En önemli 10 pazarlama becerisi

Profesyonel bir pazarlamacı olmak istiyor olabilirsin. Bunun için temel pazarlama becerilerini geliştirmen ve iyileştirmen gerekir. Şimdi ise bu pazarlama becerilerinin neler olduğunu merak ediyor olabilirsin. Sana bu konuda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Profesyonel bir pazarlamacı olmak istiyor olabilirsin. Bunun için temel pazarlama becerilerini geliştirmen ve iyileştirmen gerekir. Şimdi ise bu pazarlama becerilerinin neler olduğunu merak ediyor olabilirsin. Sana bu konuda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Giriş seviyesi pazarlama işlerine çoğu üniversite mezununun ulaşabilmesi mümkündür. Yükselmek ise deneyim ve beceri gerektiren bir iştir. Deneyim kısmında sana destek olmak benim boyumu aşar. Yapabileceğim özgeçmişini zenginleştirme yardımcı olmaktır.

1. İletişim

Pazarlamacılar için en etkili becerilerden birisi iletişimdir. İletişim becerisi olmadan birinin pazarlamacı olabilmesi dahi mümkün değildir. En azından profesyonel düzeyde böyle bir şeyden söz edemeyiz. Sözlü veya yazılı iletişim becerileri amacını herkese ulaştırmana yardımcı olur.

Herkesten kasıt nedir? Çoğu zaman bir pazarlamacının müşteri karşısında etkileyici bir iletişim ortaya konması beklenir. Bu oldukça doğrudur ama aynı pazarlamacının iş arkadaşları ve yöneticisiyle benzer şekilde iletişim kurabilme potansiyeline sahip olması gerekir.

Harika bir iletişimci olmak karmaşık fikirleri basit terimlerle açıklayabilmek anlamına gelir. Pazarlamacı olarak kendini açıkça ve anlaşılması kolay yollarla ifade etmek çok önemlidir. İletişim konusunda zorluk çekiyorsan kendini geliştirmek için çaba göstermelisin.

2. Yaratıcılık

Teknoloji her geçen gün değişim gösteren bir şey. Teknolojinin gelişimi aynı zamanda popüler kültüre etki ediyor. Bir diğer ifadeyle, popüler kültür de zaman içerisinde değişim gösteriyor. Bu nedenle hedef kitlenin dikkatini çeken fikirler bulmak bir pazarlamacının en önemli görevlerinden biridir.

Çalışıp çaba gösterirken karşına çıkacak zorluklar konusunda önceden tahmin yürütmen mümkün değildir. Yaratıcı çözümler düşünebilen bir çalışan olman bu yüzden çok önemlidir. Bunu başarabiliyorsan pazarlama departmanın en önemli bireylerinden biri olmayı başarabilirsin.

Yaratıcılık konusu muhtemelen kariyer ilanının gereksinimler kısmında yer alacaktır. Başlangıçta fark edemeyebilirsin ama detaylıca bakınca ne olduğunu görebilirsin. Örneğin şöyle bir cümle geçebilecektir: “Hedef kitleleri belirlemede son derece yaratıcı…”

3. Google Analytics

Google Analytics artık isteğe bağlı bir şey değildir. Bir pazarlamacı olarak bunu öğrenmek zorundasın. Girişimciler ve işletmeler artık internetten kaçamazlar. Özellikle artık uzaktan erişimin çok daha mühim hale gelmesi gibi bir gerçek vardır. E-ticaretten kaçmak mümkün değildir.

Pazarlama, önemli araştırma ve analitik becerileri gerektirir. Google Analytics, dijital pazarlamacılar için her ikisinin de merkezinde yer alan bir araçtır. Bu yüzden Google Analytics’i kullanabilmek ve anlayabilmek günümüzün en önemli pazarlama becerilerinden biridir.

İşin iyi tarafı ne biliyor musun? Google, Google Analytics’i kullanma konusunda kendi eğitimini ücretsiz olarak sunar. Bu eğitimden yararlanarak sonunda bir sertifika sahibi dahi olabilirsin. Günümüzde bir pazarlamacı olacaksan Google Analytics’i görmezden gelemezsin.

4. Uyumluluk

Uyum sağlamak bir pazarlamacı için kritik becerilerden birisidir. Genelde uyumluluk göz ardı edilen bir şeydir. Fakat e-posta pazarlaması, arama motoru optimizasyonu ve sosyal medya reklamcılığı gibi alanlarda çalışıyorsanız uyumluluğun öneminin farkında olabilirsin.

Beklenmedik sorunlarla hızlı bir şekilde başa çıkabilmek, yeni teknolojiyi benimsemek ve modası geçmiş uygulamaları terk etmek, modern pazarlama profesyonelleri için çok önemlidir. Uyumlu olduğunu kanıtlamayı başarırsan işe alım konusunda eşiği daha kolay aşabilirsin.

5. Organizasyon

Pazarlama ekiplerinin organize hareket etmeleri çok değerlidir. Neden diye soracak olabilirsin. Çünkü bir pazarlamacı yazışmaları yönetmek, ilişkileri sürdürmek, teknik görevleri tamamlamak, verileri analiz etmek ve sorunları yaratıcı bir biçimde ele almak gibi çok çeşitli görevlerle uğraşır.

Bu nedenle işveren taraf genelde organize hareket edebilen kişilerle çalışmayı düşünürler. Özellikle son derece telaşlı bir günde dik durmayı başaran kişiler onlar için kilit isimlerdirler. Bu nedenle sahip olduğun özgeçmişin içerisinde organizasyon becerilerine yer vermelisin.

6. E-posta

Lütfen dalga geçtiğimi düşünmeyin. Günümüzde eğitim görmüş, üniversite bitirmiş ama hala bir e-postada iki kelimeyi bir araya getiremeyen insanların olduğunu gördüğümü itiraf etmeliyim. Böyle biriysen hiç boşuna profesyonel bir pazarlamacı olmaya falan çalışmamalısın.

E-postaları iyi yazmak bir başka kritik pazarlama becerisidir. Müşterilere ulaşırken, iş arkadaşlarına bilgi aktarırken, başka pazarlamacılarla iletişim kurarken e-posta yoluyla iyi bir şekilde iletişim kurabilmeyi başarman gerekir. Bu bir opsiyon değildir, önemli bir gereksinimdir.

E-posta becerisinin sadece cümleleri kullanmakla ilgili olduğunu düşünmemelisin. Çok daha kapsamlı ve detaylı e-posta becerileri vardır. Bu konuda eğitim almalı ve her birini öğrenmek için çaba göstermelisin. Böylece profesyonel bir e-posta kullanıcısı olmayı başarabilirsin.

7. Öncelik belirleme

Pazarlamacıları tek bir rol kalıbına sığdırmak mümkün değildir. Herhangi bir günde bir pazarlama profesyonel, stratejiler oluşturmaktan, analitik verileri değerlendirmekten, araştırma yapmaktan, içerik yazmaktan ve ekipler arasındaki çabaları organize etmekten sorumlu olabilir.

Bu nedenle öncelik belirleme paha biçilemez bir beceridir. Bunu zaman yönetiminin bir alt başlığı olarak görmeni öneririm. Bir başka ifadeyle kendini zaman yönetimi konusunda geliştirmeye çalışmalısın. Profesyonel pazarlamacı olma konusunda önemli bir adım atmış olursun.

Ne zaman, nerede ve neye dikkat edilmesi gerektiğine hızlıca karar verebilmek çok değerlidir. Bu beceriye sahip olduğun zaman pazarlamacının altın anahtarlarından birine sahip olmuş olacaksın. Zaman yönetimi konusunda iyiysen paha biçilemez bir becerin var demektir.

8. Yazılım bilgileri

Günümüzde artık kapı çalarak pazarlama yapmak yerine e-posta, kısa mesaj veya sosyal medya yoluyla pazarlama yapmaya çalışırsın. Her şeyin dijitalleşmeye başladığını unutmamak gerekir. Dolayısıyla sen de dijitale hazır olmak zorundasın.

Bunlar temel gerek gereksinimlerdir. Her biri hakkında yeterli bilgiye sahip olmak önemlidir. Hepsi konusunda bilgi sahibiysen ve bunları kullanabiliyorsan çok güçlü bir pazarlamacı olabilirsin demektir. Çoğu zaman işveren bunlar gibi araç gereksinimlerinden söz edecektir.

9. Destekleyici beceriler

Pazarlamacı pozisyonu için artık yazılım becerileri tek başına yeterli değildir. Buna ek olarak bazı teknik becerilere sahip olman gerekir. Özgeçmişte yer alması gereken bilgisayar programları kısmında belirttiğim gibi çeşitli teknik beceriler işini daima kolaylaştıracaktır.

 • G Suite
 • Adobe Creative Suite
 • Microsoft Office
 • HTML, CSS
 • Buffer, Hootsuite
 • Google Drive, OneDrive, Dropbox
 • Google Meet, Microsoft Teams, ZOOM

Yukarıda saydığım programları, araçları veya kodlama dillerini biliyorsan işin çok daha kolay olacak demektir. Profesyonel bir pazarlamacı olarak yolun yarısını çoktan gitmiş olursun. Bunlar kariyerinde sıçrama yapmanı sağlayacak bilgilerdir.

10. Diğer pazarlama becerileri

Bir pazarlamacının başarısı her zaman işine bağlı olacaktır. İşin üzerinde çalışman gereken değerli pazarlama becerilerinin kapsamlı bir listesini aşağıda sunuyorum. Bunlar işin ne olursa olsun günümüz çağında sahip olman gereken önemli ufak becerilerdir.

 • Reklam metni yazabilmek
 • Veri görüntüleme ve analizi
 • Müşterilerden geri bildirim talep edebilmek
 • Kampanya yönetimi
 • Maliyetleri düşürmek
 • Photoshop bilgisi
 • Liderlik özellikleri
 • Düzenleme ve revize etme
 • Problem çözme
 • Sosyal medya yayıncılığı
 • Kişiselleştirilebilir iletişim düzeyi
 • Kullanıcı deneyimi tasarımı
 • Web sitesi yönetim becerisi
 • Hikaye anlatma becerisi
 • Sosyal medya erişimi
 • Finansal analiz becerisi
 • Video oluşturma becerisi
 • Müşteri araştırması
 • İstatistiksel analiz

Liste kabarık gibi görünebilir ama aslında bu becerileri elde edebilmek için ufak kararlı çalışmalar yeterli olacaktır. Her birisinde muazzam derecede profesyonel olmayı kafaya takarsan kısa sürede tükenmişlik sendromuna girebilirsin. Bu nedenle hepsini kendini yetecek kadar bilmek gerekir.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...