Kısa yoldan zengin olmak için 10 cesur adım

Herkesin piyangoyu kazanma ve bir gecede zengin olma gibi bir hayali vardır. İnsanlar zengin olmak isterler. Sadece Google'da arama yaptığın zaman dahi binlerce farklı sonuçla karşılaşırsın. Bu kadar fazla sonucun olması "nasıl zengin olunur" gibi aramaların sıklığından kaynaklanır.

Herkesin piyangoyu kazanma ve bir gecede zengin olma gibi bir hayali vardır. İnsanlar zengin olmak isterler. Sadece Google’da arama yaptığın zaman dahi binlerce farklı sonuçla karşılaşırsın. Bu kadar fazla sonucun olması “nasıl zengin olunur” gibi aramaların sıklığından kaynaklanır.

Birçok insan ilk defa 250.000 TL’ye ulaşıp daha iyi bir emeklilik için yatırım yapmanın yollarını arar. Bazıları girişimci olarak başarılı olmaya çalışır. Güzel evler, güzel arabalar ve harika tatiller için yine para lazımdır. Fakat bu insanların çoğu zengin olmanın ne anlama geldiğini pek bilmezler.

Zengin olmak tam olarak ne demektir?

Zengin olmak aslında bir ruh halidir. Hayır, hayal satmayacağım. Gerçekten böyledir. Bir bakıma zengin ama yine de fakir olabilirsin. Aynı şekilde bunun tam tersi de geçerlidir. Kısa yoldan zengin olmanın yollarını arıyorsan önce bu fikre sıcak bakmalısın.

Zengini farklı şekilde tanımlamak mümkündür. Çok parası olan insanı zengin gibi tanımlama yoluna gidebilirsin. Bu tür insanlar için zengin demek milyoner olmak demektir. Farklı bir tanımlama, benzetme veya çıkarım yapmak doğru olmaz.

Fakat zenginlik aynı zamanda psikolojik zenginlik olabilir. Bu para endişesi olmadan yaşayabilme başarısıdır. Zengin sayılmak için mutlaka büyük bir villaya sahip olmana gerek yoktur. İstediğin şeyi özgürce yapabildiğin ve hayattan tatmin olduğun sürece zengin olabilirsin.

Bu açıdan yaklaşacak olursak zenginliğin formülünü sunmam mümkün olabilir. Hem parasal açıdan kendini yükseltmek hem de psikolojik zenginlik ile kutsanmak istiyorsan birazdan sunacağım cesur adımları takip etmeyi düşünebilirsin.

1. Becerini kullanıp ona yatırım yapmalısın

Kısa yoldan zengin olmak istiyorsan bir şeyi herkesten daha iyi yapmalısın. Onun üzerinde çalışmalısın, kendini eğitmelisin, öğrenmelisin, pratik yapmalısın, değerlendirme yapmalısın ve kendini geliştirmek için çaba göstermelisin.

Çoğu sporcunun veya çılgın milyonerlerin en iyi yaptığı şey becerilerini tam olarak kullanmalarıdır. Eğer iyi olduğun bir şey varsa bundan önemli ödüller kazanman muhtemeldir. Öyleyse vakit kaybetmeden onun üzerinde durmaya çalışmalısın.

Bu bir alanda çok iyi olmakla aynı anlama gelir. Bir konuda en iyi olduğun zaman fırsatların sana geldiğini görürsün. Bir şeyin uzmanı olmak için gelişmeyi asla bırakmamak çok önemlidir. Başarılı insanlar kendilerini geliştirmek için zaman, enerji ve para harcarlar; kısaca yatırım yaparlar.

Başlamak için hangi beceriyi geliştirmek istediğine karar vermelisin. Bu konuda dünyanın en iyi on kişisisin bir listesini yapabilirsin. Bu listeyi ölçütleri tanımlamak ve en iyi olma yolunda gösterdiğin ilerlemeyi kontrol etmek için kullanabilirsin.

Örneğin, bir kitap yazarı olman durumunda çeşitli kitap satış sitelerinin en çok satanlar listesine göz atabilirsin. Listedeki yazarların başarılı olmak için neler yaptıkları hakkında daha fazla bilgi edinmelisin. Geçmişte başarılı olmuş insanlara bakarak kendini geliştirmeye çalışmalısın.

2. Yatırım yapmalısın

Herkes milyoner olmak ister. Fakat milyoner olmak gibi bir hedef kısa sürede gerçekleşmez. Bu yüzden öncelikle belirli bir miktar para biriktirmeyi öğrenmen gerekir. 100.000 – 250.000 TL arasında bir birikim yapmalısın.

Bu birikim hedefini yerine getirdikten sonra gerisini ise yatırıma ayırmalısın. Bu hedefi yerine getirmek için neler yapman gerektiğini merak ediyor olabilirsin. Bir gününü gözden geçirebilirsin. Günlük 10 TL bile olsa yapacağın tasarruf birikimine yönelik önemli bir katkı olacaktır.

3. Hizmet fırsatını kaçırmamalısın

Çok para kazanmayı düşünmek bir girdabın içerisinde yol almak gibidir. Bu nedenle çok para kazanmayı değil çok sayıda insana hizmet etmeyi düşünmeye başlamalısın. İnsanların neye ihtiyacı olduğunu veya toplumu geliştirecek şeyleri düşünmeye başlarsan daha etkili bir birey olabilirsin.

Çok sayıda insana hizmet etmeye başladığın zaman yaptığın şeyi iyileştirmek için çok daha yararlı geri bildirimler elde edebilme şansına sahip olabileceksin. Popüler bir buluşun patentine sahip olmak kısa yoldan zengin olmanın bir formülü olabilir.

Bir şeyi icat etmek veya bulmak gerçekten zor olabilir. Fakat bunu ona ihtiyaç duyan insanlara bir hizmet olarak düşünmelisin. Halkın desteği olmadan hiçbir iş başarılı olamaz. Müşterilerin cebinden her bir lirayı almak yerine onları daha iyi hale getirmek için çaba göstermelisin.

4. Hisse almayı düşünebilirsin

Benzer potansiyel bir başkasının yaptığı atılımı desteklemekle ilgilidir. Yeterli miktarda birikim yaptıktan sonra nereye yatırım yapman gerektiğini düşünüyor olabilirsin. Belki bu konuda sana yardımcı olacak danışmanlardan dahi destek alabilirsin.

Fakat işin en ilginç yanı start-up denilen girişimleri takip etmekle ilgilidir. Bir start-up başlatıldığında (örneğin, Yemeksepeti bir start-up olarak başladı) gelişim göstereceğini önceden düşünüp hisse alırsan büyük bir yatırım yapmış olabilirsin.

Nitekim yeni kurulan şirketlerin büyük sermaye kazançları elde etme şansları azdır. Yani büyük bir kazanç elde etme olasılığının biraz düşük olduğu doğrudur. Fakat ne olursa olsun Microsoft, Apple, Facebook ve diğer büyük markaların bu yoldan geçtiğini unutmamalısın.

5. Mülk geliştirmelisin

Mülk satın almak, geliştirmek ve satmak insanların sermaye biriktirmesinin her zaman en önemli yollarından biri olmuştur. Borçlanma bu yöntemde anahtar bir unsurdur. Hesap kitap işlerini buna uygun olacak şekilde yapmayı düşünmelisin.

Varsayalım 250.000 TL borç aldın. 50.000 TL üzerine koyup 300.000 TL’ye bir mülk satın aldığını düşünelim. Sonra o mülkü geliştirdin ve 400.000 TL’ye sattın. Mülkün değeri %60 oranında artı ama sen 200.000 TL net kazanç elde ettin.

Bunun gibi bir işlemin işe yaraması için doğru alanda doğru mülkleri seçmek önemlidir. Emlak piyasası patlama ve çökmeler gibi çeşitli sorunlara sahiptir. Buna rağmen uzun vadede birikim yapmanın en pratik yollarından biridir.

6. Şirketini satmalısın

Şirketini satabilmek için önce onu kurman gerektiğini unutmamalısın. Son yıllarda giderek artış gösteren daha fazla girişim olduğu bir gerçektir. Pazarın belli bir köşesine yönelik yeni bir yaklaşım bulup bu ihtiyacı karşılayan bir iş kurma şansına sahip olursan başarılı olabilirsin.

Kelimenin tam anlamıyla bu herhangi bir şey olabilir. Bir temizlik işi, bir yemek dağıtım servisi veya basit bir blog. Kurmuş olduğun şirket için muhtemelen yıllarca çok çalışman gerekecektir. Başarılı olduğun müddetçe potansiyel ödüllerin çok büyük olduğunu bilmelisin.

7. Doğru işi bulmalısın

İlgilendiğin bir işi seçmelisin. Yoksa zengin olmanın sadece hayalini kurabilirsin. Sevdiğin işi ve yapmak istediğin işi yapmalısın. Kimse nefret ettiği şeyi yaparak bir şey başaramaz. Bunun için en alttan başlayıp en yukarı doğru ilerlemen gerekebilir.

Yaptığın işi seviyorsan bunu gerçekleştirmek çok daha kolaydır. Zirveye doğru yolculuk sürecinden ekstra keyif almayı başarabilirsin. Farklı iş seviyelerde deneyim kazanabilirsin. Böylece farklı iş kültürlerinde ufkunu genişletme fırsatı elde edersin.

Zenginlerin büyüme için bolca fırsatın olduğu doğru şirkete nasıl girdiklerini düşünmelisin. Doğru şirkette olmasalardı büyüme fırsatı elde edemezlerdi. Becerilerini geliştirme ve gelirini kat kat artırabilme şansı elde edeceğin yerler bulmalısın.

8. Giderlerini azaltmaya çalışmalısın

Bazı insanlar zengin olma hayali kurarlar ama daha zengin olmadan zengin gibi yaşamaya başlarlar. Bu çok büyük bir sorundur. Her zaman kazandığından daha fazlasını harcamak önemli bir problemdir. Tam tersini yaptığın zaman gerçekten zengin olmuş olacaksın.

Ne kadar harcama yaptığınla ilgili ilerlemelerini tutarlı bir şekilde takip etmelisin. Nereye gittiğini her zaman ne kadar paran olduğunu bilmek için çeşitli harcama takip uygulamaları kullanabilirsin. Bu sana harcamaların açısından anlamlı olan ve olmayan şeyleri inceleme fırsatı sunabilecektir.

Hayatındaki gereksiz harcamaları kesmeye başlayın. Faturalarını düşürmek için elinden geleni yapmalısın. Yemek yaparken dahi planlı hareket etmeli ve gereksiz şeyler almaktan kaçınmalısın. Kısacası, tasarruf etmek için her zaman fırsatın olacaktır.

9. Sabırlı olmayı öğrenmelisin

Başarılı ve zengin olmak istiyorsan sabırlı olmayı öğrenmek zorundasın. Piyango vurmadığı sürece bir gecede büyük bir şey başaramazsın. Birkaç gün içinde zengin olamazsın. Servet biriktirmek için harcadığın tüm çabaların karşılığını almak yıllar sürebilecektir.

Erken yaşlarda hayal kırıklığına uğramak kolaydır. Özellikle her geçen gün haberlerde yeni bir varlıklı insan gördüğünde sabırsız olabilirsin. Fakat onlarla yarışmak zorunda olmadığının farkına varmak gerektiğini bilmen gerekir.

Uzun vadede sabır son derece ödüllendirici olabilir. Bu, risk almak yerine kayıtsız kalman ve işleri bekletmeniz gerektiği anlamına gelmez. Başarı biraz zaman alabilir. Hayal kırıklığına uğramak çabaların için oldukça zararlıdır.

10. Hesaplanmış riskler almalısın

Risk alınmadan para kazanılmaz. İster iş kurmak ister hisse senetlerine yatırım yapmak olsun para kazanmanın her yolu biraz risk gerektirir. Eski mobilyalarını satmak bile alıcının ortaya çıkması ve size ödeme yapması riskini almanı gerektirir.

Yeni bir ürün hattına milyonlarca dolar harcayıp harcamamaya karar vermekle karşılaştığında nispeten küçük bir risk ile karşılaşmış olursun. Fakat bu yine de bir risktir. Para kazanmak için sahip olduğun bir fikri ortaya çıkarma riskini alman gerektiğini bilmelisin.

Bu nedenle, bir yatırımın buna değer olduğuna karar vermeden önce derinlemesine düşünmek ve birden fazla olası sonucu değerlendirmek önemlidir. Onları önceden düşünmeden risk almak, para kaybetmenin en hızlı yollarından biridir. Kısa yoldan zengin olmak isterken batabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...