Hindistan cevizi suyunun 8 önemli faydası

Hindistan cevizi suyu besin açısından çok zengindir. Hindistan cevizi suyunun faydalarını öğrenip onun zenginliğinden faydalanabilirsin.

Hindistan cevizi suyu besin açısından çok zengindir. Hindistan cevizi suyunun faydalarını öğrenip onun zenginliğinden faydalanabilirsin.

Hindistan cevizi suyu susuzluğa birebir çözümlerden biridir. Normal su ile karşılaştırıldığında lezzetli bir alternatif durumundadır. Lezzetli, canlandırıcı ve sağlığınız açısından önemli bir sudur. Hindistan cevizi suyunun faydalarını öğrenmeye hazır mısın?

Özet: Hindistan cevizi suyunun faydaları

Hindistan cevizi suyu elektrolit, vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Giderek popülerliğini artıran bu içeceği önemli kılan sağlık açısından sahip olduğu faydalardır. Hindistan cevizi suyu yeşil Hindistan cevizi içindeki berrak sıvıdan elde edilir.

“Hindistan cevizi suyunun tüm faydalarını öğrenmek istiyorum.” diyorsan aşağıdaki maddeleri değerlendirmeye çalışmalısın. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

  1. Kilo vermede yardımcı olur.
  2. Cilt sağlığını destekler.
  3. Antioksidan içerir.
  4. Sindirimi kolaylaştırır.
  5. Sıvı alımını güçlendirir.
  6. Kan basıncını düşürür.
  7. Besin açısından zengindir.
  8. Akşamdan kalmaya çözümdür.

1. Kilo vermede yardımcı olur

Hindistan cevizi suyunda çok az derecede yağ yer alır. Kilo almak istemeyen biriysen bu suyu tüketip tüketmeme konusunda kararsız kalabilirsin. Bu su içindeki yağ miktarının az almasından dolayı kilo aldırma gibi bir etkiye sahiptir.

Bununla birlikte, Hindistan cevizi suyu iştahı bastıran bir içecektir. Zengin içeriği sayesinde kendini tam anlamıyla tok hissetmeyi başarabilirsin. Bu nedenle Hindistan cevizi suyu kalori kesmek ve kilo vermek isteyenler için ideal bir üründür.

2. Cilt sağlığını destekler

Cildinde sivilce veya diğer lekelerden varsa Hindistan cevizi suyundan destek alabilirsin. Bu su cilt temizliği açısından oldukça faydalıdır. Aynı zamanda cildin yeniden temizlenmesi için kullanılabilen sağlıklı bir çözümdür.

Hindistan cevizi suyu içildiği zaman cildi nemlendirir. Aynı zamanda vücudunda yer alan fazla miktarda yağı yok eder. Bu sebepten ötürü Hindistan cevizi özünü içeren kremler, şampuanlar ve buna benzer diğer ürünler muadillerine göre çok daha etkilidirler.

3. Antioksidan içerir

Serbest radikaller, metabolizma sırasında hücrelerinizde üretilen karasız moleküllerdir. Stres veya yaralanma durumunda bunların üretimleri artış gösterir. Hindistan cevizi suyu hücrelerini serbest radikallerin neden olduğu zararlardan koruyan antioksidanlar içerir.

Allison Martin‘in belirttiği gibi Hindistan cevizi suyu tüketilecekse “hareketli bir yaşam tarzına” sahip olmak önemlidir. Hindistan cevizi suyunun tüketimi ile ilgili uyman gereken tek kural budur. Elbette alerji gibi bir problemin varsa doktoruna danışmadan bu suyu tüketmemelisin.

4. Sindirimi kolaylaştırır

Sindirim açısından çeşitli problemlere sahipsen Hindistan cevizi suyunu tüketerek kendini rahatlatmayı başarabilirsin. Hindistan cevizi sindirim zorluklarına karşı çözüm olabilecek bir içecektir. Bunun sebebi yüksek lif konsantrasyonuna sahip olmasıdır.

Hindistan cevizi suyunun sahip olduğu yüksek lif konsantrasyonu hazımsızlığın önlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte asit geri akışının oluşumunu azaltarak sindirimi kolaylaştırır. Sindirim açısından zor günler geçiren biriysen bu şekilde bir destek almayı düşünebilirsin.

5. Sıvı alımını güçlendirir

Hindistan cevizi suyundaki içerik insan vücudunu nemlendirme konusunda son derece güçlüdür. Spor ve enerji içecekleriyle karşılaştırıldığında Hindistan cevizi suyu çok daha etkin ve aynı zamanda çok daha doğal bir çözümdür.

Zorlu egzersizler sırasında vücut mineral bakımından zengin sıvı kaybeder. Bir bardak Hindistan cevizi suyunda yaklaşık 290 miligram potasyum ve 5 miligram doğal şeker vardır. Ek olarak sodyum miktarı sadece 25 miligramdır. Bu sayede vücudun kaybettiği mineralleri geri kazanabilirsin.

6. Kan basıncını düşürür

Birçok durumda orantısız olan elektrolit seviyesi yüksek tansiyon problemiyle karşı karşıya kalınmasına neden olabilir. Hindistan cevizi suyu bu konuda bir dengeleme mekanizması olarak kullanılabilir. Bazı durumlarda dengeyi sağlamak için günde bir bardak tüketim gerekir.

Bununla birlikte, Hindistan cevizi suyu potasyum içeriği sayesinde kan basıncını düşürebilen bir içecektir. Healthline sitesinde yer alan bilgiye göre 240 mililitre Hindistan cevizi suyunda yaklaşık 600 miligram potasyum yer alır.

7. Besin açısından zengindir

Hindistan cevizi suyu yeşil bir Hindistan cevizinin merkezinde yer alan meyve suyudur. Bu su meyveyi beslemeye yardımcı olur. Hindistan cevizi olgunlaştıkça meyve suyunun bir kısmı sıvı halde kalır. Geriye kalan kısmı ise Hindistan cevizinin beyaz olan içini oluşturur.

Markette bulabileceğin diğer içeceklerin aksine Hindistan cevizi suyu insan vücudunda bulunan beş temel minerali içerir. Bunlar sırasıyla kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve sodyumdur. Tüm bu zenginliği ile Hindistan cevizi suyu keyifle tüketilebilecek bir içecektir.

8. Akşamdan kalmaya çözümdür

Bu her ne kadar herkese uygun bir çözüm olmasa dahi üzerinde durulması önemli bir husustur. Eğer gerçekten içkiyi çok kaçırdıysan ve gününü akşamdan kalma bir biçimde geçirmek istemiyorsan Hindistan cevizi suyundan yardım alabilirsin.

Bu suyu tüketerek midenizin sakinleşmesini sağlayabilirsin. Ayrıca sık sık idrara çıkma veya kusma gibi problemlerle karşı karşıya durumdaysan Hindistan cevizi suyu yine yardımına koşacaktır. Vücuttan çıkan elektrolitlerin yerini onunla doldurabilirsin.

Umarım bu bilgiler Hindistan cevizi suyunun faydalarını öğrenme konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Not: Burada yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Tıbbi durumla ilgili soruların için daima doktora başvurmalısın.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...