Kadın erkek ilişkileri hakkında 16 aydınlatıcı kitap

Sağlıklı ilişkileri sürdürmek çaba ister. Sadece romantik ilişkiler değil, akrabalar ve arkadaşlar arasındaki ilişkiler de böyledir. Kendine ve duygusal olarak neye ihtiyacın olduğuna sadık kalarak her ilişkiyi sürekli olarak beslemek ve etkili bir şekilde iletişim kurmak önemlidir.

Sağlıklı ilişkileri sürdürmek çaba ister. Sadece romantik ilişkiler değil, akrabalar ve arkadaşlar arasındaki ilişkiler de böyledir. Kendine ve duygusal olarak neye ihtiyacın olduğuna sadık kalarak her ilişkiyi sürekli olarak beslemek ve etkili bir şekilde iletişim kurmak önemlidir.

Kadın erkek ilişkileri hakkında yazılmış kitaplar arıyorsan bu konuda yardıma ihtiyacın var demektir. Kadın erkek ilişkileri yazmakla bitmeyecek derinlikte bir alandır. Bu konuda yazılmış çok farklı kitaplar vardır ama en kaliteli olanları arıyorsan önerilerime göz atabilirsin.

1. Beş Sevgi Dili

beş sevgi dili gary chapman

Gary Chapman‘ın ilk kez 2013 yılında yayınlanmış bu eseri kişisel gelişim kitabı özelliğine sahiptir. Eser, insanların sevgiyi nasıl ifade ettiklerini ve aldıklarını anlamak için basit bir araç görülmelidir. Elbette herkesin sevgiyi aynı şekilde ifade etmesi ve alması söz konusu değildir.

Söz ettiğim bu eser aslında ilişkiler söz konusu olduğunda herkesin mutlaka okuması gereken bir eserdir. Burada temel fikir, fiziksel dokunuş, sözlü onaylama, hediye verme, hizmet eylemleri ve kaliteli zaman ile sevgi dilinin aktarılmasıdır. Tüm bunların insanların aşk dilini ifade ederler.

2. Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten

erkekler mars'tan kadınlar venüs'ten john gray

John Gray‘ın ilk kez 1992 yılında yayınlanmış bu eseri kişisel gelişim, psikoloji ve ilişki kitabı özelliklerine sahiptir. Kitap kadın erkek ilişkileri açısından klasikler arasında görünür. Oldukça dikkat çekici bir eserdir çünkü temelde bir fikrin üzerine kuruludur.

Mars’tan olan erkeklerin ve Venüs’ten olan kadınların farklılıklarını pozitif olarak kabul ettiklerinde en mutlu ilişkinin oluşacağı fikrine dayanır. En önemlisi tüm bilgiler eski bir evlilik danışmanı tarafından verilmiştir. Bir başka ifadeyle tüm bilgiler gerçek hayattan alınmadır.

3. Aşk Nasıl Sürdürülür

aşk nasıl sürdürülür nan silver

Nan Silver ve John Gottman ikilisinin ilk kez 2014 yılında yayınlanmış bu eseri ilişki kitabı ve kişisel gelişim kitabı olma özelliğine sahiptir. Aslına bakarsan kitap öncelikle aşkın kaynağı nedir gibi basit bir soruya cevap arar.

Bu soruya cevap bulduktan sonra hemen hemen tüm ilişkilerin içerisinde yer alabilecek soruları cevaplamaya çalışır. Yaşadığın aşkların veya aşk deneyimlerin bir türlü kalıcı olmuyorsa belki yaşadığın probleme yönelik cevapları bu kitapta bulabilirsin.

4. Kadın Beyni, Erkek Beyni

kadın beyni erkek beyni serkan karaismailoğlu

Serkan Karaismailoğlu‘nun ilk kez 2016 yayınlanmış bu eseri kişisel gelişim kitabı olma özelliğine sahiptir. İnsan davranışları üzerine yazılmış bir yapıt olması kendisine benzer gibi gözüken kitaplardan ayrılan en önemli özelliğidir.

Kitabın içerisinde erkeklerin özel günleri çok çabuk unutması ile kadınların bu günleri unutmaması arasındaki ilişkiye açıklık getiren bir bölüm vardır. Bunun gibi daha fazla soru ve ilişkiye cevap bulmak istiyorsan bu kitabı okumayı düşünebilirsin.

5. Bana Sıkıca Sarıl

bana sıkıca sarıl sue johnson

Sue Johnson‘ın ilk kez 2008 yayınlanmış bu eseri kişisel gelişim kitabı ve ilişki kitabı olma özelliğine sahiptir. İnsan ilişkilerinin iletişim yoluyla güçlendirileceğini ortaya koyan bir eserdir. Bu açıdan çeşitli örnekler ve kaliteli yönlendirmelerle seni hedefe ulaştırmaya çalışır.

Kitap okuyucusuna kolayca uygulanabilecek iletişime yönelik birçok farklı yöntem sunar. Bu yöntemleri kullanan kişilerin ise ilişkilerinin çok daha sağlıklı bir biçimde ilerlediği öne sürülür. Kadın erkek ilişkileri üzerine pratik bir kitap okumak istiyorsan bu kitaba bir şans verebilirsin.

6. Hakettiğiniz Aşkı Yaşayın

hakettiğiniz aşkı yaşayın harville hendrix

Harville Hendrix‘in ilk kez 2005 yılında yayınlanmış bu eseri kişisel gelişim kitabı ve ilişki kitabı olma özelliğine sahiptir. Kitabın konusu tamamıyla aşk ve onun ilişkilere etkisidir. Bütün ilişkilerin neden berbat gözüktüğüne bu kitapla bir cevap bulabileceksin.

Kitabın amacı insanların daha destekleyici ve daha memnun edici bir ilişki yaşamalarını sağlamaktır. Kitap tüm bunları başarırken okuyucusunu çocukluğuna kadar götürür. Burada yer alan problemleri çözmesine yardımcı olarak güncel ilişkilerdeki yaraları sarmaya çalışır.

7. Bağlanma: Aşkı Bulmanın ve Korumanın Bilimsel Yolları

bağlanma aşkı bulmanın ve korumanın bilimsel yolları amir levine

Amir Levine ve Rachel S. F. Heller ikilisi tarafından yazılmış bu eser ilk kez 2010 yılında yayınlanmış bir psikoloji kitabıdır. Bu ilişki sırları kitabı, bazı insanların ilişkilerinde kolayca hareket ederlerken, diğerlerinin zorluk yaşamalarına yönelik bilimsel bir yön olup olup olmadığına odaklanır.

Kitap, yetişkinlerdeki bağlanma anlayışının insanların sevgiyi bulmasına ve sürdürmesine nasıl yardımcı olabileceğini gösterir. Yetişkin bağlanma alanı, herkesin ilişkilerde endişeli, çekingen veya rahat davrandığını düşünür. Bu noktadan yola çıkarak ilişkide çeşitli gelişimler söz konusudur.

8. Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel

kulak aşık olurmuş gözden evvel sema maraşlı

Sema Maraşlı‘nın ilk kez 2016 yılında yayınlanmış bu eseri ilişki kitabı olma özelliğine sahiptir. Doğrudan iki insan arasındaki ilişkiye odaklanmış olması kitabın en ilgi çekici yanıdır. Bu açıdan, kendi ilişki problemlerine kuş bakışı bir bakış atabilirsin.

Okuyucusuna ilişkilerde kullanabileceği pratik yollar sunan kitabın en büyük artısı ise okuyan herkesin yüreğine sevgi aşılamayı başarmasıdır. Bu eser, evlilik sürecinde ekstra strese maruz kalmak istemeyenler için kılavuz niteliğindedir.

9. Sevmek İçin 30 Ders

sevmek için 30 ders karl pillemer

Karl Pillemer‘in ilk kez 2015 yılında yayınlanmış bu eseri ilişki kitabı ve kişisel gelişim kitabı olma özelliğine sahiptir. Bu kitap sahip olduğu içeriğin gücüyle uzun soluklu ilişkiler yaşamak isteyenlere kılavuzluk edecek niteliktedir.

Buna rağmen kitabın ön plana çıkan en önemli özelliği aşk yaşamak için doğru kişiyi bulmak adına insana yardımcı olmaya çalışan bilgilere sahip olmasıdır. İyi bir kadın erkek ilişkisi kitabı arıyorsan bu esere bir şans verebilirsin.

10. Toksik Erkekler

toksik erkekler lillian glass

Lillian Glass‘ın ilk kez 2010 yılında yayınlanmış bu eseri kişisel gelişim kitabı olma özelliğine sahiptir. Eser doğrudan kadınlar ile erkekler arasındaki ilişkilere odaklanır. Fakat adından anlaşılabileceği üzere erkekler daha fazla irdelenir.

Bir kadının karşısına hayatın her alanında zarar verici uzak durulması gereken erkekler çıkabilir. Bu kitap, işi çok fazla şansa bırakmadan, bu tür erkeklerin yaklaşmalarına izin vermeden onları tanımlama ve onlardan kurtulma yollarına yer vermiştir.

11. Aşk Neden Acıtır

aşk neden acıtır eva illouz

Eva Illouz‘un ilk kez 2011 yılında yayınlanmış bu eseri sosyoloji kitabı ve psikoloji kitabı olma özelliğine sahiptir. Aşk üzerine yazılmış olmasına rağmen daha çok araştırma sonucu ortaya konulmuş bilgileriyle ön plana çıkan bir kitaptır.

Sıradan okuyucular için biraz ağır ilerleyebilecek kitap olsa bile içeriğiyle dopdoludur. Özellikle insanın aşk arayışında sapmış olduğu tüm yolları derinlemesine incelemesi ve bunların ardındaki gerçeklere odaklanması kitabın en önemli özelliklerinden birisidir.

12. Kadınlar Sağdan, Erkekler Soldan

kadınlar sağdan erkekler soldan aşkım kapışmak

Aşkım Kapışmak‘ın ilk kez 2012 yılında yayınlanmış bu eseri bir ilişki kitabı olma özelliğine sahiptir. Kadın ile erkek ilişkileri üzerine yazılmış güçlü anlatımı olan bir kitaptır. Aradığın birçok sorunun cevabını bu kitabın içerisinde bulabilirsin.

Eser özellikle kadınlar ve erkekler arasındaki düşünce farklılıklarına değinir. Akıcı ve anlaşılır dili sayesinde anlatmak istediğini okuyucuya doğrudan aktarabilmesi ise kitabın en dikkat çekici özelliklerinden birisidir.

13. Beni Hiç Anlamıyorsun

beni hiç anlamıyorsun deborah tannen

Deborah Tannen‘in ilk kez 1990 yılında yayınlanmış bu eseri psikoloji kitabı ve kişisel gelişim kitabı olma özelliğine sahiptir. Kadın ile erkek ilişkilerine iletişim üzerinden yaklaşan bir kitaptır. İletişim önemini, ilişkilerdeki yadsınamaz gücünü ortaya koyar.

Eser, erkeklerin ve kadınların tamamen farklı dünyaların insanları olması gerçeğinden yola çıkar. Benzer bir konu hakkında erkeklerin ve kadınların birbirinden farklı sonuçlar çıkartmasını çeşitli sosyolojik bulgularla anlatmaya çalışır.

14. Erkeklerin Kadınlara Asla Söylemeyeceği 7 Sır

erkeklerin kadınlara asla söylemeyeceği 7 sır kevin leman

Kevin Leman‘ın ilk kez 2007 yılında yayınlanmış bu eseri ilişki kitabı ve kişisel gelişim kitabı olma özelliğine sahiptir. Bu kitabın daha çok evlilik merkezli olduğunu söylemeliyim. Okurken bu kriteri göz önünde bulundurursan çok daha rahat edersin.

Eser erkeklerin kendilerini sevilmek istenen, saygı duyulmak istenen ve ihtiyaç duyulması gereken bir varlık olarak tanımladığını öne sürer. Kitaba göre, tanımlanan bu durum erkeklerin temelini oluşturmakta, kadınlar bu temeli iyi anladığı müddetçe uzun süreli ilişkiler yaşanabilmektedir.

15. Dişilik Mi, Kişilik Mi?

dişilik mi kişilik mi seda akgül

Seda Akgül‘in ilk kez 2016 yılında yayınlanmış bu eseri bir ilişki kitabı olma özelliğine sahiptir. Doğrudan kadınlara odaklanıp onların dünyasının anlaşılmasını sağlamaya çalışan bir kitaptır. Bu açıdan özellikle kendini tanımaya çalışan kadınların okumasını öneririm.

Eserde kadınların dişilik ve kişilik olmak kaydıyla iki farklı yansımasının olduğu belirtilir. Bu noktadan yola çıkarak kitapta, bu iki yansımayı bir araya getirebilen kadınların ilişkiler dahil hayatın her alanında başarılı olabileceği öne sürülür.

16. 1000 Soruda Aşk

1000 soruda aşk jenny hare

Jenny Hare‘in ilk kez 2009 yılında yayınlanmış bu eseri ilişki kitabı olma özelliğine sahiptir. Eser tamamen aşk merkezli olan bir kitaptır. Yapısı gereği daha çok sorular üzerinden ilerler. Bir anlamda soru – cevap biçimindedir.

Eser birçok ideal partner bulma ve evliliğe doğru gitme gibi serüvenlerden bahseder. Daha sonra ise bu serüvenlerin her birisinde insanların karşısına çıkabilecek olan soruları ele alarak bunlara en uygun cevapları vermeye çalışır.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...