İç huzuru yakalamak için 14 basit yol

İç huzuru yakalamak belirli bir dönemden sonra her insanın başarmak istediği bir şey haline gelir. Yapılacaklar listesinde her daim en üst sıralarda yer almasının temel sebebi çok değerli olmasıdır. Kendini aşırı yorgun, aşırı stresli ve aşırı çaresiz hissediyorsan artık iç huzuru yakalaman gerektiğinin bilincinde olmalısın.

İç huzuru nasıl yakalarım? Soruyu nasıl sorarsan sor elde etmek istediğin şey bellidir. Artık zihninin ve ruhunun kavuşmasını istemektesin. Bunun için doğru hedefin peşinde olduğundan emin olabilirsin. İç huzur sana istediğini verebilecek iyi bir niteliktir.

İç huzuru yakalamak belirli bir dönemden sonra her insanın başarmak istediği bir şey haline gelir. Yapılacaklar listesinde her daim en üst sıralarda yer almasının temel sebebi çok değerli olmasıdır. Kendini aşırı yorgun, aşırı stresli ve aşırı çaresiz hissediyorsan artık iç huzuru yakalaman gerektiğinin bilincinde olmalısın.

İç huzuru yakalamak için yapman gereken 11 şey

Günlük yaşamanın çok meşgul, aşırı telaşlı ve zaman zaman bunaltıcı olabileceğini söylemek mümkündür. Bazen hayatına daha içsel bir huzuru dahil etmek istersin. Bu yaşamına sakinlik getirmek için ihtiyacın olan tek şeydir. Henrik Edberg‘in dediği gibi küçük ve akıllı değişikliklerle bunu yapabilirsin.

Limitler belirlemelisin

Yaşamın aşırı doluysa artık bazı şeylere bazı sınırlar koyman gerekebilir. Bu yüzden, en az önemli şeylerden biri dürüstçe o kadar önemli olan şeyleri yapmayı bırakmaktır. Örneğin, artık işine yaramayan bir alışkanlığın varsa onu bırakmayı düşünebilirsin.

Diğer taraftan tasarruf edebileceğin en önemli alan muhakkak dijital ortamdır. Twitter, Instagram vb. platformlarda geçirdiğin süreye bir sınır getirebilirsin. Örneğin, bu tür profillere bakma konusunda bir sınırlama getirebilirsin. Zamanın değerlidir. Onu bu şekilde harcamana gerek yoktur.

Rahatlama tekniği bulmalısın

Kendine uygun olan bir rahatlama tekniği bulmalısın. Bunun ne olacağını kendi rahatlık alanın ve kendi davranışların belirleyecektir. Örneğin, ben daha çok müzik dinleyerek rahatlamayı severim. Kendimi müziğe bırakarak belirli bir süre rahatlayıp negatif enerjiden kurtulurum.

Bazı insanlar rahatlamak için nefes alma tekniklerini kullanırlar. Bu son derece pratik bir yöntemdir. Basit bir şekilde nefes alıp vererek rahatlamayı başarabilirsin. Belki uzun yürüyüşler ile rahatlayan biri olabilirsin. Belki spor yapmak sana iyi gelebilir. Hangisi işe yararsa onu yapmalısın.

Olayları büyütmemelisin

Maalesef insanlar küçük şeyleri büyüterek önemli bir problem haline getirmekten hoşlanırlar. Bu gereksiz bir adımdır. Çünkü büyük oranda gereksiz stres yaratabilen bir durumdur. Karşında ufacık bir tepe varken onu bir anda dağ gibi görmeni sağlayacak bakış açısından kurtulmalısın.

Bu şekilde bir yaklaşıma sahipsen artık bakış açını değiştirmeyi düşünebilirsin. Basit bir biçimde şu anda senden daha kötü durumda olan insanların varlığını düşünebilirsin. Yaşadığın şeyin sonraki 5 yıl içerisinde ne gibi bir öneme sahip olacağını aklına getirmelisin. Bunlar ilgili konuda sana yardımcı olacaklardır.

Yavaşlamalısın

Duyguların çalışma biçimi biraz farklıdır. Geriye dönük olarak işlemezler ama geriden gelen çeşitli duyguların birikip büyük bir probleme dönüşmesi olasıdır. Yürürken, vücudunu hareket ettirirken veya konuşurken yavaş hareket etmeye özen gösterirsen kendini daha az stresli hissedersin.

Stresi azaltmak için yavaşlamak hayatın hemen hemen her alanında ihtiyacın olan bir şeydir. Sadece işlerini yaparken dahi strese girmen mümkün olabilir. Yemek yerken stres yapan insanların var olduğunu söyleyebilirim. Tüm bunları düşününce gerektiğinde yavaş hareket etmek çok değerlidir.

Gereksiz şeylerden kurtulmalısın

Hayatının her alanında gereksiz şeyler olabilir. Örneğin şu an çalışma masanda veya oturduğun odada dahi gereksiz şeyler olabilir. Bunlardan kurtularak hayatını basitleştirmeye çalışmalısın. Bu sana hayatınla ilgili biraz daha netlik kazandıracak bir yaklaşımdır.

Benzer yaklaşımı elbette zihnin için gerçekleştirmelisin. Zihninde gerekli olan şeyler kadar gereksiz şeyler de vardır. Onlardan kurtulursan zihin yükünü azaltmış olursun. Yapman gereken sadece hayatın için öncelikleri belirlemektir. Öncelikleri tutup geri kalanına yol vermeyi düşünebilirsin.

Minimalist olmalısın

Minimalist olmak her anlamda iyidir. Örneğin, masaüstü veya dizüstü bir bilgisayardan bu yazıyı okumaya çalıştığında sadece metnin ön plana çıktığını görebilirsin. Blog tasarımı için görsellerden ve görsel elementlerden çok fazla yararlanmayı düşünmedim. Bu bir minimalist yaklaşım örneğidir.

Benzer yaklaşımı çalışma alanın için gösterebilirsin. Çalışma masanda sadece ihtiyacın olan şeylere yer verip geriye kalan şeyleri çekmeceye kaldırabilir veya onlardan tamamen kurtulmayı düşünebilirsin. Minimalist yaklaşım pek çok dikkat dağıtıcı unsurdan uzaklaşman anlamına gelecektir.

Kabullenmelisin

Şu an sadece şu andır. Geçmişte yaşanmış olan olumsuz bir durum hala aklındaysa onu kabullenmeli ve kendi yoluna bakmalısın. İnsanlar genelde bu tür düşünceleri görmezden gelmek isterler. Görmezden gelmeye çalışmak bu tür düşüncelerin daha fazla görünür olması anlamına gelir.

Olumsuz durumu kabullendiğin zaman onun gücünü öldürmüş olursun. Kafanın içinde yer alan olumsuz düşünceler daha güçsüz hale gelirler. Bu noktada söz konusu düşüncelerden kurtulmalısın. Odak noktanı şu ana vermeli ve daha olumlu şeyler düşünmeye çalışmalısın.

Niyet okumaya çalışmamalısın

İnsanların zihnini okumak imkansızdır. Ama genel olarak bunu sürekli deneriz. Denediğimiz zaman endişe, belirsizlik ve yanlış yönlendirilmiş sonuçlar ortaya çıkarırız. Bir insanın zihnini okumak demek onun yerine düşündüğünü %100 doğru tahmin etmeye çalışmak demektir.

Buna gerek olmadığını bilmelisin. Birisinin belirli bir konu hakkında ne düşündüğünü merak ediyorsan basit bir biçimde ona bunu sormalısın. Belki başlangıçta bu tür girişimler konusunda zorluk çekebilirsin. Ancak zamanla bunu aşarsın ve niyet okumayı bir kenara bırakabilirsin.

Probleme çözüm bulmalısın

Açıkçası bazı insanlar büyük veya küçük kendilerine ağırlık oluşturan belirli problemlere sahip olurlar. Bu tür problemler kişinin belirli şeyleri ertelemesi konusunda baskı unsurudurlar. Bu tür problemlerden kurtulmak için onlara çözüm bulmalısın. Böylece stresi ve gerilimi hayatından uzaklaştırmayı başarabilirsin.

Belki ne yapman gerektiğini biliyor olabilirsin. Fakat bir türlü harekete geçme konusunda kendini ikna edemiyorsan, bunun üzerinde çalışmalısın. Hayatındaki gerilimin gerçekten çekilir çile olmadığını söyleyebilirim. Bu yüzden, ne yapman gerekiyorsa şimdi yapmak için harekete geçmelisin.

Kendine vakit ayırmalısın

Kendine vakit ayırmak her insanın zaman zaman unuttuğu bir şeydir. Bir hafta sonunu telefonun, bilgisayarın ve aklında işin olmadan geçirebilir misin? İnternet kullanımını bir nebze olsun azaltarak bu konuda ilk adımı atabilirsin. Gerisi zaman içerisinde gelecektir.

Peki ne yapmalısın? Elbette ailenle vakit geçirmelisin. Arkadaşlarına vakit ayırmalısın. Hobilerini yerine getirmek için daha fazla vaktin olacağı için onlarla uğraşmayı düşünebilirsin. Kısacası yapacak çok şey vardır. Önemli olan onları yerine getirmek için çaba göstermektir.

Yarını unutmamalısın

Bazen gerçekten kötü bir gün geçirirsin. Bazen ise her şeyin kötüye gittiği bir durumla karşı karşıya kalırsın. Hayat zaman zaman yapılan planları alt üst etmekle meşgul olur. Bu nedenle planını yaptığın şeyi yerine getirme konusunda zorluk çekersin.

Bu tür durumlar karşısında yapman gereken yarın diye bir günün olduğunu hatırlamaktır. Ne yapman gerekirse onu yarın yapabilirsin. Sürekli olarak kendini suçlamak ve kendine olan saygını yerle bir etmek yerine bazen işleri yarına bırakmak çok iyi bir fikir olabilir.

İç huzuru yakalamak için uygulanabilir 3 basit adım

İç huzuru yakalamak için yeni bir icat ortaya koyman gerekmez. İç huzur aslında her zaman var olan ama açığa çıkarman gereken bir gerçekliktir. Elbette bunu başarmak için önüne çeşitli engeller ve çeşitli zorluklar çıkacaktır. Dilersen bunların hepsini tek tek geçebilir ve iç huzuru yakalamayı başarabilirsin.

 1. İç huzuru yakalamak için neler yapabilirim? Bu soru belki aradığın cevabı bulmana yardımcı olabilir. İç huzuru yakalamak için neler yapman gerektiğini merak ediyorsan eğer buradaki önerileri göz önünde bulundurmayı düşünebilirsin. Bu önerileri uygulamaya koymak için ise bir sonraki başlığa bakıp iç huzuru yakalamayı engelleyen faktörlerle tanışmalısın.
 2. İç huzuru yakalamayı engelleyen faktörler nelerdir? Bu başlıkta senin iç huzuru yakalama konusunda sana zorluk çıkartan hayatında yer alan bazı etkenlerle tanışmayı başarabilirsin. Buradaki etkenlerden herhangi birisine sahip olduğunu düşünüyorsan onlardan kurtulmanın yollarını arayabilirsin.
 3. İç huzuru yakalamama engel olan faktörlerden nasıl kurtulabilirim? Bir önceki adımda sana engel olan faktörleri belirledikten sonra onlardan kurtulmayı düşünebilirsin. Bunun için atabileceğin bazı adımlar olabilir. Bu başlık altında yer alan önerileri gözden geçirebilirsin.

İç huzur için yapılacaklar

İç huzuru yakalamak için sana elimden geldiğince yardımcı olacağım. İlk durağımız Lori Deschene tarafından hazırlanmış olan iç huzuru bulmanın yollarını ziyaret etmektir. Bunları sana olabildiğince açık bir biçimde anlatmaya çalışacağım.

 • İletişim becerilerini güçlendirmeye çalışmalısın. İç huzuru bulmak için iletişim becerilerinden faydalanabilirsin. İlk olarak kendi zihninle iletişim kurmak durumundasın. Onu geri planda tutan, ona zarar veya onun özgürce hareket etmesini engelleyen neler olduğunu bulmalısın. Zihninin rahat etmesi için problem olan unsurlara ek olarak bir şeyi başarmak için çaba gösterirken çektiğin zorlukları aklına getirebilirsin.
 • Yaratıcı yöntemlerle iç huzuru yakalayabilirsin. İç huzuru bulmak için hayatında farklılıklara yer vermelisin. Bunun için en kolay yöntem bir hobi edinmektir. Mesela resim yapmak gibi bir hobi edinebilirsin. Bembeyaz sayfayı ruhunun derinliklerine doğru yolculuk ederek süslemeyi başarabilirsin.
 • Alışkanlıkların ruhunu beslemesi sağlamalısın. Ben bir dönem bu hataya düşmüştüm. Alışkanlıklarım çok sağlıklı olmadığından ötürü hep bir yanım eksik kalmıştı. Daha sonra adım adım alışkanlıklarımı değiştirmeye gayret gösterdim.
 • Bazı yanlışlardan kurtulup kabullenme yolunu seçmelisin. İnsanın kolay kolay hata kabul etmeyeceğini ve en önemlisi affetme duygusunun kolay kolay hareket etmeyeceğini kabul etmelisin. Ancak kabullenmen gereken bir diğer durum başkalarını kafaya takmanın sana fayda sağlamamasıdır.
 • İlişkilerinde gösterdiğin davranışlara dikkat etmelisin. İlişkilerinde bir şeyler yolunda gitmiyorsa iç huzuru yakalamak düşündüğün kadar kolay olmayabilir. Öncelikle ilişkilerinde dürüst olmayı başarman gerekir. Doğruları söylemen, söylediğin doğruların arkasında durman gerekir.

İç huzuru engelleyen faktörler

Açıkça söylemek gerekirse benim amacım sana iç huzuru yakalatacak bilgiler ve yöntemlerle seni buluşturmaktır. Bu yazı genelinde Brian Zeng‘in yazısından faydalanarak iç huzuru yakalama konusunda insana engel olan faktörlere değinmeyi uygun gördüm.

 • Para beni mutlu edecek düşüncesinden kurtulmalısın. Bu konuda peşin hüküm olmak istemem ama iç huzuru bulmanı zorlaştıracak en büyük etken paradır. Gerek para gerek ise diğer maddi şeylere ekstra değer kattığın zaman kendi mutluluğun önüne set çekmiş olursun. İç huzuru bulmayı başaramazsan mutluluğu da bulamazsın.
 • Hata yapmayı ve yapabilmeyi kabullenmeyi denemelisin. Her hata yaptığında kendine kızıyorsan huzuru bulmak falan senin için kocaman bir hayaldir. Hata yapman gerektiğini söylemiyorum ama hata yapmayı kabul etmen gerektiğini söylüyorum. Bunu kabullenip yola çıkarsan yeni şeyleri denemek konusunda çok daha cesaretli olursun.
 • Olumsuz düşüncelerden kaçınmaya çalışmamalısın. Ben veya sen hatta herkes hayatta üzülecek pek çok farklı şeyle karşı karşıya kalabilir. Öfke, sinir, stres, üzüntü, hayal kırıklığı ve çaresizlik gibi birçok olumsuz duyguyu bir arada yaşayabilirsin. İşin en ilginç yanı bu duygular kıyıya vurduğunda olağan gücümüzle kaçmaya çalışmamızdır. İşte bu noktada hata yaparız çünkü duyguları yaşamayıp onlardan kaçtığımız zaman kontrolümüzü tamamen onlara bırakmış oluruz.
 • Her zaman önde olmaya çalışmamalısın. Kariyer peşinde olanlara öğütlenen ve sıkı sıkı tembih edilen şey her zaman bir adım önde olmaktır. Kariyer için bu doğrudur ama iç huzur için tek başına yeterli değildir. Sürekli önde olmak demek sürekli çalışmak, çabalamak ve uğraşmak demektir. Ancak hayatında ailen ve arkadaşların gibi kariyerinden çok daha önemli şeylerin olduğunu unutmamalısın.
 • Geçmişe bakarak geleceği şekillendirme fikrinden vazgeçmelisin. Geçmişten ders çıkartmak gerçekten önemlidir. Geçmişe baktığım zaman yine aynı hataları yapmamak için kendime daha güvenli bir yol haritası çizerim. Ancak asla geçmişe bağlı kalarak yaşamam çünkü geçmişi değiştirebilme şansına sahip değilim. Yapabileceğim en doğru şey bugünü ve bu anı en iyi şekilde yaşamaktır.
 • Duyguları dışarı aktarmamak büyük bir hatadır. Hepimiz bu yollardan geçeriz çünkü zaman zaman duygularımızı başkalarına anlattığımızda kendimizi savunmasız hissederiz. Aslında yaşanan ise tam tersidir ama biz böyle olduğunu düşünürüz. Sadece cesur ve dürüst insanlar yakınındaki kişilerle duygularını paylaşırlar.

İç Huzur engellerinden kurtulmak

İç huzuru yakalamana engel olan faktörleri tespit ettikten sonra etkin bir mücadeleye girişmeye hazır olmalısın. Tespit ettiğin tüm etkenlere karşı en uygun mücadele planını hazırlamak durumdasın. Bu nasıl yapacağını öğrenmek istiyorsan okumaya devam edebilirsin.

 • Zorlukları tespit etmeden bu aşamaya geçmeyi düşünmemelisin. İç huzuru yakalamana engel olan etkenlerin üstesinden nasıl geleceğini adım adım hesaplamaya çalışmalısın. Önceliğin seni mutsuz eden etkenlerden yana olmalıdır. Bu sayede çok fazla şeyle uğraşmana gerek kalmadan temelde en büyük sorunları daha etkin bir biçimde ortadan kaldırabilirsin.
 • Geçmişinle barışmaya çalışmalısın. İç huzuru yakalamakta başarısız olan insanların en büyük sorunu geçmişleriyle barışık olmamalarıdır. Belki geçmişte bir hata yapmış olabilirsin ama bunu artık çok fazla sorun etmeyi düşünmemelisin. Seni sürekli köşeye sıkıştıran geçmişin izinden kurtulmayı denemelisin.
 • İlişkilerindeki problemleri tek tek ortadan kaldırmalısın. Gerçekten iç huzuru yakalamada temel problemin ilişkiler ise bu problemleri çözmen gerekir. Belki sevdiğin kişiyle problemin olabilir veya ailenle problemler yaşıyor olabilirsin. Yakın ilişkilerin tümü insanın mutluluk kaynağı olma özelliğini taşır. Buradaki sorunları çözerek iç huzuru bulma konusunda önemli bir adım atabilirsin.
 • İnsanları affetmeye çalışmalısın. Birçok kişi kalbini kırmış olabilir veya canını acıtmış olabilir. Bu insanlara karşı her zaman soğuk davranırsın ve bu doğal bir durumdur. Ancak onlara soğuk davranmayı bir takıntı haline dönüştürmeyi tercih edersen huzuru yakalaman söz konusu olmayacaktır. Kendi içinde onları affetmeyi denemeli ve kendi yoluna bakmalısın.
 • Materyalist olmamayı seçmelisin. Bir şeyler satın alarak kendini mutlu eden insanlar sık sık kendilerini çaresizlik ağına kapılmış bir biçimde bulurlar. Sürekli bir şeyler satın almak demek her zaman satın alınacak yeni bir şeyler aramak demektir. Satın alım gücü yok olduğunda ortaya çıkacak durum ise kocaman bir çaresizliktir. Asla ama asla kendini materyalist olmaya yönlendirmeyi düşünmemelisin.
 • Hayatında ciddi değişiklikler yapmayı deneyebilirsin. Hayat her zaman beklendiği gibi sonuçlar sunmayabilir. Değişmekte direnirsen hayatın acımasız yüzüyle karşılaşırsın. Bu nedenle iç huzuru yakalamak için fırsatın varken değişmeyi düşünmelisin. Kendini bambaşka birine dönüştürmen söz konusu olmayabilir ama eksikliklerini giderip daha iyi bir insana dönüşebilirsin.

Umarım bu yazı içi huzuru yakalama ve mutlu olma konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Ayrıca, yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilir misin?

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

2 Comments

 1. Ben sizi tebrik ederim , başarılı ve anlaşılır bir şekilde bu bilgileri sunduğunuz için teşekkürler.

Yorum yapıp katkı sağla...