Hayal kırıklığıyla başa çıkmak için 13 ipucu

Herkes hayatının belirli dönmelerinde hayal kırıklığı veya düş kırıklığı ile karşılaşmıştır. Onca çabaya rağmen yerine getirilemeyen bir hedef söz konusu olduğunda ihtiyaçlarını karşılayamamış olursun. Hayal kırıklığı ile başa çıkmak için bu duyguyu oluşturan etkenlerin merkezine inmek gerekir.

Bu ara duygularla başım büyük dertte benim. Geçen gün duygularımızı yönetme ve kontrol etme konusunda yapabileceklerimiz konusunda bir takım bilgiler paylaşmıştım. Bugün biraz daha ileriye doğru bir adım atarak hayal kırıklığıyla başa çıkmak için yapabileceklerimize değineceğim.

Herkes hayatının belirli dönmelerinde hayal kırıklığı veya düş kırıklığı ile karşılaşmıştır. Onca çabaya rağmen yerine getirilemeyen bir hedef söz konusu olduğunda ihtiyaçlarını karşılayamamış olursun. Hayal kırıklığı ile başa çıkmak için bu duyguyu oluşturan etkenlerin merkezine inmek gerekir.

Hayal kırıklığı nasıl atlatılır?

Hayal kırıklığı nasıl atlatılır? Bu soru beklentileri karşılanmamış olan ve bir anda kendisini olumsuz duygu ve düşüncelerin arasında bulan kişilerin aklına sıklıkla gelmektedir. Hayal kırıklığıyla baş etmenin birçok farklı yolu vardır. Önemli olan bu yolları keşfetmeyi başarmak ve harekete geçmektir.

Hayal kırıklığıyla neden ilgileniyorum? Bunlar aklınıza gelebilecek birkaç sorudan bazılarıdır. Beklentilerin altında kalmak, manevi açıdan istediğini elde edememiş olmak ve sürekli olarak bir takım farklı unsurlar tarafından rahatsız ediliyor olmak sıkça karşılaştığım bir durum.

Aşırı hayal kırıklığını atlatmak

Bazı insanların yaşadıkları hayal kırıklıkları diğerlerine göre çok daha şiddetli olabilmektedir. Şiddetli bir biçimde hayal kırıklığı yaşamak elbette insanın duygusal durumunu fazlasıyla etki altında bırakır. Bu tür bir hayal kırıklığıyla başın belada ise öncelikle duygularını harekete geçiren nedenleri bulmalısın.

 • Duygusal olarak hayal kırıklığını harekete geçiren etkenleri bulmalısın. Bu etken çevrende yer alan ve seni aniden duygusal tepki vermeye zorlayan bir unsurdur. Her insanın hayal kırıklığı birbirinden farklı olabileceği için kendine özgü olan bu durumu tespit etmeye çalışmalısın.
 • Mümkün olduğunca hayal kırıklığı etkenlerinden uzaklaşmaya çalışmalısın. Tespit ettiğin hayal kırıklığı yaratan etkenler onlara her dokunduğunda aynı duyguları sana yaşatacaklardır. Bu etkenlere karşı verdiğin her türlü reaksiyon otomatik olarak ortaya çıkacağından onlara daha kontrollü bir biçimde yaklaşmalısın.
 • Stres yönetimi konusunda bilgi sahibi olmalısın. Kendini rahatlatmayı başarabilirsen hayal kırıklığına karşı daha temkinli adımlar atabilirsin. Kendini kontrol edebilir ve aynı zamanda öfkelenmeden yoluna devam etmeyi başarabilirsin.
 • Başkalarından beklentilerini gözden geçirmelisin. Diğer insanlar seni hayal kırıklığına uğratabilir ama bir gerçeği aklından çıkartmayı asla düşünmemelisin. Bazı insanlar mükemmele yakın olabilirler ama bazıları tam tersi senin için birer baş belasına dönüşebilirler. Her zaman kendi davranışlarını ve tepkilerini kontrol edebilirsen onların istediği türde davranışlar sergilememeyi başarabilirsin.
 • Kendini kontrol edebilmek zorundasın. Daha önce belirttiğim gibi hayal kırıklığı seni olabildiğince strese doğru yönlendirecektir ve kontrolü kaybetmen durumunda aşırı agresif ve saldırgan tutumlar sergileyebilirsin. Bunun yaşanmasını istemiyorsan zihinsel ve duygusal olarak kendini kontrol ederek daha temkinli hareket edebilmelisin.
 • Hayal kırıklığının beceriksizlik olmadığını kabul etmelisin. Hayal kırıklığı aslında başarıya giden yolda önüne çıkmış bir engeldir ama geçici bir engeldir. Hayal kırıklığını her ne şekilde ele alırsan duygusal olarak ona o şekilde yaklaşırsın. Eğer bunu beceriksizlik olarak görürsen yaklaşımın “işe yaramaz bir insan olduğunu düşünmek” şeklinde olacaktır.

Uzun süreli hayal kırıklığını atlatmak

Bazı insanların yaşadıkları hayal kırıklıkları ne olursa olsun onları yalnız bırakmazlar. Yeni şeyler denemek, bakış açımızı değiştirmeye çalışmak, bize yardımcı olabilecek insanlarla vakit geçirmek ve faydalı alışkanlıklar edinmek uzun vadeli hayal kırıklıklarıyla başa çıkmak için atılabilecek en doğru adımlardır.

Uzun süreli hayal kırıklığından kurtulmak (bölüm 1)

 • Yeni bir şeyler denemelisin. Yeni alışkanlıklar edinmek uzun vadeli hayal kırıklıklarıyla başa çıkmak için iyi bir adımdır. Yeni bir şeyler öğrenmek odaklanma konusunda seni daha fazla memnun edebileceğinden ve bir konuda daha fazla sorumluluk almanı gerektireceğinden kafanı dağıtmak için ideal bir yaklaşım olacaktır.
 • Bakış açını değiştirmeye çalışmalısın. Hayal kırıklığıyla başa çıkmak için seni çaresiz bırakabilecek duygulardan uzak durmak zorundasın. Bunun için yaşadığın olaylara bakış açını değiştirmelisin. Bir konuda yaşadığın probleme dur diyebilmenin en kolay yolu çoğunlukla budur.
 • Seni destekleyebilecek insanlarla vakit geçirmelisin. Hayal kırıklıklarını herkes anlamayabilir ama sana yardımcı olmayı isteyecek iyi insanlar bu konuda fazlasıyla anlayışlı olacaklardır. Onlarla vakit geçirmek elbette sorunu kökten çözmeyecektir ama ruhsal olarak seni rahatlatıp neler yapman gerektiğini anlama konusunda sana yardımcı olacaktır.
 • Faydalı alışkanlıklarla kendini iyileştirmeye çalışmalısın. Hayal kırıklığı beraberinde endişe getireceğinden öncelikle stres ve endişe gibi güçlü duygulardan uzak kalmanı sağlayacak alışkanlıklar edinmelisin. Yürüyüşe çıkmak, yemek yapmak, sohbetlere katılmak veya kitap okumak gibi çeşitli etkinliklerde bulunabilirsin. Bunların arasından elbette sana önereceğim en önemli etkinlik kitap okumak olacaktır.
 • Elde ettiğin başarılardan memnuniyet duymalısın. Bazı insanlar bir işin beklenildiği gibi olmaması durumunda yaşadıkları hayal kırıklıkları ile geçmişte imza attıkları başarılı işlerin de üstünü çizerler. Bu tabiri caizse on kusurlu hareketten birini yerine getirmektir. Elde ettiğin başarılar senin gelişmeni ve hatta çok daha iyi bir birey olmanı sağlayacaklardır. Onları silmek yerine onlara sıkı sıkı tutunmayı düşünmelisin.
 • Ne olursa olsun stresi azaltmak zorundasın. Spor yaparak, kitap okuyarak, film izleyerek veya daha farklı etkinliklerde bulunarak stresi kendinden uzaklaştırmaya çalışmalısın. Bunu yapabilmenin en kolay yolu düzenli olarak spor yapmaktır.

Uzun süreli hayal kırıklığından kurtulmak (bölüm 2)

 • Erteleme alışkanlığından olabildiğince kaçınmalısın. Hayal kırıklığının en büyük getirisi motivasyonun dibe vurmasıdır. Motivasyon eksikliğin olduğunda saatlerini herhangi bir katkısı olmayan işlerle geçirirsin. Bu sende erteleme alışkanlığının oluşmasına neden olur ve sonuç olarak hedeflerine ulaşmayı başaramazsın.
 • Gerektiğinde yolunu değiştirmelisin. Bir işte çalışmak senin için hayal kırıklığı ise kendine yeni bir iş bulmalısın. Tabi bunu yapmadan önce ekonomik durumunu gözden geçirmen daha iyi olacaktır. Kafana göre iş değiştirmek yerine kendini daha mutlu hissedeceğin bir işte çalışmayı düşünebilirsin. Hayal kırıklığının sebebi işle ilgiliyse atabileceğin en doğal adımlardan birisi budur.
 • Hayattan beklentilerini gözden geçirmelisin. Hayatta bir şeyi kolay elde ediyorsan aynı oranda onu kolay kaybedebilirsin. Bu kayıpların her birisi otomatik olarak hayal kırıklığına dönüşeceğinden ne olduğunu anlamadan kendini duygusal bir bunalım içerisinde bulabilirsin. Hayattan beklentilerini buna göre gözden geçirmen daha doğru olacaktır.
 • Olumsuz davranışları tanımlayıp onları olumlu davranışlarla değiştirmelisin. Hayal kırıklıkları seni her zaman olumsuz düşünmeye itecek olduğundan işleri çok fazla zorlaştırmayı düşünmeden onları olumlu davranışlarla değiştirmeye çalışmalısın. Olumsuzluk olumsuzluğu beraberinde getireceğinden bu tür davranışlardan olabildiğince uzaklaşmalısın.

İlişkilerde hayal kırıklığını atlatmak

Hedeflerde hayal kırıklığına uğramak ile ilişkilerde hayal kırıklığına uğramak arasında belirgin farklılıklar vardır. Her iki hayal kırıklığına karşı yaklaşım biçimin aynı şekilde farklı olmalıdır. İlişkilerde hayal kırıklığı yaşadığında çözüm yolu arıyorsan aşağıdakileri dikkate almanı öneririm.

 • Sinirliyken konuşmamalısın. Ne olursa olsun altın kural bu olmalıdır. Arkadaşınla veya sevgilinle tartıştıktan sonra hala sinirli durumdaysan onunla diyaloğa girmeyi düşünmemelisin. Sakinleşene kadar ondan uzak kalmanı ve her ne zaman kendini sakin hissedersen çözüm için onunla konuşmayı düşünmelisin.
 • Aynı anda bir sorunu çözmeye çalışmalısın. İsviçre çakısı olmak gibi bir derdin varsa ilişkilerde nasıl davranman gerektiğini bilmiyorsun demektir. Hayal kırıklığın her nasıl ortaya çıkmışsa çıksın aynı anda sadece bir sorunu çözmeye odaklanmalı, karşıdaki kişiyi de buna ikna etmelisin.
 • Karşıdaki kişiye bir cevap şansı tanımalısın. Karşındaki kişi seni hayal kırıklığına uğratmış olabilir ama ona kendisini açıklamak için bir şans vermelisin. Belki bunu hak etmediğini dahi düşünebilirsin ancak açıklama yapma şansı tanımamak geri dönüşü olmayan bir yola gireceğinin apaçık göstergesidir.
 • Dürüst ama merhametli olmak zorundasın. Tartışmalarda dürüst olursan ileride keşke diye başlayan cümleler kurmak zorunda kalmazsın. Karşındaki kişiden dürüst olmasını isteyebilirsin. Sürekli olarak karşıdakini suçlayan bir tavırla diyalog kurmaya çalışmamalısın. Bu çözümü geciktirecek en büyük hatalardan birisidir.
 • Kesin yargılara başvurmanın doğru olmadığını kabul etmelisin. Her zaman ve asla gibi kelimeler kesin yargıları ifade eder. Bu kelimeleri kullandığın zaman karşıdaki kişiyi savunma yapmak zorunda bırakırsın. Diğer insanın davranış ve düşüncelerinin umurunda olmadığını göstermiş olursun.
 • Birlikte çözüm bulmayı denemelisin. Bir ilişkide sorun yaşıyorsan ve bu hayal kırıklığına dönüşmüşse onu tek başına çözmeyi başaramazsın çünkü ikinizin de memnun kalacağı bir çözüm olmadığı sürece problemi ortadan kaldıramazsın. Birlikte birkaç çözüm fikri ortaya atıp en idealini bulmaya çalışmak iyi bir adım olabilir.
 • Problemi çözmek için gösterdiğin çabaya saygı duymalısın. Bununla birlikte aynı çabayı göstermeye çalışan karşıdaki kişiye teşekkür etmelisin. Düşüncelerde ufak bir değişiklik daha büyük değişikliklerin önünü açacaktır. Bunun için gösterdiğin çabanın kıymetini bilmeli ve hayal kırıklığı bulutlarını dağıtmalısın.

Hayal kırıklığıyla nasıl başa çıkılır?

Bir farklılık oldu kısa zaman önce, hiç beklemediğim bir anda başaramayacağımı düşündüğüm bir şeyi yapmayı başardım. Bugüne kadar beni o kadar zorlamıştı ki kendime dahi inanamamıştım. Başarmak için çok uğraşsam bile bazen beni hayal kırıklığına uğratan bu duruma farklı yaklaşmıştım.

Başaramayacağımı düşünmüştüm. Elimden gelenin en iyisi yapmaya çalışsam bile olmayacağını düşünmüştüm. Kabullenmiştim artık, elimdeki yeteneğin seviyesini yükseltmek için yeteri kadar iyi değildim. Yeteneklerimi geliştirmem gerekiyordu. Ama öncelikle yaşadığım hayal kırıklığıyla baş etmeliydim.

Gerçekleri kabul etmelisin

Yaşananları olduğu gibi kabul etmemiz gerekir. Hayal kırıklığı, biz ona fırsat tanıdığımız zaman ortaya çıkan bir duygudur. Diğer tüm duygular gibi yaşananlara karşı duruşumuz ve bakış açımız doğrultusunda onunla karşılaşabiliriz. Tam olarak onunla zıt gitmek yerine sunduğu sonuçlara odaklanmalıyız.

Buradan çıkarılacak sonuç, hayal kırıklığı yaşamamıza neden olacak olayların gelişmesine izin vermemiz gerektiği şeklinde algılanmamalıdır. Hayal kırıklığı duygusu bir şekilde ortaya çıkacaktır. Yapmamız gereken ona karşı duruşumuzu değiştirmek ve gerçekleri kabul etmektir.

Bir şeyi başarmak için çaba gösterdiğinizi düşünelim. Örneğin, bir kabiliyetimizi çok daha iyi bir seviyeye çıkartmak istiyor olalım. Aradan aylar geçmesine rağmen istediğimiz seviyeye çıkmayı başaramazsak hayal kırıklığı yaşamamız olasıdır öyle değil mi?

Söz konusu seviyeye yükselmek için çok daha fazla çalışmamız gerekebilir. Biraz daha zamana ihtiyacımız olabilir veya ek bir takım kabiliyetlere daha ihtiyaç duyuyor olabiliriz. Elimizden gelenin en iyisini yapsak bile bir şeyleri başaramadığımız zaman hayal kırıklığının bizi ele geçirmesine izin vermemeliyiz.

Fırsatları değerlendirmelisin

Hayal kırıklığıyla ilgili yapılan değerlendirmelerin büyük bir kısmı bu duygunun çok kötü bir duygu olduğu yönündedir. Evet, öyledir. Fakat, hayal kırıklığının zirvesinde olsak dahi çeşitli fırsatlara sahip olacağımızın farkında olmamız gerekir. Hayal kırıklığı yaşadığımız halde mutlu olmayı başarmayı denemeliyiz.

Hedefimiz ne olursa olsun onu yerine getirmeye çalışırken bir şekilde hayal kırıklığı duygusu tarafından etki altında kalabiliriz. Bu duygudan kurtulduğumuz zaman önümüze çıkan engelleri aşabilmek için neler yapabileceğimizi düşünmeye başlarız.

Bu düşünceler bizi en doğru noktaya yani problemleri çözmek için yeni bilgiler edinmeye teşvik edecektir. Yaşanan problemlerle karşı bakış açımızı değiştirdiğimiz zaman birçok farklı fırsatın burnumuzun dibinde olduğunu kolayca görebiliriz.

Minnet duymalısın

Hayal kırıklığı yaşayanlar şükretmeyi bilmelidirler. Bu duygu hayatımızda var olan bir duygudur. Ders almamız ve kendimizi daha güçlü bir bireye dönüştürmemiz gerekir. Hayal kırıklıkları bize bu fırsatı sunar, bu nedenle onlara karşı zaman zaman minnet duymamız gerekebilir.

Şükretmek sahip olmamız gereken en önemli davranışlardan birisidir. Şükrettiğimiz zaman kendimizi daha mutlu ve huzurlu hissederiz. Bir şeyler yolunda gitmese bile halimizden memnun olabilmemiz mümkündür. Memnuniyet duygusuna sahip olduğumuz zaman çevremizdeki insanlara pozitif enerji yayarız.

Bu pozitif enerji kendini daha mutlu etmeni sağlayacaktır. Bu nedenle sürekli olarak hayal kırıklığı yaşasak bile halimize şükretmeliyiz. Hayatta yaşadığımız tek duygu hayal kırıklığı değildir. Daha kötüleriyle karşılaşmadığımız için minnet duymalıyız.

Olumsuzlukları unutmalısın

Hayal kırıklığı başarısızlık durumunda ortaya çıkabilir. Bu durumda kafamızın içinde bir dünya olumsuz fikir oluşmaya başlar. Yaşadığımız hüsranın bir sonucu olarak bu fikirlerden birisine tutunmayı düşünebiliriz. Olumsuz düşüncelerden uzak durmak kendimize yapacağımız en önemli iyiliklerden birisidir.

Hayal kırıklığının ortaya çıkmasının birçok farklı nedeni olabilir ama çoğu zaman yaptıklarımızdan veya yapmadıklarımızdan ötürü bu duyguyla başa çıkmak zorunda kalırız. Yaşadığımız duygu yeteri kadar olumsuz bir duygudur. Ona bir başka olumsuzlukla koşarak gitmemiz çok doğru olmayacaktır.

Kendimize ve başkalarına kızmayı bir kenara bırakmalıyız. Hiçbir şeyin değişmeyeceğini düşünmek yerine bir şeylerin değişebileceğini umut etmeliyiz. Etrafımız olumsuzluklarla çevrili olsa bile bulunduğumuz durumdan dışarı çıkmamızı sağlayacak olumlu bir durum illaki olacaktır.

Doğru insanlarla arkadaşlık kurmalısın

İnsanlarla olan ilişkilerimizi belirli seviyelere ayırarak inceleyebiliriz. Bu seviyeler arasından bizi en çok ilgilendiren yakın arkadaşlık seviyesidir. Bu tür bir ilişki kurduğunuz arkadaşınızı iyi seçmelisiniz. Unutmamalısın, her insanın bir derdi olacaktır. Her insanın bir hayal kırıklığı olacaktır.

Önemli olan arkadaşlık kuracağımız kişilerin bizim gibi pozitif yaklaşımlara sahip olabilmesidir. Hayal kırıklığı başarısızlık ile gelmişse bu konuda bizi destekleyecek ve daha iyi noktaya ulaşmamızı sağlayacak bir arkadaşımızın olması son derece önemlidir.

Zor zamanlarda kapısını çalabileceğimiz bir arkadaşımızın olması olumsuz duygular yaşarken sığınabileceğimiz bir limanın olması anlamına gelmektedir. Onların tesellisi ile hayal kırıklığı yaşasak bile mutlu olabilir veya bu duyguyu unutabiliriz.

Kendinle gurur duymalısın

Hayal kırıklığı duygusu bizi köşeye sıkıştıracak kadar güçlü bir duygu sayılmaz. En azından onu nasıl karşılamamız gerektiğini bildiğimiz zaman başa çıkılması kolay bir duygudur. Bir hedefe ulaşmak için çok çabalıyor olmamız o hedefi kesinlikle başaracağımız anlamına gelmez.

Elimizde bir başarı yokken kutlama pastalarının üstündeki mumları üflememiz gerekmez. Bunu yaptığımız zaman başa çıkılması zor bir durumla karşı karşıya kalmamız olasıdır. Ne yaparsak yapalım sonuçlara değil ortaya koyduğumuz çabalara odaklanmalıyız.

Bugün hayal kırıklığı yaşamasak bile yarın yaşamamız söz konusudur. Bu nedenle sonuç odaklı olmak yerine kendimizi geliştirme durumuyla ilgilenmemiz çok daha doğru olacaktır. Bir başka ifadeyle, sonuç odaklı olmaktan çıkıp dün ile bugün arasında yol aldığımız mesafeden ve çabalarımızdan gurur duymalıyız.

Kendini çok fazla suçlamamalısın

Hayal kırıklığıyla başa çıkmak için kendimizi çok fazla zorlamamalıyız. Kendimize ne kadar fazla yüklenirsek verimliliğimiz ve üretkenliğimiz bir o kadar düşecektir. Bununla birlikte daha fazla strese sahip olmaya başlayabiliriz. Önemli olan durum hayal kırıklığıyla başa çıkma konusunda doğru yöntemleri kullanmaktır.

Bulunduğumuz durumu gözden geçirmeliyiz. Yaşadığımız zorluklara farklı bir bakış açısıyla yaklaşmalıyız. Bulunduğumuz durumun daha kötü olabileceği olasılığını aklımızdan çıkarmamalıyız. Hayal kırıklığıyla başa çıkmak için farklı yöntemlerden faydalanabileceğimizi unutmamalıyız.

Yanlış yöntemler bizi çok daha zor bir durumla karşı karşıya bırakabilecektir. Kendimize güvenmeliyiz. Kendimizle barışık olmalıyız. Yaşadığımız zorlukları büyütmeden onları aşmaya çalışmalıyız. Böylece hayal kırıklığının çok fazla etkisinde kalmadan yolumuza devam edebiliriz.

Haksız yakınmalardan uzak durmalısın

Hayal kırıklığına uğradığımız zaman yakınmalara başlarız. Yaptığımız veya yapmadığımız şeyler hakkında sürekli söyleniriz. Kafamızın içerisinde yer alan olumsuz düşüncelerin büyümesi için elimizden geleni yaparız. Sonucunda hayal kırıklığı ve depresyonu birbirine kenetlemiş oluruz.

Bir şeyleri başaramadığımız zaman şikayet etmemiz ve yakınmamız normal bir durumdur. Önemli olan ise doğru unsurlara karşı tavır almamızdır. Bir yeteneğimizin eksik olması nedeniyle bir işi başaramamış durumdaysak, eksikliğimize karşı yakınabiliriz.

Yakın dostlarımızdan destek alabilir ve onların tavsiyelerini dinlemeye çalışabiliriz. İçimizdeki düşünceleri dışarı çıkarabildiğimiz sürece daha mutlu ve rahat olabiliriz. Bunun için doğru şikayetlerden yola çıkmalı ve doğru şeyler hakkında yakınmalıyız.

Stresten uzaklaşmalısın

İster inanın ister inanmayın. Stres bizimle birlikte olduğu sürece attığımız her adının yanlış olma ihtimali vardır. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak hayal kırıklığı durumunda stresten uzaklaşmaya çalışmak için çaba göstermenin iyi bir fikir olduğunu düşünebiliriz.

Stresten uzaklaşmak için çok fazla şey yapabiliriz. Hayal kırıklığının çok daha büyük bir probleme dönüşmemesi önemlidir. Ancak bazen bu kadar çabaya gerek duymadan sadece kısa bir yürüyüşe çıkarak, kitap okuyarak, film izleyerek veya daha farklı bir şey yaparak stresten uzaklaşmamız mümkündür.

Stresten uzaklaşmak istediğimiz zaman elbette bizi en çok mutlu edecek eylemleri gerçekleştirmemiz gerekir. Benim için bu kitap okumak veya oyun oynamaktır. Senin için ise daha farklı eylemler olabilir. Bunu kendin denemeli ve kendin bulmalısın.

Geçici olduğunu düşünmelisin

Hayal kırıklıkları geçicidir. Sonsuza kadar bizimle kalmazlar. Ufak bile olsalar bizi rahatsız edebilirler ama bir süre sonra ortadan kaybolurlar. Bunu kabul ettiğimiz zaman onunla başa çıkmak çok daha kolay olur. Kendimizi yok yere hırpalamak zorunda kalmayız.

Hayal kırıklığı yaşamak her insanın karşılaşabileceği bir durumdur. Ancak hayal kırıklıkları geçici duygulardır. Onları bir ömür boyu saklamaya çalışmak ise biz insanların yaptığı en büyük hatadır. Geçmişte karşımıza çıkan fırsatları değerlendiremediğimiz için bugün hayal kırıklığı yaşıyor olabiliriz.

Bu duygunun büyüyüp çok büyük bir derde dönüşmesi bizim elimizde olduğu gibi bu duygunun büyümeden ortadan kaybolup gitmesi de bizim elimizdedir. Hayal kırıklığı yaşadığımız durumlarda hayatımızdan memnun olmamız mümkün olmayabilir. Ancak istersek bunu başarabiliriz.

İstersek hayal kırıklığı yaşadığımız o halimizle vakit geçirmeye devam edebiliriz. Seçim tamamen bize aittir. Mutlu olmayı isteyebilir veya bizi çok daha zor duygularla tanıştıracak hayal kırıklığı duygusunun peşinden gitmeyi seçebiliriz. Burada neye öncelik vermen gerektiğini biliyor olmalısın.

Umarım bu yazı hayal kırıklığını atlatma ve hayal kırıklığıyla başa çıkma konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek veya sormak istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilirsin. Ayrıca, yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilir misin?

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

6 Comments

 1. Merhaba
  Kız kardeşim son 1 yıldır istediği mesleğe ulaşabilmek için çalışıyordu tüm hayatını ona göre düzenledi.gerekli hatta gerekenden daha fazla tüm çabayı da gösterdi.Bir yere kadr da başarılı oldu herkes onun başardığını hedefine ulaştığının kesin olduğunu söylüyordu ancak iki gün önce olmadığını öğrendi ve yıkıldı.annem babam dedem ninem hepsi çok üzüldü herkes hayal kırıklığına uğradı.Ve ben şuan kız kardeşime nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum.çevresinde onun kadr emek vermeyenlerin de başardığını öğrendik o bunun için çok üzücü oldu onlardan hiçbir şeyi eksik değildi.kısacası büyük bir hayal kırıklığı oldu ve ailecek şok yaşadık ve ailecek depresyona girdik diyeblrm Hakedip emek verilen bir şeye ulaşamamak işte bu kırıklığı nasıl aşablrz hiç bilmiyorum😔

  • Merhaba,

   Çocukluğunuzu bir düşünün derim. İlk kez ayağa kalkıp yürümek istediğinizde yere düşersiniz. Sonra kalkıp bir daha denersiniz, yine düşersiniz. Tekrar denersiniz, tekrar ama tekrar. Aslında bu bile insan hayatının bir özetidir. Kardeşinizin yapması gereken tek şey tekrar denemek. Bugün başarısız olduysa yarını da başarısızlık saymamalı. Hatalarından ders çıkarmalı, eksikliklerini bulmalı ve onları kapatmalı. Başarısızlık başarının sadece bir parçasıdır. Bunu böyle kabul etmeli.

   Size düşen ise bu biraz depresyon gibi görünen süreçte ona destek olmak. Fazla zıt gitmemeye çalışmalısınız. Biraz nazını çekmelisiniz. Enerjisi yavaş yavaş yerine gelecektir. Onu yoracak hemen hemen her şeyden kaçınmalısınız. Umut ediyorum kardeşiniz için en hayırlısı neyse o olur. Bir sonraki denemede başarabileceğine inanıyorum. Onun da buna inanmasını sağlamalısınız.

   Sağlıklı, mutlu ve keyifli bir hayat dilerim. 🙂

 2. Merhaba 3 senedir üniversite sınavlarına hazırlanıyorum ilk yıl yeterince çalışmasamda bunu yıl geçtikçe arttırdım 3. Senemde elimden gelenin en iyisini yaptığımı düşünüyorum fakat istediğim sonucu alamadım geçen yılla hemen hemen aynı yapmışım bu hayal kırıklığını size tarif bile edemem istemediği bölümlerden birini seçecek olmak beni fazlasıyla üzüyor sizin yazınızı okumak bana iyi geldi diyebilirim çünkü herşey istediğimiz gibi gitmeyebilir belki önüme başka fırsatlar çıkacaktır

  • Merhaba,

   Bir daha deneme şansınız varsa bir daha deneyin. İstediğiniz bölüme gitmeniz çok önemli. Eğer istediğiniz bölüme gidemiyorsanız dikey geçiş ile o bölüme geçiş yapabileceğiniz 2 yıllık bir üniversite okuyun. Daha sonra 4 yıla tamamlarsınız. Böylece hiçbir kaybınız olmamış olur ve aynı zamanda istediğiniz bölümü okumayı başarmış olursunuz. Umarım tavsiyeme kulak verirsiniz. İstemediğiniz bir bölümde okumayın ve böyle bir şeyi kimseye tavsiye etmeyin.

 3. Çoğunlukla öz olmadığı halde manevi yigenlerim den beklentiye giriyorum beni arasınlar arkamdan ağlasınlar gelmeyeceğim yapmayacağım dediğimde uzulsunler.. Bu nedendir bilinmez kurulmakta istiyorum ama nasıl olacak bilmiyorum..

  • Merhaba,

   Bu söylediklerinizin sebebi ilgisizlik olabilir. Bir şekilde insanların sizinle ilgilenmesini istediğiniz için ve bu şekilde onların dikkatini çekebileceğinizi düşündüğünüz için söz konusu düşünceler aklınıza geliyor olabilir. Tabi bu bir olasılık. Doğrudan bir şeyler söylemem maalesef mümkün değil.

Yorum yapıp katkı sağla...