Hayal kırıklığıyla başa çıkmak için 10 ipucu

H

Bu ara duygularla başım büyük dertte benim. Geçen gün duygularımızı yönetme ve kontrol etme konusunda yapabileceklerimiz konusunda bir takım bilgiler paylaşmıştım. Bugün biraz daha ileriye doğru bir adım atarak hayal kırıklığıyla başa çıkmak için yapabileceklerimize değineceğim.

Bu konuya nereden geldim? Hayal kırıklığıyla neden ilgileniyorum? Bunlar aklınıza gelebilecek birkaç sorudan bazılarıdır. Ben hayal kırıklığı konusunda artık kendisini aşmış bir bireyim. Beklentilerin altında kalmak, manevi açıdan istediğini elde edememiş olmak ve sürekli olarak bir takım farklı unsurlar tarafından rahatsız ediliyor olmak sıkça karşılaştığım bir durum.

Duygularımı nasıl yönetebilirim?

Hayal Kırıklığıyla Başa Çıkmak Adına 10 İpucu

Bir farklılık oldu kısa zaman önce, hiç beklemediğim bir anda başaramayacağımı düşündüğüm bir şeyi yapmayı başardım. Bugüne kadar beni o kadar zorlamıştı ki kendime dahi inanamamıştım. Başarmak için çok uğraşsam bile bazen beni hayal kırıklığına uğratan bu duruma farklı yaklaşmıştım.

Başaramayacağımı düşünmüştüm. Elimden gelenin en iyisi yapmaya çalışsam bile olmayacağını düşünmüştüm. Bir kademe dahi olsa ilerleme kaydettiğim zaman her şeyin yavaş yavaş olacağını düşünüyordum. Kabullenmiştim artık, elimdeki yeteneğin seviyesini yükseltmek için yeteri kadar iyi değildim. Bu noktaya kadar gelebildiğim için şükretmem gerekiyordu. Daha fazlası için göstereceğim çabalar için kendimle gurur duymalıydım. Olumsuz düşüncelerden uzak durmalı ve kendi elimde olmayan nedenlerden dolayı yakınmaları bir kenara bırakmalıydım.

Benzer yaklaşımları sergileyerek hayal kırıklığı yaşayanların bu duygudan çok fazla etkilenmeden yollarına devam edebileceğini düşünmekteyim. Hayal kırıklığına uğramanın doğal bir durum olduğunu ama çok fazla etki altında kalmadan ondan kurtulmak veya gerçeklere bağlı kalmak gerektiğine inanmaktayım.

Size vereceğim tavsiyeler bu tür yaklaşımlardan oluşacaktır. Hayal kırıklığıyla başa çıkmak için neler yapabileceğinizi öğrenmeye hazır mısınız? Uzun bir yazı sizi bekliyor, okumaya devam edin ve hayatın tadını çıkarın.

Hepimiz bir şekilde hayal kırıklığı yaşarız. Bu hayal kırıklıkları kimi zaman kontrol sahibi olduğumuz konularda gerçekleşir, kimi zaman ise bizden bağımsız olarak gerçekleşen bir olayın sonucu olarak karşımıza çıkar. Her ne şekilde gelirse gelsin hayal kırıklığı yaşamak olağan bir durumdur ama kötü bir duygudur. Kendimizi mutsuz hissetmemiz olasıdır. Hayal kırıklığının bir süre sonra ortadan kaybolacağını bilsek bile onun etkisi altında kalmaya devam ederiz.

Bir şeyler bizi rahatsız ettiği zaman hayal kırıklığı yaşarız. Hayal kırıklığı duygusu her gün bizimle beraberdir. Bizi asla yalnız bırakmaz ve bulduğu ilk fırsatta ortaya çıkarak bizi rahatsız etmeye başlar. İyi haber ise şu hayal kırıklığı ile başa çıkabiliriz. En azından onu ortadan kaldıramasak bile hayal kırıklığı olduğu halde mutlu olmayı ve hayatımızdan hoşnut olmayı başarabiliriz.

1. Gerçekleri Kabul Etmeliyiz

Yaşananları olduğu gibi kabul etmemiz gerekir. Hayal kırıklığı, biz ona fırsat tanıdığımız zaman ortaya çıkan bir duygudur. Diğer tüm duygular gibi yaşananlara karşı duruşumuz ve bakış açımız doğrultusunda onunla karşılaşabiliriz.

Buradan çıkarılacak sonuç, hayal kırıklığı yaşamamıza neden olacak olayların gelişmesine izin vermemiz gerektiği şeklinde algılanmamalıdır. Hayal kırıklığı duygusu bir şekilde ortaya çıkacaktır. Yapmamız gereken ona karşı duruşumuzu değiştirmek ve gerçekleri kabul etmektir.

Bir şeyi başarmak için çaba gösterdiğinizi düşünelim. Örneğin, bir kabiliyetinizi çok daha iyi bir seviyeye çıkartmak istiyor olalım. Aradan aylar geçmesine rağmen istediğimiz seviyeye çıkmayı başaramazsak hayal kırıklığı yaşamamız olasıdır öyle değil mi?

Bunu aklınızdan çıkarmamız gerekmektedir. Çünkü söz konusu seviyeye yükselmek için çok daha fazla çalışmamız gerekebilir. Biraz daha zamana ihtiyacımız olabilir veya ek bir takım kabiliyetlere daha ihtiyaç duyuyor olabiliriz. Elimizden gelenin en iyisini yapsak bile bir şeyleri başaramadığımız zaman hayal kırıklığının bizi ele geçirmesine izin vermemeli, gerçeği kabul ederek yolumuza devam etmeliyiz.

2. Fırsatları Değerlendirmeliyiz

Hayal kırıklığıyla ilgili yapılan değerlendirmelerin büyük bir kısmı bu duygunun çok kötü bir duygu olduğu yönündedir. Evet, öyledir. Fakat, hayal kırıklığının zirvesinde olsak dahi çeşitli fırsatlara sahip olacağımızın farkında olmamız gerekir.

Hedefimiz ne olursa olsun onu yerine getirmeye çalışırken bir şekilde hayal kırıklığı duygusu tarafından etki altında kalabiliriz. Bu duygudan kurtulduğumuz zaman önümüze çıkan engelleri aşabilmek için neler yapabileceğimizi düşünmeye başlarız. Bu düşünceler bizi en doğru noktaya yani problemleri çözmek için yeni bilgiler edinmeye teşvik edecektir.

Yaşanan problemlerle karşı bakış açımızı değiştirdiğimiz zaman birçok farklı fırsatın burnumuzun dibinde olduğunu kolayca görebiliriz. Hayal kırıklığı çok berbat bir duygu olabilir ama bize fırsatlar sunacak kadar cömert bir histir. Yaratıcılığımızı ve cesaretimizi kullanarak bu fırsatları değerlendirmeye çalışmalıyız.

Hayal kırıklığı yaşadığımız halde mutlu olmayı başarmak istiyorsak önümüze sunulan altın tepsiyi geri çevirmemeliyiz.

3. Minnet Duymalıyız

Hayal kırıklığı yaşayanlar şükretmeyi bilmelidirler. Bu duygu hayatımızda var olan bir duygudur. Ders almamız ve kendimizi daha güçlü bir bireye dönüştürmemiz gerekir. Hayal kırıklıkları bize bu fırsatı sunar, bu nedenle onlara karşı zaman zaman minnet duymamız gerekebilir.

Şükretmek sahip olmamız gereken en önemli davranışlardan birisidir. Şükrettiğimiz zaman kendimizi daha mutlu ve huzurlu hissederiz. Bir şeyler yolunda gitmese bile halimizden memnun olabilmemiz mümkündür. Memnuniyet duygusuna sahip olduğumuz zaman çevremizdeki insanlara pozitif enerji yaymayı başarabilir ve daha mutlu bir insan olabiliriz.

Sürekli olarak hayal kırıklığı yaşasak bile halimize şükretmeliyiz. Hayatta yaşadığımız tek duygu hayal kırıklığı değildir. Daha kötüleriyle karşılaşmadığımız için minnet duymalıyız.

4. Olumsuzlukları Unutmalıyız

Hayal kırıklığı başarısızlık durumunda ortaya çıkabilir. Bu durumda kafamızın içinde bir dünya olumsuz fikir oluşmaya başlar ve yaşadığımız hüsranın bir sonucu olarak bu fikirlerden birisine tutunmayı düşünebiliriz.

Olumsuz düşüncelerden uzak durmak kendimize yapacağımız en önemli iyiliklerden birisidir. Hayal kırıklığının ortaya çıkmasının birçok farklı nedeni olabilir ama çoğu zaman yaptıklarımızdan veya yapmadıklarımızdan ötürü bu duyguyla başa çıkmak zorunda kalırız. Yaşadığımız duygu yeteri kadar olumsuz bir duygudur. Ona bir başka olumsuzlukla koşarak gitmemiz çok doğru olmayacaktır.

Kendimize ve başkalarına kızmayı bir kenara bırakmalıyız. Hiçbir şeyin değişmeyeceğini düşünmek yerine bir şeylerin değişebileceğini umut etmeliyiz. Etrafımız olumsuzluklarla çevrili olsa bile bulunduğumuz durumdan dışarı çıkmamızı sağlayacak olumlu bir durum illaki olacaktır. Bunu yakalamaya çalışarak hayal kırıklığı ve depresyon gibi duyguları aynı anda yaşamadan kendimizi kurtarmalıyız.

5. Doğru İnsanlarla Arkadaşlık Kurmalıyız

İnsanlarla olan ilişkilerimizi belirli seviyelere ayırarak inceleyebiliriz. Bu seviyeler arasından bizi en çok ilgilendiren yakın arkadaşlık seviyesidir. Bu tür bir ilişki kurduğunuz arkadaşınızı iyi seçmelisiniz.

Her insanın bir derdi olacaktır. Her insanın bir hayal kırıklığı olacaktır. Önemli olan arkadaşlık kuracağımız kişilerin bizim gibi pozitif yaklaşımlara sahip olabilmesidir. Hayal kırıklığı başarısızlık ile gelmişse bu konuda bizi destekleyecek ve daha iyi noktaya ulaşmamızı sağlayacak bir arkadaşımızın olması son derece önemlidir.

Zor zamanlarda kapısını çalabileceğimiz bir arkadaşımızın olması olumsuz duygular yaşarken sığınabileceğimiz bir limanın olması anlamına gelmektedir. Onların tesellisi ile hayal kırıklığı yaşasak bile mutlu olabilir veya bu duyguyu unutabiliriz. Bulunduğumuz durumdan çıkmak için çaba gösterirken başkalarından destek almayı düşünmeliyiz. Fakat, destek aldığımız bu kişilerin bizim gibi pozitif kişilerden oluşmasına dikkat etmeliyiz.

6. Kendimizle Gurur Duymalıyız

Hayal kırıklığı duygusu bizi köşeye sıkıştıracak kadar güçlü bir duygu sayılmaz. En azından onu nasıl karşılamamız gerektiğini bildiğimiz zaman başa çıkılması kolay bir duygudur.

Bir hedefe ulaşmak için çok çabalıyor olmamız o hedefi kesinlikle başaracağımız anlamına gelmez. Elimizde bir başarı yokken kutlama pastalarının üstündeki mumları üflememiz gerekmez. Bunu yaptığımız zaman başa çıkılması zor bir durumla karşı karşıya kalmamız olasıdır.

Ne yaparsak yapalım sonuçlara değil ortaya koyduğumuz çabalara odaklanmalıyız. Bugün hayal kırıklığı yaşamasak bile yarın yaşamamız söz konusudur. Bu nedenle sonuç odaklı olmak yerine kendimizi geliştirme durumuyla ilgilenmemiz çok daha doğru olacaktır. Günün birinde başarıya ulaşmak istiyorsak sonuç odaklı olmaktan çıkıp dün ile bugün arasında yol aldığımız mesafeden ve çabalarımızdan gurur duymalıyız.

7. Kendimize Çok Fazla Yüklenmemeliyiz

Hayal kırıklığıyla başa çıkmak için kendimizi çok fazla zorlamamalıyız. Kendimize ne kadar fazla yüklenirsek verimliliğimiz ve üretkenliğimiz bir o kadar düşecektir. Bununla birlikte daha fazla strese sahip olmaya başlayabiliriz. Önemli olan durum hayal kırıklığıyla başa çıkma konusunda doğru yöntemleri kullanmaya çalışmamızdır. Yanlış yöntemler bizi çok daha zor bir durumla karşı karşıya bırakabilecektir.

Bulunduğumuz durumu gözden geçirmeliyiz. Yaşadığımız zorluklara farklı bir bakış açısıyla yaklaşmalıyız. Bulunduğumuz durumun daha kötü olabileceği olasılığını aklımızdan çıkarmamalıyız. Hayal kırıklığıyla başa çıkmak için farklı yöntemlerden faydalanabileceğimizi unutmamalıyız.

Kendimize güvenmeliyiz. Kendimizle barışık olmalıyız. Yaşadığımız zorlukları büyütmeden onları aşmaya çalışmalıyız. Böylece hayal kırıklığının çok fazla etkisinde kalmadan yolumuza devam edebiliriz.

8. Haksız Yakınmalardan Uzak Durmalıyız

Hayal kırıklığına uğradığımız zaman yakınmalara başlarız. Yaptığımız veya yapmadığımız şeyler hakkında sürekli söyleniriz. Kafamızın içerisinde yer alan olumsuz düşüncelerin büyümesi için elimizden geleni yaparız. Sonucunda hayal kırıklığı ve depresyon bir hareket etmeye başlayarak katlanılması çok daha zor duygulara doğru sürükler.

Bir şeyleri başaramadığımız zaman şikayet etmemiz ve yakınmamız normal bir durumdur. Önemli olan ise doğru unsurlara karşı tavır almamızdır. Bir yeteneğimizin eksik olması nedeniyle bir işi başaramamış durumdaysak, eksikliğimize karşı yakınabiliriz. Yakın dostlarımızdan destek alabilir ve onların tavsiyelerini dinlemeye çalışabiliriz.

İçimizdeki düşünceleri dışarı çıkarabildiğimiz sürece daha mutlu ve rahat olabiliriz. Bunun için doğru şikayetlerden yola çıkmalı ve doğru şeyler hakkında yakınmalıyız.

9. Stresten Uzaklaşmalıyız

İster inanın ister inanmayın. Stres bizimle birlikte olduğu sürece attığımız her adının yanlış olma ihtimali vardır. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak hayal kırıklığı durumunda stresten uzaklaşmaya çalışmak için çaba göstermenin iyi bir fikir olduğunu düşünebiliriz.

Stresten uzaklaşmak için çok fazla şey yapabiliriz. Hayal kırıklığının çok daha büyük bir probleme dönüşmemesi için yoğun çaba sarf etmemiz gerekebilir. Ancak bazen bu kadar çabaya gerek duymadan sadece kısa bir yürüyüşe çıkarak, kitap okuyarak, film izleyerek veya daha farklı bir şey yaparak stresten uzaklaşmamız mümkündür. Stresten uzaklaşmak istediğimiz zaman elbette bizi en çok mutlu edecek eylemleri gerçekleştirmemiz gerekir. Benim için bu kitap okumaktır. Sizin için ise daha farklı eylemler olabilir.

Kitap okumak neden önemlidir?

10. Hayal Kırıklığının Geçici Olduğunu Düşünmeliyiz

Hayal kırıklıkları geçicidir. Sonsuza kadar bizimle kalmazlar. Ufak bile olsalar bizi rahatsız edebilirler ama bir süre sonra ortadan kaybolurlar. Bunu kabul ettiğimiz zaman onunla başa çıkmak çok daha kolay olur. Kendimizi yok yere hırpalamak zorunda kalmayız.

Hayal kırıklığı yaşamak her insanın karşılaşabileceği bir durumdur. Ancak hayal kırıklıkları geçici duygulardır. Onları bir ömür boyu saklamaya çalışmak ise biz insanların yaptığı en büyük hatadır. Geçmişte karşımıza çıkan fırsatları değerlendiremediğimiz için bugün hayal kırıklığı yaşıyor olabiliriz. Bu duygunun büyüyüp çok büyük bir derde dönüşmesi bizim elimizde olduğu gibi bu duygunun büyümeden ortadan kaybolup gitmesi de bizim elimizdedir.

Hayal kırıklığı yaşadığımız durumlarda hayatımızdan memnun olmamız mümkün olmayabilir. Ancak istersek bunu başarabiliriz. İstersek hayal kırıklığı yaşadığımız o halimizle vakit geçirmeye devam edebiliriz. Seçim tamamen bize aittir. Mutlu olmayı isteyebilir veya bizi çok daha zor duygularla tanıştıracak hayal kırıklığı duygusunun peşinden gitmeyi seçebiliriz.

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

6 Yorum

Yorum yapıp katkı sağla...

 • Merhaba
  Kız kardeşim son 1 yıldır istediği mesleğe ulaşabilmek için çalışıyordu tüm hayatını ona göre düzenledi.gerekli hatta gerekenden daha fazla tüm çabayı da gösterdi.Bir yere kadr da başarılı oldu herkes onun başardığını hedefine ulaştığının kesin olduğunu söylüyordu ancak iki gün önce olmadığını öğrendi ve yıkıldı.annem babam dedem ninem hepsi çok üzüldü herkes hayal kırıklığına uğradı.Ve ben şuan kız kardeşime nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum.çevresinde onun kadr emek vermeyenlerin de başardığını öğrendik o bunun için çok üzücü oldu onlardan hiçbir şeyi eksik değildi.kısacası büyük bir hayal kırıklığı oldu ve ailecek şok yaşadık ve ailecek depresyona girdik diyeblrm Hakedip emek verilen bir şeye ulaşamamak işte bu kırıklığı nasıl aşablrz hiç bilmiyorum😔

  • Merhaba,

   Çocukluğunuzu bir düşünün derim. İlk kez ayağa kalkıp yürümek istediğinizde yere düşersiniz. Sonra kalkıp bir daha denersiniz, yine düşersiniz. Tekrar denersiniz, tekrar ama tekrar. Aslında bu bile insan hayatının bir özetidir. Kardeşinizin yapması gereken tek şey tekrar denemek. Bugün başarısız olduysa yarını da başarısızlık saymamalı. Hatalarından ders çıkarmalı, eksikliklerini bulmalı ve onları kapatmalı. Başarısızlık başarının sadece bir parçasıdır. Bunu böyle kabul etmeli.

   Size düşen ise bu biraz depresyon gibi görünen süreçte ona destek olmak. Fazla zıt gitmemeye çalışmalısınız. Biraz nazını çekmelisiniz. Enerjisi yavaş yavaş yerine gelecektir. Onu yoracak hemen hemen her şeyden kaçınmalısınız. Umut ediyorum kardeşiniz için en hayırlısı neyse o olur. Bir sonraki denemede başarabileceğine inanıyorum. Onun da buna inanmasını sağlamalısınız.

   Sağlıklı, mutlu ve keyifli bir hayat dilerim. 🙂

 • Merhaba 3 senedir üniversite sınavlarına hazırlanıyorum ilk yıl yeterince çalışmasamda bunu yıl geçtikçe arttırdım 3. Senemde elimden gelenin en iyisini yaptığımı düşünüyorum fakat istediğim sonucu alamadım geçen yılla hemen hemen aynı yapmışım bu hayal kırıklığını size tarif bile edemem istemediği bölümlerden birini seçecek olmak beni fazlasıyla üzüyor sizin yazınızı okumak bana iyi geldi diyebilirim çünkü herşey istediğimiz gibi gitmeyebilir belki önüme başka fırsatlar çıkacaktır

  • Merhaba,

   Bir daha deneme şansınız varsa bir daha deneyin. İstediğiniz bölüme gitmeniz çok önemli. Eğer istediğiniz bölüme gidemiyorsanız dikey geçiş ile o bölüme geçiş yapabileceğiniz 2 yıllık bir üniversite okuyun. Daha sonra 4 yıla tamamlarsınız. Böylece hiçbir kaybınız olmamış olur ve aynı zamanda istediğiniz bölümü okumayı başarmış olursunuz. Umarım tavsiyeme kulak verirsiniz. İstemediğiniz bir bölümde okumayın ve böyle bir şeyi kimseye tavsiye etmeyin.

 • Çoğunlukla öz olmadığı halde manevi yigenlerim den beklentiye giriyorum beni arasınlar arkamdan ağlasınlar gelmeyeceğim yapmayacağım dediğimde uzulsunler.. Bu nedendir bilinmez kurulmakta istiyorum ama nasıl olacak bilmiyorum..

  • Merhaba,

   Bu söylediklerinizin sebebi ilgisizlik olabilir. Bir şekilde insanların sizinle ilgilenmesini istediğiniz için ve bu şekilde onların dikkatini çekebileceğinizi düşündüğünüz için söz konusu düşünceler aklınıza geliyor olabilir. Tabi bu bir olasılık. Doğrudan bir şeyler söylemem maalesef mümkün değil.