Mükemmel ilişkileri bile bitiren 10 sürpriz sebep

İlişkiler söz konusu olduğunda sizin ilişkinizin sürmesini istiyorsanız not alman gereken çok fazla değişken vardır. Sevgilinle birbirinizi seviyor olmanız ikinizin de ilişkiniz için çaba göstermeye istekli olmanız anlamına gelir. Üstelik, ilişkinizin zorlu zorluklarından geçmesine gerek kalmaması için çok fazla şansa ihtiyacınız olacaktır.

İlişkiler söz konusu olduğunda sizin ilişkinizin sürmesini istiyorsanız not alman gereken çok fazla değişken vardır. Sevgilinle birbirinizi seviyor olmanız ikinizin de ilişkiniz için çaba göstermeye istekli olmanız anlamına gelir. Üstelik, ilişkinizin zorlu zorluklarından geçmesine gerek kalmaması için çok fazla şansa ihtiyacınız olacaktır.

Bir ilişkide uyumluluk önemli olsa bile bazı önemli olan durumlar daha vardır. Örneğin, bir ilişkide her iki taraf da birbirini çok sevse bile ayrılık söz konusu olabilecektir. Peki neden bu tür bir durum söz konusudur? Çünkü ilişkinizi bozabilecek bazı nedenlerle karşılaşmış olabilirsin.

Güven problemi

Güven en az aşk kadar önemlidir. Her ne kadar birbirini çok seven bir çift olsanız bile güven barajını aşmak için belirli bir noktaya gelmiş olmanız gerekir. Bunu başaramazsanız ilişkide er ya da geç bir güven problemi ortaya çıkacaktır. Sonuç olarak ilişkini ablukaya alacak ve ayrılığı beraberinde getirecektir.

Güvenin en az aşk kadar önemli olmasının çeşitli sebepleri vardır. Sevgilinin senin için orada olacağına güvenebilmen gerekir. Kendini bunu yapmaktan aciz bulursan, ilişkinin uzun sürmesi için sadece aşk yeterli olmayacaktır. Bir kez aranızdan su sızmaya başlarsa devamı gelecektir.

Gelecek planlarının uyuşmaması

Sevgiline çok aşık olabilirsin. Hatta ona çok güveniyor olabilirsin. Sevgilin benzer duygularla sana yaklaşıyor olabilir. Bu durumda ilişkim mükemmel gidiyor derken bir anda ayrılık noktasına gelebilirsin. Peki neden böyle olur? Sebebi ortak bir gelecek üzerinde anlaşamamak olabilir.

Ortak bir gelecek üzerinde anlaşamadığın sürece ilişkinin bir geleceği olmayacaktır. Birbirinizi çok sevebilirsiniz ama kendi gelecek planında karşındaki kişiye yer yoksa burada bir sorun var demektir. Bu yüzden, bireysel olarak ve birlikte gelecek konusunda sevgilinle karşılıklı olarak net olmanız gerekir.

Ailenin seni sevmemesi

Aile çok ama çok önemlidir. Sen ne düşünüyorsan düşün ama ilişkinde bir baraj olma eğilimindedir. Sadece sevgilinin seni kabul etmesi önemli bir şey değildir. Aynı zamanda onun ailesinin seni kabul etmesi ve senin ailenin onu kabul etmesi gerekir.

Bunun için hem sen hem de sevgilin ekstra çaba göstermelidir. Sevgilinin ailesini kazanmak için uğraşmalısın. Bu cephede başarılı olursan, ilişkinin uzun sürmesi olası değildir. Yani sevgilinin ailesi senden hoşlanmıyorsa ilişkinin tamamına ermesi pek mümkün görünmeyebilir.

Fiziksel yakınlığın olmaması

Aşıkları birbirinden ayıran en önemli nedenlerden birisi fiziksel yakınlıktır. Sevgilinle karşılıklı olarak derin bir duygusal bağa sahip olman önemlidir. Fakat fiziksel yakınlığın da çok önemli olduğunu bilmen gerekir. Bu olmadığında arkadaş olarak daha iyi durumda olacağını bilmelisin.

Bir ilişkide fiziksel yakınlık yoksa her zaman bir eksiklik olacaktır. Duygusal olarak ne kadar birbirine bağlı bir çift olursanız olun bir şeyler hep eksik kalacaktır. Bu eksikliği tamamlamak için her iki tarafın da cesaretli ve samimi olması gerekir. Aksi durumda ilişkide parçalanmaların başlaması kaçınılmazdır.

Çok fazla dramın olması

Dram ilişkideki bir noktadan sonra zehirli bir hal alır. Bu nedenle, ikiniz de birbirinizi parçalara ayırsan bile ilişkinin bitmesi mümkündür. Birbirine çok aşık olabilirsin, gerçekten bu konuda samimiyetine güveniyorum ama sevgi seni bir yere kadar ayakta tutabilecektir. Çünkü hayatında yaşamış olduğun dram sevgini eritebilecektir.

Dram söz konusu olduğunda her iki tarafın da sorumluluk alması önemlidir. Çünkü ilişkideki problemler tek taraflı olarak yaşanacak bir şey değildir. Bir kopuş, bir birleşme veya bir anlaşmazlık problem üstüne problemin ortaya çıkması anlamına gelebilir. Çok fazla dram bir ilişki için zehirleyici bir nitelikte olacaktır.

Mutlu olunmaması

Kalp kalbin istediğini ister. Bazen kalbin istediği harika, muhteşem, düşünceli, komik ve daha bir sürü olağanüstü niteliğe sahip sevgilin değildir. Bazen kalbin istediği şey hayatının çok sevimli ve çekici olan aşkından kopmaya çalışmaktır.

Kesin olan şey ilişki mükemmel gidiyorken dahi bu isteğin ortaya çıkabilecek olmasıdır. Bu durumda kendini durduramazsın. En önemlisi bir çözüm bulmak için çabalarsın ama olmaz. Nihayetinde sırf kalbini kırmak istemiyorsun diye kimseyle birlikte kalmak zorunda olmadığını bilmen gerekir.

Farklı şeylerin arzulanması

Tıpkı gelecek planlarında olduğu gibi zaman zaman kısa vadede farklı şeylerin arzulanması söz konusu olabilir. Çocuk, meslek, farklı şehirlere taşınmak, ev satın almak gibi fikirlerin olabilir. Bunlar, iki kişinin aynı fikirde olmasını gerektiren büyük kararlardır.

Birini ne kadar seversen sev bazen hayat seni farklı yönlere doğru götürür. Dünyanın diğer ucundaki o işi gerçekten istiyorsan ve partnerin gerçekten ayrılmak istemiyorsa ödün vermen gerekmeyecektir. Pek çok çift bu tür şeyleri başarıyla çözmüş durumdadır ama bazıları çözemezler. Sonuç olarak ise ayrılık kapıda olur.

Can sıkıntısı

Evet, yanlış okumadın tamamen can sıkıntısı. Bir ilişki ne kadar iyi giderse gitsin ve sevgilini ne kadar seversen sev sırf canın sıkıldığı için ilişkiyi bitirecek noktaya gelebilirsin. Ortada bir sebebin olmasına gerek yoktur. Artık ilişkide olmak istemediğini hissetmekten vazgeçemiyorsan çanlar senin için çalıyor demektir.

İçgüdülerine güvenmekten başka şansın olmayacaktır. Kendini üzgün hissedebilirsin ama aynı zamanda rahatlamış da hissedebilirsin. Her iki duygunun da normal olduğunu unutmamalısın. Kendini suçlu hissetmeye başladığın zaman bunun uzun vadede hem senin hem de sevgilin için en iyi fikir olacağını unutmamalısın.

Problemlerin çözülmemesi

Onlarca ve hatta yüzlerce kez denemene rağmen aynı şeyler için savaşmaya devam ediyor olabilirsin. Bu problemin küçük veya büyük bir şey olmasından ziyade ona bakış açınla ilgilidir. Ne olursa olsun asla problemi çözme noktasına gelemezsin. Çünkü bakış açın belirli noktadan itibaren kilitli olabilecektir.

Bu noktada sevgilinin değişmesini talep etmen doğru olmayacaktır. Olmasını umduğun kişi için birini sevmek adil bir şey değildir. Sorununu gerçekten geçemiyorsan veya yapmak istemediğin büyük bir değişiklik gerektiren bir şeyse, belki de işler daha da kötüye gitmeden önce yolları ayırmanın zamanı gelmiş olabilir.

İstenilenin alınmaması

Bazı insanlar uzun mesafeli ilişkiler kuramazlar. Düzenli fiziksel şefkat ve sadece şahsen verebileceğin bir ilgiye ihtiyaçları vardır. Bazı insanlar sessiz, metanetli tiplere aşık olurlar ve sonra duygular hakkında konuşma eksikliğiyle baş edemeyeceklerini anlarlar.

Bu dünyadaki en harika, en nazik ve yıldızının barıştığı en önemli insan olabilir. Ama günün sonunda ihtiyaçların karşılanmazsa, karşılanmazlar. İhtiyaçlarının yaşam önceliğinin en üstünde yer almasında bir sorun yoktur. Sadece bu yöne doğru ilerlerken tam olarak nelere ihtiyaç duyduğunu tekrar gözden geçirmekte fayda vardır.

Zihinsel istismarın bulunması

Pek çok insan hakkında konuşmaktan hoşlanmasa bile zihinsel istismar olan ilişkilerin bitmesinin ardından büyük bir üzüntü ve kayıp hissetmek yaygın bir durumdur. Bu, etrafta dolaşman gerektiği anlamına gelmez. Bu sadece, tıpkı diğer ayrılıklar gibi duygularını işlemen ve ilişkinin iyi yönlerine odaklanmanı gerektirir.

Ayrılıklar asla kolay değildir. Fakat kalan kişiye hala derinden değer verirsen daha da zor olacaktır. Bir ilişkiyi bırakman gerektiğine karar verirsen, içgüdülerine güvenmeyi, derin bir nefes almayı ve kendine iyi bakmanın en önemli şey olduğunu unutmamalısın. İlişkide zihinsel olarak istismar ve şiddet görmüş olsan da bu böyledir.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...