İp atlamanın 10 etkileyici faydası

İp atlama hakkında sevebileceğin çok şey var. İp atlama çalışmalarını rutinine eklemek isteyebilirsin. Çünkü ip atlamanın birçok faydası vardır. Bu eski usul gibi görünen egzersiz ucuz, taşınabilir bir kardiyo ve tüm vücut güçlendirme şekli sunar. Evinden ayrılmak zorunda kalmadan yoğun ve terleyici bir egzersiz yapabilirsin.

İp atlama hakkında sevebileceğin çok şey var. İp atlama çalışmalarını rutinine eklemek isteyebilirsin. Çünkü ip atlamanın birçok faydası vardır. Bu eski usul gibi görünen egzersiz ucuz, taşınabilir bir kardiyo ve tüm vücut güçlendirme şekli sunar. Evinden ayrılmak zorunda kalmadan yoğun ve terleyici bir egzersiz yapabilirsin.

İp atlama, vücudunun etrafında bir ip sallamayı ve ayaklarının altından geçerken üzerinden atlamayı içeren bir egzersiz şeklidir. Sürekli hareket halinde kalmana yardımcı olur. Bununla birlikte kalp atış hızını yükselttiği için ip atlama bir tür kardiyovasküler egzersizdir. Peki, ip atlamanın faydaları tam olarak nelerdir?

Etkili kardiyo

Etkili bir kardiyo seçeneği arıyorsan ip atlama yapabileceğin en iyi egzersizlerden biridir. Kalp atış hızını gerçekten hızlı bir şekilde yükseltir. Bunun nedeni, aynı anda birlikte çalışan çok sayıda farklı kas grubunu içermesidir. Bu durum aynı zamanda etkili bir kardiyo egzersizi gerçekleştirmen anlamına gelir.

İp atlama, şiddetli yoğunlukta bir aktivitedir. İki dakikalık orta yoğunluktaki aktivite ile eşdeğer nitelikte sağlık yararına sahip bir egzersizdir. Bu, yarı zamanlı olarak orta yoğunluktaki aktiviteyle aynı faydaları elde etmek için antrenmanına atlama ipi dahil edebileceğin anlamına gelir.

Tüm vücut güçlendirir

İp atlama tüm vücudu güçlendirir. İp atladığın zaman boyunca gerçekten kafa kafaya bir etkileşim söz konusudur. Hareketin özellikle bacaklarını hedef aldığı doğrudur. Baldırlar, quads ve hams yanı sıra ayaklarındaki ve ayak bileklerindeki kasları çalıştırmış olursun.

Fakat her şey bununla sınırlı değildir. Ayrıca göbeğini, pazılarını ve omuzlarını da çalıştırırsın. Gerçekten güzel olan şey zıplarken tüm bu kas gruplarını aynı anda devreye sokmayı aktif olarak düşünmenin gerekmemesidir. İp atlarken tüm kas grupları doğal olarak devreye girmektedir.

İp atlarken birçok kas grubunun çalışmasının faydaları da vardır. İp atlarken kas koordinasyonu gelişir ve birçok kas grubunun çalışması kalori yakımını artırır. İp atlamak, her ne kadar göz ardı edilse de oldukça iyi bir kilo verme yöntemidir. Ayrıca, ip atlarken hem kaslarınızı çalıştırıp kilo verebilirsin.

Kemik yoğunluğunu artırır

İp atlama, atlamanın etkisiyle kemik yoğunluğunun oluşmasına yardımcı olabilecektir. Gerçekten, menopoz öncesi kadınlarla yapılan küçük bir araştırmada, atlama ipinin kalça kemiği mineral yoğunluğunu iyileştirebileceği göstermiştir. Bu araştırmadan yola çıkarak ip atlamanın önemlerinden birini ortaya koymak mümkündür.

Bilimsel olarak kemik yoğunluğu yaşla birlikte azalma eğilimindedir. Çünkü kemiklerde belirgin yumuşama ve osteoporoz gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum seni kırıklara etkin hale getirebilir. İp atlama gibi aktivitelerle kemik yoğunluğu oluşturarak bu sorunların riskini azaltabilmek mümkündür.

Burada dikkat edilmesi gereken ufak ama önemli bir detay vardır. Halihazırda osteoporoz sahibi bir birey olman durumunda ip atlama gibi egzersizi doktor kontrolünde yapman çok daha doğru olacaktır. Çünkü yüksek etkinin zaten zayıflamış olan kemikler için zararlı olabilmesi söz konusudur. Bu yüzden doktoruna danışmalısın.

Çevikliği artırır

İp atlamanın bir diğer faydası çevikliği artırmasıdır. Bunun sebebi ise doğal olarak ip atlarken ve bunu uygun bir şekilde yaparken ayak topuklarından hareket etmenin gerekli olmasıdır. Bu da iyi bir ayak hareketi ve çevikliğin geliştirilmesine yardımcı olan bir durumdur.

İp atlama özellikle çabuk yön değiştirmenin gerekli olduğu sporlar kapsamında önemli bir egzersiz durumunda yer alır. Örneğin voleybol veya basketbol gibi bir sporla ilgileniyorsan ip atlama egzersizinin sunduğu faydalardan en iyi şekilde yararlanmayı başarabilirsin.

Koordinasyonu geliştirir

İp atlama egzersizleri yoğun bir biçimde koordinasyon gerektirir. İpi düzgün bir şekilde sallaman, doğru zamanda üzerinden atlaman ve ardından kendini basit bir biçimde tutup hareketi tekrarlaman gerekir. Bunu yapabilmek için ellerinin, ayaklarının ve gözlerinin birlikte çalışması önemlidir.

Bu yüksek düzeydeki koordinasyon ilk başta çok zor olabilir. Fakat buna bağlı kaldığın zaman temel becerilerinin geliştiğini görebilirsin. Bu olurken, ip ile yeni ayak hareketlerinin üstesinden gelebileceksin. Böylece aktiviteyi gerçekleştirirken eğlenebilecek ve kendini yorulmuş hissetmeyeceksin.

Güç eğitimi sağlar

Temel ip atlama tekniğini öğrendikten sonra duble atlama gibi hareketlerle gücü iki katına çıkarabilirsin. İp atlarken duble yapmak daha güçlü ve daha yüksek bir zıplama gerektirir. Bu da bu harekete alışmak için gücünü artırman anlamına gelir.

Düzenli olarak ip atlama egzersizi yaptığın zaman gücünü adım adım güçlendirmiş olursun. Bu da, dikey sıçramaların gerçekten önemli olduğu voleybol gibi sporlarda sana iyi hizmet edebilecek bir şeydir. Bu nedenle voleybol ve basketbol gibi sporlarla uğraşanlar için ip atlama önemli bir egzersizdir.

Dengeyi geliştirir

İp atlama dengeyi geliştirmenin en etkili yollarından birisidir. 2015 yılında genç futbolcularla yapılan küçük bir araştırmada, normal bir futbol programının parçası olarak ip atlamanın dengeyi iyileştirmek için ek bir yöntem olabileceği sonucuna varılmıştır. Araştırmada belirtildiği gibi her atlamada dengeni yeniden kurman gerekir.

Aynı zamanda etkili bir şekilde tekrar zıplamak için iyi bir dengeye ihtiyacın vardır. Diğer araştırmalar, daha düşük kas gücünün daha iyi çeviklik ve dolayısıyla daha iyi ende ile ilişkili olabileceğini bulmuştur. Denge gelişimini daha zorlaştırmak için tek ayağının üzerinde atlama veya yana atlama gibi egzersizler yapabilirsin.

Meditasyona eşdeğerdir

Oldukça yoğun olmasına rağmen ip atlama aslında meditasyona eşdeğer görülebilecek bir egzersizdir. Bu aktivite sayesinde ip atlamaya başladığın zaman kendine özgü bir alan edinmiş olursun. Ritmi duyup ritme girdikten sonra kendini kaybetmen ve daha farklı farkındalıklar oluşturman mümkün olabilir.

Bunu, tüm dikkatini sadece bir ritmi sürdürmeye odaklandığın zaman aktif bir meditasyon yaparak gerçekleştirirsin. Ayrıca, gözlerini kapatarak ve çevrendeki ipin sesini veya diğer sesleri ve duyumları dinlemek için 30 saniye ayırarak onunla bir farkındalık oyunu oynaman da mümkündür.

Eski moda ama eğlencelidir

İp atlama başlangıçta zor olabilir. Çünkü bunun sebebi tüm vücutla ilgili bir koordinasyon gerektirmesidir. Fakat tutarlılıkla devam ettiğin zaman becerilerini hızlı bir biçimde geliştirme eğiliminde olursun. Bu gerçekleştiğinde eski moda olan bu egzersizden epey bir keyif almayı başarabilirsin.

İp atlarken kendini kaygısız bir çocuk gibi hissedebilirsin. Yeni numaralar öğrenmek ve farklı şekilde ip atlamak seni mutlu edebilir. Onun sunmuş olduğu meditasyon merkezli faydalar sayesinde kendini daha mutlu hissedebilirsin. Bu nedenle yapabiliyorsan mutlaka ip atlamayı denemeyi öneririm.

Farkındalığı geliştirir

Düzenli olarak ip atladığın zaman mekan merkezli farkındalık konusunda kendini geliştirmiş olursun. Bunun nedeni, ip atlarken önünde, arkanda ve yanında olanların sürekli olarak farkında olmanı gerektirmesidir. Özellikle küçük bir alanda olman durumunda bunu yapmalısın. Aksi taktirde etrafta bulunan şeylere çarpabilirsin.

İp atlama ile kazanacağın mekan merkezli farkındalık sayesinde daha iyi bir sporcu olabilme fırsatı elde edersin. Alanın farkında olman ve çevik olmanın çok faydalı olabileceği birçok senaryo vardır. Örneğin, futbol ile ilgilenen bir sporcu olman durumunda daha iyi alan kontrolü sağlayabilmen söz konusu olabilir.

Farkındalık konusunda elbette daha farklı şeyler yapabilirsin. Özellikle öz farkındalık konusunda yapacaklarını öğrendikten sonra ip atlamanın öneminin biraz daha farkında olabilirsin. Çünkü ip atlama basittir ve herhangi bir kemik kaynaklı rahatsızlığı olmayan herkes tarafından kolayca yapılabilecek bir egzersizdir.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...