İlkokul 2. sınıf öğrencilerine 32 kitap önerisi

Bazen 2. sınıf öğrencileri için en iyi okuma kitaplarını bulmak zor bir iştir. Sunmuş olduğum aşağıdaki önerileri dikkate alarak onun en iyi kitaplarla tanışmasını sağlayabilirsin. Böylece okuma alışkanlıklarına katkı yapmış ve onlara kitapları sevdirmeye devam edebilirsin.

İlkokul 2. sınıfa giden öğrencilerin (8 yaşındaki çocuklar) okuma alışkanlığı kazanmaları için en verimli dönemleri bugünlerdir. Bu nedenle onları doğru kitaplarla buluşturmak gerekir. 1. sınıf öğrencileri için buradaki kitaplara göz atabilirsin.

Bazen 2. sınıf öğrencileri için en iyi okuma kitaplarını bulmak zor bir iştir. Sunmuş olduğum aşağıdaki önerileri dikkate alarak onun en iyi kitaplarla tanışmasını sağlayabilirsin. Böylece okuma alışkanlıklarına katkı yapmış ve onlara kitapları sevdirmeye devam edebilirsin.

1. Büyük Atatürk’ten Küçük Öyküler

büyük atatürk'ten küçük öyküler süleyman bulut

Soyadı Kanunu çıkarılınca Mustafa Kemal için bir soyad düşünülür: Atatürk. Onun çok sevdiği atının adının Sakarya olduğunu biliyor musun? Peki, cephede kullandığı atının farklı olduğunu? Tüm bunları öğrenebilmek için artık elinde bir fırsat var diyebilirim.

Birçok merak ettiğin soruya cevap bulabileceksin. Atatürk’ü merak etmek, onu öğrenmek ve onunla büyümek için çocukların bu kitaba ihtiyacı olacak. Çiftlikteki yaşamından en sevdiği köpeğiyle yaşadıklarına kadar ona ait tüm hikayeleri bir arada bu eserde bulabilirsin.

2. Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi

aritmetik iyi kuşlar pekiyi cemal süreya

Aslında kitabın hikayesi toplam on iki köşe yazısıdır. Yazar bu eserleri Çocukça dergisindeki köşesinde yazmıştır. Daha sonra kitap haline getirilerek okuyucularla buluşturulmuştur. Çocuklar için yazmayı kolay görmemek gerektiğini gösteren çok çeşitli hikayeler vardır.

Ona göre ise edebiyata kesik vurulmuştur. Amaç ise çocuklara özel bir edebiyat alanı geliştirmektir. Daha ilk bölümünde böyle bir eleştiriyle esere merhaba diyorsun. Ardından lacivert ipek helikopter gibi hayal gücünün sınırlarını zorlayan bir açılış ile hikayelere dalış yapıyorsun.

3. Dory Fantazma Gori

dory fantazma gori abby hanlon

Dory ailenin en genç üyesidir. Tek istediği hakkı olan ilgidir. Bu yüzden sürekli ilgi çekmek için bir şeyler yapmaya çalışır. Yaptıkları elbette herkes tarafından sevilecek değildir. Ama kimin umurunda? Dory isterse dilediğini yapacaktır.

Dory’nin yapacak çok işi vardır. Evin etrafındaki yaratıklarla mücadele eder. Bir yerlerden kaçmak için çaba gösterir. Kız kardeşinin en sevdiği oyuncaktan intikam almak üzeredir. Dory’nin enerjisi tükenecek gibi değildir.

4. Kral Şakir: Tek Kişilik Dev Orkestra

kral şakir tek kişilik dev orkestra varol yaşaroğlu

Şakir’e arkadaşları Kral Şakir adını takmıştır. Herkes çocuk gibi normal bir çocuk olarak gözükse bile onun hayatı diğerlerinden biraz farklıdır. Çünkü Kral Şakir maceracıdır. Hem de ne maceracı; yerinde duramaz kerata ve her seferinde başına bir iş getirmeyi başarır.

Bir kere yemek yemeden duramayan Fil Necati ile yakın arkadaştır. Babası Remzi ve kardeşi Canan yanından hiç eksik olmaz. Macera denildiği zaman bu isimler göreve hazırdır. Hatta Kral Şakir’in en yakın arkadaşı Fil Necati yemeğini dahi bırakıp maceraya katılmaya hazırdır.

5. Geveze Çizgiler

geveze çizgiler asuman portakal

Hayal kurma becerisi muazzam derecede yüksek olan Rüya adında bir kız vardır. Diğer taraftan evdeki yalnızlığından sıkılmış olan Neco diye birisi. Sonra tek çocuk olmanın zorluğuyla baş etmeye çalışan Merve vardır. Dedesi ile ninesinin maceralarını dinleyen Melis.

Sonra babasıyla oyun oynamayı seven Ozan. Bilgisayar meraklısı ama grip paratoneri Emre. Bunlar sadece hikayelerin bazı baş karakterleridir. Dokuz öyküden oluşan bu kitap seni büyük bir hayal yolculuğuna davet ediyor. Sormam gereken soru ise belli, yolculuğa hazır mısın?

6. Küçük Pıtırcık

küçük pıtırcık jean-jacques sempe

Özgün adı Le Petit Nicolas olan Küçük Pıtırcık, ünlü bir çizer ile ünlü bir yazarın bir araya gelmesini sağlamış bir eserdir. Küçük Pıtırcık, oldukça zeki, biraz haşarı ama özünde iyi yürekli olan bir çocuktur. Laf aramızda biraz da sevimlidir kendisi.

Henüz ilkokula yeni gitmeye başladığını söylersem belki onunla arkadaş olabilirsin. Ama sana bir sır daha vereyim onun birçok arkadaşı zaten var. Sen onlardan biri olmayı başaracaksın. Küçük kahramanımız tüm maceralarıyla seni beklemekte.

7. Eğer Bir Fareciğe Kurabiye Verirsen

eğer bir fareciğe kurabiye verirsen felicia bond

Aç bir fare evine geldiği zaman ona ufak bir kurabiye verirsin. Sonra o fare senden bir bardak süt ister. Her şey sütle sınırlı kalır mı? Süt isteyen fare daha neler ister. Mutfağında dolaşırken kendine oda ister. Odayı bulur eve arkadaşlarını davet eder.

Arkadaşları yetmez daha fazlasını ister. İstekleri hiç bitmez. O artık senin ailenin bir parçası olmuştur. Onunla yaşamak zorunda kalırsın. Sonra düşünürsün. Keşke o ufak kurabiyeyi vermeseydim diye aklına gelir ama iş işten geçmiştir.

8. Üç Kedi Bir Dilek

sara şahinkanat üç kedi bir dilek

Üç sevimli kedi Piti, Pati ve Pus bir evin damında bir aradadır. Tek ortak yönleri bu değildir. Çünkü hepsi birden gözlerini gökyüzüne dikip beklerler. Yıldızlara dalıp giderler. Sanki onlarla konuşuyormuş gibi hareket ederler.

Yıldızlar kedilere bir şeyler anlatıyor olabilir mi? Kediler yıldızlardan bir şeyler istiyor olabilirler mi? Ufak dostlarımız haricinde bu soruların cevabını kimler bilebilir ki? Belki yıldızlar. Birini daha tanıyorum sanırım. Bu sen olabilir misin?

9. Babamın Gözleri Kedi Gözleri

babamın gözleri kedi gözleri sevim ak

Doğum günü gelip çattı. Acaba minik kahramanımızın beklediği olacak mı? Babası doğum gününe gelecek mi? İlkokula giden bir kız çocuğunun günlüğünden neler olup bittiğini okuyarak öğreneceksin. Biraz duygu dolu olacak ama alışacaksın.

O gizli gizli babasıyla mektuplaşırken hep o anın gelmesini ister. Babası buluşacağı günün hasretiyle adeta yanıp tutuşur. Minik kahramanımızın bu arzusu yerine gelecek midir? Yoksa babasına sadece mektuplarla ulaşmaya devam mı edecektir? Cevapları bulursan bana da seslenmeyi ihmal etme.

10. Kendini Aslan Sanan Şola

kendini aslan sanan şola bernardo atxaga

Bay Grego’nun Afrika gezisinden dönen arkadaşı aslanlar hakkında çok ilginç şeyler anlatır. Evden ayrılırken aslanlarla ilgili kitabını koltuğun üstünde unutur. Bay Grego’nun küçük köpeği Şola anlatılanlardan etkilenerek kitabı okumaya başlar.

Kitabı okudukça bir aslan olmaya karar verir. Artık kedi kılıklı bir köpek yerine aslan kılıklı bir köpek olmak ister. Bunun için çabalamaya karar verir. İlk yapmak istediği şeylerden birisi ise artık evde değil ormanda yaşamaktır. Peki bunu nasıl başaracaktır?

11. Cömert Ağaç

cömert ağaç shel silverstein

Bir çocuk, her gün onun elmalarını yer, dallarında sallanır ve gövdesinden aşağı kayar. Bu ağacın çok hoşuna gider çünkü paylaşmak onu mutlu eder. Ağacın en sevdiği şey çocukla hemen hemen her şeyini paylaşmaktır. Ama bir şeyler ters gitmeye başlar.

Çocuk büyüdükçe istekleri artar. Ağaç bu istekleri karşılamak için elinden geleni yapar. Çocuk mutludur, ağaç mutludur. Ağaç için bir şeyler hediye etmek mutluluk demektir. Ama hassas ve hüzünlü günler çok uzakta değildir.

12. Bir Şeftali Bin Şeftali

bir şeftali bin şeftali samed behrengi

Her şey dile gelir de şeftali dile gelemez mi? Bu sefer onun öyküsünden ziyade onun anlattığı bir öyküyü dinleyeceğiz. Şeftali anlatacak biz güleceğiz, şeftali anlatacak biz üzüleceğiz. Her ne kadar kitabın baş karakteri o olmasa bile hep onu dinleyeceksin.

Ali ve Mehmet adında iki tane küçük ama yoksul çocuk vardır. Bu ikilinin en keyif aldığı şey ağanın bahçesine dalıp birkaç şeftali aşırmaktır. Ama ağa akıllıdır. Ağacı bekleyen eli silahlı bir bahçıvan vardır. Şeftali ağacı mı? Konuşacak demiştim; hikayenin geri kalanı onun hafızasında gizli.

13. Dört Yavru

dört yavru ursula k. le guin

Hayatında hiç kanatlı kedi gördün mü? Görmediğine eminim ama dört tanesiyle tanışmak üzere olduğunu söyleyebilirim. Bayan Jane Tabby birbirinden değerli dört kedisinin neden kanatlı olduğunu açıklayamaz. Ama bu kanatlar için minnettardır.

Kedilerin kanatları sayesinde birçok zorluğun üstesinden geleceğini düşünür. Fakat kediler büyük şehre doğru yol almaya başladıklarında işler biraz karışık. Hemen hemen her şey kanatlı kediler için bile fazlasıyla zorlayıcıdır.

14. Alaaddin’in Geveze Su Boruları

alaaddin'in geveze su boruları behiç ak

Esrarengiz bir adam. Hemen hemen her gün aynı şeyleri yapar. Her sabah doğuya bakan bankta oturup güneşin batışını izler. Akşam olunca batıdaki banka geçer ve güneşin batışını izler. Çocuklar onun farklı biri olduğunu keşfederler ama bu durumu biraz garipserler.

Günün birinde beklenmedik bir şey olur ve mahallede sular kesilir. İşte bu mahalleli için bir milat olur. Çünkü suların kesilmesi demek aynı zamanda Alaaddin Bey’in ne iş yaptığını öğrenmeleri anlamına gelir. Herkes ama özellikle çocuklar çok çok şaşırırlar.

15. Sıkı Dostlar Kurbağa ve Murbağa

sıkı dostlar kurbağa ve murbağa arnold lobel

Kurbağa ile Murbağa çok iyi arkadaştırlar. Mektup yazmaktan yüzmeye, yüzmekten kayıp eşyaları bulmaya kadar her şeyi birlikte yaparak eğlenirler. Onlar için hayat böyle bir şeydir. Hayatlarını istedikleri gibi yaşarlar.

Kurbağa bir gün Murbağa’dan hikaye anlatmasını ister. Ancak Murbağa bir hikaye bulmakta zorlanır. Şöyle bir etrafına bakar, kafasının üstünde ayağa kalkar ve kafasını suya sokar ama nafile. Murbağa için son derece talihsiz bir zamandır.

16. Dünyanın Bütün Kedileri

dünyanın bütün kedileri çetin öner

Dünyanın bütün kedileri ile tanışma fırsatın olmayabilir ama mavi gözlü bir siyam kedisiyle tanışmayı başarabilirsin. Akdeniz’in güneşe bakan evlerinin birinde Maviş adında bir kedi yaşar. Maviş uzun zamandır hamiledir; doğumu oldukça yakındır.

Derken doğurmuş Maviş. Tam beş tane topak mı topak, tatlı mı tatlı, minik mi minik yavrusu olmuş. Hepsi birden sarılmışlar annelerine, başlamışlar beslenmeye. Ama ne beslenme! Annelerini yeyip bitirircesine adeta saldırmışlar anne sütüne.

17. Bidur’un Olabilemez Maceraları

bidur'un olabilemez macerlari alaaddin beken

Başından ne olaylar geçmiş bilinmez ama haylaz bir çocuktur o. Hiç yerinde durmayan bu haylazın adı birden “Bidur” olarak kalır. Adının hakkını verir afacan. Hiç yerinde durmamaya devam eder. Bir oraya, bir buraya koşturup durur.

Her şeyi bilen bir abla, kurnazlıkta tilkiye kök söktüren bir dede ve yaramazlık dedikodusu yapmayı seven komşu teyzeler olmasa hayat daha güzel olabilir sanki. Aslında Bidur için bunların pek önemi yok. Çünkü o bitmek bilmeyen enerjisiyle yerinde durmamaya devam edecektir.

18. Nar Alfabesi

nar alfabesi haydar ergülen

Çocuklar için özel olarak hazırlanmış bir alfabe var desem? Bu alfabe sayesinde çocuklara yeni kelimeler ve yeni nesneler öğretme şansına sahip olabilirsin. Ama nesne dediğime bakmayın her birisi bitki, ağaç, çiçek, sebze ve meyve diyebilirim.

Uçsuz bucaksız bir yolculuk okuyucusunu bekler derler ya hani öyle bir kitap. Okudukça öğrenecek, öğrendikçe daha fazla okumak isteyeceksin. En azından çocuğun(uz) öyle isteyecek. Birbirinden farklı sebze, meyve ve hayvan ile tanışma vakti geldi.

19. Sihirli Kaykay

sihirli kaykay fatih erdoğan

Bülent annesine verdiği sözü tutmak için zor dayanıyordu. Annesiyle bir anlaşma yapmıştı. Bütün gün uslu durmayı başarırsa akşam babası eve geldiğinde ondan kaykay isteyebilecektir. Zaman geçmek bilmez, Bülent uslu durmakta biraz daha zorlanmaya başlar.

Bülent biraz şanssız çocuktur. Arkadaşlarının hepsinin bir kaykayı vardır. Hepsi birbiriyle yarışırken ona onları izlemek düşer. Bazen arkadaşlarının birinin kaykayına binme şansı olur. Bu yüzden en çok istediği şey bir kaykaydır. Peki, Bülent’in bu hayali gerçeğe dönüşebilecek mi dersin?

20. Arı Maya

arı maya waldemar bonsels

Yeni can bulmuş olan Maya biraz hareketlidir ve kovan kurallarına pek uymaz. Bu kurallardan birisi, çayırların ötesinde yaşayan eşek arılarına güvenmemektir. Günün birinde kovandan çok değerli bir şey çalınır. Şüpheliler bellidir ama beklenmedik birisi suç ortağı ilan edilir: Maya.

Kimse onun masum olduğuna inanmaz. Willy dışında kimse yanında durmaz. Eşek arısı kovanına yapılan uzun ve olaylı bir yolculuktan sonra Maya ve Willy gerçek suçluyu bulurlar. İki arkadaş sonunda bereketli çayırın diğer sakinleriyle bağ kurmayı başarırlar.

21. Gül Sokağı’nın Dikenleri

gül sokağı'nın dikenleri zeynep cemali

Son derece gerçekçi, sıcak ve esprili tam dokuz öykü. Hepsi yaşamdan çeşitli kesitler sunar. Bu anlamda çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için biçilmez kaftan bir eserdir. Hatta bu kitabı çocuğunla birlikte okursan ona büyük bir iyilik yapmış olursun.

Biraz macera, biraz arkadaşlık, biraz dayanışma. Hepsi bu kitabın içerisinde. Yeri gelecek hayvan sevgisiyle, yeri gelecek kardeşlikle tanışacaksın. İşin içine biraz gizem girecek ve öykülerin maceraları böyle devam edecek.

22. Nasrettin Hoca Hikayeleri

nasrettin hoca hikayeleri orhan veli kanık

İşin kerameti kavukta mıdır? Kavuğu her takan Nasrettin Hoca olabilir mi? Bunları düşünüyor tabi insan ama işin aslı bambaşkadır. Nasrettin Hoca bir halk kahramanıdır ama aynı zamanda halkın kendisidir. Onun hikayelerini okurken bunu akılda tutmak gerekir.

Tıpkı birçok hikaye gibi Nasrettin Hoca hikayelerinin her çocuk tarafından okunması taraftarı birisiyim. Biraz halkın kurnazlıklarına, biraz hocanın kurnazlıklarına, biraz hikayelerin gerçekçiliğine ve biraz da taşlamalara şimdiden alışmak gerekir.

23. Yumurtadan Çıkan Öğretmen

yumurtadan çıkan öğretmen muzaffer izgü

Çocuğun birisi annesiyle pazar alışverişi yaparken öğretmenini pazarda yumurta satarken görür. Öğretmen maaşı aile geçindirmeye yetmediği için ek iş yapmaktadır. Bunun üzerine çocuk evde yumurta yerken yumurtadan öğretmeninin kafasını çıktığını görür.

Merkezinde öğretmen olan ama bugün birçok mesleğe gerçekçiliği yansıtılabilecek bir eser olduğundan her çocuğun okuması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle harcamalar konusunda dikkatli olmasını istediğin(iz) bir çocuk yetiştirmeye çalışıyorsan(ız) bu kitabı öneririm.

24. Balina ile Mandalina

balina ile mandalina fazıl hüsnü dağlarca

Yıldızlar neye yarar? Geceyi süslemeye, bütün bitkilerin büyümesine, karanlık basar basmaz yol göstermeye, çocuklarına uyumasına. Yıldızlar çok şeye yarar aslında. Sadece görmek gerekir, sadece anlamak ve yazar gibi bunları yazıya aktarmak.

Bir balina ile bir mandalinanın arkadaşlığı mümkün olabilir mi? Artık mümkün. Düş ile gerçek birbirine yakındır. Bilmez misin? Düşler yani güçlü düşler bir gün gerçek olur elbet. Çocuğun(uz)un hayal gücünün güçlü olmasını istiyorsan bu başucu eserlerden biri olacaktır.

25. Yerde Ağır Gökte Hafif

yerde ağır gökte hafif zoran drvenkar

Paula, yuvarlak hatlı, tombul bir çocuktur. Hiç kimse onun kilosunu eleştirmez ama o içten içe kendisiyle bu konuda kavgalıdır. Sürekli saklanacak yer arar. Büyüklerinden kimse onu eskisi gibi havaya atıp tutamaz.

Bir gün uzak diyarlardan gelen bir misafir Paula’ya var olmanın hafifliğini anlatır. Ona bir yusufçuk gibi uçabilmenin sırrını gösterir. Üstelik bu hafiflik, diyetle veya telkinle ilgili değildir. Paula, güzellik ve şişmanlık gibi konuları kafaya takanlara güzel bir ders vermeye hazır.

26. Padişahın Ebrusu

padişahın ebrusu aysel gürmen

Sahtecilik çok kötü bir şeydir öyle değil mi? Ama bununla mücadele edebilecek gücün olsaydı mücadele eder miydin? Sanırım cevabını biliyorum. Peki bunun yerinde duramayan çocukların okuduğu okulla ilgisi nedir?

Çok uzun zaman önce bir padişah varmış. Halkı fermanlarını taklit ederek insanları dolandırmaya çalışırmış. Bunun üzerine padişah bir çözüm bulmaya çalışır. Derken soluğu ebru ustasının evinde alır. O günden sonra kimse padişahın fermanını taklit etmeyi başaramaz. Ama neden ve nasıl?

27. Kolo

kolo vedat dalokay

Bazen masala nereden başlayacağını bilemezsin. Yazar açısından değil, benim gibi bir anlatıcı açısından böyledir. Kolo tam anlamıyla dağların, çocukluğun ve sevmenin masalıdır. İçine girdikçe bitirmemek için direnirsin ama bir yandan devamı gelsin diye beklersin.

Böyle bir masalı okumak ister misin? Okuduğunda gerçekten erdemli bir insan olacağını söylesem kabul eder misin? Öyleyse bu kitabın ilk sayfasını aralamalı ve devamını getirmelisin. Biraz düş, biraz gerçeklik ve biraz hüzün ile masalda yol alıp gitmek seni bekliyor diyebilirim.

28. Vahşi Şeyler Ülkesinde

vahşi şeyler ülkesinde maurice sendak

Bir gece, Max kurt kostümü giyer ve yaramazlık yapmaya başlar. Annesi ona “vahşi şey” der ve onu yemek yemeden yatağına gönderir. Bu davranış onun biraz canını sıkar ama beklenmedik bir şey olur. Düş mü gerçek mi karar veremediği bir şey yaşanır.

O gece Max’in odasında bir orman büyümeye başlar. Ortaya çıkan okyanus Max’i vahşi şeylerine diyarına götürmek için hazırdır. Max vahşi şeyleri evcilleştirir ve kral olarak kendini taçlandırır. Her şey yolundadır ama Max kendini yalnız hissetmeye başlar ve sevdiklerinin yanına dönmek ister.

29. Çikolatayı Kim Yiyecek

çikolatayı kim yiyecek ayla çınaroğlu

Bir gün eve koca bir kutu çikolata gelir. Leziz çikolatalar herkesin ilgisini çeker. Ama en çok iki kız kardeşin ilgisi vardır. İki kardeş onları yemek için oldukça sabırsızlanırlar. Ama beklenmedik bir şey olur, çikolatalar bir anda kaybolur.

Geriye sadece bir çikolata kalır. Yeşil kağıda sarılı lezzetli bir çikolata. Kim yerse yesin onun için leziz olacağı kaçınılmaz bir gerçek. Peki bu çikolata kimin olacak? Yeni topuyla oynarken kendini unutan çocuğa ne olacak? Kazara kolu kırılan akıllı ve uslu kız şimdi ne yapacak?

30. 5 Çocuk 5 İstanbul

5 çocuk 5 istanbul betül sayın

Günümüzün modern, kalabalık ve uğrak semtlerinden birinde yaşayan Mert adında bir çocuk. Osmanlı’da sultanın düzenlediği şenlikleri izlemek için sabırsızlanan Hamdi. Hipodrom’da düzenlenen yarışlara büyük bir ilgi duyan Helen.

Bizans döneminde balıkçılık yapan dedesine yardımcı olan Milya. İstanbul’un tarih öncesi dönemlerinde bir mağarada yaşayan kemik tokalı kız. Hepsinin ortan noktası birer çocuk olmaları ve aynı zamanda İstanbul’da yaşamaları.

31. Mini ve Mırnav Kedi

mini ve mırnav kedi christine nöstlinger

Nedendir bilinmez ama Mini’nin ailesi evde hayvan beslenmesine pek sıcak bakmaz. Bu yüzden Mini sürekli dışarıda hayvan sevmek zorunda kalır. Bir gün okulun yolunu tutarken evlerden birinin penceresinde bi kedi görür ve onunla ilgi duymaya başlar.

Kedinin sahibi yaşlı kadın felç geçirince kedicik evsiz kalır. Ama en azından bir süre evsiz kalır. Çünkü ailesi izin vermeyecek olsa bile Mini’nin onu eve alma gibi bir fikri vardır. Fikrinin önündeki tek engel ise Mini’nin bunu annesine nasıl söyleyeceğidir.

32. Daldaki Kedinin Kırmızı Masalları

daldaki kedinin kırmızı masalları marcel ayme

Delfin ile Marinet iki kız kardeştir. Her ne kadar bu kızların yaşadıkları sorunlar günlük ideal sorunlardan olsa bile bir şekilde işlerin karışması kaçınılmaz olur. Çünkü işin işine çok farklı şeyler girer. Neler girdiğini merak ediyor musun?

Konuşan bir tavuk, horoz, tavus kuşu, kedi, köpek, kurt ve tilki gibi hayvanlar. Onlar olmasa belki her şey çok daha sıradan olabilirdi. Ama şimdi her şey çok daha karmaşık. İki kız kardeş sorunların üstesinden gelebilmek için ekstra uğraşmak zorundalar.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...