İngilizce öğrenmeye nasıl başlamalı?

Kaan Karadeniz

28 yaşındayım. Yüksek lisans öğrenimini "Bilgi ve Belge Yönetimi" bölümünde sürdürmekteyim. Psikolog veya terapist değil, araştırmacıyım. Başarının çaba ile doğru orantılı olduğuna inanlardanım.

2 Cevaplar

 1. Deniz dedi ki:

  Merhaba,
  Kaan bey ben bir mağazada uzman olarak yani mağaza şefi olarak görev yapıyorum. Geçenlerde müdür yardimcisi seçmeleri tarzında bizi merkeze çağırıp sunum yapmamızı istediler işte bir kaç tane ana başlık verip, kendilerinin de hazırladığı ufak bir test tarzında birsey yaptılar.Ben de geçemedim malesef ve bununla ilgili eksik yanlarımın neler olduğunu rapor şeklinde gönderdiler amacım bunları tamamlamak eminim ki bu eksiklerim sadece yaptığım işte değil hayatımda da beni farklı yerlere götüreceğini inanıyorum.Aslında çalışkan birisiyim kız arkadaşım varken ve hayatım iyi gidiyorken bir çok şeyi başarabildim ama ne yazık ki herşey tersine döndü ve bu yüzden kendimi saldım birseyi yaparken isteksiz bir şekilde önemsemeden ilerlemeye başladı zamanım o şekilde geçiyor ki hala da öyle kurtulamıyorum.Artık daha verimli olmak istiyorum kendimi geliştirmek ve başarılı olmak istiyorum işimdi hayatımda bu düşüncelerden nasıl kurtula bilirim daha verimli olmak için kendimi ne ile meşgul etmem gerekiyor.

  • Kaan Karadeniz dedi ki:

   Merhaba,

   Şöyle ifade etmeye çalışayım insan hayatında belirli bir noktaya geldikten sonra oraya nasıl gelmişse hayatının geri kalanına öyle devam etmek ister. Eğer bilgisayar oyunu oynuyorsanız bu “oyunu kaydet” anlamına gelir. İlerlerseniz ve başarısız olursanız oyuna kaydettiğiniz yerden devam edersiniz fakat gerçek hayatta buna benzer bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla o kayıpların hepsinin yeri doldurulmak istenir ve bu uğurda çaba gösterilirken aslında her şeye çok isteksizce yaklaşılır. Buna sebep olan düşünce ise kaybedilen her parçanın yerinin doldurulamaz olmasıdır.

   Sizin durumunuz aslında tam olarak bu. Arkanıza aldığınız rüzgarla ilerlerken bir anda karşıdan gelen rüzgarı hissettiğiniz için ilerlemekte güçlük çekiyorsunuz ve aslında yine rüzgarla aynı yöne doğru gitmeyi tercih edip hayatınızı sekteye uğratıyorsunuz. Sizce buna değer mi? İleriye doğru gitmek yerine geriye gitmeyi tercih etmek her şeye değer mi? Onca başarı, onca çaba ve onca emek ortaya koymuşken en başa dönmek sanırım hiçbir zaman istemeyeceğiniz bir şeydir.

   Kaydettiğiniz birçok şeyi geri getirebilirsiniz ama kaybettiğiniz zamanı asla geri getiremezsiniz. Bunun farkında olabilirseniz eğer motivasyonunuzu güçlendirme konusunda adımlar atmaya başlayabilirsiniz. Her ne olursa olsun iyisiyle kötüsüyle hayat devam etmektedir. Önemli olan her birinden ders çıkartıp iyinin peşinden gidebilmektir.

Yorum yapıp katkı sağla...