Müzik dinlemenin 14 inanılmaz faydası

Müzik dinlemek özellikle zihinsel sağlık açısından ekstra değerlidir. Çünkü müzik zihinsel sağlığımızı iyileştirir. Fiziksel sağlığımız açısından ise durum farklı değildir. Müzik dinlemek fiziksel sağlığımızın çok daha iyi olmasını sağlar. Ama müzik dinlemenin faydaları bunlarla sınırlı değildir.

Müzik dinlemeyi seven biriysen şanslı olduğunu bilmelisin. Hem iyi bir dinleyici hem de enstrüman çalan biriysen ekstra şanslısın demektir. Müzik zihinsel ve fiziksel sağlığımız için son derece önemlidir. Peki, müzik dinlemenin faydalarını öğrenmek ister misin?

Müzik dinlemek özellikle zihinsel sağlık açısından ekstra değerlidir. Çünkü müzik zihinsel sağlığımızı iyileştirir. Fiziksel sağlığımız açısından ise durum farklı değildir. Müzik dinlemek fiziksel sağlığımızın çok daha iyi olmasını sağlar. Ama müzik dinlemenin faydaları bunlarla sınırlı değildir.

1. Mutlu eder

Yapılan araştırmalar sevdiğin müziği dinlerken beyninin dopamin salgıladığını ortaya çıkarmıştır. Dopamin vücutta bulunan ve “iyi hissetmeni sağlayan” bir kimyasaldır. Sevdiğin bir müziği dinlerken duyduğun mutluluğun, heyecanın ve neşenin kaynağı bu kimyasaldır.

Duygusal anlamda kendini çok kötü hissediyorsan müziğe sığınmayı düşünebilirsin. Müzik sana duygusal bir yükseliş kapısı açacaktır. En sevdiğin şarkıları 10-15 dakika dinledikten sonra kendini daha iyi hissedebilirsin.

2. Koşu performansını artırır

Müzik çok güçlü bir motivasyon kaynağıdır. Bunun en önemli kanıtı yürüyüş ve koşu gibi fiziksel aktivitelerde performansı artırma etkisine sahip olmasıdır. Yeterli motivasyona sahip olduğun sürece sınırları zorlayabilirsin. Bu nedenle spor yaparken müziğe ekstra önem vermelisin.

Hızlı veya yavaş fark etmeksizin motive edici müzik dinleyen bir koşucu ile müzik dinlemeyen bir koşucu arasında performans farkı vardır. Müzik dinleyen koşucu daha iyi performans gösterme eğilimindedir. Çünkü bu koşucu ihtiyaç duyduğu motivasyonu müzikten almayı başarır.

3. Stresi azaltır

Hoşuna giden bir müziği dinlerken vücudundaki stres hormonu kortizol seviyesinde azalma yaşanır. Bu sayede kronik stres yaşama şansını azaltmış olursun. Bu önemli bir durumdur çünkü stres yaşadığımız hastalıkların birçoğunda pay sahibi bir etkendir.

Michelle Millis Chappel‘in belirttiği gibi “aktif olarak müziğe katılmak bağışıklık sisteminin güçlenmesini” sağlar. Stresli bir gün boyunca sakin ve sağlıklı kalmak için müzik dinleyin. Sakinleşmek için müzikten maksimum verim almak istiyorsan müziğe eşlik etmelisin.

4. Uykunu iyileştirir

Müzik ile uyku arasındaki bağ oldukça derindir. Uykusuzluk modern dünya insanının en büyük problemlerinden biridir. Buna doğal bir çözüm bulmak isteyenlerden biriysen bu durumda uyumadan önce yaklaşık 30 dakika müzik dinleyerek uyku kaliteni iyileştirmeyi başarabilirsin.

Uyku kalitesini iyileştirmek için dinlenecek müzik önemlidir. Aşırı hareketli ve kıpır kıpır bir müzik dinlemek yerine klasik müzik dinlemeyi tercih etmelisin. Ek olarak uyku terapisi müziklerinden yararlanmayı düşünebilirsin.

5. Depresyonu azaltır

Modern dönem insanının en büyük problemlerinden biri depresyondur. Depresyon ile başı belada olan insanların büyük bir kısmı aynı zamanda uykusuzluk problemiyle boğuşur. Müzik dinleyen insanlarda bu problem çok daha seyrek görülür.

Bir takım araştırmalar müziğin depresyonla mücadele konusunda önemli bir araç olduğunu gösterir. Yapılan araştırmada rahatlatıcı müzik ve klasik müzik dinleyenlerin ruh halinde iyileşmeler, techno ve heavy metal dinleyen insanların ruh halinde bozulmalar görülmüştür.

6. Kilo vermene yardımcı olur

Kilo vermeye çalışan iştahlı biriysen müzikten destek alabilirsin. Bu konuda yapılmış çok çeşitli araştırmalar vardır. Yemek yerken ışığın kısılması daha az yemek yemeni sağlayan bir etmendir. Buna ek olarak yemek yerken yumuşak sayılabilecek türde müzik dinlemek bunu destekler.

İştahını azaltmanın yollarını arıyorsan müzikten bu şekilde destek almayı düşünebilirsin. Elbette beslenme alışkanlığın kilo vermede çok önemli bir etkendir. Ancak yardımcı araçlar ve yaklaşımlarla kilo verme yolculuğunda işini kolaylaştırmayı başarabilirsin.

7. Yolculukta iyi arkadaştır

Müziğin her anlamda ruhunu iyileştirdiği doğrudur. Ancak ondan anlık olarak faydalanmak da mümkündür. Örneğin araç kullanırken trafik çilesinden bıkmış durumdaysan doğal olarak stres seviyen ve öfke durumun artış gösterir. Bu tür durumlarda sakin kalmak önemlidir.

Sakin kalabilmek için müziğin sesini biraz açman yeterlidir. Müzik sürüş performansına etki etmeden ruh halini iyileştirecektir. The influence of music on mood and performans while driving adını taşıyan araştırmada bu açık bir şekilde belirtilmiştir.

8. Öğrenmeyi destekler

Yapılan araştırmalar müziğin bilgileri daha iyi öğrenme ve hatırlama konusunda bize destek olabileceğini göstermiştir. Ancak bu durum müziği ne kadar sevdiğinize bağlı bir durumdur. Daha çok olumlu ve nötr görünen müziklerin ezberleme sürecinde insanlara katkı yaptığı saptanmıştır.

Pleasurable music affects reinforcement learning according to the listener isimli araştırmada bu durum açık bir şekilde belirtilmiştir. Araştırmaya katılanlar nötr ve olumlu müzik dinleyerek girdikleri testlerde çok daha iyi sonuçlar almışlardır.

9. Hastaları rahatlatır

Music and health- what kind of music is helpful for whom? What music not? isimli araştırmaya göre ameliyat öncesinde hastalara müzik dinletmek endişe düzeylerini azaltmada önemli bir role sahiptir. Bu nedenle hastalara ameliyat öncesinde rahatlatıcı müzik dinlenmek iyi bir fikir olabilir.

Soothing music can increase oxytocin levels during bed rest after open-heart surgery isimli araştırmaya göre müzik dinlemek açık kalp ameliyatı sonrası yatakta dinlenmeye ve rahatlamaya yardımcı olur. Bir ameliyat öncesinde veya sonrasında müzik dinlemek sağlığın için oldukça değerlidir.

10. Ağrıyı azaltır

Müzik terapisi hemen hemen her hastalığın tedavisinde önemlidir. Standart tedavi yöntemlerini destekleyici bir şekilde kullanıldığında müzikten çok daha fazla verim alabilmek mümkündür. Burada müziğin klasik müziklerden veya rahatlatıcı müzikten oluşması gereklidir.

Müzik endişeyi ve korkuyu dağıtır. Bu sayede yaşanan kronik ağrılara dahi çözüm alabilme potansiyeline sahiptir. Müzik dinlemenin herhangi bir maliyeti yoktur. Dolayısıyla belirli noktalarda oluşan ağrıları azaltmak veya en azından ona takılıp kalmamak için müzik dinlemeyi düşünebilirsin.

11. Unutkanlığa çözümdür

Müzik yaşa bağlı unutkanlık yaşayan insanların belirli şeyleri hatırlamalarına yardımcı olur. Örneğin, bir insana kendi döneminden şarkılar dinleterek onun bir şeyleri hatırlamasını sağlayabilirsin. Müzik onlar için bir çağrışım görevi görür.

Müziği unutkanlık için net bir tedavi yöntemi olarak doğru değildir. Onu bir destekleyici olarak kullanmak gerekir. Müzik beynin birçok farklı alanını etkiler. Böylece sağlıklı kalmış olan yolların kullanılabilir olmasını sağlar.

12. Sözel zekayı artırır

Müziğin sözel zeka üzerinde önemli bir etkisi vardır. Çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma müzik dersi alan çocukların sözel zeka gelişiminde %90 oranında bir artış söz konusudur. Bunun en büyük sebebi çocukların kelimeleri anlama ve anlamlarını açıklama yeteneklerini geliştirmesidir.

Müzik dersi almış ve almamış insanlar arasında sözel hafıza testi yapıldığında daha yüksek puan alanlar genellikle müzik dinleyenler olacaktır. Müziğin desteğiyle sözel zekanı geliştirmek mümkündür. Bunun için melodi, ses ve ses tonu gibi temel bilgilere sahip olman yeterlidir.

13. IQ seviyesini artırır

Yapılan araştırmalar, müzik dersi almanın küçük çocuklarda yüksek eğitim performansı sunduğunu ve IQ seviyesini artırdığını gösterir. Söz konusu çalışma, 36 hafta boyunca küçük gruplar halinde klavye ve vokal dersleri alan 6 yaşındaki bir grupla gerçekleştirilmiştir.

Bu çocuklarda, müzikle ilgisi olmayan diğer çocuklara göre IQ seviyelerinde önemli ölçüde daha büyük artış tespit edilmiştir. Ek olarak standartlaştırılmış eğitim testi sonuçlarına sahip oldukları görülmüştür. Şarkı söyleyen grup ise en fazla gelişmeyi göstermiştir.

14. Çeşitli kazanımlar sunar

Müzik dinlemek kaygıyı azaltır. Kanser tedavisi gören insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, standart tedaviyle birlikte müzik dinlemek, tek başına standart tedavi alanlara göre kaygıyı azaltmış durumdadır. Bu, müziğin en önemli güçlerinden birisidir.

Diğer taraftan müziğin acıyı dindirmesi söz konusudur. Ameliyattan sonra iyileşen hastalarla yapılan çalışmalarda, ameliyattan önce, ameliyat sırasında veya sonrasında müzik dinleyenlerin, müzik dinlemeyenlere kıyasla daha az ağrı çektikleri saptanmıştır.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...