İdeal evlilik yaşı kaçtır?

Dünya genelinde ortalama evlilik yaşı oldukça bölgeye ve ülkeye göre değişkenlik gösterir. Fakat evlenmek için ideal yaş diye bir şey var mıdır? Evlenmek için daha çok erken olduğunu nasıl anlatabilirsin? Sevgin karşılıklı olduğu sürece dilediğin kişiyle evlenebilirsin. Ancak bir evliliği başarılı olabilmesi için gerçek sevgiden çok daha fazlası gereklidir.

İdeal evlilik yaşının ne olduğunu merak ediyor olabilirsin. Bunu merak etmek yerine, kendin için en ideal yaşın ne olduğunu öğrenmelisin.

Dünya genelinde ortalama evlilik yaşı oldukça bölgeye ve ülkeye göre değişkenlik gösterir. Fakat evlenmek için ideal yaş diye bir şey var mıdır? Evlenmek için daha çok erken olduğunu nasıl anlatabilirsin? Sevgin karşılıklı olduğu sürece dilediğin kişiyle evlenebilirsin. Ancak bir evliliği başarılı olabilmesi için gerçek sevgiden çok daha fazlası gereklidir.

1. Evlenmeye hazır mısın?

Bu, birçok insan için önemli bir sorudur. On sekiz, on dokuz veya yirmi yaşında olmak evlenmek için hazır olduğun anlamına gelmez. Bazı insanlar bunun farkında olsalar bile yaşın çok genç olup olmadığını kafaya takarlar. Emin ol, evlilikte yaştan çok daha önemli konular vardır.

Evlenmek için ideal yaşı bulmak aslında var olan bir probleme bakmanın farklı bir yoludur. Bazı ülkelerdeki ortalama evlilik yaşı bazı öneriler verebilir ama bunların doğru cevap olması mümkün değildir. Çünkü bu yaşlar kişiselleştirilmiş değildir. Örneğin, Nick Wolfinger tarafından yapılan araştırma insanların 28-32 yaş arasında evlenmesi gerektiğini belirtir.

2. evlilik için ideal yaş nedir?

Kendine en uygun ideal evlilik yaşını bulmak aslında mümkündür. Bunun için birkaç farklı soruya cevap vermen gerekir. Evlenmek için küçük olduğunu düşünmek korkutucu bir faktör gibi gözükse bile onun dışında dikkate alınması gereken çok daha farklı ve önemli şeyler vardır.

On sekiz veya yirmi beş yaşında olman bir şeyi değiştirmez. Sen sadece hayatının ve ilişkinin mevcut durumuna odaklanmalısın. Bunun için kendine ve sevgiline sorabileceğin birkaç önemli soru vardır. Bu soruları tek tek cevaplandırarak kendin için ideal evlilik yaşının kaç olduğunu bulabilirsin.

3. Ekonomik durumun iyi mi?

Şu an bulunduğun yaş evlenmek için ideal yaş mı? Evlenmek, film izlemenin veya bir akşam yemeğine çıkmanın çok ötesinde bir taahhüttür. Yaşamın evlilikten sonra çok dramatik bir şekilde değişmeyecek olsa bile bir evlilik beraberinde maddi sorumluluklar getirir.

Babandan bir hafta için harçlık alamazsın. Kendine ve yeni ailene bakma yükünü üstlenmeye hazır mısın? Bu soruya bir cevap verebilmen gerekir. Sevgilin ve sen, ikiniz birlikte hayatınızı istikrarlı bir şekilde sürdürebilmek için yeteri kadar kazanç elde edebiliyor musunuz?

4. duygusal olarak olgun musun?

Ülkendeki ortalama evlilik yaşı duygusal olgunluğunu etkileyen bir durum değildir. Geç saatlere kadar parti yapıyor, çok eğleniyor ve ertesi sabah ne yapacağın konusunda pek endişelenmiyor olabilirsin. Ancak iki insanın evli bir çift olarak birbirleriyle mutlu bir biçimde yaşayabilmesi için duygusal olarak olgun olmaları gerekir.

Okul ödevleri, randevular, görevler, arkadaşlarla tanışmak ve bir sürü başka şey gibi gençlik yılların boyunca başa çıkman gereken pek çok şey olabilir. Şimdi, iki katı ile uğraşmak zorunda kalacaksın. Çünkü artık kendi sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalacak bir ortağın olacak. Bununla başa çıkabilir misin? Artık odaya kapanıp saatlerce bekleyemezsin.

Evlendikten sonra hayat ne kadar zor olursa olsun problemleri bir çırpıda ortadan kaldıramazsın. Olgun bir insan gibi onlarla yüzleşmen gerekir. Buna hazır olup olmadığını biliyor musun? Bir başka ifadeyle, kendini buna hazır hissediyor musun? En önemlisi sevgilin, sevgilin bunun için hazır mı?

5. Uzlaşmaya hazır mısın?

Bilgisayar oyunlarını seviyor musun? Telefonda saatlerce konuşmak hoşuna gidiyor mu? Sadece koltukta oturmak, film izlemek ve içeceğinden yudumlamaktan hoşlanıyor musun? İlişkinin iyiliği için her şeyden vazgeçmeye hazır mısın? Peki ya yemek alışkanlıkları, uyku alışkanlıkları veya banyo alışkanlıkları gibi alışkanlıkları düzene oturtmaya hazır mısın?

Bir evlilik dışarıdan sevimli bir şeymiş gibi görünebilir. Ancak gerçek hayatta evlilik sevgi ve uzlaşma ile ilgilidir. Bu uzlaşma doğal olarak ortaya çıkmalıdır. Başarısız evliliklerde yaşayan birçok kişi, evliliğin bir uzlaşma ve teslim alma ilişkisinden başka bir şey olmadığını söyler. Fakat bu gerçeklerden biraz daha farklı bir söylemdir.

Evlilik uzlaşma ile ilgili değildir. Aşk uzlaşma ile ilgilidir. Ve bu kalpten gelen bir uzlaşmadır. Eşine katlanmaktan ödün vermemelisin ancak seni gerçekten mutlu ediyorsa ödün vermeyi düşünebilirsin. Aşıklar, küçük sevecenlikler ve sevgi eylemleriyle birbirlerini mutlu etmeyi severler. Tekrar soruyorum, uzlaşmaya hazır mısın?

6. Sevgilinin eksikliklerini kapatabilir misin?

Hiç kimse mükemmel değildir. İki kişi bir araya gelmiş olsanız bile bu mükemmel olacağınız anlamına gelmez. İyi ve kötü anlamında her birimizin kendine özgü birer dosyaları vardır. İyi, harika ve tatlıdır. Peki kötüyle başa çıkmaya hazır mısın? Eşin horlar ise buna dayanabilir misin?

Eşinin açlıktan dolayı sabah üçte kalktığını düşünebiliyor musun? Tuvaleti temiz bırakmazsa neler yapacağını biliyor musun? Belki sen iş yaptıktan sonra kendini tembel hissedebilirsin ancak sevgilin tüm işleri bitirdikten sonra dinlenmeyi tercih ediyor olabilir. Bunlar farklılıklar ve eksikliklerdir. Bunlarla başa çıkmaya hazır mısın?

7. Ödün vermeye hazır mısın?

Zaman zaman beğeni farklılıkları zaman geçirmeyi dayanılmaz bir acı haline getirebilir. Biri televizyon programı izlemeyi severken bir diğeri oyun oynamayı sevebilir. Sevgilin Akdeniz mutfağından hoşlanırken sen Karadeniz mutfağından hoşlanıyor olabilir misin? Bunların her birisi ufak detaylar gibi görünüyor olabilir ama çok daha fazlasını yansıtırlar.

Bu tür farklılıklarla her gün başa çıkmak zorundasın. Kendi beğenilerini ve sevmediklerini sunacak ve karşılığında sevgilinin beğenilerini ve beğenmediklerini öğreneceksin. Bazen ödün verecek, bazen ise düzeltme yapabilmek için çaba göstereceksin. Başarılı bir evlilik için hemen hemen pek çok koşulda ödün vermen gerektiğini bilmelisin.

8. İdeal evlilik yaşına karar verebildin mi?

Artık evliliği başarılı bir şekilde ayakta tutmak için neye ihtiyacın olduğunu biliyorsun. Yukarıdaki tüm soruları cevaplamalı ve aynı soruları sevgilinin önüne koymalısın. Bu şekilde evlenmek için ideal yaşın ne olduğuna karar verebilirsin. Ortalama evlilik yaşlarıyla hareket edersen ne büyük bir hata yapacağını kendi gözlerinle görebilirsin.

Bu sorular gerçekten basit görünebilir. Ancak onlara ciddi bir şekilde yaklaşman gerekir. Bu sorulara hemen şimdi cevaplar bulmaya başlayabilirsin. Evlilik söz konusu olduğunda çok ufak şeylerin bile dayanılamaz hale geldiğini görebileceksin. Bu yüzden daima dikkatli olmalısın. Doğru karar verebilmek için kendine zaman ayırmalısın.

Umarım bu yazı ideal evlilik yaşını öğrenme konusunda aradığın bilgileri bulmana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...