı

savcı scott turowRusty Sabich, ilişkisi olduğu kadın tecavüze uğrayıp öldürüldüğünde ve suçlu olarak görüldüğünde dünyası altüst olan bir savcılık avukatıdır. Ne yaşadığından tam olarak emin olamayan Rusty Sabich adeta bir boşlukta olduğunu hisseder ama en önemlisi kimseye güvenemez.

Rusty masumiyetini kanıtlamak için savaşır ve bunu yaparken karışık bir yolsuzluk ve ihanet ağını ortaya çıkarır. “İçeride” tarzı polisiye romanlardan biri olan bu kitabın son derece ilgi çekici olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü roman tam anlamıyla zamana karşı eskimeme konusunda ısrarcıdır.

Ölüm Kadar Basit

ölüm kadar basit peter jamesBüyük polisiye yazarlarından birinin aklından çıkmış olan bu yapıtı farklı kılan şey baş karakteridir. Dedektif Roy Grace, ilk vakasında en iyi dört arkadaşı öldürülmeden önceki gece canlı canlı gömülen bir adamla ilgilidir. Trajik gibi görünebilir ama sarmalın oluştuğu nokta burası değildir.

Kendi karısını kaybetmenin acısıyla uğraşan Grace, uğursuz gerçeği keşfetmek için bazı hayatların çok daha derinliklerine inmek zorundadır. Yarattığı gerilim ile bambaşka bir dünya sunan bu kitabın neden bu kadar sevildiğini anlamak çok zor değildir.

Yan Evin Sırrı

yan evin sırrı shari lapenaAnne yan taraftaki yemeğe davet edildiğinde ilginç bir şekilde bebeği Cora’yı getirmemesi söylendi. Kocası her şeyin iyi olacağını tenkit ederek onu ikna etmeye çalışır. Sonunda bebek monitörünü alıp her yarım saatte bir onu kontrol edecekler. Ama akşam ilerledikçe Anne huzursuzlanmaya başlar ve en büyük korkusu gerçeğe dönüşür.

Bu muhteşem kitap tam anlamıyla kapalı kapılar ardında neler olduğunu keşfetmeye yönelik bir eserdir. Her ebeveynin en kötü kabusunu yalanlar ve aldatmacalar üzerine kurulu bir ailenin çözülmesiyle birleştirir. Gergin ve son derece tüyler ürpertici hikaye, son şok edici noktaya kadar sayfaları çevirmeni sağlayacak.

Sessiz Çığlık

sessiz çığlık angela marsonsBeş farklı siluet, sığ bir mezarın etrafında toplanarak sırayla bir çocuğun mezarını kazarlar. Yıllar sonra bir müdire boğulmuş olan bulunur. Dedektif Kim Stone, suçları onlarca yıl süren korkunç katilin peşine düşer ama önünde büyük bir engel vardır.

Her geçen gün katilin kurbanı olan kişi sayısı artış gösterir. Tekrar saldırıya geçmeden önce onu durdurması gerektiğini çabucak fark etmiş durumdadır. Dedektif Kim Stone macerasında bir ilki yaşatmakla kalmayacak aynı zamanda seni sonuna kadar kimin kim olduğunu tahmin etmeye bırakacaktır.

Kuzuların Sessizliği

kuzuların sessizliği thomas harrisFBI stajyeri Clarice Starling’in avlaması gereken bir seri katil vardır. Ona bu konuda sadece bir kişi yardım edebilir. O da psikopat yamyam Hannibal Lecter. Bir tımarhanede kilitli durumdadır. Cesur bir tavır takınmaya ve kaçmasına yardım edecekse ona yardım etmeye son derece isteklidir.

Gerilimi kanında hissedeceğin bu roman adından anlaşılabileceği gibi Oscar ödüllü filmin temelini oluşturan yapıttır. Kesinlikle okuyacağın en iyi polisiye romanlardan birisidir. Bu roman son derece ürpertici ve rahatsız edicidir. Koltuğa yapışıp kaldığında ne yapacağını şaşırabilirsin.

Kardan Adam

kardan adam jo nesboOslo’daki ilk kar yağışı, bir dizi korkunç cinayete neden olur. Karlı günler aynı zamanda Harry Hole’u uçurumun kenarına sürükleyecek acımasız bir seri katille karşı karşıya getirir. Harry Hole ne yapacaktır? Katile karşı koyabilecek midir?

İskandinavya kurgusu denildiğinde akıllara ilk gelen isimlerden birisi olan Jo Nesbo’nun kaleminden çıkmış olan bu roman seni fazlasıyla mutlu edebilecektir. En önemlisi hikayeye kendini kaptırdığın zaman bir daha bir kardan adama bakarken kendini kurgunun esaretinden alamayacaksın.

Kurak

kurak jane harperAynı ailenin üç üyesi vahşice öldürülmüş durumdadır. Herkes kocanın suçlu olduğunu düşünür. O ise karısını ve altı yaşındaki oğlunu öldürdükten sonra intihar eder. Her şey son bulmuş gibidir ama polis memuru Aaron Falk işin içine biraz daha girene kadar böyledir.

Aaron Falk, çocukluğundaki en iyi arkadaşının cenazesine katılmak için geri döner. Soruşturmanın içine çekilir ve cinayetlerin ardındaki gerçeği sorgulama zorunda kalır. İki yıllık bir kuraklığın ortasında dramatik bir Avustralya fonunda geçen bu roman büyük sırları olan küçük bir kasaba hakkında sürükleyici bir romandır.

Oynamak İster Misin?

oynamak ister misin p. j. tracyİnsanlar yeni bir bilgisayar oyunu olan Serial Killer Detective için çok heyecanlılar. Kelimenin tam anlamıyla oyunu oynamak için can atıyorlar. Gerçek hayattaki cinayetler Dedektifler Gino ve Magozzi’yi şaşkına çevirir. Fakat belirli bir oyuna çarpıcı bir benzerlik gösterirler.

Daha fazla insan ölmeden acımasız bir katili durdurmak Grace MacBride ve onun eksantrik bilgisayar ustalarından oluşan bir ekibe kalmıştır. Bu gergin roman, kedi ve fare stili katil türünü yeni bir seviyeye taşıyan kesinlikle parlak, orijinal bir önermeyle birlikte gelir.

Kapalı Kapılar Ardında

kapalı kapılar ardında b. a. parisTam bir rüya gibiydi. Evlilikleri ile birlikte mutlu bir dünyaya yolculuk açmışlardı. En azından öyle düşünüyorlardı. Grace ve Jack evlendiklerinde her şey mükemmel görünüyordu. Ama kapalı kapılar ardında ne olduğunu asla tam olarak bilemezsin.

Grace’in bakış açısından yazılan ve onların geçmiş ve şimdiki yaşamlarını iç içe geçiren bu acımasız gerilim, bazı noktalarda gergin, ürpertici ve bağımlılık yapıcı olduğu kadar boğucu olmayı başaracaktır. Satış rakamlarıyla kendini kanıtlamış olan eser şimdi senin okuyucusu olmaya davet etmekte.

Tuzak

tuzak john grishamOval Ofis’teki son saatlerinde Başkan, son altı yılını federal bir hapishanede geçiren kötü şöhretli bir güç simsarı olan Joel Backman’ı affeder. Ülke dışına kaçırılan Backman’a İtalya’da yeni bir kimlik ve yeni bir yuva verilir. Ancak CIA bu için farklı bir plana sahiptir.

Çok yakında nerede olduğunu İsraillilere, Ruslara, Çinlilere ve Suudilere sızdıracaktır. Sonra arkasına yaslanıp izleyecektir. Sorun Backman’in hayatta kalıp kalmayacağı değildir. CIA’in yanıtlaması gereken soru çok daha farklıdır: Onu kim öldürecek?

On Küçük Zenci

on-küçük-zenci-agatha-christieAgatha Christie’nin bu romanı üç farklı türe uyum sağlar. Gizem ormanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Bir yere toplanmış on insanın tatili gizemli bir maceraya dönüşür. Başlarına gelecekler hakkında hiçbirisinin herhangi bir fikir yoktur. Artık ıssız bir adada hapsedilmiş durumdadırlar.

Başlarına gelecek tek felaket bu değildir. Her birisi sırrını paylaştığında ölümle burun buruna kalacak insanlar olur. Hemen hemen her birisi bir sonraki cinayet hedefi olma potansiyeline sahiptir. Ölümden kaçmanın bir yolu yoktur. Üstelik her birisi ölümü enselerinde hissederek yaşamak zorundadır.

Vedaya Zaman Yok

vedaya zaman yok linwood barclayOn dört yaşındaki Cynthia Bigge bir sabah uyanır ve ailesinin ortadan kaybolduğunu görür. Ortada herhangi bir not yoktur ve ailesi asla geri dönmeyecektir. Yirmi beş yıl sonra, o kader gecenin olaylarını çözmesine yardımcı olan bir mektup gelir.

Ama geçmişi geçmişte bırakmak daha iyi değil midir? Cynthia Bigge yıkıcı gerçeği bulmaya hazır mı? Bu roman seni sonuna kadar zamanın gerisinde bırakmayı başaracaktır. Ama en önemlisi hızlı hareket eden bir gerilim romanıyla karşı karşıya kalacaksın.

Artık Özgürsün

artık özgürsün clare mackintoshHer şey beklenmedik bir anda gerçekleşti ve bir insanın hayatını sonsuza dek değiştirdi. Bir Kasım gecesinde bir annenin hayatını değiştiren olay trajik bir kazaydı. Bir başka ifadeyle engel olabileceği bir vur ve kaç teşebbüsü gibiydi.

Jenna’nın kederiyle başa çıkmak için yapmayacağı şey yoktu. Yeniden hayata tutunmak ve yeni bir başlangıç yapmak için Galler kıyısındaki ücra bir kulübeye taşınmasının ardından iki dedektif çocuğunun katilini bulmakla görevlendirilmişti. Bu heyecan dolu psikolojik gerilim ve polisiye romanı sana çok farklı bir deneyim yaşatacaktır.

Kuş Adam

kuş adam mo hayderDedektif Jack Caffrey genç, hırslı ve sarsılmaz bir şekilde işine açıktır. Ama şimdi bir gerçekle yüzleşmek zorundadır. Şimdiye kadar gördüğü en korkunç suç mahallerinden birine çağrılır. Beş genç kadın törensel bir ritüel ile öldürülmüş ve çorak araziye atılmıştır.

Sonrasında ise kurbanları birbirine bağlayan tekil ve korkunç bir imza ortaya çıkmıştır. Tam anlamıyla yürekleri durduran bir heyecana merhaba diyeceğin bu romanda ürpertiyi, gerilimi ve daha fazlasını yaşama şansı bulabileceksin.

Soğuk Granit

soğuk granit stuart macbrideÜç yaşındaki David Reid’in cesedi bir çukurda bulunur. David Reid acımasız bir biçimde öldürülmüştür. Bu korkunç bir suçtur ama ne yazık ki tek kurban o değildir. Yakında daha fazla çocuk ortadan kaybolacak, cesetler morgda birikecek ve çocuklar hızla ölecektir.

Buna dur diyebilecek tek kişi ise Lazarus lakaplı Dedektif Logan McRae’den başkası değildir. Kara mizahla beslenmiş olan bu romanı okurken mutlaka okunması gereken yazarlardan birisiyle tanışmış olacaksın. Böylece polisiye tarzına sıkı bir giriş yapma fırsatı elde edeceksin.

Siyah Dalya

siyah dalya james ellroy1947 yılının Los Angeles’ı. Güzel bir kadının işkence görmüş bedeni bulunur. Gazetelerin manşeti ise ilginç bir şekilde “Siyah Dalya” yazılı ibarelerle doludur. Gazeteler kadını bu şekilde tanımlarlar. İki polis için soruşturma olarak başlayan şey, onları ölmüş kadının çarpık hayatının özüne götürür.

İki polis cehennem gibi bir yolculuğun içindedir. Çok geçmeden profesyonel merak bir saplantıya dönüşür. İkon olarak sayılabilecek bu polisiye romanı, cinayeti Kaliforniya tarihinin en büyük insan avlarından birine yol açan Elizabeth Short’un gerçek hikayesine dayanır.

Gizli Tarih

gizli-tarih-donna-tarttKarizmatik profesörlerinin etkisi altında, bir kolejdeki bir grup zeki seçkin kişiler eksantrik uyumsuz, çağdaşlarının sıradan varoluşundan uzak bir dünya olan bir dünya olan bir düşünme ve yaşama biçimi keşfederler. Fakat normal ahlak sınırlarının ötesine geçtiklerinde hayatları değişir.

Üstelik bu hayat değişimi öylesine bir değişim değildir. Çünkü hayatları sonsuza dek değişir. Gerçekten yaşamanın ne kadar zor ve öldürmenin ne kadar kolay olduğunu keşfederler. Donna Tartt’ın zeki ve bağımlılık yaratan bu romanı gerilimi, yozlaşmayı, ihaneti ve cinayeti bir arada ele alır.

Operada Cinayet

operada cinayet donna leonDünyanın en meşhur gösterilerinden birisi gerçekleştirilmek üzeredir. Orkestra şefi Maestro Helmut Wellauer, Venedik’teki ünlü bir opera binasındaki bir performans gerçekleştirecektir. Ama performansı nihayete eremez çünkü zehirlenerek öldürülür.

Komiser Guido Brunetti davaya karışır. Bu büyülü, atmosferik hikaye, Venedik yaşamının sosyal ve politik nüanslarını araştırırken sana tam anlamıyla keyfini çıkarabileceğin bir gizem sunar. Bu nedenle onun tüm zamanların en iyi polisiye romanları arasında yer almasına şaşırmamak gerek.

Başlangıç

başlangıç dan brownTamamen İspanya’da ortaya çıkan Başlangıç, Harvard’daki semboloji ve dini ikonoloji profesörü Robert Langdon’ı insanlığın en kalıcı iki sorusunun kesiştiği noktaya iter. Nereden geliyoruz? Nereye gidiyoruz? Bunlara cevap verecek dünyayı sarsan bir keşif söz konusudur.

Dan Brown kendine özgü tarzıyla bilimi, dini, tarihi, sanatı ve mimariyi keskin bir dokunuşla harmanlama yoluna gitmiştir. Böylece söz konusu romanı tam anlamıyla bir sayfa çevirici haline getirmiştir. Peki sayfa çevirici ne demektir? Sürükleyici ve okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağın bir roman türü demektir.

Penceredeki Kadın

penceredeki kadın a. j. finnSon zamanlarda kocası ve kızından ayrı kalan kronik agrofobik Anna, Manhattan’daki dairesinde yalnız yaşar ve insanları saatlerce penceresinden izler. Fakat bir gece mahallede bir çığlık kopar. Anna görmemesi gereken bir şeye tanık olur.

Ama sorun şudur: herhangi birisi ona inanacak mıdır? Bu yerel unsurlarla bezenmiş olan gerilim romanında kötü adam apaçık ortadadır. Ama her şeyin yanlış yönlendirilmesi ve daha fazlası sayesinde kendisini gizlemeyi bir şekilde başaracaktır.

Saplantı

saplantı karin slaughterWill Trent, Karin Slaughter’a ait olan unutulmaz dizinin ilk romanında karşımızda. Will Trent ve dedektif Michael Ormewood’un gördükleri en acımasız, şiddetli cinayetleri araştırması bir tesadüf değildir. Bu onlar için adeta bir saplantı gibidir.

Polisiye kurgusunun içerisinde karanlığın yer almasını seviyorsan, birçok farklı kıvrımla ve virajlarla dolu mükemmel planlanmış bir polisiye romanını kaçırmak isteyeceğini hiç sanmıyorum. Will Trent’in kendine özgü suç kovalamacası okurken seni epey bir memnun edebilecektir.

Ejderha Dövmeli Kız

ejderha dövmeli kız stieg larssonStieg Larsson’un bu romanında gizem ve psikolojik gerilim bir aradadır. Harriet Vanger yıllar önce ortadan kaybolan bir isimdir. İsveç’in sayılı zengin ailelerinden birine mensup olan bu çocuğun akıbeti belli değildir. Olan bitene itirazı olan tek kişi ise amcasıdır.

Artık yaşlanmış olan adamın tek amacı olayın tamamen aydınlığa kavuşturulmasını ister. Kapısını çaldığı kişi Mikael Blomkvist isimli iyi bir gazetecidir. Mikael olayın üzerine gidecektir ama bunu tek başına yapmak istemez. Yaşam tarzıyla tam bir aykırı insan olan Lisbeth Salander ona bu yolculukta yardım edecek kişidir.

Karanlık Yerler

karanlık-yerler-gillian-flynnYedi yaşındaki Libby Day, ağabeyi ailesini katlederken bir dolapta saklandı. Duruşmada, kanıtları onu mahkum etmeye yardım etti. Fakat yirmi yıl sonra bir gurup gerçek suç takıntılısı, kardeşinin masum olduğu teorisiyle Libby’nin kapısını çalar.

Bu çalış onu ailesinin geçmişini araştırmak için memleketine geri dönmek zorunda bırakır. Tüyler ürpertici bir gerilim havası içeren bu roman son derece rahatsız edici unsurları içinde barındırsa bile en iyi polisiye romanların arasında yer alır. En önemlisi adından anlaşılabileceği gibi çok ama çok karanlıktır.

5. Kurban

5. kurban jane caseyBir seri katilin son kurbanı öldürülmüştür. Maeve Kerrigan’a düşen ise bunu araştırmaktır. Kurbanların vücutları yakılması söz konusu olduğundan tüyler ürpertici bir şekilde sona eren bir dizi cinayetin beşincisi işlenmiş durumdadır. Zaman ilerledikçe durum biraz daha ilginç bir hal alır.

Maeve Kerrigan, yanan tehlikeli adamın kimliğini tekrar saldırmadan önce ortaya çıkarabilecek midir? Bu son derece polisiye motiflerle dolu romanın içerisinde kendisini kanıtlamak isteyen genç bir dedektifin macerasını takip ederiz. Sunulan ipuçlarını incelerken tam anlamıyla bir dedektif olduğunu düşünmen zor olmayacaktır.

61 Saat

61 saat lee childTam anlamıyla uğursuz güçlerin tehdidi altında olan küçük bir kasabada, cesur bir kadın adalet için elini taşın altına koymuş durumdadır. Ama elini taşın altından kaldırdığında katile kaptırmak istemiyorsa yardıma ihtiyacı olacaktır. Bu konuda ona yardım edebilecek tek kişi ise Jack Reacher’dan başkası değildir.

Kahramanımız cesur ve esrarengiz yapıdadır. Jack Reacher’ın hikayesi hayranlar tarafından oldukça beğenilmiş durumdadır. Huzurlu ama sıkı bir şekilde planlanmış bu romanda geleceği tahmin edebilmek çok güç olacaktır. Romanın asıl başarısı tam olarak burada gizlidir.

Çöp Adam

çöp adam c. j. tudorEddie sinir bozucu bir mesaj ile karşılaştığında önce ne olduğunu anlayamaz ama sonrasında olaylar kafasında netleşmeye başlar. Eddie mesajın ardından doğrudan memleketine, o ve arkadaşlarının uykulu köylerinde bir cesede rastladıkları gençlik günlerine geri sürükler.

Çocukluk oyunları, uğursuz tebeşir figürleri, trajik bir kaza ve korkunç bir cinayet. Bu, son derece ürkütücü romanın içerisinde iyi çizilmiş karakterlerden oluşan karanlık ve atmosferik bir yapı vardır. Geçmiş ve şimdiki zaman arasında değişen alternatif bölümlerle yavaş yavaş gerilim arttığını hissedersin.

Koleksiyoncu

koleksiyoncu john fowlesTerk edilmiş ve sevilmemiş Frederick kelebekleri toplayıp onların fotoğraflarını çeken biridir. Güzel bir yabancıya, sanat öğrencisi Miranda’ya takıntılı hale geldiğinde Sussex’te ücra bir noktada ev satın alır. Zamanla aşkının büyüyeceğine inanarak Miranda’yı kaçırır.

Tek başına ve çaresiz olan Miranda, özgürlüğünü kazanmak istiyorsa onu esir alan kişiyi anlamak için mücadele etmelidir. Bugüne kadar yazılmış olan en çetin ve en garip kötü adamlardan birisine ev sahipliği yapan romanın filmi en iyi gerilim filmlerinden biri olarak kabul edilir.

Boş Oda

boş oda dreda say mitchellLisa’nın misafirperver bir çiftle güzel bir evde bir güzel bir çift kişilik oda kiraladığında bulmayı beklediği son şey, ondan önce odasında yaşadığını iddia eden adamın intihar notudur. Evin sahipleri bu adamın asla var olmadığına yemin ederler.

Yemin etseler bile değişen bir şey olmayacaktır. Çünkü rahatsız edici olaylar meydana gelmeye başladığında Lisa’nın mutlu yeni evi uğursuz bir kabusa dönüşecektir. Ürkütücü psikolojik gerilim romanı ışıkları kapatmadan önce yatağının altını kontrol etmeni garanti haline getirecektir.

Şair

şair michael connellyHayatının büyük bir kısmını ölen insanlar hakkında yazdıklarıyla kazanmış bir gazeteci bu sefer umulmadık bir olayla karşı karşıyadır. Bir seri katil cinayetleri çözmek için görevlendirilmiş dedektifleri tek tek ortadan kaldırır. Gazetecinin önünde artık çözmesi gereken zor bir bulmaca vardır.

Gerilim seven biriysen bu roman seni fazlasıyla mutlu edecektir. Bir hedef konumunda olan ama bunu kardeşi ölene kadar öğrenemeyecek olan bir gazetecinin hikayesini anlatan roman, polisiye ve gizem eseri denildiğinde kalitesiyle ön plana çıkan eserlerden biridir.

Haçlı Katil

haçlı katil chris carterAcımasız bir arama kartı bırakan kötü şöhretli bir seri katilin bir süre önce yakalandığı ve idam edildiği düşünülüyordu. Ama genç bir kadının vücudu, boynuna kazınmış tanıdık haç işareti ile bulunduğunda durumun pek böyle olmadığı anlaşılmak üzereydi.

Taklitçi bir katil mi söz konusuydu? Yoksa gerçek haç katili hala kayıp durumda mıydı? Dedektif Robert Hunter, yüreksizlere göre olmayan bu ürkütücü ve bağımlılık yaratan gerilimde sadist bir katille yüzleşmek zorunda kalacaktır. Daha doğrusu onunla bir kedi fare oyunu oynayacaktır.

Huzursuz Adam

huzursuz adam henning mankellHaakan von Enke, her sabah Stockholm’deki dairesinin yakınındaki ormanda yürüyüşe çıkan birisidir. Sonra bir gün eve gelemez. Dedektif Kurt Wallender resmen içinde olmasa bile garip bir bağ vardır. Haakan’ın oğlu, kızı Linda ile nişanlanmış durumdadır. O ise geçmişteki tartışmalı bir olay hakkında konuşmak istiyordu.

Wallander’ın son vakası yeni bir gizemi araştırırken kariyerine dönüp bakmasına yardımcı olur. Henning Mankell’in İskandinav suç kurgusunun gerçek harikalarından biri olduğunu gösteren ilgi çekici bu romana bir göz atabilirsin. Roman sana son derece güçlü bir okuma sunacaktır.

Kuzgun Karası

kuzgun karası ann cleevesAnn Cleeves’in Shetland serisinin ilk bölümü, karlı bir yamaçta boğularak öldürülen yerel bir gencin acımasız cinayetini araştıran dedektif Jimmy Perez’i tanıtır. Herkes şüpheli durumundadır ama Magnus Tait’e odaklanmak için çabuk davranır.

Perez’in ise şüpheleri vardır. Katil hala serbestken ve yerli halk korku içinde yaşarken Perez, uzun süredir gömülü olan sırları ortaya çıkarır. Bir BBC dizisi olan Shetland’a ilham veren bu atmosferik gizemin seni gizem romanlarına bağımlı hale getireceğinden emin olabilirsin.

Siyah ve Mavi

siyah ve mavi ian rankinIan Rankin’in sekizinci romanı olan bu eser John Rebus’a ev sahipliği yapar. Dedektif, bir katili denemek ve yakalamak için dört vaka ile hokkabazlık yapma peşindedir. Rebus’un alışılmadık yöntemleri tahmin edilebileceği üzere sık sık başını belaya sokar.

Tüm bunlar yaşanırken kendini bir alanda televizyon kameralarının kıskacında bulur. Çünkü iç soruşturmanın incelenmesinin altında yatan bir gerçek vardır. Adalet düşkünlüğü olan her televizyon neredeyse oradadır. Polisiye türünün gerçek ustalarından birine ait bu romanı kesinlikle es geçmemelisin.

Sen

sen caroline kepnesGuinevere Beck hevesli bir yazardır. Joe Goldberg ise aşık. Joe için hayatını sosyal medya aracılığıyla paylaşarak Jone’nun ona takıntılı olmasını ve kendisini mükemmel erkeğine dönüştürmesini sağlar. Takipçi olmaktan çıkıp erkek arkadaşa dönüşen Joe, Guinevere’nin aşkı için her şeyi yapmaya hazırdır.

İşte bu uğurda yapacaklarından birisi bir cinayet işlemeye hazır olmaktır. Şimdi büyük bir Netflix dizisi olan Sen (You), dijital çağdaki saplantının doğasına dair korkunç bir fikir vermektedir. En azından pek fark edilmeyen gerçeği ortaya çıkarmaktadır.

Öldüren Öpücük

öldüren öpücük james pattersonJames Patterson’un çok satan olağanüstü serisinin ikinci kitabında dedektif Alex Cross iki cani beyin ile uğraşmak zorunda kalır. Bu katiller birbirleriyle işbirliği yapmakta ve aynı zamanda rekabet etmektedirler. Yaptıkları şey ise çok basit gibi görünse bile en şaşırtıcı cinayetleri işlemeyi başarırlar.

Sinemaya uyarlanmış olan bu eserin başrolünde Morgan Freeman oynamıştır. Gerilim romanları arasında ikonların içerisinde kendisine yer bulacak kadar kaliteli bir eserdir. Sayfaları çevirmesi gerçekten zordur. Bu yüzden roman tarafından yakalanmaya ve kıskaca alınmaya hazır olmalısın.

Cerrah

cerrah tess gerritsenBir katil, yalnız kadınları hedef alır, onlara işkence eder ve onları öldürür. Yöntemlerinin kesinliği, Dedektif Jane Rizzoli’yi tıbbi eğitim konusunda şüphelenmeye iter. Sonra Jane korkunç bir keşifte bulunur. Yıllar önce genç bir kadın da benzer şekilde saldırıya uğramıştır.

Fakat bu kadın saldırganını vurarak kaçmış durumdadır. En sevilen ikililerden biri olan Rizzoli ve Isles ile tanışacağın bu roman, kanlı, sürükleyici, yüksek gerilimli bir polisiye romandır. En önemlisi bitmek bilmeyen kovalamacanın en değerli parçalarından birisidir.

Kemik Kutusu

kemik kutusu kathy reichsDoktor Temperance Brennan’ın adli tıp uzmanlığı, bir dolapta zar zor tanınabilir çürüyen bir ceset bulunduğunda gereklidir. Başından kendi kendini öldürdüğü ilk bulgulardan birisidir. Ancak kurbanın yakınları bunun intihar olmadığı konusunda son derece kararlıdır.

Son dönemin popüler dizilerinden birisi olan Bones’un arkasındaki ilham kaynağı olan birinci sınıf antropolog Kathy Reichs, büyüleyici ve özgün ayrıntılarla adeta mükemmel bir ziyafete seni davet ediyor. Bu ziyafete katılıp sayfaları çevirmeye başlayacak mısın? Eğer öyleyse büyük bir gerilime hazır olmalısın.

O

o stephen kingYedi çocuk, adı olmayan kötü bir varlık tarafından terörize edilmiş durumdadır. O kanalizasyonlarda, fırtınalarda pusudadır. O, her kabus şeklini alır, her çocuğun en derin korkusu haline gelir. Ama her şey bununla sınırlı kalmaz çünkü yetişkinler de işin içine girerler.

Artık yetişkinler, onları memleketlerine geri çeken güçten kaçamazlar. Çocukluk kabuslarının onları bir kez daha rahatsız etmesine neden olacak şekilde yeniden ortaya çıkar. O, hayal gücünü yakalayacak ve senin palyaçolara bakış açını değiştirecektir.

Uyuyana Kadar

uyuyana kadar s. j. watsonAnıların bizi tanımladığı su götürmez bir gerçektir. Peki ya her uykuya daldığında seninkini kaybedersen ne olur? S. J. Watson’un psikolojik gerilim romanının kahramanı Christine’e olan budur. Çok geçmeden kendisine en yakın insanlara hikayenin sadece yarısını anlattığını fark etmeye başlar.

Bunun sıradan bir durum olduğunu düşünebilirsin ama öyle değildir. Zaman içerisinde yarım anlatılan her şey büyük bir gerilime dönüşmeye başlar. Kişiyi ele alır ve onu içinden çıkılması zor bir duruma sokar. Unutulmaz ve son derece tüyler ürpertici bir okuma deneyimi için doğru adreste olduğundan emin olabilirsin.

Zincir

zincir adrian mckintyBir yabancı çocuğun birini kaçırır. Daha sonra onun ailesinden çocuklarının karşılığında bir başka çocuğun kaçırılmasını talep eder. Çocukları ancak bu kaçırma söz konusu olduğunda serbest bırakılacaktır. Herhangi bir kaçırılma olmazsa çocuk ölecektir.

Gerçek anlamda mide bulandırıcı bir öncüle sahip olan bu roman koltuğunun veya yatağının kenarında gerilimi hissetmeni sağlayacaktır. Son derece korkunç bir eserdir ve son yılların en iyi polisiye eserlerinden birisidir. Zincirin bir parçası olmak asla unutulacak bir şey değildir.

O Piti Piti

o piti piti m. j. arlidgeDedektif Helen Grace’in ilk macerasında kusurlu kadın kahramanımız canavarca bir seri katile karşı bir zeka savaşına girer. Ama ne savaş… Kurban çiftler kaçırılır, hapsedilir ve ardından korkunç bir seçimle karşı karşıya bırakılırlar. Ya öldüreceksin ya da öldürüleceksin.

O Piti Piti, hepimizde yer alan temel bir duyguya hitap eder. Hayatta kalma mücadelesiyle karşı karşıya kaldığın zaman sevdiğin biri için kendini feda eder miydin? Bu hızlı tempolu ve sinir bozucu kitap, seni son sayfaya kadar kavramayı başaracaktır.

İnfaz

infaz david baldacciHükümlü bir katil, infazından önceki son anlarda başka birinin itirafıyla kurtarıldığında, FBI özel görev gücü dedektifi Amos Decker, kendi hayatıyla endişe verici benzerlikler paylaşan davayı üstlenir. Fakat Decker’ın kendi ekibinin bir üyesi üyesi ortadan kaybolur.

Bu ortadan kaybolma durumu bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesidir. Çok sayıda kıvrıma ve dönüşe sahip olan bu mükemmel polisiye romanını okurken sıra dışı bir deneyim kazandığının farkına varırsın. Polisiye ve gerilim bir arada olsun istiyorsan en iyi romanlardan birini okuyacağından emin olabilirsin.

Kemiklerin Şifresi

kemiklerin şifresi simon beckettDoktor David Hunter, tüyler ürpertici bir keşfi incelemek için Hebridean’ın ücra bir adası olan Runa’ya gelir. Ölüme bütün kisveleriyle aşinadır ama bulduğu şey karşısında şok olmuştur. Sadece ayakları ve tek bir eli yanmış bir vücut bulunmuştur.

Yerel polis bunun kaza konucu bir ölüm olduğundan emin durumdadır. Ama Doktor David Hunter aksini düşünür çünkü yanmış kalıntılar aksini göstermektedir. Otantik adli ayrıntılar, sinir bozucu bir tehdit duygusu, acımasız komplo, güçlü çizilmiş karakterler ve harika bir yer duygusu hepsi bu romanın içerisindedir.

Vahşi İçgüdü

vahşi içgüdü patricia cornwellPatricia Cornwell, bağımlılık yaratan ve oldukça popüler olan bir seri oluşturmak için geleneksel polis prosedürünü adli ayrıntılarla ustaca birleştiren bir polisiye yazarıdır. Serinin bu on dördüncü bölümünde Doktor Kay Scarpetta, karşılaştığı en yoğun ve en karmaşık vakalarından birini ele almak zorundadır.

Bir psikolojik gerilim romanından isteyeceğin her şeyi bu romanın içerisinde bulabilirsin. Patricia Cornwell’in yazdığı her büyük polisiye romanının ödülle donatılmasının temel sebeplerinden birisi ustaca oynattığı kaleminin gücüdür. Bu güce tanıklık elde etmek istiyorsan bu romanı kaçırmamalısın.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

2 Comments

Yorum yapıp katkı sağla...