Hafta sonu yapabileceğin 6 eğlenceli aktivite

Hafta sonunda belki arkana yaslanıp bütün günü dinlenerek geçirmek isteyebilirsin. Ama bu her zaman geçerli bir plan değildir. Bir rutinin içerisinde sıkışıp kalmış olursun. İşte bu noktada eğlenceli ama aynı zamanda az maliyetli olan şeyleri aklına getirmelisin.

Hafta sonu dışarı çıkıp bir şeyler yapmak istediğin zaman bütçe sınırıyla karşı karşıya kalabilirsin. Düşük bir bütçeyle yapılabilecek elbette sınırlıdır. Fakat bu, hiçbir şey yapamayacağın anlamına gelmez. Hafta sonu yapabileceğin eğlenceli şeyleri öğrenmek ister misin?

Hafta sonunda belki arkana yaslanıp bütün günü dinlenerek geçirmek isteyebilirsin. Ama bu her zaman geçerli bir plan değildir. Bir rutinin içerisinde sıkışıp kalmış olursun. İşte bu noktada eğlenceli ama aynı zamanda az maliyetli olan şeyleri aklına getirmelisin.

Harekete geç

Yürüyüşe çıkın. Hızlı bir yürüyüş sağlıklı ve etkileyici bir aktivitedir. Yürüyüş senin için çok basit bir şey olabilir. Bu durumda koşmayı denemelisin. Tek ihtiyacın olan koşacak bir alandır. Herhangi bir ücret ödemen gerekmez.

Yüzmeye gidebilirsin. Denize kıyısı olan bir şehirde yaşıyorsan bunu değerlendirebilirsin. Olmazsa yüzme salonu olan spor komplekslerine gidebilirsin. Bu ufak bir maliyet gerektirir ama çok pahalı bir aktivite değildir.

Müzikle ritmi yakalayabilirsin. Bir müzik enstrümanın varsa yeni şeyler çalmayı deneyebilirsin. En olmadı bilindik şarkıları yeniden yorumlamaya çalışabilirsin. Bir müzik enstrümanın yoksa o zaman dans edebilirsin. Tek ihtiyacın olan en sevdiğin şarkıları dinlemektir.

Spor yapmaya çalışın. Arkadaşlarınla bir araya gelip maç yapabilirsin. Bu illa futbol maçı olacak diye bir kaide yoktur. Basketbol veya voleybol oynayabilirsin. Önemli olan arkadaşlarınla vakit geçirebilmek ve bu vaktin tadını çıkarabilmektir.

Topluluğa katıl

Hafta sonu yapabileceklerin tek başına yapacağın şeylerle sınırlı değildir. Aynı zamanda yerel topluluğun olduğu alanlara giderek çeşitli etkinliklere katılmayı düşünebilirsin. Örneğin, bulunduğun şehirde bir hayvanat bahçesi varsa burada gezintiye çıkmayı düşünebilirsin.

Parklara gidebilirsin. Elbette küçük çocuklar gibi salıncakta sallanmak için sızlanmayı bir kenara bırakmalısın. Ama büyük olsan bile küçükleri rahatsız etmeden bunu yapabilirsin. Buna ek olarak parklarda yer alan diğer oyun alanlarını kullanabilirsin.

Çiçeklerle ilgilen. Bahçen varsa biraz bahçenle ilgilenmeyi düşünebilirsin. Eğer yoksa balkonunda yer alan çiçeklerle ilgilenme yoluna gidebilirsin. Bahçen varsa ufak tefek şeyler ekip biçerek sebze yetiştirebilirsin. Bunlar düzenli kontrol gerektirdiği için boş vaktini bu şekilde değerlendirebilirsin.

Arkadaşlarınla buluşabilirsin. Onlarla bir kafeteryaya gidip vakit geçirebilirsin. Sinemaya veya tiyatroya gidebilirsin. Alternatif olarak çeşitli spor müsabakalarını seyretmeye gidebilirsin. Bu az biraz maliyetli olsa bile bütçeni çok sarsmayacak bir şeydir.

İçeride kal

Hafta sonunu illa dışarıda geçirmek zorunda değilsin. Tek başına evde kalıp bir şeyler yapmaya çalışabilirsin. Başlangıç için yeni bir kek tarifini yapmaya çalışmak iyi bir fikir olabilir. Olmazsa biraz mısır patlatıp televizyonda film izlemeyi düşünebilirsin.

Eğlenceli ve aynı zamanda eğitici olan video içeriklerine göz atmayı düşünebilirsin. Bunun için YouTube’ta çok sıkı arama yapmalısın. Zamanını sana hiçbir değer katmayacak videolarla tüketmemelisin. Her zaman içeriği dolu, bilgilendirici ve eğitici olan videoları izlemelisin.

Oyun oynayabilirsin. Bilgisayarından veya telefonundan oyun oynayabilirsin. Özellikle çevrimiçi oyunlar oynayarak başka insanlarla etkileşim kurabilirsin. Burada seni rahatlatacak oyunları tercih etmelisin. Durduk yerine stres yapmamalısın.

Bilgisayarda oyun oynamak hoşuna gitmiyorsa arkadaşlarınla bir araya gelip masa oyunları oynayabilirsin. Monopoly veya Scrabble gibi oyunlar oynayarak eğlenceli vakit geçirebilirsin. Üstelik tüm bunlara leziz ev yemeklerini de dahil edebilirsin.

Yaratıcı ol

Hafta sonunu eğlenceli bir hale getirmek istiyorsan biraz yaratıcı olmayı deneyebilirsin. Örneğin bir kalem ve kağıdı kullanarak arkadaşınla veya aile bireylerin ile adam asmaca veya amiral battı oynayabilirsin. Gayet basittir ama boş vakti değerlendirmek için idealdir.

Kağıttan uçurtmalar yapabilirsin. Hatta bunu bir üst kademeye taşıyıp origami ile ulaşabilirsin. Japon kağıt katlama sanatını öğrenmek pek kolay sayılmaz. Fakat öğrendikten sonra ortaya çok yaratıcı şeyler çıkarabilirsin. Kendine güvenmen yeterlidir.

Alex Morris‘in “bir şeyler çizin” önerisi oldukça faydalıdır. Kağıdı ve kalemi eline aldıktan sonra hayal gücünü konuşturup bir şeyler çizmeye çalışabilirsin. Yetmezse bir şeyler yazmayı deneyebilirsin. Böylece yazma becerini geliştirme fırsatı elde edebilirsin.

Çocuklarla vakit geçir

Hafta sonunu eğlenceli hale dönüştürebilecek en önemli şey çocuklarla vakit geçirmektir. Kendi çocukların veya yeğenlerin ile vakit geçirmeye çalışabilirsin. Onlarla saklambaç oynayabilir veya onların istediği bir oyuna eşlik edebilirsin.

Çocukların merak ettikleri pek çok farklı oyuncak vardır. Bu oyuncakların ne olduğunu onlara öğretmeye çalışabilirsin. Onlara derslerinde yardımcı olmayı düşünebilir veya onlara ilgi çekici kitaplar okuyabilirsin. Onların enerjisine eşlik edebildiğin sürece hiç yorulmazsın.

Yeni şeyler öğren

Hafta sonu tamamen sana ait olacaksa yeni şeyler öğrenmeye çalışabilirsin. Çeşitli eğitici videolar izleyerek kendini geliştirmeyi başarabilirsin. Örneğin, Photoshop eğitim videoları öğrenerek Photoshop kullanma becerini geliştirebilirsin.

Çeşitli okumalar yapabilirsin. Her okuduğun kitap sana yeni bilgiler kazandırır. Bu bilgileri en iyi şekilde kullanmaya çalışmalısın. Ama öncelikle iyi bir okuyucu olmalısın. Öğretici ve eğitici kitaplar okuyarak hafta sonunu en iyi şekilde değerlendirebilirsin.

Farklı bir dil öğrenmeye çalışabilir veya çevrimiçi kurslardan birisini satın alma yoluna gidebilirsin. Bunun ne olacağı tamamen sana kalmıştır. Neyi merak ediyorsan ona yönelmelisin. Örneğin, Almanca veya İspanyolca öğrenmek istiyorsan buna yönelik bir kurs satın alıp derslere katılabilirsin.

Umarım bu bilgiler hafta sonu yapabileceğin yeni şeyler öğrenmeni sağlamıştır. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...