Mutlu olmanı sağlayacak 7 günlük alışkanlık

İnsanları neler daha mutlu yapar? Mutluluk getiren alışkanlıkları günlük takvimine dahil ederek daha mutlu olabilirsin.

İnsanları neler daha mutlu yapar? Mutluluk getiren alışkanlıkları günlük takvimine dahil ederek daha mutlu olabilirsin.

Her insanın mutlu olmak istediği bir gerçektir. Hepimiz farklı yolları deneyerek mutlu olmaya çalışırız. Bazen çok şey okuruz ama hiçbir şey yapmayız. Bu problemi ortadan kaldırmamız gerektiğine inanıyorum. Mutluluk fırsatı kaçıp gitmeden okuduklarını uygulamaya başlamalısın.

Özet: Mutluluğa doğru adım

Dürüst olayım, pek çok kişi mutlu insanların günlük alışkanlıklarını içeren bu yazıyı baştan aşağı okumak yerine başlıklara bakıp yazıyı kapatma eğilimindedir. Bir kolaylık yapıp özet kısmını sunmak istedim. Artık detayları öğrenip öğrenmemek senin elinde diyebilirim.

Mutlu olmak istiyorsan mutlu insanların ortak özelliklerinin neler olduğunu öğrenmelisin:

 • Mutlu insanlar arkadaşlarına ve ailelerine zaman ayırarak ilişkilerinden keyif alırlar.
 • Mutlu insanlar sahip oldukları şeylerden memnuniyet duyarlar.
 • Mutlu insanlar başka insanlara yardım etme eğilimindedirler.
 • Mutlu insanlar geleceğe iyimser yaklaşırlar.
 • Mutlu insanlar haftada birkaç kez fiziksel egzersiz yaparlar.
 • Mutlu insanlar hayat boyu devam eden hedeflere sahiptirler.
 • Mutlu insanlar stres ve trajedi gibi zorluklar karşısında yıkılmadan ayakta kalırlar.

Mutluluk konusunda bugüne kadar neler öğrendiğini bilmiyorum. Nitekim sana güzel bir bilgi vermek istiyorum. Mutluluk söz konusu olduğunda sıklık her zaman yoğunluk karşısında üstündür. Bunun ne anlama geldiğini biliyor musun?

Bir sürü küçük iyi şey sizi bir avuç büyük şeyden daha mutlu eder. Bu nedenle düzenli spor yapan insanlar daha mutlu olurlar. Bu nedenle hangi inanca sahip olurlarsa olsunlar düzenli olarak ibadet eden insanlar daha mutludurlar.

Seni mutlu eden şeyleri sık sık yapman gerekir. İşe gitmek için saatlerin bellidir. Doktor randevun olduğunda saatlerin bellidir. Sorsam, hayatta en önemli şeyin mutluluk olduğunu söyleyebilirsin ama ona hayat takviminde ayırdığın yer sadece boşluktur. Bir başka ifadeyle yoktur.

Günlük alışkanlıklarını gözden geçirip değiştirmeyi başararak mutluluğa yer açabilirsin. Günlük alışkanlıklarla mutlu olma durumunu yarı yarıya etkileyebilirsin. Sürekli seni mutlu edecek olayların yaşanmasını beklemek yerine mutluluğu hayatının parçası haline getirmelisin.

1. Umma, hatırlama ve memnun olma

Mutlu olmak istiyorsan önceliğin mutlaka bu üç eylemi hayatında bulundurmak olmalıdır. Bir şeyler ummalı, bir şeyleri hatırlamalı ve bir şeylerden memnun olmalısın. Bunları uyanır uyanmaz yaparsan kendini bir paket çekirdeğin içine düşmüş karınca gibi mutlu hissedebilirsin.

Ummak oldukça güçlü bir mutluluk aracıdır. İyi bir şeyin olacağını beklediğin zaman iyi bir şey gerçekleştiğinde mutlu olursun. Basit bir biçimde gelecekte olması muhtemelen iyi bir şeyin beklentisi içerisine girmelisin.

Hatırlama ise güzel anıları anımsama yoluyla kendini mutlu etmeni sağlar. Anılar seni mutlu anlarına geri götürme ve stresi anında yok etme özelliğine sahiptirler. Öyleyse bu fırsatı değerlendirip mutluluğun sana gelmesini beklemek yerine mutluluğa gitmelisin.

Son olarak memnuniyeti hayatına dahil etmelisin. Ummak ve hatırlamak mutluluk krallığının ancak prensleri olurlar. Memnuniyet ise tartışmasız bir biçimde bu krallığın en görkemlisidir. Hayatından ne kadar fazla memnuniyet duyarsan stresten ve endişeden bir o kadar uzak olursun.

2. Sabah kahvesini yudumla

Arkana yaslan ve sabah kahvesinin tadını çıkar. Sabahları oyuncu değişikliğine gidip çayın yerine kahveyi oyuna dahil etmelisin. Bütün önerim bundan ibaret.

İleri mi gittim? Kabul ediyorum, belirli bir yaştan sonra bunu yapman gerçekten çok zor olabilir. Çayı bırakma önerimi şimdilik rafa kaldırabilirsin. Bunun yerine sabah seni mutlu eden bir şeyi yapmayı tercih etmelisin.

Makyaj yaparken mutlu mu oluyorsun? Televizyon izlerken mutlu oluyor musun? Bilgisayarda oyun oynarken mutlu oluyor musun? Sosyal medyada gezinmek seni mutlu ediyor mu? Seni ne mutlu ediyorsa onu yapmalısın.

3. Spor ekipmanlarını hazırla

Başlık kendini anlatıyor olmalı. Spor ekipmanlarını hazırlayıp egzersiz yapma vakti. Mutluluk konusunda dünyalar kadar araştırılma yapıldığından emin olabilirsin. Bu araştırmalarda birkaç önemli ortak nokta vardır: spor ve sosyalleşme.

Bu nedenle düzenli spor yapan insanlar her zaman daha mutlu ve sağlıklıdırlar. Bu insanların depresyon seviyeleri, öfkeleri ve stresleri daha azdır. Spor yapıp yorulmayı sevmiyorum dememelisin. Terlemenin keyfini çıkarıp mutluluğun tadına bakmalısın.

4. Yardım elini uzat

Sosyalleşmenin en iyi yanı başkalarına yardım edebilme fırsatını sana sunmasıdır. Sen bu fırsatı elinin tersiyle itmeyi tercih edersen bu durumda hayat seni kolayca mat edecektir. Günlük alışkanlıkların içerisine birkaç dakikalığına başkalarına yardım etmeyi dahil etmelisin.

Bazı insanlar birilerine yardımcı olmayı ahmaklık olarak nitelendirirler. Onlara aldırış etmemelisin. Sadece birkaç dakikalığına senin için ufak ama başkası için büyük bir zahmet gibi görünen şeyi yapmalısın. Böylece mutlu olmayı başarabilirsin.

5. Hedef belirle

Hayatı simülasyon olarak gören insanlardan birisiydim. Bir nevi bu simülasyonun içerisinde hepimiz birer oyuncuyuz. Her simülasyonun bir hedefi ve onun içerisinde yer alan her karakterin bir amacı vardır. Öyleyse senin de olmalıdır.

Örneğin, pek çoğumuz işe gitmekten sıkılırız. Bu doğru mu? İşe gitmek gerçekten senin için sinir bozucu mu? Evet, en az işte evden çok daha fazla mutlu olduğumuz kadar doğru bir durum.

İşteyken evde olmaktan daha mutlu olmamızın asıl sebebi gücümüzü gösterebilme fırsatına sahip olmamızdır. Kariyerimizde ilerlediğimizi görmek güçlü bir motivasyon kaynağıdır. En önemlisi yaptığımız işin bir sonucunun olması paha biçilemez bir mutluluktur.

6. Sosyalleş

Mutluluk peşindeysen sosyal bir varlık olmak zorundasın. Bu kaçınılmaz bir durum çünkü mutluluk pastasının büyük bir kısmı diğer insanlarla kurulan ilişkiden gelir. Bunu çok basit örneklerle açıklamak mümkündür.

Dini bütün bir insan olduğunu düşünelim. Evde ibadet ederken duyduğun mutluluk ile ibadethanede ibadet ederken duyduğun mutluluğu kıyaslayabilir misin?

Cebinde 100 TL var ve öğle yemeğini dışarıda yemek zorundasın. Yemeği tek başına yiyebilirsin. Alternatif olarak yemeği hesabı çekmek koşuluyla bir arkadaşınla birlikte yiyebilirsin. Hangisi seni daha mutlu eder?

Her iki örnekte daha mutlu olmanı sağlayacak durum ikinci seçenektir. İbadethanede ibadet etmek sosyalleşme ile ibadeti bir araya getirir. Yemeği arkadaşınla yemek cebinden fazla para eksilmesini sağlasa bile seni çok daha mutlu eder.

7. Zorluklara karşı diren

Ünlü filozof Nietzche‘in “Öldürmeyen şey daha bizi çok güçlendirir.” sözü bu alışkanlığı en iyi anlatan söz durumundadır. Hayat problemlerle dolu bir yerdir. Bu problemler karşısında ne kadar dirençli olursan mutlu olma olasılığın bir o kadar yüksektir.

Eric Barker‘ın “Sıkıntıyla karşı karşıya olduğun zaman ondan neler öğreneceğini düşünmelisin.” şeklindeki önerisini dikkate almalısın. Mutluluğu bu şekilde yakalayabilirsin. Yakaladığın mutluluğun tadını bu şekilde çıkarabilirsin.

Hiçbir zaman zor olanı yapmaya çalışmamalısın. Zorluklarla mücadele konusunda destek alman gerekiyorsa destek almalısın. Tek yapman gereken yaşadığın zorluklardan ders çıkarmaktır.

Umarım bu bilgiler mutlu insanların alışkanlıkları konusunda sana yardımcı olmuştur. Senin eklemek istediğin bir şeyler var mı? Yazımı beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilir ve yazılarımdan haberdar olmak için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

4 Comments

 1. hayir merak ettgim sey su bn mutluyum evet insanlara güzel bi katkida bulundumsa buda beni mutlu eder ki herkesin yardimina kosmaya hazirim her daim … fakat ben sunla mutsuz oluyorum insanlar bu yaptiklarina karsilik deger vermiosa sana o zaman ne yapmali … yada birinin seninle yaris halinde olmasi… yada kiskanmasi bununla nasil basa cikilmali… ben kiskanilmak istemiyorum veya baskasinin beni kiskanmasi icin biseyler yapmiyorum …benim sikntmda bu ..

  • Merhaba,

   Yaptıklarına değer vermeyen insanlarla aranda mesafe olmalıdır. Elbette yaptığın her şeyi değer görme çabası içerisinde yapmaya çalışmamalısınız. Bu durumda yaptığın her iyiliğin ucuna bir beklenti yerleştirmiş olursun. Böylece yapacağın iyiliğin değeri azalmış olur. Kıskanılmak meselesine gelince. Bu senin için iyi bir şey aslında. Birileri seninle yarış halinde olmaya çalışıyorsa seni geçmeye değer bir rakip olarak görüyor demektir. İnsanların seni kıskanmamasını sağlayamazsın. Çünkü sen sadece kendi yaşantından sorumlusun. Başkaların yaşantısına müdahale etme şansın yok maalesef.

 2. Bir kazanç elde etmek için üretim ve ticaret yapmak durumunda kalırız. Başka yolları da vardır. Bunların tamamını gerçekleştirebilmek için bir yatırım yapmak gerekecektir.
  Yatırım yapılabilecek alanın en büyük getiri sağlaması önemlidir. Yatırım yaparken bu alanlar araştırılır ve yüksek kazanç hedeflenir. En yüksek getiriyi sağlayacak yatırım türü sabit değildir. Zamana ve şartlara göre her zaman değişir.
  Hiç değişmeyecek her zaman değerini koruyacak yatırım nedir?
  Sorusunun cevabı önemlidir. Bir başkasına yardım etmenin din alanında önemli bir karşılığı vardır. Üzerinde durulan konuların önemli bir kısmı insana ve bütün varlığa yardım etme üzerine kurulu olduğunu görebilirsiniz.
  Yardım edenin yardım istemek konusunda bir hakkı doğar ve bu hakkın borçlusu kimdir sorusu önemlidir.
  Yardım etmek bir yatırımdır. En büyük yatırım ise yardım etmektir.

  Hayat materyalist düşünce üzerine kuruludur. Kazanmadan harcanamayacağını hatta yardım edilemeyeceğinden bahseder kitaplar, Doğrudur. Bu düşüncenin yanında yardım etmek olduğunda yapılan iki yatırımda kat be kat değer kazanacaktır.

  Umarım bu yazıyı sonuna kadar okuyup yorumları da okuyanlara yararlı olur.

Yorum yapıp katkı sağla...