Mutlu bir evliliğin 6 sırrı

Mutlu bir evlilik peşinde misin? Her insan mutlu bir evliliğe sahip olmak ister ama bunu başaramaz. Ama sen başaranlardan biri olabilirsin.

Mutlu bir evlilik peşinde misin? Her insan mutlu bir evliliğe sahip olmak ister ama bunu başaramaz. Ama sen başaranlardan biri olabilirsin.

Evlilik aslında daha mutlu olmak için yapılır. Bu nedenle evlilik uzun vadeli bir hedefi yerine getirmek için verilen bir sözdür. Mutlu bir evliliğin kendiliğinden oluşmasını beklememeli ve bazı adımlar atmalısın. Bunu nasıl yapacağını öğrenmek ister misin?

Özet: Mutlu bir evliliğin sırları

Her evlilik mutluluk getirmesi için yapılır. Belki temelde yaklaşım hatası olsa bile elde edilmek istenen sonuç budur. Evlilikte mutluluğu yakalayamamış olanlar bunu nasıl yapacaklarını merak ederler. Çözüm ise çok uzakta değildir.

Mutlu bir evliliğim yok ama bunun olmasını istiyorum diyorsan aşağıdaki maddeleri değerlendirmeye çalışmalısın. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

  • İyi haberleri her zaman kutlamalısın.
  • Olumlu ve olumsuz arasındaki doğru oranı yakalamalısın.
  • Standardı ve beklentilerini her zaman yüksek tutmalısın.
  • Kabuk oluşturmamalı ve dostlarına her zaman yakın olmalısın.
  • Mutluluk beklentisi içerisine girmemelisin.
  • Evliliğine heyecan katmanın yollarını bulmalısın.

1. İyi haberleri kutla

Evliliklerde ortaya çıkan boşanmalara tamamen olumsuz durumlarda yaşanan artışların neden olmadığını bilmelisin. Çünkü boşanma evresine geçişin en büyük sebeplerinden birisi iyi haberlere gerekli önemin verilmemesidir. Çünkü evliliklerde olumluluk her şeyden daha önemlidir.

Eşinle vakit geçirirken duyduğun keyif ve onunla kurmuş olduğun güçlü arkadaşlık duygusu evliliğinin geleceği için en belirleyici kriterdir. Bu nedenle iyi haberleri olabildiğince kutlaman gerekir. Bu sayede eşine duyduğun güvenin çok daha yüksek sevilere çıkmasını sağlayabilirsin.

2. İyi oranı yakala

Bu kısım aslında olumlu ve olumsuz durumlarla biraz bağlantılı. Evliliğinin mutlu bir şekilde sürmesini istiyorsan yapman gereken olumlu ve olumsuz durumlar arasındaki dengeyi yakalamaktır. Peki bu dengede gerçek oran kaç olmalıdır?

İlişkiler konusunda uzman olan kişiler bu oranın “5’e 1” olduğunu belirtiler. Bir başka ifadeyle, 1 olumsuz duruma karşılık yerine koyabileceğin 5 olumlu durumun olması gerekir. Eğer bu oranda azalma söz konusu olursa yani hayatındaki olumlu durumlar 4’e düşerse ayrılığa kapı aralarsın.

Bu konuda işin en ilginç tarafını ise şöyle açıklayabilirim. Gündelik hayatta olumlu ve olumsuz hanesine katkı yapacak çok fazla şeyle karşılaşabilirsin. Salt olumlu ve salt olumsuz diye bir şey söz konusu değildir. Bu nedenle olası tartışmalarda olumsuz şeylerden kaçınmak çok daha doğrudur.

3. Standardı yüksek tut

Bu bir klişedir. Evlenmiş kişiler evlenmemiş kişilere hep bu şekilde telkinde bulunurlar. “Standartlarını yüksek tutma yoksa çok üzülürsün.” telkinini daha önce defalarca duymuş olabilirsin. Bu söylemin hemen üstünü çizmeli ve yoluna devam etmelisin.

İlişkilerde daha fazlasını bekleyen kişiler her zaman daha fazlasını elde ederler. İdealist standartlarının olmalıdır. İnsanlar tarafından hoş karşılanan biri olmayı istemelisin. Evlilikten keyif alarak yaşamalısın. En önemlisi romantizm düzeyini iyi yakalamalısın.

Bunlar olmadığı sürece standartların düşük kalır. Standartların düşük kalırsa iletişim ve romantizm gibi şeylerin eksik kaldığını görürsün. Bu eksiklik evliliğin temeline atılmış bir dinamit gibidir. Bunun yaşanmasına izin vermemeli, beklentilerini yüksek tutmalı ve karşılığını almalısın.

4. Dostlarına yakın ol

Evlilik aslında iki kişilik bir hayattan ibaret değildir. Evlendikten sonra sadece iki kişinin kaldığı bir adada hayata tutunmaya çalışamazsın. Dışarıdan destek gereklidir. Bunun için arkadaşlarına ve ailene yani kısacası dostlarına yakın olmalısın.

Evliliğinin güçlü olmasını istiyorsan basit bir biçimde duygusal taleplerini azaltman gerekir. Bu duygusal talepleri karşılaması için tüm yükü eşinin omuzlarına bırakırsan onun olağan bir enkazın altında kalmasına neden olursun.

Bunun yerine dışarıya yani en yakınındaki insanlara açılmalısın. Onlarla eşinle birlikte vakit geçirmelisin. Ailene saygı göstermelisin ve onlardan saygı görmelisin. Böylece aradığın duygusal desteği çok farklı kaynaklardan bulmayı başarabilirsin.

5. Mutluluğu bekleme

“Mutluluk görecelidir” gibi bir klişe laf etmeyeceğim. Ancak, mutluluk geçicidir diyeceğim. Hayatının en mutlu anında olsan bile bir süre sonra ona veda etmen gerekeceğini bilmelisin. Mutluluk insanın içinde olan bir şeydir. Eşinin seni mutlu etmesini beklememelisin.

Hayatında yaşanabilecek önemli anlar, örneğin çocuk sahibi olmak, sana kısa süreli bir mutluluk artışı getirir. Ancak bu mutluluk artışı kısa süre sonra insanın kendi içindeki mutluluk seviyesine iner. Normale dönmüş olursun. Bu normallik için ise eşini suçlamamalısın.

7. Heyecan kat

Eric Barker‘ın “Çiftler daha hoş şeylere duymazlar, daha heyecanlı şeylere ihtiyaç duyarlar.” şeklinde dediği gibi evliliğin sürmesi için heyecanı hissetmen gerekir. Çünkü ancak heyecan söz konusu olduğu zaman kendini ilk kez aşık olmuş gibi hissedersin.

Evliliğinin mutlu olmasını istiyorsan yapman gerekenler eşinle birlikte yeni şeyler denemektir. Elbette her ikinizin yapmayı sevdiği şeyler olacaktır. Ancak evliliğe heyecan katabilmek için her zamanki şeylerin dışına çıkman gerekir. Örneğin bir hafta sonunu farklı şeyler yapmaya ayırabilirsin.

Umarım bu öneriler mutlu bir evliliğe sahip olma konusunda sana yardımcı olur. Önerilerime eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...