Kitap okumak neden önemlidir?

K

Kitap okumak neden önemlidir? Önemi sağlıklı bir alışkanlık olmakla sınırlı değildir. Hayatı zenginleştirmesi başta olmak üzere birçok faydası vardır. Bizler kütüphaneciler olarak kitapların okunması gerektiğini mesleğimize olan tutkudan dolayı dile getirmeyiz. Evet, bir parça olsun bunun etkisi vardır. Uzun süre kitaplarla iç içe olmak onlarla aramızda kaçınılmaz bir sevgi oluşturmuştur. Ancak her şey aramızdaki bu sevgi meselesinden ibaret değildir. İnsanlara kitap okumayı öneririz çünkü kitaplar sayesinde – elbette sadece kitaplar değil, tüm bilgi kaynakları buna dahil değildir – insanların kazanımlarının sürekli artacağını düşünürüz.

Bu bizim tezimizdir, bundan yola çıkarak hareket ederiz ve kendimizi savunmak için yine kazanım gerekçesini kullanırız. İnsan hayatı boyunca öğrenmeye açık bir varlıktır. Önemli olan insanın öğrenmeyi istemesi, kendini geliştirmeyi talep etmesi ve buna inanmasıdır.

Kitap Okumak Neden Önemlidir?

İnsanın öğrenme ve kendini geliştirme isteği zihinlerine çocukluktan itibaren bırakılan birer fidan gibidir. Doğru okudunuz, yanlış betimleme yapmadım. Bu düşünceler birer fidandır. Kitap okumak, kendini geliştirmek ve sürekli öğrenmek… Bunların hepsi insan zihnine çocuklukta bırakılan fidanlardır. Zaman içerisinde insan bunları ya yeşertir ya da isteyerek veya istemeyerek bu fidanların tek tek ölmesini sağlar.

Hangi yolda ilerlerseniz ilerleyin, bunların hepsi çocukluk günlerinizden itibaren kendisini zaten belli eder. Psikologlar bu konuda çok daha fazla şey söyleyebilirler. Benim uzmanlık alanım olmadığı için çok fazla şey söyleme fırsatına sahip değilim. Burada belirtmek istediğim şey, kitap okuma isteğinin arzusunun çocuk yaşta insana kazandırılması gerektiğidir. Ancak bu şekilde insan büyüdüğünde dahi kitapları sevebilir veya kitap okumak neden önemlidir, bunu fark edebilir.

Peki biz neden çocuklara kitap okumanın çok önemli olduğunu söyleriz? Tanıştığımız her çocuğa neden bu telkinde bulunuruz? Kitap okumak neden önemlidir? Dahası ve en kıymetlisi okumak çocuklar için neden önemlidir?

Sorduğum soruları biraz kendiniz düşünün ve ardından kendi cevaplarınızın aşağıda sizlere sunacağım bilgiler arasında olup olmadıklarını gözden geçirin. Eğer bunu yapmak istemiyorsanız şunu deneyin, kitap okumak neden önemlidir sorusunu önünüze kurup ideal cevapları bulmaya çalışın.

Kitap Okumak Dil Gelişimine Yardımcı Olur

Okumak çocuk yaşlarda insana kazandırılması gereken yeteneklerin başında gelmektedir. Okumayı çocuklarınıza aşılarken okul hayatının sonrasını düşünerek hareket etmeniz gerekir. Bu dönemsel bir öğrenimden çok hayat boyu öğrenmeye hitap edecek şekilde kazandırılmalıdır. Çünkü insanın sahip olacağı okuma alışkanlığı akademik alan dahil olmak üzere karşılaşılacak problemler konusunda kendisine yeni şeyler öğrenme ve araştırma kabiliyetini hediye edecektir.

https://www.grisayfalar.com/okuma-aliskanligi-nasil-kazanilir/

İnsan çocukluk döneminden itibaren ne kadar fazla kitap okursa, okuma konusunda o kadar iyi bir birey olur. Okuduğu şeyler onu memnun ettiği sürece okumayı sürdürür. Bu süreç içerisinde okuma alışkanlığı hızlıca gelişim gösterir ve insanın hayatının bir parçası haline dönüşür.

İnsan okuma konusunda ne kadar iyiyse konuşma ve hitap etme konusunda da o kadar iyi olur. Bunun nedeni ise kitap veya farklı bir materyal okurken insanın ifade şeklini sürekli bir biçimde üzerine katarak geliştirmesidir.

Bu gelişim sadece dil ve hitabet ile sınırlı değildir. Kişisel gelişim de buna dahil edilebilir. Bilgi birikimi kullanıldığı sürece size değer katacaktır. Hafızanızda sakladığınız bir şeyi sadece benim diyerek muhafaza etmeniz maalesef bilginin dahi istemeyeceği derecede bir şeydir. Hayalini bir kurun, kendinizi bilgi olarak imgeleyin ve bir hafızaya sıkışıp kaldığınızı düşünün. Bilgi sürekli yaşar öyle değil mi? Bu tip bir durumda ömrü onu tutsak yapan kişinin ömrü kadar olacaktır.

Kitap okumak neden önemlidir? Gelişim, paylaşım ve sürekli öğrenme açısından kıymetli bir araçtır. Hatta kıymetini belirlemeye kalksanız tanımlayabilecek kelimeler bile bulamazsınız.

Kitap Okumak Hayatı Zenginleştirir

Kitapları sadece sıkıcı dil anlatımlarına sahip akademik ve bilimsel kaynaklardan ibaret görmemelisiniz. Kurgusal, yaşanmış hikayelerini konu alan ve edebiyat alanında çığır açmış eserlerin büyük bir bölümü sahip oldukları özel anlatımlar sayesinde değer kazanmışlardır. Bu tür kitaplar başka dünyaların ve başka insanların tanınması konusunda insanlara yadsınamayacak derecede katkı sağlarlar.

Bununla birlikte geçmişte yaşamış olan bilgili kişilerin öğretileri, hayat hikayeleri, düşünce biçimleri ve dahası insanlara yeni fikirler sunma konusunda destekleyici birer rol üstlenirler. Bu sayede insanlar başkalarından etkilenerek yeni kararlar almaya başlarken aynı zamanda elde edilmiş tecrübeleri geleceğe doğru taşımaya devam ederler.

Belirli bir zaman dilimini konu alan kitaplarda ise durum çok daha enteresan olur. İnsan o dönemde yaşamamış olsa bile iyi bir betimleme ve kurgu ile hazırlanmış kitapların ve hayal gücünün yardımı sayesinde o tarihlere yolculuk edebilir. Peki, hayal gücü doğuştan gelen ve sonradan geliştirilemeyen bir kabiliyet midir? Böyle olduğunu hiç sanmıyorum çünkü insan yeni şeyler öğrendikçe hayal dünyasını genişletebilir.

İnsanların daha yaşanabilir bir dünya hayal etmesi ise okumak sayesinde insanın kazanacağı bir düşüncedir. Çünkü insan okudukça kendisi dışında yaşayan tüm canlıların ve ona hayat evi olan doğanın kıymetini anlayabilir. Bu zaman içerisinde insanın bünyesine yerleşen düşünsel bir olgudur. Ancak insana sürekli savaşların kaçınılmazlığından, kötülüklerin sanıldığı kadar kötü sonuçlar ortaya çıkarmadığından, intikamlardan, nefretlerden ve bunun gibi negatif unsurlardan söz edilen kitaplar sunulmadıkça sözü edilen herkes için daha yaşanabilir dünya fikri benimsenebilir. Kitap okumak neden önemlidir? İnsana maddi açıdan olmasa bile manevi açıdan paha biçilemeyecek kadar zenginlik kazandırır.

Kitap Okumak Uçsuz Bucaksız Bir Dünyaya Yolculuktur

Hayat koşulları daima insanı etkiler. Ancak insan bunlarla başa çıkmak için mücadelesini sürdürür. Bu bir felsefedir. İnsan mücadelesini her zaman sürdürecektir. Bu fiziksel bir etken olabileceği gibi zihinsel bir etkende olabilir. Sağlıklı düşünen bir insan asla pes etmez çünkü hedefinde aradığı huzur vardır.

Kitap okumak insana aradığı huzuru bulma konusunda yardımcı olmaz. Aksine, aradığı huzuru oluşturması için ona destek olur. Bu hem çocuklar için hemde yetişkinler için geçerlidir. Okunan hikayeler hayal dünyasına açılır ve hayal dünyasında bir sınır yoktur. İnsanın memnuniyet duyacağı bir ortam okuduğu kitaplar sayesinde önüne çıkar. Hayal kurabilmek için insan bilgilerinin zenginliğinden faydalanır. Bilgi birikimi zayıf olanlar hayallerinde bile eksiklik hissederler. Bu yüzden insan çocuk yaştan itibaren kitap okumalıdır.

Artık yazımızın sonuna geldik. Kitap okumak neden önemlidir sorusunu farklı bir yaklaşımla cevaplamaya çalıştım. Gerçekten okumak sizi yormuş olabilir ancak artık çocuklarınıza kitap okumayı sevdirmek için geçerli nedenlere sahipsiniz. Hayat boyu öğrenmek isteyen, farklı çevreleri ve insanları tanıyarak tüm insanlara ve diğer canlılara saygı duyan, gerektiğinde zorluklardan sıyrılmak için hayal dünyasında yolculuğa çıkıp kendisine çözümler üretebilecek bir çocuğunuz olsun istiyorsanız bunu yapmalısınız. Merak etmeyin, burada anlatılanlar yetişkinler için de geçerlidir. Elinize kitapları alıp hala birçok şey öğrenebilirsiniz. Önemli olan bunu istemektir.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...