Sevgiliye kendini affettirmenin 13 yolu

Sevgiline kendini affettirmek istiyorsun ama bunu bir türlü başaramıyor musun? Şimdi arka yaslanıp bu yazıyı baştan sona okumanı istiyorum. İçinde yer alan ipuçları hızlı bir şekilde sonuç almanı sağlayacak. Ama öncelikle özür dilemeyi kabul etmen gerekecek.

Sevgiline kendini affettirmek istiyorsun ama bunu bir türlü başaramıyor musun? Şimdi arka yaslanıp bu yazıyı baştan sona okumanı istiyorum. İçinde yer alan ipuçları hızlı bir şekilde sonuç almanı sağlayacak. Ama öncelikle özür dilemeyi kabul etmen gerekecek.

Sevgiliyle barışmanın yolları ara ara bitmez. Çok farklı şeyler denemiş ama bir türlü sonuç alamamış olabilirsin. Seni en iyi şekilde anlıyorum ama sevgiliye kendini affettirmek için yapabileceğin daha birçok şeyin olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Kız arkadaşa kendini affettirmenin yolları

Kendini affettirme yolları açısından önce kız arkadaş ile başlayalım. Kız arkadaşının kalbini kırmış ve özür dilemene rağmen bir türlü kendini affettirmeyi başaramamış olabilirsin. Aşağıdaki notları incelemeni öneririm. Bunlar fazlasıyla işine yarayacaktır.

1. Pişmanlığını ifade etmelisin

Açıkça söylemek gerekirse, yüz yüze özür dilemen gerekir. Özür dileme işini mesaj yoluyla yapmamalısın. Çünkü özür dilerken göz teması gereklidir. Bu samimiyetin uygun şekilde ifade edilmesi için önemlidir. “Özür dilerim” demek yeterli değildir.

Samimi olmalısın. Onun gözlerine bakmalısın. Onu üzdüğün için kendini kötü hissettiğini söylemelisin. Ses tonunu iyi ayarlamalısın, pişmanlığını ifade etmelisin. Sevgilime kendimi nasıl affettirebilirim diye düşünüyorsan ilk atman gereken adım budur.

Nitekim özür dilemek için uzun süre beklemek demek senin zararına olacaktır. En kısa sürede özür dilemek için gerekli olan planı çizmeli ve onu uygulamaya koymalısın. Aksi taktirde özür dilemek için çok geç olabilecektir. Bu konuda dikkatli olmanı öneririm.

2. Neyin yanlış gittiğini açıklamalısın

Doğru ve yanlış söz konusu olduğunda niyet her şeydir. Bulanık ve karmaşık bir durumda onun duygularını incitmek çok kolaydır. Dolayısıyla neyin yanlış olduğunu algılamalı ve bir an önce neyin ne olduğunu en iyi şekilde ortaya koymalısın.

Hata yapan her erkeğin isteği bir an önce sevgiliyle barışma ve yoluna devam etme şeklindedir. Fakat bu çok kolay bir iş değildir. Çünkü öncelikle ne yaptığını bilmen gerekir. Ne yaptığını bilmiyorsan ne için özür dilemen gerektiğini de bilemezsin.

3. Sorumluluk almalısın

Sevgilinin seni affetmesini istiyorsan sorumluluk almak zorundasın. Biraz önce belirttiğim gibi yaptığın şey her ne ise bunu fark etmeli ve sorumluluk almalısın. Çoğu zaman kadınlar sadece yanıldığını ve yanlış yaptığını kabul etmeni isterler.

Tartıştığın konu öfkesini artıran temel neden olmayabilir. Temelde senin sorumluluk almaktan kaçan tavrına takılmış olabilir. Sevgiliye kendini affettirmenin yolları hakkında düşünmeden önce sorumluluk sahibi olmayı bilmelisin. Bunu başardığın zaman problemleri kolayca ortadan kaldırırsın.

4. Tekrar olmayacağını söylemelisin

Her ne yaptıysan bunu tekrar yapmayacağını söylemelisin. Ama en önemlisi bu sözü tutmalısın. Arkadaş ortamındayken onu küçük düşürdüğün için sana kızgınsa ve seni affetmeyi kabul etmişse bu güzel haberdir.

Fakat yine arkadaş ortamında olduğunuz zaman onu küçük düşürmeye çalışırsan bunun bedelini fazlasıyla ödersin. Dolayısıyla önce söz vermeli, ardından bu sözü tutmak için çaba göstermelisin. Kısacası kötü alışkanlıklarını çözmek için bir değişiklik yapmayı taahhüt etmelisin.

5. Ona her şeyi yoluna koyacağını söylemelisin

Özür dilemenin ikinci aşaması bir şeyleri yoluna koymak için sorumluluk almaktır. Kuru kuruya bir özür hiçbir zaman bir işe yaramaz. Sevgiliye kendini affettirme göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Yanlış olanı düzelteceğine yönelik sözler vermen gerekir.

Bir günde 2.000 TL gibi bir rakam harcamış olduğunu düşünelim. Oysa sevgilin birlikte tatil planı yapıyor olabilir. Bu durumda geri dönüp her şeyi en başından tek tek işlemek gerekecektir. Harcadığın miktarı tekrar yerine koyacağını ve tatile çıkılacağını söyleyip gönlünü almalısın.

6. Başkalarını suçlamamalısın

Sevgilinin seni affetmesini asla istemiyorsan yapacağın en kolay şey olan biten için bir başkasını suçlamaktır. Şeytana uyup onu aldatmış olabilirsin ama tüm suçu üçüncü şahsa atmak işin içinden çıkmana pek yardımcı olmayacaktır.

Sevgilini ilgilendiren sensin. Bu yüzden sorumluluk alması gereken kişi de sensin. Aksini düşünmemelisin. Yaptığın hata ne ise onun üzerine gitmeden önce başkalarını suçlamaktan kaçınmalısın. İkiniz arasında olan bir şeye başkalarını müdahil etmemelisin.

7. Sevgiliyle barışmak için af dilemelisin

Aşama aşama ilerleyip bu noktaya geldiysen artık af dileyebilirsin. Asla ama asla özür dilemeden seni affetmesini istememen gerekir. Bu boşa bir çabadır. En önemlisi diğer tüm çabalarını boşa çıkaracak bir etkendir. Önce özür dilemeli, ardından affedilmeyi istemelisin.

Özür dilemek gerçekten işe yarar ama süreci aceleye getirmeye gerek yoktur. Sonuçta, üzgün olduğunu söylerken yukarıdaki adımları ne kadar iyi takip edersen sonuç alman bir o kadar kolay olacaktır. Zamanın ne kadar kısıtlı olursa olsun af dilemeden önce hazırlığını yapmış olmalısın.

Erkek arkadaşa kendini affettirmenin yolları

Sevgiliye kendini affettirmek istiyorsan ve bu bir erkek ise bu durumda işin biraz daha kolay diyebilirim. Erkeklerin bu konuda iki farklı versiyonları vardır ve ortasını bulmak kolay değildir. Birisi aşırı inatçıdır, öteki aşırı kolay affedicidir. Hangisine denk gelirsen gel aşağıdakileri deneyebilirsin.

1. Onu güldürecek bir şeyler paylaşmalısın

Erkek arkadaşının seni sevmesinin nedeni, onu güldürme ve kendisini daha iyi hissettirme becerisine sahip olmandır. Öyleyse bunu hemen hemen her fırsatta kullanmakta özgürsün demektir. Onu güldürme şansının olacağı komik bir şey görmen durumunda ona bir mesaj göndermelisin.

Gülmek iyi bir ilaçtır. Bu aynı zamanda senin kullanabileceğin sihirli bir değnek gibidir. Erkek arkadaşına kendini affettirmek için çeşitli yollar arıyorsan mutlaka ilk olarak onu güldürmeye çalışmalısın. Bu onun biraz olsun yumuşamasını sağlayacaktır.

2. Sadece gülmelisin

Yüz yüze görüşme fırsatı elde ettiğin zaman sadece gülmelisin. Erkekler gülümseyen kadınlardan hoşlanırlar. Sana ne kadar kızarsa kızsın yüzünün gülüyor olması onun hoşuna gidebilecektir. Burada amaç elbette biraz endorfin salgılamasını sağlamaktır.

Kabahatin çok büyük değilse basit bir gülümseme her şeyi çözmeye yetebilecektir. Sen güldüğünde o da gülecektir. Bunu her şeyin yolunda olduğuna dair bir mesaj olarak algılamaya çalışabilirsin. Fakat bu yöntem inatçı erkekler karşısında pek işe yarar bir yöntem değildir.

3. Özür dilemelisin

Sevgilime kendimi nasıl affettirebilirim diye düşünmeye başladıysan özür dilemeyi çoktan kabul etmişsin demektir. Artık gurura yer yoktur. Üzgün olduğunu söylemelisin. Eğer gerçekten kızgınsa başka çaren yok demektir. Senden gelecek bir özür ortamın yumuşamasını sağlayabilecektir.

Özür dilemek kırık kalpleri onarmak için son derece geçerli bir yöntemdir. Özür dilemek sadece rahatlama hissi vermekle kalmayacaktır. Aynı zamanda devam etmesine ve her ne yaptıysan onu affetmeye başlamasını sağlayacak bir durumdur.

4. Ona bir şeyler pişirmeyi denemelisin

Maalesef doğru. Bir erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer. Onu kızdıracak bir şey yaptıysan ve ona yaklaşacağını bilmiyorsan bu yöntemi kullanabilirsin. Onun için kek, börek vb. bir şeyler pişirmeli ve ona ikram etmelisin. İkramının geri çevrilme olasılığı çok düşüktür.

Erkek arkadaşın bu teklifi geri çevirirse biraz sert bir kayaya çarptığını bilmen gerekir. Bu durumda sıkıntı yapmana gerek yoktur. Eğer erkek arkadaşın seni seviyorsa ve aldatma gibi çok büyük bir hata yapmadıysan eninde sonunda seni affedecektir.

5. Hediye almalısın

Çalıştığı ofise göndereceğin lezzetli bir yemek, arkadaşlarıyla birlikte takılmasını sağlayacak bir futbol maçına bilet almayı düşünebilirsin. Bunlar sadece birer örnektir. Hala son özür aşamasından önce hazırlık pasları attığımızı unutmamalısın.

Verdiğin hediyeler kabul edilmezse şansın yaver gitmedi demektir. Erkek arkadaşının seni affetmesini sağlamak için çok daha fazla çabanın gerektiği açıktır. Hediyelerin kabul edildiyse ve erkek arkadaşın samimi bir gülümsemeyle cevap verirse bir sonraki aşamaya geçiş yapabilirsin.

6. Barışmak için af dilemelisin

Eski sevgiliyle barışma yolları konusunda yapılabilecek sayısız şey vardır. Fakat en önemlisi hiç kuşkusuz af dilemektir. Şimdiye kadar ondan özür dilememiş durumdaysan mutlaka özür dilemesin. Çünkü özür dilemezsen af dilemenin hiçbir anlamı olmayacaktır.

Sevgilime kendimi nasıl affettirebilirim diye daha fazla düşünmene gerek yoktur. Özür dilemek, sonra onu biraz şımartmak ve ardından af dilemek yeterli olacaktır. Elbette bunları doğru bir şekilde yapmak önemlidir. Doğrudan af dileme aşamasına geçiş yaparsan çuvallamış olursun.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...