Hızlı para kazanmak için 11 yöntem

Para kazanmak herkesin kurduğu hayallerden biridir. En azından amaç yerine araç olduğu zaman çok daha değerlidir. Hızlı bir biçimde para kazanmak istiyorsan birkaç yöntemin olduğunu söyleyebilirim. Bu yöntemleri kullanarak cebine birkaç lira girmesini sağlayabilirsin.

Para kazanmak herkesin kurduğu hayallerden biridir. En azından amaç yerine araç olduğu zaman çok daha değerlidir. Hızlı bir biçimde para kazanmak istiyorsan birkaç yöntemin olduğunu söyleyebilirim. Bu yöntemleri kullanarak cebine birkaç lira girmesini sağlayabilirsin.

Öncelikle hızlı bir biçimde para kazanmanın yollarından bahsederek bir hatırlatma yapmak istiyorum. Bu yöntemlerin işe yararlığı onaylanmıştır. Para kazanmak için ihtiyacın olan tek şey biraz vakit ayırmak ve sonrasında biraz birikim yapmaya çalışmaktır.

1. Çevrimiçi anket doldurmak

İnternet üzerinden para kazanmanın en popüler yollarından birisi çevrimiçi anketlere katılmaktır. Bu anketleri doldurarak para kazanabilirsin. Araştırma şirketleri, anketleri yanıtlamak ve yeni ürünleri test etmek için her zaman dünya çapında yeni üyeler toplarlar.

Birkaç dakikalık form doldurma işlemi için, nakit veya ödül olarak birkaç lira kazanabilirsin. Bazı anketler için kimi zaman 5$ ödeme yapılması bile söz konusudur. Bu işin en zor yanı ise kesinlikle ödeme konusunda sorun yaşamaktır.

PayPal ülkemizde yasak olduğu için ödemeleri toplama konusunda sıkıntı yaşayabilirsin. Bunun için hediye kartı şeklinde ödeme yapan bir yerler bulmaya çalışabilir ve aldığın hediye kartlarını daha sonra TL karşılığında başkalarına satabilirsin.

Yukarıdakiler anket doldurarak para kazanmak için kullanabileceğin anket sitelerinden bazılarıdır. Bu sektörün en güvenilir isimleri olduğundan bahsedebilirim. Buna rağmen haklarında şikayet duyabilmek mümkündür. Kullanmaya başlamadan önce şikayetvar sitesine bakmanı öneririm.

2. Arama yapıp para kazanmak

Çevrimiçi ortamda gezip arama yaparken para kazanmak istemez misin? Bu, davranışlarında herhangi bir değişiklik yapmadan para kazanmanın en kolay yöntemlerinden biridir. Tek yapman gereken her zamanki gibi arama yapmaktır.

Bu işin başını Qmee sitesi çeker. Site sana Google, Bing, Yahoo, Amazon ve eBay sitelerinde arama yaptığın için para kazanma fırsatı sunar. Kullandığın tarayıcıya basit bir eklenti kurarsın ve arama yaptığında normal sonuçlara ek olarak birkaç sponsorlu sonuçla karşılaşırsın.

Qmee alternatifi siteler var mı? Elbette mevcut. Örneğin Yandex.Toloka kullanabilirsin. Daha farklı alternatifler olsa bile daha önce belirttiğim gibi PayPal ile çalıştıklarından parayı çekmekte sıkıntı yaşaman söz konusu olabilir.

3. Bitcoin kazımak

Bitcoin kazımak birkaç dakikanı ayırıp yavaş yavaş Satoshi (kuruş) biriktirmek anlamına gelir. Bunda herhangi bir mining işlemi gerçekleştirme söz konusu değildir. Sadece saat başı siteye girip Roll atman gerekir.

Roll atarken 0-9999 arasında bir rakam söz konusudur. Gelen rakama göre kazanacağın Satoshi miktarı farklılık gösterir. Ayrıca kazandığın Satoshi miktarını günlük olarak yenilenen bahislerde kullanabilirsin. Ama kesinlikle multiply seçeneğinden uzak durmanı öneririm.

Bitcoin kazımaya başlamak istiyorsan Freebitco.in adresini ziyaret edebilirsin. Dediğim gibi yapman gereken tek şey saat başı Roll yapıp Satoshi biriktirmektir. Başlangıçta çok zahmetli gözükebilir ama sadece 30 saniyeni ayıracağın için buna değecektir.

4. Kitap yazıp satmak

Özellikle öğrenciler için bu işin çok eğlenceli olabileceğini söyleyebilirim. Çünkü öğrencilerin araştırma yapması ve bir şeyler yazması çok daha keyif verici bir iştir. Bir kitap yazdığın zaman onun satışını belirli bir siteden yapabilirsin.

“Ben basılı kitap satmak istiyorum.” diyorsan bu konuda Kitapyurdu sana fazlasıyla yardımcı olacaktır. Yeni başlattıkları KDY programı ile yazdığın kitabı herhangi bir engel olmadan satışa sunmayı başarabilirsin. Böylece araştırmalarının ve emeğinin karşılığını alabilirsin.

5. Site açmak

Pasif gelir elde etmekle ilgileniyorsan bir site açmak senin için en iyi seçeneklerden biri olacaktır. Sen uyurken bile siten para kazanmaya devam edebilecektir. Sadece 30 dakikada bir site oluşturup bir şeyler yazmaya başlayabilirsin.

Sitenin maliyeti oldukça düşük olacaktır. Tek ihtiyacın olan şey sana bu konuda rehberlik edebilecek özel içeriklere ulaşmaktır. Google araması yapabilir veya Timur Demir gibi soru-cevap kısmından sorularına cevap veren birilerini bulabilirsin.

6. İş ortaklığı yapmak

İş ortaklığı yapmak, internet üzerinden para kazanmak için en geçerli yöntemlerden birisidir. Fakat maalesef ülkemizde oturmuş bir altyapıya sahip değildir. Sadece YouTube, Facebook ve Instagram gibi sosyal platformlarda takipçilerin varsa bundan yararlanabilirsin.

İş ortaklığı programlarının işleyişi basittir. Bir firma ürününü tanıtıp satış yaptırman durumunda sana satıştan pay verir. Örneğin, 1.000 TL’lik bir ürünün satışını yaptığın zaman %10 komisyon alarak anında 100 TL kazanabilirsin.

Bu yüzden iş ortaklığı programında sektörü doğru seçmek çok önemlidir. Yurt dışında Amazon aracılığıyla bu iş çok yoğun bir şekilde gerçekleştirilir. Örneğin, Amazon’da satılan bir kitabın önerisinden %10 civarında komisyon alabilmen söz konusudur.

7. Freelance çalışmak

Freelance yani serbest çalışarak para kazanabilirsin. Yurt dışında bu konuda en önemli adres Fiverr sitesidir. Türkiye’de ise Sadeceon ve Armut gibi sitelerden bu tür işleri yapabilirsin. Peki tam olarak nelerden para kazanabilirsin?

Grafik tasarım konusunda becerikli olman durumunda Photoshop yeteneğiyle para kazanmayı başarabilirsin. Çeşitli isteklere yönelik yazılar yazabilirsin. Çeşitli içeriklerin çevirilerini yapmayı düşünebilirsin. Yapabileceğin şeyler tamamen becerilerin ile doğru orantılı olacaktır.

  • Veri girişi: Çeşitli otomasyonlar her ne kadar bu işi artık otomatik hale getirmiş olsalar bile hala ciddi bir potansiyelinin olduğunu bilmek gerekir. Serbest çalışma sitelerinde bununla ilgili çeşitli işler bulabilirsin.
  • İçerik yazımı: İçerik yazımı hızlı bir biçimde para kazanmanı sağlayacak en önemli işlerden biridir. Sana verilen şartlar doğrultusunda içeriğini oluşturur ve karşılığında bedelini alırsın. Genel olarak fiyatlandırma 100 kelime = 3 TL şeklindedir. 1.000 kelimelik bir yazıyla anında 30 TL kazanabilirsin.
  • Web tasarımı: Bu tür serbest çalışma platformlarında bulabileceğin diğer türden işlerden biridir. Bir kişi site oluşturmak istiyorsa ve teknik konuda bilgili değilse ona yardım edebilirsin. Böylece hizmet karşılığında belirli ücret talep edebilirsin.

8. YouTube kanalı açmak

Her ne kadar çok hızlı bir şekilde para kazanmak pek mümkün gibi gözükmese bile YouTube hala önemli bir kazanç kapılarından birisidir. Önemli olan viral olmanı sağlayacak bir tür içerik üretebilmektir. Böylece binlerce kişinin görüntülediği bir içeriğe sahip olabilirsin.

İçeriğin binlerce kişi tarafından görüntülenmiş olması YouTube üzerinden para kazanabilmen anlamına gelecektir. Bundan sonra yapman gereken aynı ilgi ve alakaya sahip olabilecek içerikler üretmek olacaktır. Bunu başardığın zaman YouTube’tan para kazanmayı başarabilirsin.

9. Sosyal medya kanalı oluşturmak

Bu aslında YouTube kanalı oluşturmaya benzer bir yaklaşımdır. Facebook ve Instagram için oldukça işe yarayan bu yöntem sayesinde para kazanabilirsin. Önemli olan insanların ilgi duyacağı belirli konularda bir kanal açmaktır.

Bu kanalı açtıktan sonra her gün paylaşım yapmaya özen göstermen gerekecektir. Her gün paylaşım yaparak insanların önüne çıkabilecek ve onların ilgisini çekmeyi başaracaksın. Böylece kanalın gün geçtikçe büyümeye başlayacak.

Kanalın yeteri kadar büyüdükten sonra yapabileceğin iki farklı şey vardır. Birincisi kanaldan reklamlar çıkarak para kazanabilirsin. İkincisi kanalı olduğu gibi satarak yüklü miktarda anlık para kazanabilirsin. Önemli olan durum stratejini en iyi şekilde belirlemektir.

10. Eski kitapları satmak

Belirli büyüklükte bir kütüphane oluşturmak elbette önemlidir. Fakat kütüphanenin çok büyümesi evde yer sorununa neden olabilecek bir şeydir. Bu gibi durumlarda elindeki eski kitapları satmak isteyebilirsin. Bunu yapabilmek için ikinci el satış sitelerine göz atman gerekir.

Elbette elinde yer alan her kitabın satılabilir durumda olması mümkün değildir. Çok eskimiş bir kitabı genel bir satış fırsatı olarak görmemek gerekir. Bu tür kitapları kütüphanelere bağışlamak çok daha doğru olacaktır.

11. Temiz kıyafetleri satmak

Eski kitapları satmaya benzer şekilde temiz kıyafetleri satmayı düşünebilirsin. Artık üzerine olmayan veya giymek istemediğin kıyafetleri dolabında yer açmak için satışa çıkarabilirsin. Peki bunu nasıl yapacaksın? Elbette Dolap gibi bir uygulama sayesinde.

Dolap uygulaması son derece aktif kullanıcı kitlesiyle dikkat çeken bir platformdur. Elindeki ikinci el temiz ürünü satmak istiyorsan doğru şekilde tanıtımını yapman gerekir. Bir başka ifadeyle doğru açılardan kıyafetin fotoğraflarını çekip onu güzel göstermelisin.

Dolap sayısız fırsatlara sahiptir. Bu fırsatları kullanmak için tek yapman gereken biraz akıllı davranmaktır. Hatta burayı al-sat alanı olarak da kullanabilirsin. Çok değerli olabilecek bir eşyayı ucuza satın alıp daha pahalıya satmayı düşünebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...