Hayal kurmanın önemini anlatan 11 sebep

Hayat evrenin sana verebileceği en iyi armağandır. Bu yüzden onu boşa harcamamalısın. Büyük hayaller kurmalısın. Hata yapmana izin vermelisin. Her şey yolunda gitmese bile karşılaştığın zorlukların üstesinden gelmeyi düşünmelisin. Her gün biraz daha iyi olmak için çabalamaya devam etmelisin.

Büyük hayaller kurmaya cesaret ettiğinde hayatında aktif bir rol oynamış olursun. Şimdiki ana önem veriyorsun ve olayları olduğu gibi yaşamaya isteklisin demektir. Hedefleri belirlemek ve onlara ulaşmak için bilinçli bir çaba gösterdikçe, daha zengin bir yaşam deneyimine sahip olacaksın.

Hayat evrenin sana verebileceği en iyi armağandır. Bu yüzden onu boşa harcamamalısın. Büyük hayaller kurmalısın. Hata yapmana izin vermelisin. Her şey yolunda gitmese bile karşılaştığın zorlukların üstesinden gelmeyi düşünmelisin. Her gün biraz daha iyi olmak için çabalamaya devam etmelisin.

Pişman olmadan yaşamak

Hayatta çok sık karşına çıkmayacak birçok deneyim vardır. Her insan yaşam boyu bir olayda, bir şeyi bir kez deneyimlemek için çaba gösterir. Bir şeyin özel olduğunu anladığında genellikle onu deneyimlemek için bir noktaya getirmeye çalışırsın.

Hayatının sonuna doğru yaklaştıkça, hayatı dolu dolu yaşamadığını fark edersin. Büyük hayaller kurmaya cesaret ettiğin zaman sınırlarını aşarsın. Bir başka ifadeyle hayatına meydan okumuş olursun. Bu meydan okumada kazanan tek kişi senden başkası olmayacaktır.

Başkalarına ilham vermek

Seni harekete geçmeye motive eden hikayeleri düşünmelisin. Bunlar genellikle olasılıkların üstesinden gelen ve harika bir şey başaran insanların hikayeleridir. Bu yüzden birçok insan film izlemeyi sever çünkü kahramanın deneyimleri aracılığıyla vekaleten bile olsa bir şeyler yaşamış olursun.

Kahramanların gerçek hayatta da olduğunu unutmamalısın. Tıpkı filmlerde olduğu gibi tehlike karşısında cesaret gösteren ve sıkıntı karşısında hayal etmeye cesaret eden insanlar vardır. Büyük hayaller kurmaya cesaret edersen gelecek nesillere katkıların ile ilham verebilirsin.

Büyük ödül kazanmak

Hayatta risk almaya istekli olanlar her zaman daha büyük ödüllere sahip olurlar. Kendi işini kuran ile bir kamu kurumunda çalışan iki kişinin farkını düşünün. Bir şekilde aynı işi yapsalar bile kamu kurumunda çalışan kişinin herhangi bir risk alması söz konusu değildir. Diğer kişinin ise sınırsız kazanç potansiyeli vardır.

Büyük hayaller kurmaya cesaret edenler kararlarıyla ilişkili olan bir riskin varlığından haberdardırlar. Çoğu insan hayallerinin peşinden koşma riskini üstlenmeye istekli değildir. Çünkü her şeyi kaybedecekleri bir konumda yer almak istemezler. Olası başarısızlığı önlemek için gerçek potansiyellerini gizlerler.

Konfor bölgesinin dışına çıkmak

Konfor alanının senin için harika bir yer olduğunu söyleyebilirim. Çünkü burada tüm işlerin yolunda gittiğini düşünürsün. Bununla birlikte, konfor bölgesi iyi bir yerken aynı zamanda büyük hayallerin öldüğü bir yerdir. Çünkü kendini belirli bir sınırın ötesine geçme konusunda ikna edemezsin.

Büyük hayaller kurmaya cesaret ettiğin zaman beynini hedefine ulaşma yollarını hayal etmeye teşvik etmiş olursun. Konfor bölgenden ayrılmaktan korkmana neden olan bir belirsizlik seviyesi vardır. Çünkü başarısız olabileceğini ve yolculuğun seyahat etmeye değer olmadığını düşünüyor olabilirsin.

Küçük yaşamaktan kurtulmak

Pek çok insan sadece başarılı olduğun için seni sevmeyecektir. Başarı, arkadaşların ve ailenle olan ilişkilerini test edecektir. Kendini sınırlamak ve büyük hayallerini sürdürmeme konusunda kendini cazip hissetmeye başlayacaksın. Bu üzücü ama gerçek olan bir durumdur.

Büyük hayaller kurmaya cesaret edememe tuzağına düşmeyin. Çünkü şu anda etrafındaki insanların çok küçük hayaller kurduğunu bilmelisin. Küçük yaşamak sadece büyümeni engeller. Hayallerini takip ettiğin zaman arkadaşlarını ve aileni beraberinde getirmeyi başarabilirsin.

Ayrıca, büyük hayaller kurmaya cesaret edersen ne kadar şaşırtıcı şeyler başaracağını asla bilemezsin. Teknolojilerde ilerlemeler yapmak ve onlarca yıl boyunca insan deneyimini değiştirmek gibi bir hayalin olduğunu düşünebiliyor musun? Herkes küçük yaşasaydı yenilik, gelişme ve büyüme olmazdı.

Korkuyu yenmek

Korkularla dolu bir hayat veya hayallerle dolu bir hayat yaşarsın. Büyük hayaller kurmaya cesaret ettiğin zaman şüphesiz hayallerine dayanan bir hayat yaşamış olursun. Hayallerin, içindeki dünyayı değiştirmek için yapabileceğin tüm şaşırtıcı şeyleri anlatan iç sesinde bulursun.

Korku, eyleme geçmene yardımcı olmak için kullanabileceğin güçlü bir araçtır. Birinin nasıl tepki vereceğinden korkmak yerine, kendini hayal kırıklığına uğratmaktan korkmalısın. Bir kez olabilecek en kötü şeyi düşünmeyi bırakın ve olabilecek en iyi şeyleri düşünmeye başlayın.

Büyük hayaller kurmaya cesaret edersen hayatın nasıl farklı olurdu? Aslında, hayallerinin peşinden gitme isteğin nedeniyle sevdiklerinin hayatı nasıl farklı olurdu? Bu cevapların korku ve kendisinden şüphe duyduğun zamanda seni beslemesine izin vermelisin.

Kendi hikayeni yazmak

Hiç iyi bir kitabın içinde kaybolduğunu hissettin mi? Kitaplar çoğu filmlerden daha iyidir. Çünkü kitaplarda sınırlamalar yoktur. Gerçekten de kitaplar, yazarın ve okuyucunun hayal gücünü kullanmasına izin verir. Yazar hayal gücünü her sayfaya koyar ve okuyucu hayal gücünü hikayeyi yorumlamak için kullanır.

Hayatın iyi bir kitapta kaybolmak gibidir. Her gün uyandığında başka bir bölüm yazarsın. Kimse hikayenin nasıl biteceğini bilmiyor ama sen nasıl bitmesini istersin, bunu düşünmelisin. Büyük hayaller kurmaya cesaret edebildin mi? Yoksa hayallerini saklayıp öyle mi yaşamayı tercih ettin?

Detayları fark etmek

Odaklandığın şeye göre daha fazlasını elde etmen mümkündür. Hayatta ne hakkında konuşursak konuşalım, ona odaklandığın zaman daha fazlasını elde edersin. Her neye odaklanırsan onu görme ve onu elde etme şansına sahip olursun.

Büyük hayal eden insanlar hayallerine odaklanırlar. Hayallerini yaşarlar ve onunla nefes alırlar. Vazgeçmemeleri durumunda bu rüyalar gerçek olur çünkü onlara odaklanırlar. Sadece çökecek ve yanacak gibi görünen zor zamanlarda bile hayallere yönelirler. Böylece hayallerini odaklarından hiç çıkarmazlar.

Doğru yolda ilerlemek

Bilinçaltı inanılmaz derecede güçlüdür. Modern bilimle ortaya çıkarılandan çok daha fazlası vardır. Aslında, sadece beyin, zihin ve insan bilincindeki rolleri anlamaktan ötesine gidebilmiş değiliz. Fakat, anlayışımızın ötesine geçmeden dahi zihnin çok güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Hayal kurduğun zaman bilincin ile bilinçaltında fikirlerle köprü kurmuş olursun. Bilinçaltının inanılmaz derecede büyük bir veri işleme kapasitesi vardır. Bu veri işleme kapasitesi sayesinde bu düşünceler hayattaki her anını ve hareketini kontrol eder.

Tam olarak bulunduğun yeri ve gittiğin yönü kontrol etmek istiyorsan, düşüncelerini kontrol etmen gerekir. Büyük hayaller kurduğun zaman düşüncelerin yokluktan ziyade bolluk içinde kalırlar. Gerçekte, çok kötü durumda olsan bile hayallerin sayesinde gidiş yönünü değiştirebilmek mümkün olacaktır.

Disiplin geliştirmek

Hayaller seni motive edecek ve çok çalışmaya zorlayacaktır. En iyi basketbol oyuncusu veya en iyi yüzücü olmak istiyor olabilirsin. Bu durumda bir şampiyon gibi antrenman yaparsın. Kararlı olursun ve koçun sunduğu tavsiyeleri daha sıkı takip edersin.

Hayal kurmak disiplin gerektirir. Çünkü disiplin olmadan başarılı olmanı sağlayacak adımlar atamazsın. Başarısızlıklar ve aksiliklerle karşılaşırsın ancak seni daha güçlü hale getirecekler. Fakat yeni bilgilerle tekrar harekete geçebilecek ve imkansızı başarmak için engellerin üstesinden gelebileceksin.

Sınırsız fırsatlar elde etmek

Yolculuğunda birçok fırsatla karşılaşacaksın. Fakat bunların büyük bir kısmı hayallerin sayesinde ortaya çıkacaktır. Büyük hayaller kurmazsan hayatın farklı olacaktır. Yolculuğuna başladığında fırsatlar seni bulacaktır. Birisi potansiyelini görecek ve hayallerini sürdürmen için sana yardımcı olacaktır.

Başarılı bir insanın hikayesini duyduğunda veya okuduğunda “Bu hep yapmak istediğim bir şey.” dersin. Başarılı olabilmek için istediğinde attığın ilk adım kesinlikle hayal kurmak olacaktır. Bu nedenle büyük hayal kurmaktan korkmamalısın. Sıkı çalışmaya başladıktan sonra her şey gerçek olabilir.

Umarım bu yazı büyük hayallerin kurmanın önemini anlama konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Ayrıca, yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilir misin?

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...