İlişkinin kötüye gittiğini gösteren 15 önemli işaret

Kötü ilişkinin sundukları çok daha kötüdür. Sevgilin sana ilgi göstermeyi bıraktığında ve varlığına kayıtsız kaldığında kötü bir ilişkiye doğru ilerlediğini fark edebilirsin. Hepimiz ilişkilerimize devam etmek isteriz ama bazen ilişkinin kötüye gittiğini önceden fark etmek gerekebilir.

Bazı ilişkiler zamana karşı dayanıklı değildir. Zamanla ilişki tatlı olmaktan çok acı bir tada dönüşür ve içinden çıkılması zor bir hal alır. Sevgilinle her ay birkaç kez kavga ediyor olman, doğrudan ilişkinin kötü olduğu anlamına gelmez. Mücadele etmek normal ve sağlıklı bir durumdur.

Kötü ilişkinin sundukları çok daha kötüdür. Sevgilin sana ilgi göstermeyi bıraktığında ve varlığına kayıtsız kaldığında kötü bir ilişkiye doğru ilerlediğini fark edebilirsin. Hepimiz ilişkilerimize devam etmek isteriz ama bazen ilişkinin kötüye gittiğini önceden fark etmek gerekebilir.

Tüm hakimiyet sevgilinde mi?

İdeal bir ilişkinin içerisinde her iki kişinin de konuşma özgürlüğü, duyguların ifadesi ve birbirlerinin görüş ve eylemlerine saygı duymalıdır. Çelişkili olan görüşünü belirtmek zararlı değildir ama partnerinin görüşlerine saygı duyman gerekir. Sevgilinin istediği şeyi yapmasına izin vermelisin.

Bu karşılıklı saygı ve özgürlük, bir ilişkinin uzun süre dayanabilmesi için gereklidir. Sevgilin eylemlerini, düşüncelerini, fikirlerini, arkadaşlarını, sosyal hayatını ve harcamalarını kontrol etmeye başlarsa kesinlikle kötü bir ilişkinin içerisinde olduğunu hemen anlamalısın.

Kötü bir ilişkiden hemen çıkman gerekir. Sevgilinin tutumuyla ilgili kötü şeyleri çok geç fark edersin. Sonra çeşitli nedenlerden dolayı ilişkiyi çekmeye mecbur hissedersin. Bazen sevgilin yavaş yavaş kontrol eden bir partnere dönüşmüş olabilir. Her koşulda, kimsenin kimseyi kontrol edemeyeceğini unutmamalısın.

Sevgilinin etrafında kendini rahatsız hissediyor musun?

Sevgilin tarafından garip yollara çekilmiş olabilirsin. Şimdi aynı davranıştan çok rahatsızlık duyuyor olabilirsin. Bu zihnin normal bir işleyişidir; artık onun garip tavrından etkilenmediğini anlarsın. Onun varlığında kendini rahatsız gibi hissediyorsan artık onu bırakma zamanı gelmiş demektir.

İyi bir ilişkinin en büyük özelliklerinden biri her iki ortağın da birbirlerinin varlığında kendilerini tamamen rahat hissetmesidir. Partnerlerden herhangi birisi olmadıkları biri gibi davranmak zorunda değildirler. Sevgilin ortada olmadığında kendini sık sık mutlu hissediyorsan bu ilişkinin kötü gittiğinin bir göstergesidir.

Sevgilin seni küçük düşürüyor mu?

Utanç bir ilişkide yaşayabilecek olduğun en kötü şey olabilir. Özellikle sevgilin yüzünden utanıyorsan ortada bir problem olduğu açıktır. Bu dünyadaki herhangi birinden gelen aşağılama, küçük düşürme ve hareket hoş görülmez. Bunu sevgilin sana yaptığında kendini iliklerine kadar hasta hissedersin.

Bir aşk ilişkisi, ilişkide yer alan kişilerin birbirlerinin öz saygısını, değerlerini ve gizliliğini korumakla ilgilidir. Sevgilin sana gülmemeli (küçük düşürücü şekilde), bağırmamalı, vurmamalı veya seni kötüye kullanmamalıdır. Böyle bir durumdaysan hemen ilişkiyi bitirme taraftarı olmalısın.

Sevgilin aşırı sahipleniyor mu?

Sevgilin her şeyi kendisi için istiyorsa o zaman ilişkinin kötüleşmesi gibi bir durumda karşı karşıya kalıyor olabilirsin. Aşırı sahiplenme, başlangıçta sevimli bir şey gibi gözükse bile zaman içerisinde çok sinir bozucu olabilen bir şeydir. Özellikle durumun kontrolden çıktığını fark etmen çok geç olabilir.

Aşırı sahiplenme söz konusu olduğun zaman sevgilinin yüzünü sürekli olarak kızgın bir şekilde görebilirsin. Tam tersi, sevgilin seni aşırı sahipleniyorsa senin yüzün sürekli kızgın görünebilir. Her ilişkide tarafların kendilerine ait bir alanının olması gerekir. Aksi taktirde bir süre sonra boğulma kaçınılmazdır.

Her zaman savaşıyor musun?

Bir ilişkide savaşmak, daha doğrusu tartışmak veya kavga etmek normal bir durumdur. Normal olmayan şey ise bunun ne sıklıkta ve nasıl gerçekleştiğidir. Sevgilinle her fırsatta kavga ediyorsan veya onunla bir mücadele içine giriyorsan bu sağlıksız bir ilişkiyi ifade eden net işaretlerden biridir.

Sevgilinle kavga ettiğin dönemleri aklına getirmelisin. Tekrar ediyorum, bir ilişkide tartışmak veya kavga etmek çok normal bir durumdur. Fakat her küçük şeyde tartışmak ve hemen kavgaya tutuşmak sakıncalıdır. Bu tür bir ilişkiye sahipsen, ilişkin için yolun sonu çoktan görünmüş demektir.

Sürekli senden para istiyor mu?

Sevgilinle birlikte para harcamak elbette doğal bir şeydir. Zaman zaman ona karşılık beklemeden para verebilirsin. Ancak, özellikle daha fazla kazanmaya başladığın zaman sevgilin faturalarının her seferinde senin tarafından ödenmesini beklememelidir.

Onun harcamalarından sorumlu olmadığını bilmelisin. Son dönemlerde yaptığı tek şeyin para istemek olduğunu düşünüyorsan, belki de ilişkin artık paraya bağlı bir duruma gelmiş olabilir. Bu senin için kötü ve anlamsız bir şeydir. İlişkinin kötüye gittiğini anlaman gerekir.

Sevgilin gelecekle ilgili konuşmayı reddediyor mu?

Bir ilişkide yenilecek yemekten izlenecek filmlere kadar tartışılması pek çok farklı şey vardır. Gelecekte bir bebek sahibi olmak, bir ev satın almak ve benzer şeyler hakkında tartışmanız gerekebilir. Böyle önemli sorunları her açtığında konu hep değişiyorsa burada bir sıkıntı olduğunu anlaman gerekir.

Genel olarak ilişkilerde gelecek ile ilgili bir şeyler konuşmak doğal bir durumdur. İlişkinin başlangıcı ile bugün arasındaki süre ne kadar fazlaysa gelecek ile ilgili konuşmak bir o kadar sık karşılaşılan bir durum olacaktır. Bir şekilde konu sürekli değişiyorsa sevgilinin gelecek planlarında sana yer vermediğini anlayabilirsin.

Öncelik listesinde son sırada mısın?

Her ilişkide insanlar birbirlerine zamana ayırırlar. Ama en önemlisi bu zaman ayırmada bir öncelik durumu söz konusudur. Sevgilin, diğer arkadaşlarına ve hobilerine senden daha fazla vakit ayırıyorsa ortada bir problem olduğunu düşünebilirsin.

Bu seni boş bir ilişki konusunda uyarmalıdır. Böyle bir ilişkiyi daha fazla sürüklemenin bir yararı yoktur. Belki sevgilin gerçekten seninle ilgilenmiyor olabilir. Sadece diğer yararlar ve faydalar için seninle kalmaya devam ediyordur. Böyle bir durumda olup olmadığını iyi analiz etmelisin.

Sevgilin ortak harcamalara karışmıyor mu?

Sevgilin iyi kazanıyor olmasına rağmen yaptığınız ortak harcamalara hiç katkıda bulunmuyorlar mı? Her zaman parayı başka bir yerde kullanmak için bir mazeret ortaya koyuyorsa, durumda bir sıkıntı var demektir. Bu tür bir ilişkinin sağlıklı olduğunu düşünmek doğru değildir.

Sevgilin bir şekilde yaptığınız ortak harcamalarda elini taşın altına sokmaya gönüllü olmalıdır. Bu tür bir ortak anlayış söz konusu değilse ilişkinde basit bir problem olduğunu anlaman gerekir. Ortak harcamalara herhangi bir şekilde karışmayan bir sevgilin varsa yol yakınken kurtulmanın yolunu bulmalısın.

Sık sık yalan söylüyor mu?

Sevgilin sana sık sık yalan söylüyorsa ilişki pek uzun sürmeyecektir. Güven, her ilişkide en önemli faktördür. Sevgilinin sana sık sık yalan söylediğini düşünüyorsan, bu bir şeylerin yolunda gitmediğini gösteren bir adım olmalıdır. Bu işareti dikkate alman çok değerlidir.

Örneğin, sevgilin ofiste çalıştığını söylüyorsa ama o sırada bir başka arkadaşınla vakit geçiriyorsa bu ilişkin için bir problem demektir. Bu tür bir şeyi öğrendiğin zaman sana yalan söylediğini bilmen ve buna göre tavır alman gerekir. Bu açıkça onun seni fazla önemsemediğini gösterir.

Aşk hayatın aktif değil mi?

Aktif bir aşk hayatı sadece iki kişinin birbirine duyduğu duygusal bağdan ibaret değildir. Belirli düzeyde fiziksel temas gerekliliktir. Aşkın uzun süre yaşamasını sağlayan şey kişiler arasındaki kimyasal bağlılığının çok fazla olmasıdır. Bu bağ zayıfladığı zaman ilişkide sorunlar çıkmaya başlar.

Belli bir neden olmadan (örneğin hastalık vb.) sevgiline bir aydan fazla bir süredir dokunmayı başaramamış durumdaysan bu ilişkinde bir problem olduğu anlamına gelir. Öncelikle durumu sorgulamalı ve anlamaya çalışmalısın. Sonrasında ise ilişkinin gidişatına göre bir değerlendirme yapabilirsin.

Çok fazla dram mı var?

Sevgilin pek çok ufak konuda dram taraftarı olursa ilişkin çok uzun sürmeyebilir. Ara sıra öfke nöbetlerinde bulunmak iyi bir fikir olabilir. Fakat bu sık sık yaşanan bir şey ise ve sevgilin bu konuda önlem almayı reddediyorsa ortada bir problem var demektir. İlişkiler çok fazla oranda dramı kaldırabilecek yerler değildirler.

Sevgilin olmadan bir hayat edebiliyorsan artık kendi hayatını düşünme zamanı gelmiş olabilir. Bu tür düşüncelere sahip olmak artık ilişkiden hoşlanmadığın anlamına gelir. Bunun çok doğal bir ilişki sonu uyarısı olduğunu anlaman bilmelisin. Artık cesur kararlar alma vakti çoktan gelmiş demektir.

Seni sık sık eleştiriyor mu?

İlişkin için birçok şey yapıyorsan ama bir türlü takdir edilmek mümkün olmuyorsa bir şeylerin problemli olduğunu düşünebilirsin. Örneğin, sürekli eleştiriliyor musun? Bu durum sevgilinin egosu senin üzerinde hakim güç olabilir. Her durumda böyle bir ilişki sağlıklı değildir.

Ben durum manipülasyon için de geçerlidir. Sevgilin sık sık sözleriyle manipülasyon yapmaya çalışıyorsa bunu bir kötü ilişki sinyali olarak algılaman gerekir. Bu tür davranışlar seni sadece depresyona sokacaktır. Bu şekilde bir ilişkinin içerisindeysen sağlığını düşünüp ilişkiye son vermelisin.

Duygusal destek alabiliyor musun?

Üzgün olduğunda veya stres altındayken, sevgilin endişeli olan zihnini konsolide edebilen veya sakinleştiren ilk kişi olmalıdır. Ancak duygusal aksaklıkları mutlaka onunla tartışman gerekir. Bunu yapamıyorsan, neden sevgilin olduğunu düşünmelisin.

Hayatta çeşitli başarılara sahip olduğun halde bir türlü takdir alamıyorsan ortada bir sıkıntı var demektir. Sevgilin, başarıların veya başarısızlıkların konusunda her zaman yanında olmalıdır. Sana destek olmalıdır. Çünkü iyi bir ilişkide sevgililer birbirlerinin mutluluklarını, sevinçlerini ve üzüntülerini paylaşmak isterler.

Sevgilin sana hiç açıklama yapmıyor mu?

Sevgilin uzun bir süredir ilgisiz durumdaysa buna dikkat etmelisin. Sevgilin bir yere gittiğinde, arkadaşlarıyla dışarı çıktığında vb. sana herhangi bir açıklama yapmıyorsa bunu bir problem olarak görmelisin. Bu tür davranış için bir açıklamaya ihtiyacın olduğunu bilmelisin.

Bazen kendini çok yalnız hissedebilirsin. Sevgilin yanındayken dahi kendini çok yalnız hissedebilirsin. İşte bu his açık bir şekilde kötü bir ilişkinin işaretidir. Sevgilinin yanında kendini yalnız hissediyorsan onunla vakit geçirmenin külfetli olduğunu görürsün. Bu tür bir ilişkiye en kısa zamanda son vermen gerekir.

Umarım bu yazı ilişkinin kötüye gittiğini gösteren önemli işaretleri anlama konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Ayrıca, yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilir misin?

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...