Karşılıksız aşkı unutmanın 10 yolu

Duygularını karşılıksız bırakan birine aşık olmak gerçek anlamda acı verici bir şeydir. Hayatı bu tür durumlarla dolu olan birisi olarak bu konuda neler çektiğini az çok anlayabilirim. Ona bir türlü ulaşmayı başaramadığın için kendini tam anlamıyla platonik aşkın dibinde bulmuş olursun.

Duygularını karşılıksız bırakan birine aşık olmak gerçek anlamda acı verici bir şeydir. Hayatı bu tür durumlarla dolu olan birisi olarak bu konuda neler çektiğini az çok anlayabilirim. Ona bir türlü ulaşmayı başaramadığın için kendini tam anlamıyla platonik aşkın dibinde bulmuş olursun.

Kim olursa olsun birine karşı derin duygular beslemek güzel bir şeydir. Fakat duygularına karşılık alamaman durumunda bunun nedenini bulmakta zorluk çekebilirsin. Hayal dünyasında herkes kendi sevgisine karşılık bulabilir ama gerçek dünya birazcık acımasızdır.

1. O kişiyi neden seviyorsun?

Karşılıksız aşk veya platonik aşk ile başa çıkmanın en kolay yollarından birisi söz konusu ilişkiyi neden istediğine karar vermektedir. Yalnız olmaktan korktuğun için biriyle ilişkiye başlamaktan korkuyor olabilir misin? Önce kendine değer vermeyi göze alman gerekir.

Örneğin, bazı insanlar bir ilişkinin parçası olmadıkları sürece kendi değerlerini görmeyi başaramazlar. Karşılıksız aşkı aşmak istiyorsan o kişiyle neden bir ilişki kurmak istediğini bulmalısın. Ardından kendini anlamalısın. Çünkü kendini sevdiğinde daha sağlıklı kararlar alabilirsin.

2. Kendine izin vermelisin

Aşık olduğun kişiden karşılık alamadığında veya onun biriyle ilişkiye başladığını duyduğunda çok büyük bir acıyla karşı karşıya kalabilirsin. Bu gibi bir durumda yüreğinin paramparça olduğunu anlayabilirsin. Üzüntü ve olumsuz karşısında kendini bunalmış hissedebilirsin.

Bir süre her şeye olumlu bakmaya çalışmak bu süreçte en büyük dostun olacaktır. Ama üzgün olmanın bir sorun olduğunu düşünmemelisin. Bu gayet doğal bir durumdur. Üzülmek için kendine zaman tanımalısın. Sonunda hayatın devam ettiğini hatırlayacağından emin olabilirsin.

3. Hayata geri dönmelisin

Hayata geri dönmek ilk reddedilişin ardından çok sık duyabileceğin telkinlerden biridir. Burada en temel hata henüz üzüntünü yaşamadan hayata geri dönmeye çalışmaktır. Bir önceki adımda bunu hallettiğimiz için şimdi daha sağlıklı bir biçimde hayata dönmeyi başarabilirsin.

Bunu söylemesi gerçekleştirmekten çok daha kolaydır. Bu konuda tereddüt etmene gerek yoktur. Fakat yeni insanlarla tanışmaya istekli olman gerekir. Bu sayede duygularını geri getirecek özel birini bulma şansı elde edebilirsin. Bu biraz zaman alabilir ama denemekten bir şey kaybetmezsin.

4. Seni seven biri ne ifade ediyor?

Karşılıksız aşk gerçekten yaşanabilecek en kötü aşk türlerinden biridir. Ama nihayetinde seninle olmayı gerçekten seven biriyle olmayı hak ediyorsun. Onun uygun olduğunda hayatına girip çıkacak biri olmadığını kabul etmen gerekir.

Hayatına girecek kişinin seninle problemler çözmesi gerekir. Bir şeylerin ciddileştiğini anladığında geri kaçmayacak biri olmalıdır. Hal ve hareketlerinden çeşitli anlamlar çıkarmak zorunda kalmazsın. Çünkü bu insan, beğenip beğenmediğini belli etmek için elinden geleni yapacaktır.

5. Etkileşimlere dikkat etmelisin

Karşılıksız aşk ile takılı kaldığın kişiyi yanlış yapmayan biri olarak görmen çok kolaydır. Aşkını aktardıktan sonra sana geri dönüşe karşı yapacağın etkileşime dikkat etmelisin. En önemlisi artık pembe gözlükleri gözünden çıkarman gerekir.

İlişki konusunda karşındaki kişiye gerçekten çok fazla “kredi” vermiş olabilirsin. Gösterdiği ilgiyi amaçlanandan çok daha fazla bir ilgi olarak yorumlaman söz konusu olabilir. Bu durumda etkileşimlere çok sık dikkat etmen gerekir.

Bu konuda utanmana veya pişman olmana pek gerek yoktur. Bu durumdan ders alman önemlidir. Bir sonraki seferde tekrar bir aşka doğru yelken açmaya çalışman gerektiğinde ne yapman ve ne yapmaman gerektiğini anlamış olursun. Aynı hatayı tekrar yapmamak çok önemlidir.

6. İyi veya kötü yanlarını bulmaya çalışmalısın

Platonik aşkın pençesinde olmanın nedeni karşındaki kişiyi tek taraflı olarak tanımak olabilir. Bu durumda bir insanı iki boyutlu veya üç boyutlu olarak tanıman gerekir. Çünkü tek boyutlu yaklaştığın zaman en ufak yanlışı bile idealleştirme yoluna gitmiş olursun.

Birini mükemmel bir kişi olarak görmeye devam edersen fantastik bir dünyada yaşamaya devam edersin. Birinin zayıf ve güçlü yönlerini görmek, bu konuda istekli olmak iyi bir şeydir. Bu ona karşı yaşadığın hissi yeniden değerlendirme konusunda sana yardımcı olabilecektir.

7. Sevginle gurur duymalısın

Karşılıksız aşktan vazgeçip devam etmenin en önemli yolu birini sevebilecek kadar savunmasız ve cesur olduğunu kabul etmektir. Reddedildikten sonra bu şekilde düşünmek gerçekten zordur. Fakat bakış açını değiştirerek bunu başarabilirsin.

Bustle’da belirtildiği gibi paylaşmak için çok fazla sevgin olduğunda karşındaki kişinin bu sevgiyi almak ve hissetmek için şanslı olduğunu düşünmelisin. Doğru kişiyle tanıştığında bu bakış açın için kendine teşekkür edeceğini bilmelisin.

8. Karşılıksız aşk acısını unutmalısın

Aşık olmanın kulağa romantik geldiğini söyleyebilirim. Birisi seni sevsin veya sevmesin, tüm kalbin ve ruhun ile birini sevmek gerçekten çok farklı bir şeydir. Fakat seninle aynı duyguyu paylaşmayan birini sevmek gerçekten acı verici olabilir.

Psychology Today karşılıksız aşk acısını unutmak ve ondan kurtulmak için yapabileceklerin konusunda bir yol haritası ortaya koymuştur. Bu yol haritasını en açıklayıcı bir biçimde sunmaya çalışacağım. Umarım yaşadığın karşılıksız aşk acısından kurtulmayı başarabilirsin.

Görmezden gelmemelisin

Reddedilmek acıtır. Kalbin kırılır, en az duygusal acı kadar fiziksel acı hissedersin. Kalbinin tam olarak paramparça olması mümkün olmasa bile bunun mümkün olduğunu düşünerek yaşarsın. Göğsünün üzerinde büyük bir fiziksel ağrı hissetmenin normal olduğunu bilmelisin.

Başlangıçta yaralandığını ve kendine bakman gerektiğini kabul etmelisin. Nazik olmalı ve tıpkı bir fiziksel rahatsızlığın varmış gibi kendini doğru şekilde beslemeye çalışmalısın. Fakat bu, gün boyu yatmak ve bol bol çikolata tüketmek anlamına gelmez.

Yalnız olmadığını bilmelisin

Karşılıksız aşk sorunlarından en önemlisi kendini kötü ve utanç verici hissetmektir. Kendinle ilgili çok derinlerde bir şeylerin yanlış olduğunu düşünmeye başlarsın. Bu durum içten içe kendini tüketmen ve sonunda savunmasız hale gelmen anlamına gelir.

Kendine acı verici sorular sormaya başlarsın. “Bu kadar değer verdiğin bir kişi neden senden uzak durmaya çalışıyor?” sorusunu düşünmeye başlarsın. Bol bol çikolata, dondurma ve tatlı şeyler tüketirsin. Bunların hepsi kendini yatıştırmak için yaptığın ucuz numaralardır.

Kendine sürekli tembel olduğunu söylersin. Sevimli olmadığını, kimsenin seni sevmeyeceğini düşünmeye başlarsın. Fakat burada önemli bir gerçeği es geçersin. Bu sadece senin başına gelen bir şey değildir. Sadece karşındaki kişinin senin için doğru partner olmadığını anlaman gerekir.

Kısır döngü olup olmadığını kontrol etmelisin

Psikologlara göre seni reddedecek birine aşık olmak “bir alışkanlık” olabilir. Bir başka ifadeyle bunu sık sık tekrar eden biri olabilirsin. Bu özelikle çocukluk dönemindeki “güvensiz bağlanma” denilen deneyimle alakalı bir durumdur.

Güvensiz bağlanma nedir? Güvensiz bağlanma, seni yetiştiren kişilerin ihtiyaç duyduğun zaman etrafta olmaması anlamına gelir. Bu tür deneyimler elde etme etmiş kişilerin bilerek veya isteyerek platonik aşkın içerisine girme olasılıkları çok daha yüksektir.

Karşındaki kişiyi etkilemiş olabilirsin

Bu konuda çeşitli tereddütler yaşayabilirsin. Fakat karşılıksız sevginin sevilen kişiye zarar verebileceğini bilmen gerekir. 200’den fazla platonik aşk olayı üzerinde yapılan araştırmaya göre reddeden kişilerin kendilerini kurban gibi hissetmeleri söz konusudur.

Bu insanların bir takım suçluluk duygusu duymasına neden olur. “Reddeden” tarafta olan insanlar genellikle daha önce kimseye zarar vermediklerini söyleyerek kendilerini savunmaya çalışırlar. Bununla birlikte kendilerini olağan durumdan çok daha garip hissederler.

Artık vazgeçmelisin

Son olarak olayı tamamen bitirmek için delil arama arayışından vazgeçmen gerekir. Bu delili her şeyin bittiğine dair bir kanıt olarak kullanmak istersin. Fakat aynı delili bir şeylerin olabileceğine dair umut beslemek için kullanabilirsin.

Bu tür arayışlarla uğraşmak yerine artık vazgeçmelisin. Bu sonuca geldiğin zaman kendini daha rahat hissedersin ve kendini eleştirme fırsatı elde edersin. İstediğini düşünmekte özgür olduğunu bilmelisin. Tek yapman gereken ise artık vazgeçmek ve yoluna devam etmektir.

9. İletişimi kesmelisin

Women’s Health tarafından sunulan bazı önerilerden yola çıkarak sana adım adım karşılıksız aşk acısını aşma konusunda destek olmaya çalışacağım. Bu adımları takip ettiğin zaman platonik aşktan kurtulmak için kendine bir rota belirlemiş olacaksın.

Platonik aşkın Instagram’da yeni bir resim paylaştığında vücut ısının yükseldiğini hissediyor musun? Bunun sebebi aşık olmakla ilişkiyi iyi hissettiren dopamine (dopamin) adındaki nörokimyasaldır. Fakat aşkın karşılıksız kaldığında bu dopamine kaynağı ortadan kaybolmuş olur.

Bu açıkça bir süre yoksunluk çekmen anlamına gelecektir. Yaklaşık bir ay boyunca platonik aşkınla hiç ilgilenmemeyi denemelisin. Daha sonra bir ayın sonunda kendini nasıl hissettiğine değerlendirmelisin. Örneğin, bir ay boyunca sosyal medyada takılmak yerine farklı alışkanlıklar edinebilirsin.

10. Üzüntü aşamalarına karşı hazırlıklı olmalısın

Karşılıksız aşkın üstesinden gelmenin yarattığı üzüntü ve acı ile var olan bir ilişkiden ayrılma acısı birbirine çok benzerdir. Tek taraflı bir aşkın oluşturduğu acı ise çok daha şiddetli hissedilebilir bir şeydir. Çünkü diğerinde ortada yürümeyen bir şeylerin varlığı söz konusudur.

Platonik aşkını sonlandırma kararı aldığında büyük olasılıkla üzüntü aşamalarının çoğundan geçmiş olacaksın. İnkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme evreleriyle yüzleşmen gerekecektir. Bu yüzden kendi duygularını işlemek için kendine zaman ayırmalısın.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

4 Comments

 1. Umarım bunu atlatma sürecini düzgün geçirebilirim. 3 yıl planotik olduğum ve bağlandığım kişiye açıldım ve düzgün bir şekilde bana karşı hislerinin olmadığını dile getirdi. Onu unutmaya çalışıyorum ve canım çok yanıyor.

  • Merhaba,

   Umarım söz konusu süreci hızlı bir şekilde atlatabilirsin. Çok fazla ince düşünmemeye gayret edersen ve odaklanacak farklı şeyler bulabilirsen senin için çok daha iyi olur. Eğer yardıma ihtiyacın olursa bir mesaj uzaktayım. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım ama işin büyük oranda sende bittiğini bilmelisin.

  • Merhaba,

   Asıl ben yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Umarım yazdığım yazı ve verdiğim bilgiler ufacık bile olsa hayatınıza katkı sağlamıştır.

Yorum yapıp katkı sağla...