Telefonda oynayabileceğin 11 menajerlik oyunu

Mobil cihazlar için en iyi çizim uygulamaları bir sanat eseri yaratma söz konusu olduğunda büyük bir fark yaratabilecektir. Seçtiğiniz tuval ne olursa olsun kullandığın telefonun desteklediği kalemleri kullanarak farklı ve kaliteli çizimler yapmayı başarabilirsin.

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte mobilde oyun oynamak herkesin yaptığı bir şey haline geldi. Futbol meraklıların hedefinde ise futbol menajerlik oyunlarının olduğunu söyleyebilirim. Uygulama mağazalarında bir dizi uygulama vardır ama en iyileri bambaşkadır.

Menajerlik oyunlarının en iyilerini bir araya getirmeye çalıştım. Bunu yaparken uygulamaların performanslarına (takılmadan, hata olmadan çalışma) ve özelliklerine yer vermeye çalıştım. Bu menajerlik oyunlarının birçoğunu seveceğinden oldukça eminim.

1. Online Soccer Manager

online soccer manager example

Bir menajerlik oyunu arıyorsan ilk bakman gereken oyunlardan birisi bu diyebilirim. Hem bilgisayarından hem de akıllı telefonundan takımını senkronize bir biçimde kontrol edebilirsin. Ayrıca her sezon sonunda farklı bir lig seçimi yapabilirsin.

Oyunda tüm kontrol sendedir. Sadece oyuncuların ne yapacağını kontrol edemezsin. Oyunun belirli bir çalışma algoritması vardır. Senin yapman gereken algoritmanın en beğeneceği şekilde takımı kurmak, saha dizilişini ve taktikleri belirlemektir.

Online Soccer Manager oyununu Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsin.

2. Football Manager 2020 Mobile

football manager 2020 mobile

Football Manager 2020 Mobile, futbol menajerlik oyunlarının kralıdır ama ücretlidir. Oyunu satın aldıktan sonra bir menajerlik oyunundan beklediğin her türlü özelliği barındıran bir oyun ile karşılaşmış olacaksın. Bir başka ifadeyle karmaşık bir oyun seni bekliyor olacak.

Oyuncularla ilişkilerinden takımdaki geleceğine kadar hemen hemen her şeye dikkat etmen gerekecek. Bir kulübü yönetme konusunda tüm kararların sende olmayacağı senaryolarla karşı karşıya kalacaksın. Tam kapsamlı bir menajerlik oyunu arıyorsan bundan iyisini bulamazsın.

Football Manager 2020 Mobile oyununu Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

3. PES Club Manager

pes club manager

PES Club Manager adından anlaşılabileceği gibi ünlü oyun Pro Evolution Soccer serisinin bir yansımasıdır. Konami tarafından geliştirilmiş oyunun içerisinde neredeyse yok yoktur. Her transfer döneminin ardından çeşitli güncellemeler yapılarak oyun diri tutulur.

Oyunda yapabileceklerinin sınırı neredeyse yoktur. Bir takımı yönetirken sayısız lisanslı oyuncu ile sözleşme imzalama ve takımına güç katma şansın vardır. Bununla birlikte dünyanın dört bir yanından gelen menajerle mücadele edebileceksin.

PES Club Manager oyununu Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

4. Soccer Manager 2020

soccer manager 2020 example

Soccer Manager 2020 (muhtemelen adı her yeni sezonda değişmiş olacak) çok özellikli bir futbol menajerlik oyunudur. Öncelikle takımını gerçekçi bir futbol simülatörü içerisinde yönettiğini unutmamalısın. Takımını yönetirken taktikten dizilişe kadar pek çok şeye karar verebilirsin.

Oyun 30’u aşkın ülkeden takım seçmeni sağlar. Ayrıca futbol stadını geliştirme konusunda sana çeşitli imkanlar tanır. Buna ek olarak kulübün sahip olduğu tesisleri geliştirme ve takımının daha iyi performans göstermesini sağlayabilirsin.

Soccer Manager 2020 oyununu Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

5. Season 20 Pro Football Manager

season 20 pro football manager

Season 20 Pro Football Manager, adı biraz garip olsa bile içeriğiyle fark yaratabilecek bir oyundur. Bu oyunda yapman gereken olağanüstü derecede güçlü olan bir takım kurmak ve gerçek menajerlerle kıyasıya yarışmaktır.

Bunu başarabilmek için kazandıran bir stratejiyle sahaya çıkman gerektiğini unutmamalısın. Aynı zamanda kulübünün sahip olduğu tesisleri ve imkanları geliştirmek senin elindedir. Ayrıca canlı maçları kontrol edebilme imkanının olduğunu unutmamalısın.

Season 2 Pro Football Manager oyununu Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

6. Pro 11 – Soccer Manager Game

pro 11 soccer manager game

Pro 11 – Soccer Manager Game klasik olarak adlandırılabilecek bir menajerlik oyunudur. Bu oyunda yapman gereken en mükemmel dizilişi bulmak ve takımına en doğru taktikleri vererek onun galibiyete ulaşmasını sağlamaktır.

Oyunda kulübünün stadyumunu yükselterek ona ekstra güç ve gelir kazandırma şansın vardır. Arkadaşlarınla oynayabilir veya gerçek menajerlerle rekabet edebilirsin. Oyunun en önemli özelliği ise vakit geçirmek için çeşitli mini oyunlar sunmasıdır.

Pro 11 – Soccer Manager Game oyununu Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

7. Underworld Football Manager

underworld football manager

Underworld Football Manager klasik menajerlik ruhunu reddeden bir yapıya sahiptir. Bir başka ifadeyle bu oyunda dürüst kalarak kazanman neredeyse imkansızdır. Taktiklerin ve oyun stilin önemlidir ama asıl önemli olan masa başında maçı kazanmaktır.

Karşı takıma rüşvet verebilir, şike yapabilir veya holiganlar ile saldırılar düzenleyebilirsin. Her şeyin şampiyon olmak için olduğunu unutmamalısın. Galibiyete giden bu yolda yapacağın her şey serbesttir. Dikkat etmen gereken ise rakibin sana aynılarını yapabilecek olmasıdır.

Underworld Football Manager oyununu Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

8. Fantasy Manager Football

fantasy manager football

Fantasy Manager Football fantastik bir menajerlik oyunudur. Fantastik derken gerçek ile gerçek dışı unsurları bir arada barındırır. Örneğin, futbol efsanelerini takımına katılmak için davet edebilmen mümkündür. Bunun dışında oyunun bazı dezavantajları vardır.

Örneğin, iOS mağazasında oyun Fantasy Manager Football adını taşırken aynı oyun Play Store’da PRO Soccer Cup adını taşır. Oyunun sürekli güncelleniyor olması büyük bir avantajdır. Tek yapman gereken takımını ne olursa olsun dünya şampiyonası için hazır hale getirmektir.

Fantasy Manager Football oyununu Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

9. Top Football Manager

top football manager

Top Football Manager bir menajerlik oyunundan beklenen hemen hemen her şeyi sana sunacaktır. Şampiyon olmak için mücadele edeceğin ekibinle birlikte hareket ederek gerçek gücünü herkese gösterebilirsin. En iyi oyunculara teklif götürerek takımını zenginleştirebilirsin.

Bu oyunda yapman gereken takımını en iyi şekilde oluşturup başarıya ulaşmak. Üst düzey bir futbol yöneticisi olarak takımını yönetebilecek ve oyuncularının eğitimiyle tek tek ilgilenebileceksin. Ayrıca transfer için yüksek güçlü oyuncuları avlamaya çalışabileceksin.

Top Football Manager oyununu Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

10. Top Eleven Football Manager

top eleven football manager

Top Eleven Football Manager üç farklı platformda oynanabilen oldukça popüler bir futbol kulübü yönetim uygulamasıdır. Takımını yönetirken bir futbol takımıyla ilgili karşılaşabileceğin her türlü soruna göğüs germen gerektiğini unutmamalısın.

Hemen hemen tüm becerilerini kullanarak takımını başarıya ulaştırman gerekir. En önemlisi gerçek anlamda bir futbol kulübü yönetiyormuş gibi bir deneyime sahip olabilecek olman diyebilirim. Oyun zaman zaman çeşitli sınırlamalar getirse bile bunları aşabileceğini düşünüyorum.

Top Eleven Football Manager oyununu Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

11. Football Manager 2020 Touch

football manager 2020 touch

Football Manager 2020 Touch, Football Manager 2020 Mobile oyununa göre biraz daha farklı özelliklere sahiptir. Örneğin Mobile sürümünde 2D maç görünümü yer alırken Touch sürümünde 3D maç görünümü yer alır. Benzer durum taktikler için geçerlidir.

FM20 Touch, futbol menajerliğinin temel unsurlarına odaklanır. Bu yüzden kendin için en iyi olan ayarı belirlemek için çaba gösterirsin. Ayrıca çeşitli transferler yapabilmek için geniş bir veritabanına erişim sağlamak mümkündür. Bununla birlikte oyun maalesef ücretlidir.

Football Manager 2020 Touch oyununu Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Football Manager oyunu mobilde oynanabilir mi?

Basitçe evet. Football Manager serisine ait oyunu mobilde oynayabilirsin. Bunun için Football Manager Mobile veya Football Manager Touch oyunlarından birini satın alman gerekir. Dilersen ücretsiz alternatif oyunlara göz atabilirsin.

Mobil için en iyi menajerlik oyunu hangisidir?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ben basit ve kolay oynanabilir olduğu için Online Soccer Manager’in daha iyi olduğunu düşünüyorum. Daha kapsamlı bir şeyler için PES Club Manager gibi oyunlara göz atabilirsin.

Mobilde Football Manager oyunu ücretsiz mi?

Maalesef değil. Hem Football Manager Mobile hem de Football Manager Touch oyunları ücretlidir. Fakat buradaki listeyi inceleyerek çok daha iyi ve en az onun kadar kaliteli ücretsiz oyunlar bulmayı başarabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...