Ölmeden önce okunması gereken 47 kitap

Bu okuma listesindeki kitaplar aslında Barnes & Noble tarafından oluşturulmuş bir metal kitap ayracı üzerinde yer alır. Daha çok klasikleri içerir. Normalde içerisinde 50 kitap vardır. Ancak ben listeyi kutsal kitabı ve dilimize çevrilmemiş olan kitapları çıkartarak sundum.

Bu okuma listesindeki kitaplar aslında Barnes & Noble tarafından oluşturulmuş bir metal kitap ayracı üzerinde yer alır. Daha çok klasikleri içerir. Normalde içerisinde 50 kitap vardır. Ancak ben listeyi kutsal kitabı ve dilimize çevrilmemiş olan kitapları çıkartarak sundum.

Kitaplar için herhangi bir önem sırası gözetmedim. Kendin için en iyi seçimi yapmak istiyorsan kitaplar hakkında yazdığım ufak notlara göz atmanı öneririm. Bu sana karar verme sürecinde fazlasıyla yardımcı olacaktır.

1. Anna Karenina

anna karenina lev tolstoy

Lev Tolstoy‘un ilk kez 1877 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı özelliklerini taşır. Oblonsky ailesi zina yüzünden paramparça olmuştur. Dolly kocasını bir başkasıyla yakalar ve onu ayrılmakla tehdit eder. Kocası biraz pişmanlık duysa bile asıl şaşkınlığıyla başa çıkmak zorundadır.

Stiva’nın kız kardeşi Anna Karenina ara buluculuk yapmak için Oblonsky ailesinin yanına gelir. Attığı adımlar ve söyledikleriyle Stiva ve Dolly’yi uzlaşma aşamasına kadar getirir. Kendisi ise bir asker olan Alexei Vronsky’nin aşk kıskacındadır.

2. Sineklerin Tanrısı

sineklerin tanrısı william golding

William Golding‘in ilk kez 1954 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman özelliklerini taşır. Öfkeyle dolu bir savaş ortamında bir grup öğrenciyi taşıyan uçak talihsiz bir şekilde vurularak ıssız bir adaya düşer. Öğrencilerden Ralhp ve Piggy, sahilde bir deniz kabuğu keşfederler.

Bu deniz kabuğunu artık bir boru olarak kullanacaklardır. Çocuklar lider seçmek zorunda olduklarını fark ederler. Lider seçtikten sonra hedef bu adadan kurtulabilmek için bir yol bulmaktır. Ralph grubun lideri olur ve Jack isimli çocuğu avcılıkla uğraşan gruptan sorumlu ilan eder.

3. Guguk Kuşu

guguk kuşu ken kesey

Ken Kesey‘in ilk kez 1962 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman özelliklerini taşır. Hemşire Ratched siyah bir pelerine bürünerek uyuyan adamlarla dolu olan kilitli bir koğuşa girer. Günün ilk emri ilaçları almaktır. Adamlar ilaçlarını almak için sıraya girerler.

McMurphy hapishaneye getirildiğinde yanında iki gardiyan vardır. Kelepçelerini çözdüklerinde hiç beklenmedik bir şey olur ve McMurphy gardiyanlardan birini öper. Özgür olduğuna seviniyordur ama bunun için erken olduğunun farkında değildir.

4. Hindistan’a Bir Geçit

hindistan'a bir geçit e. m. forster

E. M. Forster‘ın ilk kez 1924 yılında yayınlanmış bu eseri politik roman özelliklerini taşır. İki İngiliz kadın, genç Bayan Adela Quested ve yaşlı Bayan Moore, Hindistan’a seyahat ederler. Adela, Hint şehri Chandrapore’da bir İngiliz hakim olan Ronny ile evlenecektir.

Adela ve Bayan Moore’un en çok istedikleri şey İngilizlerin ithal ettiği kurumlar yerine gerçek Hindistan’ı görebilmektir. Bu sırada, Hindistan’daki genç bir Müslüman doktor olan Aziz, İngilizlerin yönetiminden bıkmış durumdadır. Bu konuda Aziz özellikle valiye kafayı takmış durumdadır.

5. Kadınsız Erkekler

kadınsız erkekler ernest hemingway

Ernest Hemingway‘in ilk kez 1927 yılında yayınlanmış bu eseri macera temalı hikaye özelliklerini taşır. İnsanlığın rekabetçi doğası ve kültürü, masumiyetin kaybedilişi, savaş ve yaşlanmanın kaçınılmazlığı bu hikayelerin ortak noktasıdır.

Bir hikaye Nick Adams ve iki kiralık katil arasındaki macerayı anlatır. Diğer bir hiaye kürtaj yaptırma kararı alan bir kadının öyküsüdür. Bir diğer hikaye yaralanmış bir askeri ve valiyi konu alır. Diğer bir hikaye ise çarmıha gerilmeyi takiben içki içen üç Romalı askerin öyküsüdür.

6. Sırça Fanus

sırça fanus sylvia plath

Sylvia Plath‘in ilk kez 1963 yılında yayınlanmış bu eseri otobiyografi roman özelliklerini taşır. Onun hayatında her şey baskıyla doludur. Artık nefes alması bile zor bir hal almıştır. Esther Greenwood tüm bu gerçekleri bir kenara bırakarak kendi yolunu bulmakta kararlıdır.

Bu mücadele çok ama çok çetin geçecektir. Kontrolünü kaybetmiştir ve üstelik bunun farkında değildir. Hayat onu çıldırma noktasına kadar getirmiştir. Ölümün kıyısında hayata gülümsemeye çalışsa bile her şeyi bitirecek o ana sadece bir adım kalmıştır.

7. Rebecca

rebecca daphne du maurier

Daphne du Maurier‘in ilk kez 1938 yılında yayınlanmış bu romanı polisiye roman özelliklerini taşır. Onun varlığı artık bir sorundan ibarettir. Bir kadının gölgesinde geçirdiği hayatı herhangi bir anlam ifade etmemeye başlamıştır. Üstelik artık işin içinde bir cinayet vardır.

Maxim ve eşi Rebecca evlerine döndüklerinde şanssızlık kapıyı çalar. Rebecca sırlarla dolu bir kadındır ve ne büyük talihsizliktir ki sırların ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. Gerçekler bir bir açığa çıkarken beraberinde büyük tehlikeleri getirerek yaşanılan hayatı mahveder.

8. Çavdar Tarlasında Çocuklar

çavdar tarlasında çocuklar j. d. salinger

J. D. Salinger‘ın ilk kez 1951 yılında yayınlanmış bu eseri genç yetişkin romanı özelliklerini taşır. Holden Caulfield kendi başına takılan bir isimdir. Bir yanı insanlarla etkileşimi ve iletişimi öğütler ama diğer yanı yetişkinlerin dünyasını büyük bir sahtelik olarak görür.

Holden Caulfield artık dördüncü okulundadır. Son üçünde başarısız olduktan sonra geldiği bu okulda da kaderi aynıdır. Başarısız bir öğrenci olduğu için okuldan atılacaktır. Fakat tüm başına gelenler bununla sınırlı olmayacaktır.

9. Monte Kristo Kontu

monte kristo kontu alexandre dumas

Alexandre Dumas‘nın ilk kez 1844 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Edmond Dantes henüz on dokuz yaşında hayatı mükemmel denilecek seviyede olan biridir. Bir geminin kaptanı olmak üzeredir ve aynı zamanda güzeller güzeli Mercedes ile nişanlıdır.

Fakat Dantes’nin etrafı kıskançlıkla doludur. Geminin hazinecisi erken yaşta başarıyı yakaladığı için, Fernand Mondego, Mercedes’e aşık olduğu için ve komşusu Caderousse hayatta çok şanslı olduğu için Dantes’yi kıskananlar arasındadır.

10. Alice Harikalar Ülkesinde

alice harikalar ülkesinde lewis caroll

Lewis Carroll‘un ilk kez 1865 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk romanı ve macera romanı özelliklerini taşır. Alice, ılık bir yaz gününde nehrin kıyısında vakit geçiriyordur. Aniden beyaz bir tavşan görür. İster istemez tavşanı takip etmeye başlar.

Alice tavşan deliğinden aşağı iner ve kapılarla kaplı büyük bir koridora ulaşır. Yakındaki bir masada keşfettiği anahtarı kullanarak açabileceği küçük bir kapı bulur. Kapının ardında güzel bir bahçe vardır ama Alice kapıya sığamayacak kadar büyüktür.

11. Jane Eyre

jane eyre charlotte bronte

Charlotte Bronte‘ın ilk kez 1847 yılında yayınlanmış bu eseri aş romanı özeliklerini taşır. Onun için hayatın adil olduğu söylenemez. Jane Eyre tüm hislerine kelepçe vurmak zorundadır. Artık zoraki bir evliliğin kıyısındadır ve ilerisi kapkaranlıktır.

Evliliğin iyi olacağına yönelik hiçbir ışık yoktur. Tutkusunu takip edip ilerlerken zaman içerisinde bir köleye dönüştüğünü fark eder. Artık ilerleyeceği nokta çok daha farklıdır. Hislerinin peşinden gitmek ve hayatı istediği gibi yaşamak ister.

12. Bir Geyşanın Anıları

bir geyşanın anıları arthur golden

Arthur Golden‘ın ilk kez 1997 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Chiyo adındaki güzel gözlü genç bir kız, küçük bir aile köyü olan Yoroido’da küçük bir evde küçük ailesiyle birlikte yaşıyordur. Kendinden büyük bir kız kardeşi vardır. Babası ise işe yaramazın tekidir.

Annesi kemik kanserinden vefat ettikten sonra baba iki kızını tek başına büyütemeyeceğini düşünerek onları Bay Tanaka’ya satar. Chiyo evlat edinildiğini düşünür ancak gerçek çok farklıdır. Chiyo, Yoroido’dan çok uzakta olan Kyoto’daki bir geyşa ailesine katılmıştır.

13. Kuzey Işıkları: Altın Pusula

altın pusula philip pullman

Philip Pullman‘ın ilk kez 1995 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Oxford Üniversitesi’ne bağlı olan Ürdün Koleji alimleri tarafından korunan genç bir kız olan Lyra Belacqua ve yardımcısı Pantalaimon, müdürün odasındaki gardıropta saklanıyordur.

Lyra amcası Lord Asriel’in müdür tarafından zehirleneceğini öğrenir. Onun hayatını kurtarır. Daha sonra ise Lord Asriel’in garip bir maddeden bahsettiğini duyar. Bu maddeyi araştırmak için dünyanın en kuzeyine gitmek zorundadır.

14. Nehrin Dönemeci

nehrin dönemeci v. s. naipaul

V. S. Naipaul‘un ilk kez 1979 yılında yayınlanmış bu eseri politik roman özelliklerini taşır. Salim’in ailesi Hint kökenlidir ve nesiller boyu Afrika’nın doğu kıyısında yaşamıştır. Ülkenin artan huzursuzluğunun farkında olan Salim, ailesinin o bölgedeki geleceğinden pek umutlu değildir.

Salim ülkenin iç kısmında bir mağaza satın almıştır. Kasaba, nehirdeki bir dönemecin olduğu doğal bir pazar noktasıdır. Salim burada çalışıyor ve aynı zamanda devrimin getirdiği yıkımın ardından kasabanın yeniden inşasını bekliyordur.

15. Uğultulu Tepeler

uğultulu tepeler emily bronte

Emily Bronte‘un ilk kez 1847 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı ve psikolojik roman özelliklerini taşır. Thruscross Grange’un Bay Lockwood adında yeni bir kiracısı vardır. Uğultulu Tepeler’de yaşayan ev sahibi Bay Heathcliff’i ziyaret eder.

Bay Heathcliff evde değildir. Bayan Heathcliff ve Hareton Earnshaw ile anlaşmak çok kolay değildir. Kar yağmaya başladığında kimse Bay Lockwood’un eve gitmesine veya kalmasına bir şey deme taraftarı değildir. Evden ayrılır ama dönerken bir köpek tarafından saldırıya uğrar.

16. Frankestein

frankestein mark shelly

Mary Shelley‘in ilk kez 1823 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve korku romanı özelliklerini taşır. Frankestein, evlat edindiği kuzeni Elizabeth ve sevgili arkadaşı Henry Clerval’a yakın bir yerde yaşar. Genç bir çocukken, insanlara yaşama isteğini sunan şeyi hep merak etti.

Büyüdüğünde Ingolstadt’taki kolejde, temizlenmiş vücut parçalarından kendi mükemmel insanını yarattı. Fakat yaratık son derece çirkindir. Frankestein çirkinliği yüzünden ondan iğrenmişti. Bu yüzden ondan kaçarak uzaklaştı.

17. İlahi Komedya

ilahi komedya dante alighieri

Dante Alighieri‘nin ilk kez 1320 yılında yayınlanmış bu eseri epik şiir kitabı özelliklerini taşır. Bu devasa çalışma Cehennem, Araf ve Cennet isimli üç bölümden oluşur. Her bölümde Tanrı ile yüz yüze buluşmak için yolculuğa çıkan bir hacının yolculuğu anlatılır.

Mesaj olduğunca açıktır. Dante bu eserini ölümünden sonra ruhların durumu olarak özetlemiştir. Eser daha çok sembolik düzeyde çalışır. Hedef ise okuyucunun evrendeki yerini daha iyi anlaması ve bir sonraki hayatta, ölümden sonra başlayan hayata hazırlanması olmuştur.

18. Gazap Üzümleri

gazap üzümleri john steinbeck

John Steinbeck‘in ilk kez 1939 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Tom Joad, Oklahoma eyalet hapishanesinden serbest bırakılmıştır. Kendini savunurken bir adamı öldürmekle suçlanıyordu. Evine doğru yola çıktığında eski vaiz Jim Casy ile tanışır.

İkisi birlikte Tom’un evine giderler ancak ev terk edilmiştir. Kiracı bir çiftçi olan Muley Graves, Tom ve Casy’yi görünce onlara mahalledeki tüm ailelerin Kaliforniya’ya gittiğini ve bu kasabayı terk ettiğini söyler. Tom’un tanıdıkları ise yolculuğa hazırlık için bir akrabalarının yanına gitmiştir.

19. Harry Potter ve Felsefe Taşı

harry potter ve felsefe taşı jk rowling

J. K. Rowling‘in ilk kez 1997 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Petunia Teyze’nin kız kardeşi Lily, James Potter’la evlenmiş ve büyücünün dünyasında güçlü bir çift olmuştur. Fakat onlar kötü Voldemort tarafından öldürülmüşlerdir.

Harry Potter’ın alnında ise büyük bir yara izi bırakmıştır ama o Voldemort’tan kurtulan tek büyücü olmuştur. Baş büyücü Albus Dumbledore, İngiltere’deki büyü okulu Hogwarts’a katılmaya hazır olana kadar Harry’nin Dursley ailesiyle büyümesine karar vermiştir.

20. Canterbury Hikayeleri

canterbury hikayeleri geoffrey chaucer

Geoffrey Chaucer‘in ilk kez 1476 yılında yayınlanmış bu eseri kısa hikaye kitabı özelliklerini taşır. 1170 yılından beri hacılar Canterbury Katedrali’ne gömülü olduğu söylenen aziz Sir Thomas a Becket’i görmek için buraya gelirler.

Hacılar arasında erdemli ve kötü karakterli olmak üzere çok farklı kişiler vardır. Her biri şan, şövalyelik, kötülük, sadakatsizlik, aldatma ve onur hikayeleriyle yolculuğa çıkmıştır. Bazı hacılar dini öğretilere sadık kalırken, bazıları kiliseye ve onun sadakat ve şeref kanunlarına açıkça karşı çıkarlar.

21. Hamlet

hamlet william shakespear

William Shakespeare‘in ilk kez 1609 yılında yayınlanmış bu eseri trajedi ve drama oyunu özelliklerini taşır. Babasının cinayetinin ardından intikam almak için yola çıkan genç adam her seferinde işini geciktirir. Genç adam, daha kararlı ve kibar bir genç adamla olan bir savaşta hayatını kaybeder.

Oyun daha çok psikolojik doğruluk ve karmaşıklığı ile öne çıkar. Oyunun bu denli büyük bir yer edinmesi insanın bozulabilirliği ve fiziksel yaşamın geçici doğası ile ilgili düşüncelerle birleşen, öncü karakterin kararsız zihinsel durumunun tasavvuru ve tasviridir.

22. Gurur ve Önyargı

gurur ve önyargı jane austen

Jane Austen‘ın ilk kez 1813 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı özelliklerini taşır. Genç ve zengin olan Charles Bingley malikaneyi yeni kiralamıştır. Kiralanır kiralanmaz tüm haber civardaki köylere yayılmıştır. Çünkü artık o evlenmek isteyen tüm genç kızlar için bir umuttur.

Bennet ailesinde evlenmemiş beş kız vardır. Bennet ailesi, Bay Bingley ile aynı baloya katılırlar. Bay Bingley zamanının çoğunu Jane Bennet ile birlikte geçirir. Ancak kardeşi Elizabet Bennet onun kadar talihli olmayı başaramaz.

23. Yabancı

yabancı albert camus

Albert Camus‘un ilk kez 1942 yılında yayınlanmış bu eseri polisiye roman özelliklerini taşır. Meursault, annesinin öldüğünü haber veren bir telgraf aldı. Öğleden sonra Cezayir’den geçen otobüse binip cenaze töreni için Marengo’ya seyahat eder.

Geldikten sonra, onu, annesinin yanına götüren emeklilik evinin müdürüyle tanışır. Meursault duygusal değildir. Ertesi gün cenaze töreni onun için tam bir çileye dönüşür. Sıcak çöl güneşinin altındaki cenaze alayında baygınlık geçirmek üzeredir.

24. Para: Bir İntihar Mektubu

para bir intihar mektubu martin amis

Martin Amis‘in ilk kez 1984 yılında yayınlanmış bu eseri dram romanı özelliklerini taşır. John Self, bir filmin yönetmenidir. New York City’e gelmesinin nedeni budur. Kız arkadaşı Selina Street dahil olmak üzere ona para borcu olan insanları düşünür durur.

Caduta Massi ve Lorne Guyland önemsiz sorunları için sürekli onu çağırırlar. Arkadaşı Alec Llewellyn, kız arkadaşının bir başkasıyla birlikte olduğunu söyler. Bir barda parasını kontrol eden Fielding Goodney ile buluşur. Çıkışta telefonu çalar, karşıdaki kişi hayatını mahvettiğini söyler.

25. Pi’nin Yaşamı

pi'nin yaşamı yann martel

Yann Martel‘in ilk kez 2001 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman özelliklerini taşır. Pi Patel hayatı boyunca hayvanları ve inancını sorgulayan bir gençtir. Pi, Hindistan’un Puducherry topraklarında bir hayvanat bahçesi bekçisinin oğlu olarak büyür.

Pi, Hinduizm, İslam ve Hristiyanlık inancının hepsini aynı gayretle uygular. 16 yaşına geldiğinde babası Hindistan’daki giderek artan istenmeyen siyasi gelişmelerden kaçmak için Kanada’ya taşınmaya karar verir. Fakat onları taşıyan gemi batar. Pi ise can botunda birkaç hayvanla hayata tutunur.

26. Huckleberry Finn’in Maceraları

huckleberry finn'in maceraları mark twain

Mark Twain‘in ilk kez 1884 yılında yayınlanmış bu eseri mizah romanı ve çocuk romanı özelliklerini taşır. Huckleberry Finn, temizlik, görgü, kilise ve okuldan dolayı hayatından hiç memnun değildir. Buna rağmen Tom Sawyer’ın çetesine katılabilmesi için saygın kalması gerekir.

Huck’ın sarhoş babası ortaya çıkana kadar her şey yolundadır. Yerel yargıç Yargıç Thatcher onun yasal velayetini almaya çalışsalar bile şehirdeki yeni bir yargıç doğal babasıyla kalmasının daha doğru olduğuna inanır. Huck için geride bıraktığı hayatı yeniden canlanmak üzeredir.

27. Sessiz Amerikalı

sessiz amerikalı graham greene

Graham Greene‘nin ilk kez 1955 yılında yayınlanmış bu eseri savaş romanı ve politik roman özelliklerini taşır. Thomas Fowler, Saygon’da yaşayan ve Fransız sömürge güçleri ile Viet Minh komünistleri arasındaki Vietnam’daki çatışmayı ele alan orta yaşlı bir İngiliz gazetecidir.

Görevinin bitmesine iki yıl kala Ekonomik Yardım Görevi kapsamında gizli çalışan Amerikan istihbarat teşkilatından Alden Pyle ile tanışır. Fowler’ın bölgedeki tecrübesi onu alaycı bir realist olmaya iter. Pyle ise politik ve sosyal değişimi teşvik etme arzusuna sahip olan samimi bir idealisttir.

28. Karanlığın Yüreği

karanlığın yüreği joseph conrad

Joseph Conrad‘ın ilk kez 1902 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman özelliklerini taşır. Marlow, Kongo’da ticaret yapma hedefine sahip olan bir Belçika şirketinin gemisinde kaptan olarak işe başlar. Afrika’ya ve ardından Kongo’ya gittiğinde daha çok verimsizlik ve vahşilikle karşı karşıya kalır.

Bölgenin yerel sakinleri şirkete hizmet etmek zorunda bırakılmışlardır. Üstelik şirket temsilcilerinin emirlerinde çok çalışıyor ve aynı zamanda kötü muamele görüyorlardır. Marlow etrafında olan biteni anlamakta güçlük çekiyordur.

29. Dünyalar Savaşı

dünyalar savaşı h. g. wells

H. G. Wells‘in ilk kez 1897 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı özelliklerini taşır. Bir gök bilimci, Dünya’dan daha yaşlı olan Mars’ın deniz seviyelerinde ve sıcaklıkta ani bir düşüş yaşandığını fark eder. Dünya, yalnızca Mars yüzeyinde yaşanan ani patlamaları görür.

Mars’ın sakinleri gezegenlerini bir teneke kutuya binerek terk ediyorlardır. Teneke kutular Dünya’ya doğru yönelirler. Marslılar Dünya’dan pek hoşlanmazlar ve hızlıca teneke kutularına geri dönerler. İnsanlar beyaz bayrak sallarlar ama Marslılar makinelerini monte etmeye başlamışlardır.

30. Yolda

yolda jack kerouac

Jack Kerouac‘ın ilk kez 1957 yılında yayınlanmış bu eseri seyahat romanı özelliklerini taşır. Dean Moriarty pervasız ve neşeli bir adamdır. New York City’e gelir ve Sal Paradise ile arkadaş olur. Bu arkadaşlıkla aşağı yukarı üç yıl süren huzursuz yolculuklar başlamış olur.

Otobüs yolculukları ve maceracı otostopçu kaçışların bir araya gelmesiyle birlikte Sal, çok fazla hayali kurulan batıya gitme hayalini kurar. Ertesi yıl Dean yine ortaya çıkar ve Sal’ın düzenli olan hayatını mahveder. İkili batıya doğru yolculuk ederken çok daha çılgın olan maceraları başlatmış olurlar.

31. Tuhaf Bir Yılbaşı Öyküsü

tuhaf bir yılbaşı öyküsü charles dickens

Charles Dickens‘ın ilk kez 1843 yılında yayınlanmış bu eseri uzun öykü kitabı özelliklerini taşır. Ebenezer Scrooge adında talihsiz bir yaşlı adam bir Noel arifesinde saygısızca evinde oturuyor. Bob Cratchit ısınmak için kömüre para yatırmak istemeyen bu adam yüzünden deliye dönmek üzere.

Scrooge’un yeğeni Fred, amcasını ziyaret eder ve onu yıllık Noel partisine davet eder. Ayrıca ondan bir hayır işi için yardım ister. Scrooge, tatil ziyaretçilerini pek hoş karşılamaz. Yeğeninin “Mutlu Noeller!” çıkışına “Bah!” diyerek cevap verir.

32. Muhteşem Gatsby

muhteşem gatsby f. scott fitzgerald

F. Scott Fitzgerald‘ın ilk kez 1925 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Minnesota’lı genç bir adam olan Nick Carraway, tahvil işi hakkında bilgi edinmek için New York’a taşınır. Long Island’ın West Egg semtinde yeni zenginlerin yaşadığı bir yerde ev kiralar.

Nick’in West Egg’deki komşusu Gotik bir konakta yaşayan ve her cumartesi gecesi abartılı düzenleyen Jay Gatsby adlı gizemli bir adamdır. Yeni zenginlerin ve servetlerini göstermek isteyenlerin yaşadığı bu ortamda onun varlığı büyük bir tuhaflıktır.

33. Söğütlerdeki Rüzgar

söğütlerdeki rüzgar kenneth grahame

Kenneth Grahame‘ın ilk kez 1908 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk romanı özelliklerini taşır. Köstebek evde bahar temizliği yaparken canı çok sıkılır. Temizlik aletlerini yere fırlatır ve yollar boyunca tavşanların arasından ve çayırlardaki çimlerin içinden geçerek nehre doğru ilerler.

Köstebek ile Fare nehirde tanışırlar. İkisi çabucak dost olurlar. Bu arkadaşlık, Köstebek’in Fare ile arkadaş olan Porsuk, Su Samuru ve Kurbağa ile arkadaş olmasını sağlar. Ancak herkes birbiriyle tanıştıktan sonra maceranın ve talihsizliklerin ardı arkası kesilmez.

34. Renklerden Moru

renklerden moru alice walker

Alice Walker‘ın ilk kez 1982 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Celie, Georgia eyaletinin kırsalında yaşayan fakir ve eğitimsiz on dört yaşında bir siyahi kızdır. Babası Alphonso onu sürekli döven ve ona tecavüz eden biridir.

Alphonso bir kez onu hamile bırakmıştır. Celie’nin bir kızı olmuştur ama babası onu çalıp öldürmüştür. Celie bu sefer erkek olan ikinci bir çocuk doğurur ama babası onu da çalar. Celie’nin ailesi hastalanır ve ölür. Alphonso eve yeni bir eş getirir ama Celie’yi istismar etmeye devam eder.

35. 1984

1984 george orwell

George Orwell‘ın ilk kez 1949 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve distopik roman özelliklerini taşır. Winston Smith, Okyanusya ülkesinde, Londra’daki iktidar partisinin düşük rütbeli bir üyesidir. Winston nereye giderse gitsin onu izleyen ve takip eden birisi vardır.

Parti Okyanusya’daki her şeyi, halkın tarihini ve dilini dahi kontrol edebilme gücüne sahip. Şimdilerde ise bir isyanı önlemek için çeşitli girişimler peşinde. Muhalif düşüncelere sapmak bile yasa dışı. Bu tür düşünce suçu aslında tüm suçların en kötüsüdür.

36. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

yüzüklerin efendisi yüzük kardeşliği jrr tolkien

J. R. R. Tolkien‘in ilk kez 1954 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Orta Dünya’da bir şeyler ters gidiyor. Yüzüğün onları bulması bu terslikten sadece birisi. Artık bir araya gelip mücadele etmek zorundalar.

Orta Dünya’nın kontrolü bir yüzüğün içerisine hapsedilmiştir. O yüzük ise Bilbo Baggins’in elindedir. Yüzüğü ortadan kaldırabilmek için kuzeni Frodo Baggins’i ikna eder. Ancak yüzüğün taşıyıcısı olmak büyük tehlikelerle yüzleşmek ve mücadele etmek anlamına gelir.

37. Süper İyi Günler

süper iyi günler mark haddon

Mark Haddon‘ın ilk kez 2003 yılında yayınlanmış bu eseri gizem romanı ve polisiye roman özelliklerini taşır. Christopher John Francis Boone, komşusunun kanişi Wellington’ı bir akşam komşusunun ön bahçesinde ölü bir biçimde bulur.

Artık amacı katili ortaya çıkarmaktır. Soruşturması bazen iyi ilerlerken bazen ise otizmin belirtileri ile yarım kalır. Suç mahallindeki bir yanlış anlamadan ötürü polis onu gözaltına alır. Daha sonra ise cinayetin üzerine daha fazla gitmemesi koşuluyla onu serbest bırakırlar.

38. Güliver’in Gezileri

güliver'in gezileri jonathan swift

Jonathan Swift‘in ilk kez 1726 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Gulliver’in gemisi kıyıya vurmuştur. Uyandığında vücudunun iplerle bağlı olduğunu görür. İpler çok küçüktür ama oldukça sağlam şekilde bağlanmıştır.

Minik adamlar krallıklarını korumak için her şeyi düşünmüş durumdalar. Gulliver hepsinden fazla yiyecek tükettiği için topraklarında kıtlık yaşanmak üzeredir. Minik adamlar savaşı kazanmak için Gulliver’i kullanırlar. O ise büyük bir hata yaparak açlıktan ölmeye mahkum edilir.

39. Madde 22

madde 22 joseph heller

Joseph Heller‘in ilk kez 1961 yılında yayınlanmış bu eseri savaş romanı özelliklerini taşır. Yossarian çok talihsiz biridir. Evine dönmek ister ama bunu bir türlü başaramaz. Hedefine ulaşabilmesi için karşısına çıkan tüm zorluklarla baş etmesi gerekir.

Ama en önemlisi hayatta kalması gerekir. Çünkü herkes onun ölmesini ister. Önceliği hayatta kalmak olan Yossarian her gittiği yerde hayatta kalma ve evine dönme şansını bir bir yitirir. Çanlar onun için çalmak üzeredir ama onun pes etmek gibi bir niyeti yoktur.

40. Moby Dick

moby dick herman melville

Herman Melville‘ın ilk kez 1851 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman ve fantastik roman özelliklerini taşır. Ahab ve tayfası köşeye sıkışmış durumdadır. Fırtına bir yandan talihsizlikler bir yandan her şey üst üste gelir.

Sonunda Ahab o büyük kararı verir. Büyük bir hırsla ve hiddetle büyük balinayı avlamaya karar verir. Ona göre tüm kötülüklerin ve talihsizliklerin arkasında bu balina vardır. Ancak başına geleceklerden habersizdir. Tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıktığının farkında değildir.

41. Robinson Crusoe

robinson crusoe daniel defoe

Daniel Defoe‘nun ilk kez 1719 yılında yayınlanmış bu eseri macera romanı özelliklerini taşır. Robinson Crusoe keşif gezisinden sağ kalan tek kişidir. Düştüğü adada kendisine barınak ve yiyecek aramaya başlar. Silah, toz, yiyecek ve diğer eşyaları kurtarmak için enkazın kalıntılarına gider.

Adada birkaç keçi bulur ve kendine bir sığınak yapar. Bununla birlikte geçen her gün için bir çentik attığı günlük tutar. Mum yapma girişiminde bulunur. Filizlenen tahılı keşfeder ve bir mahzenin inşasını gerçekleştirmeyi başarır.

42. Bülbülü Öldürmek

bülbülü öldürmek harper lee

Harper Lee‘nin ilk kez 1960 yılında yayınlanmış bu eseri dramatik roman özelliklerini taşır. Scout Finch için en büyük zorluk hayatı anlamaktır. Çünkü ne yapsa başarılı olamaz. Tam şansının yaver gittiğini düşündüğü anda kötülüklerle karşı karşıya kalır.

Kötülük insanlığın doğasına hakim durumdadır. Zaman hızlıca akıp geçerken Finch insanlara ve insanlığa olan inancını kaybetmeye başlar. Artık her şeyden umudunu kesmesi an meselesidir. Buna rağmen insanlık adına direnmeye devam eder.

43. Don Kişot

don kişot miguel de cervantes

Miguel de Cervantes‘in ilk kez 1605 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman özelliklerini taşır. Don Kişot, İspanya’daki La Mancha bölgesinden orta yaşlı bir adamdır. Okuduğu kitapların etkisinde kalarak çaresizliği savunmak ve kötülükleri yok etmek için kılıcını kuşanıp maceraya atılır.

İlk başarısız maceradan sonra ikincisinde sadık dostu Sancho Panza ile yola çıkar. Don Kişot, Sancho’ya hizmetleri karşılığında onu zengin bir vali yapma sözü verir. Don Kişot bilinmez bir maceraya atılır. Üstelik Don Kişot her şeyi prenses olarak gördüğü Dulcinea del Toboso için yapar.

44. Ulysses

ulysses james joyce

James Joyce‘un ilk kez 1922 yılında yayınlanmış bu eseri modern roman özelliklerini taşır. Leopold Bloom’un eşi Molly bir şarkıcıdır. Molly onu meslekten arkadaşı Blazes Boylan ile aldatıyordur. Leopold ve Molly’nin fotoğrafçılık okuyan genç bir kızları vardır.

Molly’nin eski eşinden Rudy adında bir çocuğu olmuş ama çocuk doğumundan yaklaşık on bir gün sonra ölmüştür. Leopold Bloom’un kafası çok ama çok karışıktır. Çünkü sürekli Rudy ve onun kendini öldüren babası Rudolph arasında bir bağ olup olmadığını çözmek için çaba gösterir.

45. Cesur Yeni Dünya

cesur yeni dünya aldous huxley

Aldous Huxley‘in ilk kez 1932 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve distopik roman olma özelliklerini taşır. Müdür Henry Foster bir grup çocuğu gezdirirken onlara insan embriyoları üretmeyi sağlayan Bokanovski ve Podsnap süreçleri hakkında bilgi verir.

Gebelik dönemi boyunca embriyolar inşa edilmiş taşıma bandı boyunca dolaşırlar. Embriyoların Alfa, Beta, Gamma, Delta ve Epsilon adını taşıyan beş kasttan birine ait olmaları şart koşulur. Birbirini takip eden kastların her birinin fiziksel ve entelektüel olarak daha az etkileyici olması gerekir.

46. Anne Frank’ın Hatıra Defteri

anne frank'ın hatıra defteri anne frank

Anne Frank‘ın ilk kez 1947 yılında yayınlanmış bu eseri otobiyografi kitabı özelliklerini taşır. On üçüncü doğum gününde Anne Frank’ın ailesi ona bir günlük verir. Bu onu son derece heyecanlandırır çünkü artık tüm gizli düşüncelerini yazabileceği bir şeye sahiptir.

Anne Frank zengin bir sosyal yaşamı olmasına rağmen tanıdığı herkes tarafından yanlış anlaşıldığını düşünen biridir. Günlüğünü günlük olaylar, düşünceleri, okul notları ve erkekler hakkında yazılarla doldurmaya başlar. Ancak bir ay içerisinde bir işgalle tüm hayatı değişir.

47. Dorian Gray’in Portresi

dorian gray'in portresi oscar wilde

Oscar Wilde‘ın ilk kez 1891 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman özelliklerini taşır. Londra’daki teyzesinin evinde Dorian Gray tanınmış bir sanatçı olan Basil Halward ile tanışır. Dorian, Basil’in sanatsal hayal gücünü hemen yakalayan kültürlü ve zengin genç bir adamdır.

Basil genellikle onu eski bir Yunan kahramanı olarak tasvir eder. Ancak ilk portre Dorian’ın kendisidir. Basil portreyi arkadaşı Lord Henry Wotton’a gösterir. Lord Henry portrenin bir şaheser olduğunu ifade eder. Dorian atölyeye geldiğinde Basil onu isteksiz bir biçimde Lord Henry ile tanıştırır.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...