Okudum dediğin ama okumadığın 21 kitap

Okudum dediğin ama okumadığın birçok kitap vardır bundan emin olabilirsin. Mesela lise yıllarında bu benim için "Suç ve Ceza" kitabıydı. Senin için de benzer kitaplar var olabilir. Bunun için birkaç dakikalığına dürüst olup buradaki kitapları incelemeye ne dersin?

Okudum dediğin ama okumadığın birçok kitap vardır bundan emin olabilirsin. Mesela lise yıllarında bu benim için “Suç ve Ceza” kitabıydı. Senin için de benzer kitaplar var olabilir. Bunun için birkaç dakikalığına dürüst olup buradaki kitapları incelemeye ne dersin?

İnsanların bu tür davranışta bulunmalarının temel sebebini zaten söyledim. Ne kadar fazla kitap okuduklarını söylerlerse kendilerini bir o kadar zeki göstermeyi başardıklarına inanırlar. Bu listede yer alan kitaplar hakkında en çok “okudum” yalanını içeren kitaplardan oluşur.

Hobbit

hobbit jrr tolkienJ. R. R. Tolkien‘in ilk kez 1937 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Bilbo Baggins kendi ırkıyla arası pek iyi olmayan bir Hobbit olarak yaşar. Akıllara gelebilecek her türlü terslik onun işidir. Yapılması gereken yapmamak, yapılmaması gerekeni yapmak, her şey.

Onun yaşadığı fantastik dünyada bir iyiler ve bir kötüler vardır. Hobbit olmak demek ölümlü olmak demektir. Eğlenceye düşkünlük onların işidir. En azından Bilbo Baggins ortaya çıkana kadar. Yoksa anlatılanlar gerçeklerden çok farklı olabilir miydi?

Suç ve Ceza

suç ve ceza fyodor dostoyevskiFyodor Dostoyevski‘nin ilk kez 1866 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman özelliklerini taşır. Raskolnikov hayatını talihsizlikle açıklamaktan hoşlanmayan biridir. Ama bunu isteyen sadece bir yüzüdür. Öteki yüzünün hayali ise bambaşkadır.

İşlenen cinayetin ardındaki yüz hangisidir? Tüm planları bozacak bir işe giriştiğinde ne yaptığının farkında bile değildir. Baltayla birini öldürmüş ve eşyalarını çalmıştır. Panik onu yapmak istemediği pek çok şeye doğru yönlendirir. Sonunda bir kişiyi daha öldürdüğünde her şey için çok geçtir.

Yaşlı Adam ve Deniz

yaşlı adam ve deniz ernest hemingwayErnest Hemingway‘in ilk kez 1952 yılında yayınlanmış bu eseri bir uzun öykü özelliklerini taşır. Eski bir balıkçı olan Kübalı adamın sıkıntısı artık nefes almasını bile zorlaştıracak noktaya gelmiştir. Çok uzaklarda bile olsa o dev marlin balığını yakalamalıdır.

Balıkçının hedefi boyunu aşan cinstendir. Marlin ile acımasız ve acı dolu bir mücadeleye girişeceğinin farkında bile değildir. Kaybetmenin getirdiği duygu, kişisel zaferin ortaya çıkardığı cesaret ve daha nicesi balıkçının ağına takılmıştır. Ona düşen ise kendisi için en doğru seçimi yapmaktır.

1984

1984 george orwellGeorge Orwell‘ın ilk kez 1949 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı özelliklerini taşır. Büyük bir göz her şeyi takip ediyordur. Nefes almak, düşünmek ve konuşmak gibi hemen hemen her şey kontrol altındadır. Fazlası çok eksiği ise yoktur.

Winston Smith bir karar vermek zorundadır. Kendi düşüncelerine bağlı kalmak ister ama bir yandan Büyük Birader’in söyledikleri vardır. Zaman içerisinde o da herkes gibi olur. Büyük Birader’in etkisinde kalarak özgürlüğünü kaybetmek üzeredir.

Sırça Fanus

sırça fanus sylvia plathSylvia Plath‘in ilk kez 1963 yılında yayınlanmış bu eseri otobiyografik roman özelliklerini taşır. Her şey ama her şey baskıcıdır. Nefes almak bile imkansız hale gelmiştir. Ancak Esther Greenwood baskıcı ortamı bir kenara bırakıp kendi yolunu bulmakta kararlıdır.

Mücadelesi çok çetin geçer. Üstelik kendi kontrolünü kaybetmek üzere olduğunun farkında değildir. Çıldırmak üzeredir ve bu pek beklediği son değildir. Artık o ölümün kıyısında bir insandır. Her şeyin bitişine son bir adım kalmıştır.

Bülbülü Öldürmek

bülbülü öldürmek harper leeHarper Lee‘nin ilk kez 1960 yılında yayınlanmış bu eseri dramatik roman özelliklerini taşır. Hayatı anlamak o kadar zordur ki ne yapsa bir türlü başarılı olamaz. Scout Finch tam anladığını sandığı anda büyük bir kötülükle yüzleşmek zorunda kalır.

İnsanlığın doğasında artık kötülük vardır. Zaman akıp geçerken, her geçen gün insanlara ve insanlığa olan inancını kaybeder. İnancı bir mum gibi erirken ateşin sönmesine artık ramak kalmıştır. Ancak Scout Finch yanan o son ateşin sönmesine izin verme taraftarı değildir.

Büyük Umutlar

büyük umutlar charles dickensCharles Dickens‘ın ilk kez 1860 yılında yayınlanmış bu eser eleştiri romanı özelliklerini taşır. Pip yaşadığı hayattan ve çevresinden pek memnun değildir. Her şey doğal bir şekilde olmuştur ama onun memnuniyetsizliği bir türlü bitmez. Bu memnuniyetsizlik her geçen gün onun ruhunu emer.

Zaman geçtikçe Pip sosyal sınıf atlar. Sosyal sınıf atlayınca yeni hayatından daha mutlu olacağını düşünür. Ancak gerçek bambaşkadır. Yeni hayatı büyük pişmanlıkları beraberinde getirir. Düşmüş olduğu durumu ahlaksızlık olarak yorumlar ve yapay olan her şeyden kurtulmaya çalışır.

Moby Dick

moby dick herman melvilleHerman Melville‘ın ilk kez 1851 yılında yayınlanmış bu eseri macera romanı özelliklerini taşır. Bir yandan fırtına bir yandan talihsizlikler sürekli olarak Ahab ve tayfasını sıkıştırır. Ahab hiçbir şey bilmediği halde tüm bu kötülüklerin arkasında o koca yaratığın olduğunu düşünür.

O büyük karar verilir. Ahab büyük bir hırsla hareket ederek yaratık olarak nitelendirdiği balinayı avlamak için harekete geçer. Ancak başına geleceklerden habersizdir. Bu sefer gittiği taraf sadece tehlikelerle dolu bir yolculuktur.

Lolita

lolita vladimir nabokov kitapVladimir Nabokov‘un ilk kez 1955 yılında yayınlanmış bu eseri yetişkin romanı özelliklerini taşır. Humbert Humbert, ev sahibinin küçük kızına aşıktır. Küçük kız ise daha henüz 12 yaşındadır. Üstelik Humbert aşkından geri adım atma taraftarı değildir.

Sırf Lolita’ya daha yakın olabilmek için Bayan Haze ile evlenmeyi kabul eder. Tek arzusu romantik duygularının peşinden gitmektir. Ancak bunun başına açacak işlerden pek haberdar değildir. Onun dünyasındaki romantizme gerçek dünyada yer yoktur.

Jane Eyre

jane eyre charlotte bronteCharlotte Bronte‘ın ilk kez 1847 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı özelliklerini taşır. Onun için hayat pek adil sayılmaz. Jane Eyre bazı hislerini sınırlamak zorundadır. Çünkü istemese bile artık zoraki bir evliliğin kıyısına kadar gelmiştir.

Bu evliliğin iyi olacağı şüphelidir. Tutkusu onu bir yöne doğru sürüklerken artık köleleşmeye başladığının farkına varır. Bu andan itibaren rotasını bambaşka bir yere doğru çevirir. Artık zamanı gelmiştir. Jane Eyre artık asıl hislerinin peşindedir.

Kızıl Damga

kızıl-damga-nathaniel-hawthorneNathaniel Hawthorne‘un ilk kez 1850 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Hester Prynne kıyafetlerinde bir damga ile dolaşmak zorundadır. Bu, genç ve güzel bir kadın olmasına rağmen yaşadığı yerin geleneklerine aykırı hareket etmenin cezasıdır.

Hester Prynne kocasının bir gemi kazasında öldüğünü düşünse bile gerçek çok farklıdır. Gizli sevgilisi ise kimliği açığa çıkmadığı için şanslıdır ama etrafı suçluluk duygusuyla sarılıdır. Üzerinde taşıdığı kızıl damga pek çok kişinin hayatını mahveder.

Odysseia

odysseia homerosHomeros‘un ilk kez ne zaman yayınlandığı bilinmeyen bu eseri epik şiir ve destan özelliklerini taşır. Truva yıkılmış ve aradan 10 yıl geçmiştir. Yunan kahramanı Odysseia hala İthaka’daki krallığına geri dönmemiştir. Sarayı yağmalayanlar aynı zamanda kıymetli Penelope’a ulaşmışlardır.

Penelope, Odysseia’ya sadık kalmayı tercih etmiştir. Prens Telemachus yağmacıları dışarı atmak istese bile gücü ve deneyimi bunun için pek yeterli değildir. Yağmacılardan biri olan Antinous, genç prensi bir suikast ile ortadan kaldırıp mutlak güç olma planını çoktan hayata geçirmiştir.

Çavdar Tarlasında Çocuklar

çavdar tarlasında çocuklar j. d. salingerJ. D. Salinger‘ın ilk kez 1951 yılında yayınlanmış bu eseri genç yetişkin romanı özelliklerini taşır. Holden Caulfield kendini çok zor durumda hisseder. Bir yanı diğer insanlarla etkileşim kurmayı ister. Ama diğer yakın yetişkinlerin dünyasını baştan aşağı sahtelikle dolu görür.

Pencey, Holden Caulfield’in dördüncü okuludur. Diğer üçünde başarısız olmuştur. Bu hazırlık okulunda beş dersin dördünden kalmış durumdadır. Sonuç gayet açıktır. Bu okuldan da atılacaktır. Yeni bir başarısızlık hikayesi daha yazılmıştır. Ancak onun başına gelenler bununla sınırlı değildir.

Gurur ve Önyargı

gurur ve önyargı jane austenJane Austen‘ın ilk kez 1813 yılında yayınlanmış bu eseri aşk roman özelliklerini taşır. Charles Bingley adında zengin bir genç Netherfield Park’ın malikanesini kiralamıştır. Bu haber civar köylerde büyük bir heyecan uyandırır. Özellikle Bennet ailesinin heyecanı daha bir başkadır.

Bennet ailesinde evlenmemiş beş kız vardır. Anneleri, bu durum karşısında son derece mutsuz ve çaresizdir. Bennet ailesi, Bay Bingley ile aynı baloya katılırlar; Bay Bingley baloda çoğu zamanı Jane Bennet ile birlikte geçirir. Ancak Elizabeth Bennet onun kadar şanslı değildir.

Savaş ve Barış

savaş-ve-barış-lev-tolstoyLeo Tolstoy‘un ilk kez 1867 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Napolyon savaşlarla elde ettiği büyük başarısını sürdürürken Batı Avrupa’nın neredeyse tamamını ele geçirmiştir. Sıra Doğu Avrupa’ya doğru yönelmeye gelmiştir.

Napolyon’un hedefi Rusya’ya saldırıp burayı ele geçirmektir. Rus birlikleri Napolyon karşısında direnmeye çalışan Avusturya birliklerine katılır. Pierre, Andrew, Mary, Nicholas ve Natasha ideallerinin peşinden gitmek için çaba gösterirler. Ancak bu savaş herkesin hayatını değiştirir.

Madame Bovary

Gustave Flaubert‘in ilk kez 1856 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı özelliklerini taşır. Charles Bovary yeni okuluna bir türlü uyum sağlayamayan bir çocuktur. Sınıf arkadaşları onu sürekli gülünç bırakırlar. Büyüyüp genç adam olduğunda ise vasat ve donuk biri olur.

Charles Bovary, ilk tıbbi sınavında başarısız olmuştur. Başardığı tek şey ikinci sınıf bir doktor olmaktır. Annesi onu evlendirmekte kararlıdır. Charles Bovary bir dulla evlendirilir. Üstelik karısı evlendikten kısa süre sonra geride beklenilenden çok daha az para bırakarak hayata veda eder.

Fareler ve İnsanlar

fareler ve insanlar john steinbeck kitapJohn Steinbeck‘in ilk kez 1937 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. George güçlü özellikleri olan küçük ve karanlık bir adamdır. Arkadaşı Lennie ise şekilsiz yüzüyle dikkat çeken dev gibi bir adamdır. Şimdi önlerinde susuzluk gibi çok ciddi bir problem vardır.

Lennie bir bakıma George’a bağlı bir şekilde hayatını yaşayan biridir. Bir yerde duraklayıp kamp yapmaya karar verirler. George, Lennie’nin yanında ölü bir fare taşıdığını görünce çılgına döner. Fareyi alarak uzağa doğru fırlatır. Artık dinlenme zamanıdır. İkisi de aynı rüyaya dalıp giderler.

Hayat Kaynağı

the-fountainhead-ayn-randAyn Rand‘ın ilk kez 1943 yılında yayınlanmış bu eseri felsefi roman özelliklerini taşır. Genç bir mimar olan Howard Roak, okulun eski geleneklerini takip etmeyi reddettiği için mimarlık okulundan atılmıştır. Şimdi ise pek de sevilmeyen bir mimar olan Henry Cameron ile çalışacaktır.

Roark ve Cameron ikilisi güzel işler çıkarsa bile başarılı olamazlar. Roark’ın okuldan arkadaşı Keating  ise anlık başarılarla yükselmeye devam eder. Roark, Cameron ile çalışmayı bırakıp kendi ofisini açar ama müşterileri memnun edemez. Keating ise çalıştığı şirketin ortağı olmayı başarır.

Madde 22

madde 22 joseph hellerJoseph Heller‘in ilk kez 1961 yılında yayınlanmış bu eseri savaş romanı özelliklerini taşır. Yossarian evine dönmek istese bile bunun için şansı pek yaver gitmez. Hedefine ulaşması için karşısına çıkan türlü türlü zorluklardan sıyrılması gerekir.

Her şeyden önce hayatta kalması gerekir. Ancak bunun için çok ama çok büyük bir sorun vardır. Herkes onun ölmesini ister. Birincil önceliğini hayatta kalmaya adayan Joseph Heller için çıkış kapıları bir daha açılmamak üzere tek tek kapanır.

Define Adası

treasure-island-define-adası-robert-louis-stevensonRobert Louis Stevenson‘ın ilk kez 1951 yılında yayınlanmış bu eseri macera roman özelliklerini taşır. Jim Hawkins, ailesine ait olan bir handa yaşayan genç bir çocuktur. Eski bir kaptan olan Billy Bones, hakkında çıkan çeşitli korsanlık suçlamalarından sonra bu handa ölüverir.

Tüm bunlar yaşanırken Jim olay yerindedir. Jim ve annesi Billy’nin deniz sandığının kilidini açtıklarında bir kayıt defteri ve bir harita ile karşılaşırlar. Dışarıdan gelen ayak sesleri daha yakından gelmeye başlayınca hemen tüm belgelerle birlikte oradan ayrılırlar.

Ulysses

ulysses james joyceJames Joyce‘un ilk kez 1922 yılında yayınlanmış bu eseri modern roman özelliklerini taşır. Leopold Bloom’un eşi Molly bir şarkıcıdır ve meslektaşı Blazes Boylan ile ilişkisi vardır. Bloom çiftinin fotoğrafçılık okuyan genç bir kızları vardır.

Molly eski eşinden Rudy adında bir çocuk dünyaya getirmiştir. Ancak çocuk doğumundan on bir gün sonra hayata veda etmiştir. Bloom’un kafası çok karışıktır. Çünkü sürekli olarak oğlu Rudy ve onun kendini öldüren babası Rudolph arasında bir bağ olup olmadığını çözmeye çalışır.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...