Kız arkadaşının sana saygı duymamasının 8 nedeni

Her ilişkinin başlangıcı mükemmeldir. Bu yüzden herkes bir ilişki içerisinde olmak ister. Kelebekler uçuşur ve memnuniyet ortadadır. Bir ilişkinin parçası olmak gerçekten mükemmel bir şeydir. Fakat bu his sonsuza dek sürmez. Sevgiline alışmaya başladığında işler değişir.

Her ilişkinin başlangıcı mükemmeldir. Bu yüzden herkes bir ilişki içerisinde olmak ister. Kelebekler uçuşur ve memnuniyet ortadadır. Bir ilişkinin parçası olmak gerçekten mükemmel bir şeydir. Fakat bu his sonsuza dek sürmez. Sevgiline alışmaya başladığında işler değişir.

Belki kız arkadaşının sana artık saygı duymadığını anlıyor olabilirsin. Belki onun güvenini kırdın ve farkında değilsin. Belki bunun farkındasın ve onu geri kazanmak istiyor olabilirsin. Temelde soru bellidir. Neden bana hak ettiğim saygıyı göstermiyor diyebilirsin. Bu önemli bir sorudur.

1. Hak ettiği saygıyı göstermiyor olabilirsin

En çok vakit geçirdiğin kişiye saygı duymayı unutmak çok ama çok kolaydır. Bu insan doğasının bir parçası dersem sanırım yanılmış olmam. Dikkatsiz veya meşgul olursun. Kız arkadaşın sana saygı göstermiyorsa veya böyle hissediyorsan bir dakikalığına arkana yaslanmanı istiyorum.

Ona ihtiyaç duyduğu saygıyı gösteriyor musun? İlgini ve zamanını hak etmesine rağmen ona bunları yeterince sunabiliyor musun? Karşılığında ona saygı göstermiyorsan onun da sana saygı göstermesi pek olası değildir. Bu karşılıklı bir şey ve bunu böyle kabul etmek zorundasın.

2. Onu hafife alıyor olabilirsin

Bir ilişkide insanın kendini değerli hissetmesi her iki tarafın mutluluğu için çok önemlidir. Bu olmadan karşılıklı fayda söz konusu değildir. İnsanlardan biri veya her ikisi kendini ihmal edilmiş veya sevilmemiş hissedecektir. Kız arkadaşını hafife alıyorsan sana saygı duymasını beklememelisin.

Yaptığı onca şey için ona ne zaman teşekkür ettiğini hatırlıyor musun? İlişkinin yararına olacak şekilde kendi sınırlarını aştığını hiş fark ettin mi? Kişisel hayatında olsa bile mücadelesi için gösterdiği çabayı görüyor musun?

Kız arkadaşına uzun zamandır taze gözlerle (yeni biriymiş gibi) bakmadıysan şimdi bunu yapmalısın. Sana saygı göstermemesinin temel sebebi kendisini hafife aldığını düşünmesi olabilir. Bu tür bir problem hissediyorsan doğru adımı atarak ona yaklaşman gerekir.

3. Sözünü tutmuyor olabilirsin

Sözünü tutmayan bir adam saygı duyulması zor bir adamdır. Hayatında bildiğin farklı erkek figürlerini düşünebilirsin. Hangileri güvenilir? Hangileri güvenilir değildir? Güvenilir olmayanlara karşı saygı duymadığın ortadadır.

Aynı şey ilişkiler için geçerlidir. Dürüstlük, sözünü tutma ve sözüne uyum sağlama yeteneği sürmekte olan bir ilişki için çok önemlidir. Bu güvene ihanet, üstesinden gelinmesi en zor şeylerden biridir. Saygı ve güven el ele gider. Saygını kaybetmeden güvenini kaybedemezsin.

Sevgilinin güvenini ciddi şekilde zedelemiş durumdaysan bunun hakkında ciddi bir konuşma yapmanın zamanı gelmiş demektir. Açık, net ve tamamen dürüst olmalısın. Kız arkadaşını dinlemeli ve onun nasıl hissettiğini açık bir şekilde ifade etmesine izin vermelisin.

Mümkün olan bir şey ise ilişkiyi düzeltmenin ilk adımı karşındaki kişiyi dinlemektir. İnsanların neden birbirlerini aldattıklarını merak ediyor musun? Sözünü tutmamak, sadakatsizlik ve yalan söylemek ilk üçe oynar ve bunlar arasında bir önem sırası yapmak mümkün değildir.

4. Aşırı talepte bulunuyor olabilirsin

Pek çok erkek, özellikle baby boomer döneminin ebeveynleri tarafından yetiştirilenler bir kadının rolü hakkında kökleşmiş bir fikre sahip olma eğiliminde olurlar. Genelleme yapmak gerekirse ev sorumlulukları konusunda kadın erkekten daha sorumlu durumdadır.

Bu nedenle bazı erkeklerin kız arkadaşlarından epey mantıksız taleplerde bulunmaları söz konusu olabilir. Çamaşırlarının yıkanmasını istemek, her zaman arkasının toplanmasını beklemek veya her zaman yemek yapmayı istemek bunlardan birisidir.

Her ilişki farklı olsa bile veya bu işler doğal olarak kadının yapması gereken bir işler gibi gözükse bile ortada bir anlaşmanın veya dengenin olması önemlidir. Örneğin, kız arkadaşın en son ne zaman senden bir şey yapmanı istedi?

Her şeyi onun yapmasını bekliyorsan çok muhtaçsın demektir. Bu durumda saygını kaybetmesi oldukça kolaydır. Kız arkadaşını yedek bir anne olarak düşünmemelisin. Çünkü kendi başına bir şeyler yapamayacağını düşündüğü vakit sana olan saygısı ortadan kalkacaktır.

5. Aşırı şüpheci ve kontrolcü olabilirsin

Sağlıklı kıskançlık ile sağlıksız kıskançlık arasında çok sert bir çizgi vardır. Merak ediyorum çizginin hangi tarafındasın? Sağlıklı kıskançlık sevdiklerini koruma ve onları güvende tutma arzusu doğurur. Sağlıklı kıskançlıkta bir aidiyet ve birlik duygusu vardır.

Fakat sağlıklı kıskançlığın çok kolay bir biçimde sağlıksız kıskançlığa dönüşme olasılığı vardır. Kontrol etme ihtiyacı ve kız arkadaşından sürekli şüphe duymak, sağlıksız kıskançlık en büyük işaretleridir. “Sahip olma” durumunun sağlıklı bir ilişki içinde yeri yoktur.

Sevgilin sana seninle olma konusunda taahhütte bulunmuş olabilir ama bu, onun sana ait olduğu anlamına gelmez. Güven ve saygı el ile gider. Kız arkadaşına güveniyorsan ona, bireyselliğine ve bağımsız bir kişi olma yeteneğine saygı duyman gerekir.

Ona saygı duymazsan sana saygı duymaz. Bu birçok erkek için zor bir durum olabilir. Terk edilme korkusu her türlü güven sorununa yol açacaktır. Bu unsurlar sağlıklı bir ilişkinin gelişimine engel olan detaylardır.

Sevgilin sana saygı göstermiyorsa bunun nedeni şüpheli, kontrol edici veya aşırı sahiplenici davranışlar sergiliyor olman olabilir. Elbette davranışlarının kötü niyetli olduğunu falan iddia etmiyorum. Bunu belki kasıtlı olmadan yapıyor olabilirsin ama buna dikkat etmelisin.

6. Aşırı eleştiri yapıyor olabilirsin

Kendimi ifade etmem gerekirse biraz sert bir yapım vardır. Birçok şeye eleştirel yaklaşırım. Bir ilişkide eleştiri ise kaçınılmazdır. En çok zamanımızı sevgilimizle geçirir, neredeyse her öğünü onunla paylaşır ve onun en ufak tuhaflıklarını öğreniriz.

Seni neyin sinirlendirdiğini ve sinirlendirmediğini hızla belirler. Hepsi uyumluluğun bir parçasıdır. Alışkanlıklarını sevdiğin kişiyle bir araya getirmeyi başarabilirsen onunla geçinmeyi daha kolay hale getirmiş olursun.

Sonuçta her ilişki uyumluluktan çok çabayla ilgilidir. Nitekim, bir yerde seni veya onu rahatsız edecek mutlaka bir şey var olacaktır. Kız arkadaşını aşırı eleştirmen bir mazeret olamaz. Yaptığı şeyler için onu ne sıklıkla uyarma gereği duyuyorsun? Bunu bir düşünmeni istiyorum.

Kendimiz veya çevremizdeki insanlar için kendini geliştirme ve daha iyi olma arzusu hayatın önemli bir parçasıdır. İnsanlar gelişmemize yardım ederler. Diğer taraftan, bir kişinin aşırı eleştiriyle bunu yapabilmesi mümkün değildir. Kız arkadaşın için de aynı şey geçerlidir.

7. Kendinden emin olmayabilirsin

Kendinden emin olmamak çok normal bir şeydir. Gün içerisinde birçok farklı dış baskıyla karşı karşıya oluruz. Yolumuzu bulmak her aşamada zordur ve böyle olmaya devam edecektir. Fakat kendini bilmek hayatın büyük bir parçasıdır.

Kim olduğunu ve hayattan ne istediğini anlama yeteneği, başarıya ulaşmanın dönüm noktalarından birisidir. İkincisi seni çok çekici bir insan yapar. İnsanlar, ne istedikleri ve neyi istemedikleri konusunda doğuştan bir anlayışa sahip olanlara daha çok ilgi gösterirler.

Hayat yolundan ne kadar eminsin? Hedeflerin ve arzuların konusunda ne kadar netsin? Kim olduğunu bilmiyorsan, sürekli olarak sınırlar ve ilkeler hakkında fikrini değiştiriyorsan veya çoğu zaman kararsız kalıyorsan kız arkadaşın sana saygı duymakta zorlanacaktır.

8. Kolay kanan biri olabilirsin

Uzlaşma her türlü ilişkiyi sürdürmenin hayati bir parçasıdır. Her seferinde senin istediğin yoldan gitmek olmaz. Bu tek taraflı ve sağlıksız bir yaklaşımdır. Öte yandan hiçbir zaman bir yol fikri ortaya koymamak bir sorun olabilir. Çünkü bu seni kolay kanan biri yapar.

Onun arzularına, isteklerine ve ihtiyaçlarına uyum sağlamak çok büyük bir adımdır. Bu onu mutlu edecek ve güvende tutacaktır. Ama aynı zamanda benzer ihtiyaçlara sahip olduğunu unutmamalısın. İşte bu noktada uzlaşma devreye girecektir.

Fikrini nazikçe dile getirmelisin. Ayağın yere sağlam basmalıdır ve en iyi bildiğin şey için tavır almalısın. Bunlar kız arkadaşından saygı görmeni sağlayacak şeylerdir. Ama en önemlisi kendine karşı dürüst olmayı ihmal etmemen gerekir. 

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...