Goodreads’in en iyi 100 kitabı

Bu okuma listesindeki kitaplar aslında Goodreads.com tarafından oluşturulmuş bir listedir. Kitaplar Goodreads topluluğu tarafından oylama yöntemiyle seçilmiştir. Orijinal listede serilere ait kitaplar ayrı ayrı oylanmışlardır.

Bu okuma listesindeki kitaplar aslında Goodreads.com tarafından oluşturulmuş bir listedir. Kitaplar Goodreads topluluğu tarafından oylama yöntemiyle seçilmiştir. Orijinal listede serilere ait kitaplar ayrı ayrı oylanmışlardır.

Kitapların sıralamasında herhangi bir öncelik yoktur. En iyi kitaplar listesinin içerisinde yer alan eserler daha çok en çok oy alan kitap en üste olacak şekilde ilerler. Kendin için en uygun olan eseri bulmak için mutlaka eserlerin kategorilerine dikkat etmeni öneririm.

1. 1984

1984 george orwellGeorge Orwell’ın ilk kez 1949 yılında yayınlanmış bu eseri distopik roman ve bilim kurgu romanı özelliklerini taşır. Winston Smith, Okyanusya’da yaşayan ve Londra’daki iktidar partisinin bir üyesidir. Winston nereye adım atarsa atsın attığı her adımı takip eden birisi vardır.

Parti Okyanusya’daki her şeyi kontrol edebilme gücüne sahiptir. Halkın tarihinden konuştuğu dile kadar her şey kontrol altındadır. Son dönemde ise bir isyanı önlemek için çeşitli önlemler almaktadır. Muhalif düşüncelere sahip olmanın yasak olduğu bu toplumda farklı olmak mümkün değildir.

2. Açlık Oyunları

açlık oyunları suzanne collinsSuzanne Collins’in ilk kez 2008 yılında yayınlanmış bu eseri distopik roman ve bilim kurgu romanı özelliklerini taşır. Bu yıl açlık oyunlarına katılacak kişinin seçim günüdür. Katniss Everdeen’in kabusu gerçek olur. Seçilen kişi kız kardeşi Prim’dir. Katniss onun yerine gönüllü olarak oyunlara katılmayı tercih eder.

Erkeklerden seçilen kişi ise Peeta Mellark adında biridir. Bu isim yıllar önce bir parça ekmek vererek Katniss’in hayatını kurtarmış kısımdır. İkili oyunların gerçekleştirileceği yere doğru yola çıkarlar ve yolda Haymitch adında akıl hocalarıyla tanışırlar.

3. Bülbülü Öldürmek

bülbülü öldürmek harper leeHarper Lee‘nin ilk kez 1960 yılında yayınlanmış bu eseri dramatik roman özelliklerini taşır. Scout Finch için en büyük zorluk hayatı anlamaktır. Çünkü ne yapsa başarılı olamaz. Tam şansının yaver gittiğini düşündüğü anda kötülüklerle karşı karşıya kalır.

Kötülük insanlığın doğasına hakim durumdadır. Zaman hızlıca akıp geçerken Finch insanlara ve insanlığa olan inancını kaybetmeye başlar. Artık her şeyden umudunu kesmesi an meselesidir. Buna rağmen insanlık adına direnmeye devam eder.

4. Gurur ve Önyargı

gurur ve önyargı jane austenJane Austen‘ın ilk kez 1813 yılında yayınlanmış bu eseri aşk roman özelliklerini taşır. Charles Bingley adında zengin bir genç Netherfield Park’ın malikanesini kiralamıştır. Bu haber civar köylerde büyük bir heyecan uyandırır. Özellikle Bennet ailesinin heyecanı daha bir başkadır.

Bennet ailesinde evlenmemiş beş kız vardır. Anneleri, bu durum karşısında son derece mutsuz ve çaresizdir. Bennet ailesi, Bay Bingley ile aynı baloya katılırlar; Bay Bingley baloda çoğu zamanı Jane Bennet ile birlikte geçirir. Ancak Elizabeth Bennet onun kadar şanslı değildir.

5. Alacakaranlık

alacakaranlık stephenie meyerStephenie Meyer’in ilk kez 2005 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Bella son derece yağışlı olan Forks kasabasına yerleşmiştir. Annesi yeniden evlendikten sonra burada babasıyla birlikte yaşama kararı verir. Yağmurdan nefret eden biridir.

Bella okulun ilk gününde Edward Cullen’i görür ve bir anlamda ona kendini kaptırır. Edwards ise onu uzak durması için uyarır. Bir gün, kontrolden çıkan bir araba tam Bella’ya çarpmak üzereyken Edward onun hayatını kurtarır. Ama Bella neler olup bittiğini pek anlamamıştır.

6. Kitap Hırsızı

kitap hırsızı markus zusakMarkus Zusak‘ın ilk kez 2005 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman ve genç yetişkin romanı özelliklerini taşır. Liesel, annesi ve kardeşi Werner trene binerek Münih’e gitmek için yola çıkarlar. Yolculuk sırasında Werner aniden ölür. Liesel ve annesi cesedi gömmek için trenden inerler.

Bu sırada Liesel mezar kazıcıların birinden bir kitap çalar. O ve annesi, Liesel’in koruyucu ebeveynleri Hans ve Rosa Hubermann tarafından yetiştirileceği Molching adlı kasabaya gitmek için tekrar yola düşerler. Liesel başlangıçta üvey ebeveynlerini sevmez ama zaman geçtikçe alışır.

7. Hayvan Çiftliği

hayvan çiftliği george orwellGeorge Orwell’ın ilk kez 1945 yılında yayınlanmış bu eseri distopik roman özelliklerini taşır. Ödüllü bir yaban domuzu olan Old Major ahır çiftliğindeki hayvanları büyük ahırda buluşmak için bir araya getirir. Onlara, bütün hayvanların insanların baskıları ve kontrolü olmadan yaşadıkları bir rüya anlatır.

Hayvanlara böyle bir cennet için çaba göstermeleri gerektiğini söyler. Ancak büyük buluşmadan birkaç gece sonra vefat eder. Kendisinden geriye kalan üç küçük domuz işin başına geçerler ve onun temel ilkelerini Hayvancılık adlı bir felsefe dönüştürürler.

8. Narnia Günlükleri

narnia günlükleri aslan cadı ve dolap c. s. lewisC. S. Lewis’ın ilk kez 1950 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. II. Dünya Savaşı sırasında dört çocuk eksantrik Profesör Kirke ile ülkede yaşamaya gönderilirler. Çocuklar yağmurlu bir günde evi keşfederler ve en küçükleri olan Lucy muazzam bir gardırop bulur.

Lucy içeri girer ve kendini son derece garip karlı bir ormanda bulur. Lucy, bir insan kızla tanışmaktan şaşırmış olan Faun Tumnus ile karşılaşır. Tumnus onu çaya davet eder ve Beyaz Cadı’nın insanları yakalamak için tuttuğu askerlerden biri olduğunu söyler. Ancak Lucy’i serbest bırakır.

9. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

yüzüklerin efendisi yüzük kardeşliği jrr tolkienJ. R. R. Tolkien‘in ilk kez 1954 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Orta Dünya’da bir şeyler ters gidiyor. Yüzüğün onları bulması bu terslikten sadece birisi. Artık bir araya gelip mücadele etmek zorundalar.

Orta Dünya’nın kontrolü bir yüzüğün içerisine hapsedilmiştir. O yüzük ise Bilbo Baggins’in elindedir. Yüzüğü ortadan kaldırabilmek için kuzeni Frodo Baggins’i ikna eder. Ancak yüzüğün taşıyıcısı olmak büyük tehlikelerle yüzleşmek ve mücadele etmek anlamına gelir.

10. Rüzgar Gibi Geçti

rüzgar gibi geçti margaret mitchellMargaret Mitchell’in ilk kez 1936 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı ve tarihi roman özelliklerini taşır. Scarlet O’Hara kendisine sayısız talihli olmasına rağmen o Ashley Wilkes’la evlenme arzusuna sahiptir. Bir gün, Ashley’in Atlanta’dan gelen kuzeniyle nişanlandığını öğrendiğinde planını devreye sokar.

Scarlett bir mangal partisi sırasında Ashley’e duygularını itiraf eder. Ashley, Melanie ona benzediği için onunla evlenmeyi kabul ettiğini ve Scarlett ile kendisinin bambaşka insanlar olduğunu ifade eder. Scarlett, Ashley’e bir tokat atar ve oradan uzaklaşır. Ama yalnız olmadığını fark eder.

11. Aynı Yıldızın Altında

aynı yıldızın altında john green kitapJohn Green‘in ilk kez 2012 yılında yayınlanmış bu eseri genç yetişkin romanı ve aşk romanı özelliklerini taşır. On yedi yaşındaki Hazel Grace Lancaster, isteksiz olmasına rağmen annesinin emriyle hastalarının destek grubuna katılmak zorunda kalır.

Kanseri nedeniyle düzgün nefes almak için portatif bir oksijen tankı kullanıyordur. Toplantılarından birinde genç bir çocuğa gözü takılır ve adının Augustus Waters olduğunu öğrenir. Augustus Waters, Ortak arkadaşları Isaac’i desteklemek için oradadır.

12. Cömert Ağaç

cömert ağaç shel silversteinShel Silverstein‘ın ilk kez 1964 yılında yayınlanmış bu eseri resimli çocuk kitabı özelliklerini taşır. Bir çocuk, her gün onun elmalarını yer, dallarında sallanır ve gövdesinden aşağı kayar. Bu ağacın çok hoşuna gider çünkü paylaşmak onu mutlu eder.

Çocuk büyüdükçe istekleri artar. Ağaç bu istekleri karşılamak için elinden geleni yapar. Çocuk mutludur, ağaç mutludur. Ağaç için bir şeyler hediye etmek mutluluk demektir. Ama hassas ve hüzünlü günler çok uzakta değildir.

13. Uğultulu Tepeler

uğultulu tepeler emily bronteEmily Bronte‘un ilk kez 1847 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı ve psikolojik roman özelliklerini taşır. Thruscross Grange’un Bay Lockwood adında yeni bir kiracısı vardır. Uğultulu Tepeler’de yaşayan ev sahibi Bay Heathcliff’i ziyaret eder.

Bay Heathcliff evde değildir. Bayan Heathcliff ve Hareton Earnshaw ile anlaşmak çok kolay değildir. Kar yağmaya başladığında kimse Bay Lockwood’un eve gitmesine veya kalmasına bir şey deme taraftarı değildir. Evden ayrılır ama dönerken bir köpek tarafından saldırıya uğrar.

14. Da Vinci Şifresi

da vinci şifresi dan brownDan Brown‘ın ilk kez 2003 yılında yayınlanmış bu romanı gizem ormanı, psikolojik gerilim romanı ve gerilim romanı olma özelliğini taşır. Bir hikaye birkaç kişinin gözünden anlatıldığında her zaman farklı bir sonuç ortaya çıkabilir. Dini inanç bilgi ile çatıştığında galibi aramak şifre çözmek gibidir.

Şifreli mesaj Jacques Sauniere tarafından bırakılmış ama mesajın kime olduğu net belli değildir. Mesaj çözülürse Sion Tarikatı ve ona bağlı tüm gizli gerçekler ortaya çıkacaktır. Şifreyi çözmek için inanç, bilgi ve zeka üçlüsünün birbiriyle çatışması gerekir. Bu çatışmanın parçası olmak isteyenler ise çoktan hazırdır.

15. Bir Geyşanın Anıları

bir geyşanın anıları arthur goldenArthur Golden‘ın ilk kez 1997 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Chiyo adındaki güzel gözlü genç bir kız, küçük bir aile köyü olan Yoroido’da küçük bir evde küçük ailesiyle birlikte yaşıyordur. Kendinden büyük bir kız kardeşi vardır. Babası ise işe yaramazın tekidir.

Annesi kemik kanserinden vefat ettikten sonra baba iki kızını tek başına büyütemeyeceğini düşünerek onları Bay Tanaka’ya satar. Chiyo evlat edinildiğini düşünür ancak gerçek çok farklıdır. Chiyo, Yoroido’dan çok uzakta olan Kyoto’daki bir geyşa ailesine katılmıştır.

16. Alice Harikalar Ülkesinde

alice harikalar ülkesinde lewis carollLewis Carroll‘un ilk kez 1865 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk romanı ve macera romanı özelliklerini taşır. Alice, bir nehir kıyısında serinlerken dikkatini çeken garip bir şey olur. Gördüğü beyaz tavşanın peşine takılır ve onu takip etmeye başlar.

Alice, tavşanın girdiği delikten aşağı iner ve kapılarla kaplı büyük bir koridora ulaşır. Bir masanın üzerindeki anahtarı kullanarak açabileceği küçük bir kapı bulur. Kapının ardında son derece güzel bir bahçe vardır ama Alice kapıdan geçmek için oldukça büyüktür.

17. Dorian Gray’ın Portresi

dorian gray'in portresi oscar wildeOscar Wilde‘ın ilk kez 1891 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman özelliklerini taşır. Londra’daki teyzesinin evinde Dorian Gray tanınmış bir sanatçı olan Basil Halward ile tanışır. Dorian, Basil’in sanatsal hayal gücünü hemen yakalayan kültürlü ve zengin genç bir adamdır.

Basil genellikle onu eski bir Yunan kahramanı olarak tasvir eder. Ancak ilk portre Dorian’ın kendisidir. Basil portreyi arkadaşı Lord Henry Wotton’a gösterir. Lord Henry portrenin bir şaheser olduğunu ifade eder. Dorian atölyeye geldiğinde Basil onu isteksiz bir biçimde Lord Henry ile tanıştırır.

18. Sefiller

sefiller victor hugo kitapVictor Hugo’nun ilk kez 1862 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Jean Valjean bir somun ekmek çalmak suçundan girdiği hapisten tam on dokuz yıl sonra serbest bırakılır. Valjean, Digne kasabasına döndüğünde eski bir mahkum olduğu için kimse ona evini vermek istemez.

Çaresiz kalan Valjean, Digne’nin kibar piskoposu M. Myriel’in kapısını çalar. Myriel, Valjean’a nezaketle davranır ama Valjean onun gümüş eşyalarını çalar. Polis Valjean’ı tutukladığında Myriel gümüş eşyanın bir hediye olduğunu iddia ederek onu korumaya çalışır.

19. Jane Eyre

jane eyre charlotte bronteCharlotte Bronte‘ın ilk kez 1847 yılında yayınlanmış bu eseri aş romanı özeliklerini taşır. Onun için hayatın adil olduğu söylenemez. Jane Eyre tüm hislerine kelepçe vurmak zorundadır. Artık zoraki bir evliliğin kıyısındadır ve ilerisi kapkaranlıktır.

Evliliğin iyi olacağına yönelik hiçbir ışık yoktur. Tutkusunu takip edip ilerlerken zaman içerisinde bir köleye dönüştüğünü fark eder. Artık ilerleyeceği nokta çok daha farklıdır. Hislerinin peşinden gitmek ve hayatı istediği gibi yaşamak ister.

20. Uyumsuz

uyumsuz veronica rothVeronica Roth‘un ilk kez 2011 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı özelliklerini taşır. Beatrice’in annesi saçlarını keserken onun aklında sadece on altı yaşındakilerin hepsine uygulanan ve hangi gruba en uygun olduğunu belirten yetenek sınavı vardır.

Testten sonra gerçekleştirilecek törende ailesiyle birlikte kalmaya veya onlardan ayrılmaya karar verecektir. Beatrice, erkek kardeşi Caleb’in Abnegation’da kalacağından neredeyse emin. Kendisi ise üyelerinin cesaretle ön plana çıktığı Dauntless’a katılmak ister.

21. Romeo ve Juliet

romeo ve juliet william shakespeare kitapWilliam Shakespeare’in ilk kez 1595 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı özelliklerini taşır. Verona sokaklarında, soylu Capulet ve Montague aileleri arasında büyük bir anlaşmazlık yaşanır. Bir Montague olan Benvolio kavgayı durdurmaya çalışır ama Capulet ailesinden Tybalt gelince işin rengi değişir.

Sürekli şiddetin hakim olduğu sokaklarda vatandaşlar etkilenmeye başlayınca Prens Escalus olaya müdahale eder. Gelecekte huzuru bozan herhangi birisi için ölüm kararı çıkacaktır. Bu hamlesiyle aileler arasında daha fazla çatışma yaşanmasını önlemeye çalışır.

22. Sineklerin Tanrısı

sineklerin tanrısı william goldingWilliam Golding‘in ilk kez 1954 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman özelliklerini taşır. Öfkeyle dolu bir savaş ortamında bir grup öğrenciyi taşıyan uçak talihsiz bir şekilde vurularak ıssız bir adaya düşer. Öğrencilerden Ralhp ve Piggy, sahilde bir deniz kabuğu keşfederler.

Bu deniz kabuğunu artık bir boru olarak kullanacaklardır. Çocuklar lider seçmek zorunda olduklarını fark ederler. Lider seçtikten sonra hedef bu adadan kurtulabilmek için bir yol bulmaktır. Ralph grubun lideri olur ve Jack isimli çocuğu avcılıkla uğraşan gruptan sorumlu ilan eder.

23. Simyacı

simyacı paulo coelhoPaulo Coelho’nun ilk kez 1995 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Genç Endülüs çobanı Santiago’nun rüyalarıyla başı derttedir. Her zaman bir çınar ağacının altında uyuduğunun ve bir çocuğun gelip Mısır piramitlerinin dibindeki hazineden söz ettiğini görür.

Santiago rüyayı yorumlaması için çingene bir kadına danışır. Kadın ona Mısır’a gitmesi gerektiğini söyler. Bir kral olduğunu iddia eden Melchizedek adlı garip bir adam aynı tavsiyede bulunur. Sonunda sürüsünü satmaya ve yola çıkmaya ikna olmuştur.

24. Suç ve Ceza

suç ve ceza fyodor dostoyevskiFyodor Dostoyevski‘nin ilk kez 1866 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman özelliklerini taşır. Raskolnikov hayatını talihsizlikle açıklamaktan hoşlanmayan biridir. Ama bunu isteyen sadece bir yüzüdür. Öteki yüzünün hayali ise bambaşkadır.

İşlenen cinayetin ardındaki yüz hangisidir? Tüm planları bozacak bir işe giriştiğinde ne yaptığının farkında bile değildir. Baltayla birini öldürmüş ve eşyalarını çalmıştır. Panik onu yapmak istemediği pek çok şeye doğru yönlendirir. Sonunda bir kişiyi daha öldürdüğünde her şey için çok geçtir.

25. Saksı Olmanın Faydaları

saksı olmanın faydaları stephen chboskyStephen Chbosky’nin ilk kez 1999 yılında yayınlanmış bu eseri genç yetişkin romanı ve modern roman özelliklerine sahiptir. Charlie kendini son derece rahatsız eden iki büyük ölümle boğuşan biridir. Kendisi için tam bir travma olan bu ölümlerden ilki yedi yaşındayken gerçekleşir. Helen adını taşıyan teyzesi bir Noel arifesinde trafik kazası sonucu ölmüştür.

Diğer taraftan Charlie, bir önceki baharda ortaokuldaki tek arkadaşının intihar etmesiyle hayatının ikinci şokunu yaşamıştır. Charlie her ne kadar liseye devam etme konusunda isteksiz olsa bile İngilizce öğretmeni Bill Anderson’ın teşvikleriyle okul hayatına tutunmayı başarır. Daha sonra Patrick ve onun üvey kız kardeşi Sam ile tanışır. Charlie ilk görüşte Sam’e aşık olur.

26. Ender’in Oyunu

ender'in oyunu orson scott card kitapOrson Scott Card‘ın ilk kez 1985 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve fantastik roman özelliklerini taşır. Dünya imparatorluk anlayışıyla yönetilmekte ve sürekli saldırı tehdidi altındadır. Bu tehditlere karşı koyabilmek için yöneticiler çocuk askerler yetiştirme yoluna gider.

Egemen güçler için artık koloniler için savaşmak değil gerçekleşmesi muhtemelen üçüncü saldırıya karşı koyabilmek önemlidir. Bunun için stratejik düşünme becerisi yüksek komutanlara ihtiyaç vardır. Ender Wiggin bu kutsal görevi üstlenmeye hazırdır ama öncelikle son testi geçmek zorundadır.

27. Kemikler Şehri

kemikler şehri cassandra clareCassandre Clare’in ilk kez 2007 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman ve genç yetişkin romanı özelliklerini taşır. Her şey Pandemonium adındaki bir kulüpte başlar. Clary ve arkadaşı Simon geceyi dışarıda geçirmeye kararlıdır. Ancak Clary pek de alışkın olmadığı tipte bir grup insan görür ve onları takip eder. Bu takip onu üç kişi tarafından işlenen bir cinayetin tanığı haline gelir.

Öldürülen kişi aslında bir iblistir. Onu öldürenler Jace, Alec ve Isabelle adını taşıyan gölge avcılarıdır. Simon, Clary’nin yanına geldiğinde şaşkınlıkla neler olup bittiğini anlamaya çalışır. Simon, gölge avcılarını görme yeteneğine sahip değildir. Clary bunu fark eder ve ona neler olup bittiğini anlatmayı reddeder. Ancak Simon bir şeylerin ters gittiğinin farkındadır.

28. Muhteşem Gatsby

muhteşem gatsby f. scott fitzgeraldF. Scott Fitzgerald‘ın ilk kez 1925 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Minnesota’lı genç bir adam olan Nick Carraway, tahvil işi hakkında bilgi edinmek için New York’a taşınır. Long Island’ın West Egg semtinde yeni zenginlerin yaşadığı bir yerde ev kiralar.

Nick’in West Egg’deki komşusu Gotik bir konakta yaşayan ve her cumartesi gecesi abartılı düzenleyen Jay Gatsby adlı gizemli bir adamdır. Yeni zenginlerin ve servetlerini göstermek isteyenlerin yaşadığı bu ortamda onun varlığı büyük bir tuhaflıktır.

29. Duyguların Rengi

duyguların rengi kathryn stockettKathryn Stockett’in ilk kez 2009 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerine sahiptir. Aibileen, Leefolt ailesi için dadılık ve temizlikçilik yapan birisidir. Minny açık sözlü bir hizmetçidir. Skeeter ise üniversiteden yeni mezun olmuş biridir. Skeeter kendisini beyaz güney toplumunun boğucu sınırlarının ötesine götürecek bir kariyer peşindedir.

Sketeer, çocukluk arkadaşı Hilly Holbrook’un başlatmış olduğu ırkçı girişim tarafından dehşete düşmüş durumdadır. Bununla birlikte yaşadığı Jackson Mississippi’de ırkla ilgili tutumları değiştirmenin ne anlama geleceğini düşünmeye başlamıştır. Tehlikeli bir projeye atılır. Beyaz bir aile için siyahi hizmetçi olarak çalışmanın nasıl bir şey olduğu konusunda hizmetçilerle röportaj yapmaya karar verir.

30. Yeşilin Kızı Anne

yeşilin kızı anne l. m. montgomery kitapyurduL. M. Montgomery’nin ilk kez 1908 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı ve tarihi roman özelliklerine sahiptir. Anne, aslında bir erkek çocuk evlat edinmek isteyen bir aileye yanlışlıkla verilmiş olan yetim bir kızdır. Evlat edinen çift Anne ile tanıştıktan sonra uygun cinsiyette olmamasına rağmen onu geri göndermemeye karar verirler.

Anne’in doğası çifti büyüler ve onu kızları olarak görmesini sağlar. Anne, Avonlea’daki yaşama uyum sağlamak için mücadele eder. Ondan beklendiği gibi uygun bir hanımefendi gibi davranmakta ve standart görgü kuralları ve sosyal beklentilere uymakta zorluk çektiği için kendini evlat edinen annesiyle ve diğer yerel kadınlarla çatışma içerisinde bulur.

31. Örümcek Ağı

e. b. white örümcek ağı kitapE. B. White‘ın ilk kez 1952 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk romanı özelliklerini taşır. Wilbur dertle birlikte doğar. Doğduktan hemen sonra Papa Arable’ın hedefi olur. Ancak sekiz yaşındaki Fern Arable buna itiraz eder. Wilbur’un evcil hayvan olması için babasını ikna eder.

Fern bir anlamda Wilbur’a annelik yapıyordur. Çok geçmeden Wilbur eve sığmayacak kadar büyür. Bu yüzden Fern onu amcası Homer Zuckerman’a vermek zorunda kalır. Wilbur, gittiği çiftlikte yeni arkadaşlar edinir. Gri örümcek Charlotte ise en iyi arkadaşı herkes için en iyi arkadaştır.

32. Zaman Yolcusunun Karısı

zaman yolcusunun karısı audrey niffeneggerAudrey Niffenegger’in ilk kez 2003 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman ve bilim kurgu romanı özelliklerine sahiptir. Henry De Tamble bir zaman yolcusudur. Stres anlarında, genetik bir aksaklık onu kendi geçmişine ve bazen de geleceğe atar. Karısı Clare Abshire ile ilk kez yirmi sekiz yaşındayken tanışır. Ancak onu altı yaşından beri tanımaktadır.

Henry için zaman yolculuğu hayatının başka bir anında kendini daima savunmasız ve tehlikede bulması demektir. Clare için bir zaman yolcusunu sevmek, onun yeniden ortaya çıkmasını beklemesi anlamına gelir. Henry’nin ne zaman ve kaç yaşında ortaya çıkacağı belli değildir. Clare hep bir bekleyiş hep bir belirsizlik içerisindedir.

33. Fareler ve İnsanlar

fareler ve insanlar john steinbeck kitapJohn Steinbeck‘in ilk kez 1937 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. George güçlü özellikleri olan küçük ve karanlık bir adamdır. Arkadaşı Lennie ise şekilsiz yüzüyle dikkat çeken dev gibi bir adamdır. Şimdi önlerinde susuzluk gibi çok ciddi bir problem vardır.

Lennie bir bakıma George’a bağlı bir şekilde hayatını yaşayan biridir. Bir yerde duraklayıp kamp yapmaya karar verirler. George, Lennie’nin yanında ölü bir fare taşıdığını görünce çılgına döner. Fareyi alarak uzağa doğru fırlatır. Artık dinlenme zamanıdır. İkisi de aynı rüyaya dalıp giderler.

34. Dracula

dracula bram stoker kitapBram Stoker’ın ilk kez 1897 yılında yayınlanmış bu eseri korku romanı ve fantastik roman özelliklerini taşır. Genç bir adam olan Jonathan Harker bir iş gezisi için Transilvanya’ya gitmek zorunda kalır. Burada Kont Dracula adını taşıyan Transilvanyalı bir soyluya eşlik edecektir. Korkutucu olsa bile başlangıçta Kont’un cömertliği ve zekası tarafından büyülenmiş durumdadır.

Yavaş yavaş Dracula’nın kalesinde bir mahkum olduğunu ve onun Londra’nın kalabalık kitlelerini avlamayı planlayan şeytani bir varlık olduğunu fark eder. Dracula onu üç dişi vampirin elinde ölüme terk eder. Ancak Jonathan son derece umutsuz olsa dahi bir kaçış girişiminde bulunur. Bu onun son çırpınışlarıdır ama denemekten başka çaresi yoktur.

35. Küçük Prens

küçük prens antonie de saint exuperyAntonie de Saint-Exupery‘nin ilk kez 1943 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk romanı özelliklerini taşır. Bir uçak pilotu Sahra Çölü üzerinde kaza yapar. Kaza uçağına zarar verir ve pilot çok az yiyecekle hayat mücadelesi vermeye başlar. Aniden ortaya küçük sarışın bir çocuk çıkar.

Çocuk pilottan bir koyun çizmesini ister. İkili arkadaş olurlar. Pilot, küçük prensin Astreoid 352 dediği ama insanların Astreoid B-612 olarak bildiği bir gezegenden bahsedir. Küçük prens gezegenini bakımını üstlenir. Kötü tohumların büyümesini engellerken bir gül filizlenir ve prens ona aşık olur.

36. Cesur Yeni Dünya

cesur yeni dünya aldous huxleyAldous Huxley‘in ilk kez 1932 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve distopik roman olma özelliklerini taşır. Müdür Henry Foster bir grup çocuğu gezdirirken onlara insan embriyoları üretmeyi sağlayan Bokanovski ve Podsnap süreçleri hakkında bilgi verir.

Gebelik dönemi boyunca embriyolar inşa edilmiş taşıma bandı boyunca dolaşırlar. Embriyoların Alfa, Beta, Gamma, Delta ve Epsilon adını taşıyan beş kasttan birine ait olmaları şart koşulur. Birbirini takip eden kastların her birinin fiziksel ve entelektüel olarak daha az etkileyici olması gerekir.

37. Otostopçunun Galaksi Rehberi

otostopçunun galaksi rehberi douglas adamsDouglas Adams‘ın ilk kez 1979 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve fantastik roman olma özelliğini taşır. Arthur Dent’in başında çok büyük bir dert vardır. Evi yıkılmak üzeredir ve ne yaparsa yapsın buna engel olamayacağının farkındadır.

Aslında yıkılan sadece evi değil aynı zamanda dünyadır. Arthur ve Ford yıkılan dünyadan bir şekilde kaçmayı başarırlar ama nereye gideceklerini bilmezler. Galakside rastgele dolaşmaya başladıklarında bitmek bilmeyen bir yolculuğun içerisinde olduklarını maalesef fark edemezler.

38. Yüzyıllık Yalnızlık

yüzyıllık yalnızlık gabriel garcia marquezGabrial Garcia Marquez’in ilk kez 1967 yılında yayınlanmış bu eseri büyülü gerçeklik romanı olma özelliğini taşır. Jose Arcadio birbiri ardına çeşitli bilimsel araştırma yapar ve sonunda kasabadaki adamlar tarafından bir ağaca bağlanır. Fakat tüm özellikleri oğullarına geçmiştir.

Kendisiyle aynı adı taşıyan oğlu kasabadaki toprakları gasp ettikten sonra gizemli bir şekilde ölür. Diğer oğlu Aureliano uzun bir iç savaş döneminde ülkenin en büyük isyancılarından biri haline gelir. Bir zamanlar masum bir cennet olan Macondo, iç savaş döneminde dış dünyaya bağlı kalır.

39. Prenses Gelin

prenses gelin william goldmanWilliam Goldman’in ilk kez 1973 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı ve mizah romanı özelliklerini taşır. Buttercup günlerini çiftlikte çeşitli emirler yağdırarak geçirir. Wesley ise onun verdiği tüm direktifleri “emredersiniz” diye kabul eden biridir.

Bu sihirli kelime aslında Wesley’in ona olan aşkını söyleme biçimidir. İkisi birbirine aşık olmasına rağmen Wesley, evlenebilmek için büyük bir servet arayışına çıkmıştır. Wesley’in gemisi meşhur bir korsan tarafından saldırıya uğrar. Bunun üzerine Buttercup onun öldüğünü düşünüp yasını tutmaya başlar.

40. Çavdar Tarlasında Çocuklar

çavdar tarlasında çocuklar j. d. salingerJ. D. Salinger‘ın ilk kez 1951 yılında yayınlanmış bu eseri genç yetişkin romanı özelliklerini taşır. Holden Caulfield kendi başına takılan bir isimdir. Bir yanı insanlarla etkileşimi ve iletişimi öğütler ama diğer yanı yetişkinlerin dünyasını büyük bir sahtelik olarak görür.

Holden Caulfield artık dördüncü okulundadır. Son üçünde başarısız olduktan sonra geldiği bu okulda da kaderi aynıdır. Başarısız bir öğrenci olduğu için okuldan atılacaktır. Fakat tüm başına gelenler bununla sınırlı olmayacaktır.

41. Harry Potter ve Felsefe Taşı

harry potter ve felsefe taşı jk rowlingJ. K. Rowling‘in ilk kez 1997 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Petunia Teyze’nin kız kardeşi Lily, James Potter’la evlenmiş ve büyücünün dünyasında güçlü bir çift olmuştur. Fakat onlar kötü Voldemort tarafından öldürülmüşlerdir.

Harry Potter’ın alnında ise büyük bir yara izi bırakmıştır ama o Voldemort’tan kurtulan tek büyücü olmuştur. Baş büyücü Albus Dumbledore, İngiltere’deki büyü okulu Hogwarts’a katılmaya hazır olana kadar Harry’nin Dursley ailesiyle büyümesine karar vermiştir.

42. Gizli Bahçe

gizli bahçe frances hodgson burnett kitapFrances Hodgson Burnett’in ilk kez 1910 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk romanı ve genç yetişkin romanı özelliklerini taşır. Mary Lennox 9 yaşında ve biraz huysuz sayılabilecek bir kızdır. Bir İngiliz devlet adamı olan babası ve sürekli sosyalleşmek ile meşgul olan annesiyle Hindistan’da yaşıyordur.

Mary Lennox daha çok Ayah adını taşıyan Hintli hizmetkar tarafından yetiştirilmiştir. Ayah ve diğer hizmetkarlar onun her dediğini yerine getirerek onun şımarmasına neden olmuştur. Bu nedenle Mary Lennox ondan istenilen her şeyin yerine getirilmesini talep eden birine dönüşmüştür.

43. Bin Muhteşem Güneş

bin muhteşem güneş khaled hosseini kitapKhaled Hosseini’nin ilk kez 2007 yılında yayınlanmış bu romanı tarihi roman özelliklerini taşır. Mariam, annesi Nana ile şehrin dışındaki küçük bir kulübede yaşayan genç bir kızdır. Nana bir süre Mariam’ın babası Jalil için bir hizmetçi olarak çalışmıştır. Jalil, Nana hamile kaldıktan sonra onu şehrin dışına gönderir.

Mariam bir gün babasından onu sinemaya götürmesini ister fakat Jalil söz vermesine rağmen gelmez. Mariam onun evinin önüne gelerek beklemeye başlar ama yine onu göremez. Jalil’in şoförü onu evine geri götürdüğünde ise Mariam annesinin kendini asmış bir biçimde bulur.

44. Zamanda Kıvrılma

zamanda kıvrılma madeleine engleMadeleine L’engle‘ın ilk kez 1962 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve fantastik roman özelliklerini taşır. Bayan Whatsit karanlık ve fırtınalı bir akşamda Murry’lerin evine gelir. Her ne kadar eksantrik bir serseri gibi görünse bile aslında Meg’in düşüncelerini okuyabilen biridir.

Meg’in annesini, “tesseract” konusunda bilgilendirirken bunun bir zamanda kıvrılma olduğunu dile getirir. Bu kıvrılma sayesinde Meg ve onun arkadaşları zamanda yolculuk yapacaklardır. Yolculuğun hedefi ise Meg’in babası Bay Murry’i kurtarmak olacaktır.

45. Fahrenheit 451

fahrenheit 451 ray bradbury kitapRay Bradbury‘nin ilk kez 1953 yılında yayınlanmış bu eseri distopik roman ve bilim kurgu romanı özelliklerini taşır. Guy Montag, fütüristik bir Amerikan şehrinde kitap yakan bir itfaiyecidir. Montag’ın dünyasında, itfaiyeciler onların söndürmek yerine yakmaya başlarlar.

Bu toplumdaki insanlar kitap okumazlar, doğanın tadını çıkarmazlar, kendi başlarına vakit geçiremezler, bağımsız düşünemezler ve anlamlı konuşmalar yapamazlar. Bunun yerine çok hızlı araç sürerler, çok fazla televizyon izlerler ve kulaklarına takılı aletlerle sürekli radyo dinlerler.

46. Şimşek Hırsızı

şimşek hırsızı rick riordanRick Riordan‘ın ilk kez 2005 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Percy Jackson, disleksi ve DEHB rahatsızlıkları olan on iki yaşında bir çocuktur. Bilinmeyen nedenlerden dolayı kendisini sık sık okuldan atılmış bir şekilde bulur.

Müzeye gerçekleştirilen bir okul gezisi sırasında Nancy Bobofit, Percy’nin arkadaşı Grover’a zorbalık yapar. Percy arkadaşını korur ama aynı zamanda fıskiyeye düşmekte olan Nancy’i yakalar. Ancak, Nancy fıskiyeye itildiğini düşünür ve yaşananlar konusunda Bayan Dodds’a yalan söyler.

47. Taht Oyunları

taht oyunları george r. r. martinG. R. R. Martin’in ilk kez 1996 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Lord Robert Baratheon ile nişanlı olan Lyanna Stark, Elia Martell ile evli olan Prens Rhaegar Targaryen tarafından kaçırılır. Lyanna’nın babası ve büyük abisi onun geri verilmesini talep ederler.

Fakat bu talepleri geri çevrilir. Üstüne kral Aerys tarafından öldürülürler. Bu olay Yedi Krallık’ta bir iç savaşa yol açar. İsyanın başında Robert Baratheon vardır. Tully ve Arryn gibi güçlü ve soylu aileler isyanı desteklerler. Tyrell ailesi krala sadık kalırken, Lannister ve Martell aileleri tarafsız olmayı seçerler.

48. Huckleberry Finn’in Maceraları

huckleberry finn'in maceraları mark twainMark Twain‘in ilk kez 1884 yılında yayınlanmış bu eseri mizah romanı ve çocuk romanı özelliklerini taşır. Huckleberry Finn, temizlik, görgü, kilise ve okuldan dolayı hayatından hiç memnun değildir. Buna rağmen Tom Sawyer’ın çetesine katılabilmesi için saygın kalması gerekir.

Huck’ın sarhoş babası ortaya çıkana kadar her şey yolundadır. Yerel yargıç Yargıç Thatcher onun yasal velayetini almaya çalışsalar bile şehirdeki yeni bir yargıç doğal babasıyla kalmasının daha doğru olduğuna inanır. Huck için geride bıraktığı hayatı yeniden canlanmak üzeredir.

49. Cennetimden Bakarken

cennetimden bakarken alice sebold kitapAlice Sebold’un ilk kez 2002 yılında yayınlanmış bu eseri gizem romanı özelliklerini taşır. Susie Salmon, 6 Aralık 1973 tarihinde ailesinin komşusu George Harvey tarafından öldürülmüştür. Bay Harvey, Susie’yi mısır tarlasında kazdığı bir deliğe sokar.

Susie kaçmaya çalıştığında Harvey onu yakalar, elbiselerini parçalar ve ona tecavüz eder. Ardından onu öldürür, keser ve deliğe girmeden önce yanında getirdiği çantaya koyar. Cesedin yer aldığı çantayı bir kasaya koyar ve kasayı yerel düdene götürür.

50. Vahşi Şeyler Ülkesinde

vahşi şeyler ülkesinde maurice sendakMaurice Sendak‘ın ilk kez 1963 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk romanı ve fantastik roman özelliklerini taşır. Max zorlu bir gece geçiriyordur. Tabi bu zorlu gecenin annesi, oyuncak ayısı, ailenin köpeği gibi çeşitli misafirleri vardır.

Max’in annesi artık yaramazlıkları kaldıramadığından onu odasına gönderir. Fakat çok güçlü hayal gücüne sahip olan Max bu zaman aşımını kontrol altında tuttuğu vahşi topraklara yelken açarak değerlendirir. Vahşi şeylerin kralı olur ve tekrar çocuk olmaya karar verene kadar öyle kalır.

51. Yeşil Yumurta ve Salam Dr. Seuss

yeşil yumurta ve salam dr. seussDr. Seuss’un ilk kez 1960 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı özelliklerini taşır. Sam-I-Am yeşil yumurtalardan ve salamdan hoşlanır ama büyük adam hoşlanmaz. Sam’in misyonu oldukça açıktır: büyük adamın yeşil şeyleri yemesini sağlamalıdır.

Evde mi yoksa fareyle mi? Teknede mi yoksa keçiyle mi? Trende mi yoksa ağaçta mı? Sam sürekli olarak soruyor. Sam’i takip etmek gerekir. Bu sıra dışı muamelenin gerçekten her yerde ve her şekilde tadını çıkarmak için leziz bir yemeğin tadına bakmak neredeyse şarttır.

52. Dışarıdakiler

dışarıdakiler s. e. hintonS. E. Hinton’un ilk kez 1967 yılında yayınlanmış bu eseri genç yetişkin romanı özelliklerini taşır. Ponyboy Curtis, büyük kardeşleri Sodapop ile Darry ile yaşayan biridir. Hepsi Greaser adını taşıyan bir çetenin üyeleridir. Bu çetenin üyeleri her fırsatta zengin çocukların yer aldığı Soc grubu ile mücadele ederler.

Bir gece tiyatroda, Ponyboy, Johnny, Two-Bit ve Dally iki Soc kızı Cherry Valance ve Marcia ile tanışır. Ponyboy, Cherry ile bağlantı kurar çünkü her ikisi de gün batımını seviyordur; sosyal sınırlar aşılır ve dünyalar birbirine bağlanır. Bir süre sonra kızların erkek arkadaşları ortaya çıkarlar ve kızları eve götürürler.

53. Pi’nin Yaşamı

pi'nin yaşamı yann martelYann Martel‘in ilk kez 2001 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman özelliklerini taşır. Pi Patel hayatı boyunca hayvanları ve inancını sorgulayan bir gençtir. Pi, Hindistan’un Puducherry topraklarında bir hayvanat bahçesi bekçisinin oğlu olarak büyür.

Pi, Hinduizm, İslam ve Hristiyanlık inancının hepsini aynı gayretle uygular. 16 yaşına geldiğinde babası Hindistan’daki giderek artan istenmeyen siyasi gelişmelerden kaçmak için Kanada’ya taşınmaya karar verir. Fakat onları taşıyan gemi batar. Pi ise can botunda birkaç hayvanla hayata tutunur.

54. İki Şehrin Hikayesi

iki şehrin hikayesi charles dickensCharles Dickens’ın ilk kez 1859 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Tellson’s Bank için çalışan tuhaf bir iş adamı olan Jerry Cruncher, Jarvis Lorry için acil bir mesaj geçer. Lorry’e iletilen mesajda Dover’da genç bir kadını beklemesi söylenmiştir.

Dover’da Lorry, babası öldüğü varsayılan seçkin bir doktor olan Lucie Manette tarafından karşılanır. Lorry, Lucie’ye Paris’e kadar eşlik eder. Lucie hayatını ayakkabı yapmaya harcayan biridir. Lorry, Lucie’e sevgisinin ve bağlılığının elbet karşılığını bulacağını söyleyerek ona destek olmaya çalışır.

55. Odysseia

odysseia homerosHomeros‘un ilk kez ne zaman yayınlandığı bilinmeyen bu eseri epik şiir ve destan özelliklerini taşır. Truva yıkılmış ve aradan 10 yıl geçmiştir. Yunan kahramanı Odysseia hala İthaka’daki krallığına geri dönmemiştir. Sarayı yağmalayanlar aynı zamanda kıymetli Penelope’a ulaşmışlardır.

Penelope, Odysseia’ya sadık kalmayı tercih etmiştir. Prens Telemachus yağmacıları dışarı atmak istese bile gücü ve deneyimi bunun için pek yeterli değildir. Yağmacılardan biri olan Antinous, genç prensi bir suikast ile ortadan kaldırıp mutlak güç olma planını çoktan hayata geçirmiştir.

56. Filler İçin Su

filler için su sara gruenSara Gruen’in ilk kez 2006 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman ve aşk romanı özelliklerini taşır. Jacob, yirmi üç yaşındayken veterinerlik okuduğu Cornell Üniversitesi’nde finale hazırlanıyordur. Bu sırada ailesinin feci bir trafik kazasında öldüğü haberini alır.

Ölüm haberinden sonra hayatı yokuş aşağı gitmeye başlar. Miras olarak geride hiçbir şey kalmayacaktır. Mezuniyetten hemen önce Cornell’i gece yarısı bir trene atlayarak terk eder. Trende bir sirk görevlisi ile tanışır ve sirkte hayvanların bakımını üstlenir.

57. Lolita

lolita vladimir nabokov kitapVladimir Nabokov‘un ilk kez 1955 yılında yayınlanmış bu eseri yetişkin romanı özelliklerini taşır. Humbert Humbert, ev sahibinin küçük kızına aşıktır. Küçük kız ise daha henüz 12 yaşındadır. Üstelik Humbert aşkından geri adım atma taraftarı değildir.

Sırf Lolita’ya daha yakın olabilmek için Bayan Haze ile evlenmeyi kabul eder. Tek arzusu romantik duygularının peşinden gitmektir. Ancak bunun başına açacak işlerden pek haberdar değildir. Onun dünyasındaki romantizme gerçek dünyada yer yoktur.

58. Mezbaha 5

mezbaha 5 kurt vonnegut kitapKurt Vonnegut‘un ilk kez 1969 yılında yayınlanmış bu eseri savaş romanı ve tarihi roman özelliklerini taşır. Billy Pilgrim komik görünümlü zayıf bir gençtir. II. Dünya Savaşı sırasında orduya hazırlanan biridir. Güney Carolina’da bir papaz asistanı olur.

Billy’nin babası, Billy denizaşırı sefere çıkıp bir piyade alayına katılmadan kısa bir süre önce bir av kazasında ölmüştür. Piyade alayına katılan Billy, Bulge Muharebesi sırasında Alman hattının gerisinde yakalanır. Yakalanmadan hemen önce ise hayatının tamamını tek bir taramada görür.

59. Frankestein

frankestein mark shellyMary Shelley‘in ilk kez 1823 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve korku romanı özelliklerini taşır. Frankestein, evlat edindiği kuzeni Elizabeth ve sevgili arkadaşı Henry Clerval’a yakın bir yerde yaşar. Genç bir çocukken, insanlara yaşama isteğini sunan şeyi hep merak etti.

Büyüdüğünde Ingolstadt’taki kolejde, temizlenmiş vücut parçalarından kendi mükemmel insanını yarattı. Fakat yaratık son derece çirkindir. Frankestein çirkinliği yüzünden ondan iğrenmişti. Bu yüzden ondan kaçarak uzaklaştı.

60. Uçurtma Avcısı

uçurtma avcısı khaled hosseini kitapKhaled Hosseini’nin ilk kez 2003 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Emir ve Hasan iki yakın arkadaştırlar. İkisi birden bir uçurtma turnuvasına katılırlar. Emir turnuvayı kazanır, Hasan ise düşen uçurtmayı almak için harekete geçer.

Biraz uzakta Hasan üç çocuk tarafından sıkıştırılmıştır. Çocuklardan birisi ona tecavüz eder. Emir olup bitenleri görmesine rağmen hiçbir şey yapmaz. Hasan geri döndüğünde hiçbir şeyi görmemiş gibi davranır. O andan itibaren ikisinden birinin yaşadıkları yerden gitmesi gerektiğini düşünmeye başlar.

61. Madde 22

madde 22 joseph hellerJoseph Heller‘in ilk kez 1961 yılında yayınlanmış bu eseri savaş romanı özelliklerini taşır. Yossarian tam anlamıyla devrinin en talihsiz insanlarından biridir. Yapmak istediği tek şey evine dönmektir ama bunu bir türlü başaramaz. Hedefine ulaşabilmesi için mücadele etmesi gerekir.

Her şeyden önce hayatta kalması şarttır. Herkes onun ölmesini ister. Önceliği hayatta kalmak olan Yossarian, artık kendisine zimmetli olmuş olan bu dertle boğuşmak zorundadır. Her ne kadar sürekli karşısına türlü türlü engeller çıksa bile pes etme taraftarı değildir.

62. Seçilmiş Kişi

seçilmiş kişi lois lowryLois Lowry‘nin ilk kez 1993 yılında yayınlanmış bu eseri genç yetişkin romanı özelliklerini taşır. Jonas, tüm acı, korku, savaş ve nefreti ortadan kaldıran bir fütüristik toplumda yaşar. Ön yargı yoktur çünkü herkes temelde aynı görünüyor ve aynı davranıyordur.

Toplum aynı zamanda seçimi de ortadan kaldırmıştır. On iki yaşına giren toplumun her üyesine yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre bir iş verilir. Burada her şey planlıdır. Planın dışına çıkmak isteyenin bulunması oldukça güçtür. Hedef insanların daha rahat yaşamasını sağlamaktır.

63. Bir Katedralin Öyküsü

bir katedralin öyküsü ken follettKen Follett’in ilk kez 1989 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. On ikinci yüzyılın büyük bir bölümünde İngiltere toplumu, siyasi ve dini olarak sürekli bir ayaklanma halindeydi. Kral Henry’nin ardından tahta geçebilecek herhangi bir varis yoktur.

Varisin olmaması İngiltere’yi bir savaşa sürükler. Kral Stephen hızlı bir biçimde tahtı ele geçirir ve onu elinde tutmak için her şeyi yapar. Yanında ise Henry’nin kızı İmparatoriçe Maud vardır. Maud’un oğlu II. Henry yaşlanıncaya kadar İngiltere tüm güçlü soylular tarafından kabul edilebilecek bir krala kavuşamaz.

64. Damızlık Kızın Öyküsü

damızlık kızın öyküsü margaret atwoodMargaret Atwood‘un ilk kez 1985 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı ve distopik roman özelliklerini taşır. Offred, totaliter ve teokratik bir devlet olan Gilead Cumhuriyeti’nde bir damızlık kızdır. Düşük üreme oranları sebebiyle damızlık kızlar elit çiftlere çocuk doğurmakla görevlidir.

Offred, komutan ve karısı Serena Joy’a hizmet eder. Serena Joy geleneksel değerlerin yılmaz savunucusudur. Her ay belirli bir döngü söz konusu olduğunda Offred komutan ile ilişkiye girmek zorundadır. Offred’in özgürlüğü tüm kadınların özgürlüğünde olduğu gibi tamamen kısıtlıdır.

65. Mahşer

mahşer stephen kingStephen King’in ilk kez 1978 yılında yayınlanmış bu eseri korku romanı ve fantastik roman özelliklerini taşır. Bir süper virüsün ABD ordusunun biyolojik savaş tesisinden kaçmasının ardından sadece üç hafta içerisinde dünya nüfusunun neredeyse tamamı yok olmuştur.

Virüs karşısında sadece birkaç kişi hayatta kalmayı başarmıştır. Onlardan birisi olan Stu Redman, Maine’de bir hastalık laboratuvarına götürülür. Burada onun sağlıklı kalmasını sağlayan şeyin keşfedilmesi amaçlanır. Ancak kendisinin bir deney hayvanı gibi kullanılacağını düşünen Stu Redman laboratuvardan kaçar.

66. Watership Tepesi

watership tepesi richard adams kitapRichard Adams’ın ilk kez 1972 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Küçük genç bir tavşan olan Fiver, bir şeylerin ne zaman yaşanılacağını ve iyi veya kötü olup olmadıklarını hissedebilme becerisine sahiptir. Bu sefer tavşanlar için bir felaket senaryosu öngörmüştür.

Fiver, şef tavşan Threarah’ın karşısına çıkar ve durumu anlatır. Ancak şef ona inanmaz. Fiver’ın kız kardeşi Hazel ve arkadaşları burayı terk etmeye hazırlanırlar. Grubun lideri Hazel’dir ve Fiver’dan gelen tavsiyelere uyarak nereye gitmeleri gerektiğini belirler. Tavşanların ev arayışı başlamıştır.

67. Akıl Oyunlarının Gölgesinde

akıl oyunlarının gölgesinde sir arthur conan doyleSir Arthur Conan Doyle’un ilk kez 1892 yılında yayınlanmış bu eseri gizem romanı özelliklerini taşır. Eserin içerisinde 12 tane farklı hikaye bulunur. İlk hikaye Bohemia’da bir skandalı anlatır. Watson arkadaşı Sherlock Holmes’tan sadece gazeteler aracılığıyla haber alabilir bir durumdadır.

Watson inadı bırakır ve arkadaşını ziyarete gider. Sherlock Holmes maskeli olan gizemli bir müşterisiyle görüşme gerçekleştirir. Bu müşteri aslında Bohemia kralıdır. Kral, eski metresinin şantaj olarak kullanmaya çalıştığı bir fotoğraftan söz eder. Sherlock Holmes davayı kabul eder.

68. Guguk Kuşu

guguk kuşu ken keseyKen Kesey‘in ilk kez 1962 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman özelliklerini taşır. Hemşire Ratched siyah bir pelerine bürünerek uyuyan adamlarla dolu olan kilitli bir koğuşa girer. Günün ilk emri ilaçları almaktır. Adamlar ilaçlarını almak için sıraya girerler.

McMurphy hapishaneye getirildiğinde yanında iki gardiyan vardır. Kelepçelerini çözdüklerinde hiç beklenmedik bir şey olur ve McMurphy gardiyanlardan birini öper. Özgür olduğuna seviniyordur ama bunun için erken olduğunun farkında değildir.

69. Kız Kardeşim İçin

kız kardeşim için jodi picoultJodi Picoult’un ilk kez 2004 yılında yayınlanmış bu eseri modern roman özelliklerini taşır. Eski bir avukat olan Sara Fitzgerald’ın iki yaşındaki kızına çok nadir görülen agresif bir lösemi tanısı koyarlar. Çocuklarının ölebileceği haberi, Sara’yı ve eşi Brian’ı şok eder.

Kate kemoterapiye başlar. Ancak onkoloji uzmanı bir kemik iliği bağışının gerebileceğini söyler. Ailenin dört yaşındaki erkek çocuğu ile eşleşme sağlanamaz. Doktor doğmamış bir çocuğun eşleşme olabileceğini söylediğinde Fitzgerald ailesi yeni bir çocuk tartışmasını masaya yatırmış olurlar.

70. Sırça Fanus

sırça fanus sylvia plathSylvia Plath‘in ilk kez 1963 yılında yayınlanmış bu eseri otobiyografi roman özelliklerini taşır. Onun hayatında her şey baskıyla doludur. Artık nefes alması bile zor bir hal almıştır. Esther Greenwood tüm bu gerçekleri bir kenara bırakarak kendi yolunu bulmakta kararlıdır.

Bu mücadele çok ama çok çetin geçecektir. Kontrolünü kaybetmiştir ve üstelik bunun farkında değildir. Hayat onu çıldırma noktasına kadar getirmiştir. Ölümün kıyısında hayata gülümsemeye çalışsa bile her şeyi bitirecek o ana sadece bir adım kalmıştır.

71. Yabancı

yabancı diana gabaldonDiana Gabaldon’ın ilk kez 1991 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Claire ve Frank yedi yıldır evliler. Claire ve Frank, kasaba kadınlarının birlikte yaptıkları ritüelleri gizlice görmek için şehrin eteklerindeki taşlara giderler. Kasabada bu kadınlara cadılar denmektedir.

Bu, Claire’nin kendini 1743 yılında bulduğu andır. Frank ile taşları ziyaret ettikten sonra Claire, istediği bir bitkiyi almak için yalnız başına geri döner. Frank ona ateş izlerine dikkat etmesini söyler çünkü bu cadılara ait ritüelin bir parçasıdır. Claire kendini bir anda İskoçya’nın geçmişinde bulur.

72. Ejderha Dövmeli Kız

ejderha dövmeli kız stieg larssonStieg Larsson’un ilk kez 2005 yılında yayınlanmış bu eseri polisiye roman özelliklerini taşır. İsveç’in en zengin ailelerinden birinin çocuğu olan Harriet Vanger yıllar önce ortadan kaybolmuştur. Aradan yıllar geçmesine rağmen amcası gerçeğin peşinden gitmeye devam eder.

Mikael Blomkvist adındaki gazeteciyle anlaşan yaşlı adam ondan gerçeği ortaya çıkarmasını ister. M. Blomkvist bu yolculuğunda tek başına değildir. Lisbeth Salander dövmesi ve yaşam tarzıyla diğerlerinden çok daha farklıdır. İkilinin amacı gizli saklı kalmış olan tüm gerçekleri açığa çıkarmaktır.

73. Rebecca

rebecca daphne du maurierDaphne du Maurier‘in ilk kez 1938 yılında yayınlanmış bu romanı polisiye roman özelliklerini taşır. Onun varlığı artık bir sorundan ibarettir. Bir kadının gölgesinde geçirdiği hayatı herhangi bir anlam ifade etmemeye başlamıştır. Üstelik artık işin içinde bir cinayet vardır.

Maxim ve eşi Rebecca evlerine döndüklerinde şanssızlık kapıyı çalar. Rebecca sırlarla dolu bir kadındır ve ne büyük talihsizliktir ki sırların ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. Gerçekler bir bir açığa çıkarken beraberinde büyük tehlikeleri getirerek yaşanılan hayatı mahveder.

74. Matilda

matilda roald dahlRoald Dahl’ın ilk kez 1988 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı ve fantastik roman özelliklerini taşır. Matilda Wormwood olağanüstü yeteneklere sahip genç bir kızdır. Genç yaşta karmaşık matematik problemleri çözebilen ve yetişkinlere ait kitapları bir çırpıda okuyabilen biridir.

Matilda hak ettiği ilgiyi ailesinden göremez. Çünkü Wormwood ailesi kitap okumaktan çok televizyon izlemeyi severler. Onu anlamazlar ve sevmezler. Onun ise ailesine karşı yapacağı ufak numaralar vardır. Bu numaralarla en azından kötü muameleden uzaklaşmayı başarır.

75. Küçük Kadınlar

küçük kadınlar lousia may alcottLouisa May Alcott’ın ilk kez 1868 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman ve genç yetişkin romanı özelliklerini taşır. Meg, Jo, Beth ve Amy oturma odalarında oturup yoksulluklarının tadını çıkarıyorlar. Kızlar, Noel gününü aydınlatmak için kendilerine bir hediye almaya karar verirler.

Meg ve Jo, Meg’in zengin arkadaşı Sally Gardiner’ın evinde bir partiye davet edilirler. Partiden sıkılan Jo çardağa gider ve burada Lauire ile tanışır. Partide dans ederken Meg bacağını incitir. Lauire kızları evlerine kadar götürür. Mükemmel partinin ardından kızlar eski hayatlarına geri dönmeyi reddederler.

76. Renklerden Moru

renklerden moru alice walkerAlice Walker‘ın ilk kez 1982 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Celie, Georgia eyaletinin kırsalında yaşayan fakir ve eğitimsiz on dört yaşında bir siyahi kızdır. Babası Alphonso onu sürekli döven ve ona tecavüz eden biridir.

Alphonso bir kez onu hamile bırakmıştır. Celie’nin bir kızı olmuştur ama babası onu çalıp öldürmüştür. Celie bu sefer erkek olan ikinci bir çocuk doğurur ama babası onu da çalar. Celie’nin ailesi hastalanır ve ölür. Alphonso eve yeni bir eş getirir ama Celie’yi istismar etmeye devam eder.

77. Bir Genç Kız Yetişiyor

bir genç kız yetişiyor betty smithBetty Smith’in ilk kez 1943 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman ve genç yetişkin romanı özelliklerini taşır. Katie ve arkadaşı Hildy fabrikada çalışırlarken, Hildy, Johnny Nolan adında genç bir çocukla çıkıyordu. Katie, Johnny’le ilk dans ettiğinde hayatının geri kalanını Johnny ile geçirme arzusuna sahip olmuştur.

Birbirlerine aşık olan çift altı ay içerisinde evlendiler. Katie son derece güçlü bir Avusturyalı kadındır. Johnny ise ailesinin en zayıf isimlerinden biridir. Johnny ve Katie bir devlet okulunda kapıcı olarak çalışırken hayat gayet güzeldir. Ancak Katie hamile kalınca stresli günler ardı ardına kapıyı çalmaya başlar.

78. Yol

yol cormac mccarthyCormac McCarthy‘nin ilk kez 2006 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı özelliklerini taşır. Adsız adam ve onun oğlu, ABD’nin güneydoğusunda yer alan engebeli arazilerinde dolaşırlar. Karşı karşıya kaldıkları koşulların şakası yoktur. Çünkü böylesine denk gelebilmek çok zordur.

Çürümüş cesetler, yangından zarar gören manzaralar, terk edilmiş kasabalar ve yıkık evler bunlardan bazılarıdır. İki gezgin, dünya üzerinde cinayete, tecavüze ve yamyamlığa bulaşmamış ender insanlar olarak yaşamlarını sürdürerek hayatta kalmaya çalışırlar.

79. Otomatik Portakal

otomatik portakal anthony burgessAnthony Burgess’in ilk kez 1962 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı özelliklerini taşımaktadır. Alex ve çetesi bardan ayrıldığında, soygun, bir çete kavgası, oto hırsızlığı, kırıp dökme, zorla alıkoyma ve tecavüz içeren bir suç çılgınlığının içine düşerler. Özellikle sonuncusu en acımasız olanıdır.

Çalıntı arabalarıyla kırsal bölgeye giderler. Burada bir eve girerler ve evdeki kadına tecavüz ederler. Aradan biraz zaman geçtikten sonra yaşlı bir kadının evine girerler. Kadın polisi arar, herkes kaçarken Alex yakalanır. Polis istasyonunda Alex, daha önce tecavüz ettikleri kadının öldüğünü öğrenir.

80. Karamazov Kardeşler

karamazov kardeşler fyodor dostoyevskiFyodor Dostoyevski’nin ilk kez 1879 yılında yayınlanmış bu eseri klasik roman özelliklerini taşımaktadır. Fyodor Pavlovich Karamazov temel endişesi para kazanmak ve genç kadınları baştan çıkarmak olan kaba bir adamdır. İki kez evlenir ve üç oğlu olur. Ama çocuklarıyla ilgilenmek gibi anlayışı yoktur.

Oğullarından biri olan Dimitri, Fyodor Pavlovich’in kasabasına gelir. Ama Fyodor Pavlovich bundan hoşlanmaz. Çünkü eşinin bıraktığı mirasa konmak ister. Dimitri ve Fyodor para için birbirleriyle mücadele etme noktasına gelirler. Anlaşmazlığı çözmek ise Fyodor’un diğer oğlu Ivan’a düşer.

81. Angela’nın Külleri

angela'nın külleri frank mccourtFrank McCourt‘un ilk kez 1996 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı özelliklerini taşır. Angela, Frank’e hamile kaldıktan sonra çocuğunun babası Malachy ile evlenir. Angela, büyüyen çocuklarını büyütmek için mücadele ederken Malachy her kazandığını alkole yatırır.

Frank’ın küçük kız kardeşi aniden ölür ve Angela depresyona girer. McCourt ailesi İrlanda’ya dönmeye karar verirler. Ancak ailenin etrafındaki kara bulutlar dağılmaz. Angela’nın dibe doğru yolculuğu sürer. Frank’ın iki küçük kardeşi ölür. Malachy ise parayı içkiye yatırmaya devam eder.

82. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

harry potter ve ölüm yadigarları j. k. rowlingJ. K. Rowling’in ilk kez 2007 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Snape, Voldemort’a Harry’nin arkadaşlarının onu Privet Drive’daki evden yeni güvenli bir yere götürmeyi planladığı tarihi söyler. Böylece Voldemort’un Harry’i yolda yakalaması mümkün hale gelir.

Harry yola çıktığında Voldemort saldırıya geçer. Harry’nin peşinden giden Voldemort, Harry’nin sihirli değneği tarafından korunur. Ulaşılması gereken noktaya geldiklerinde Harry, Voldemort’un gözünden neler olup bittiğini görmeye başlar. Voldemort, Harry’i alt etmek için pazarlık halindedir.

83. Dune

dune frank herbert kitapFrank Herbert‘in ilk kez 1965 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı özelliklerini taşır. Dük Leto Atreides’in artan gücünden çekinen İmparator Corrino, Baron Vladimir Harkonnen’i kullanarak Atreides ailesinin ortadan kaldırılmasını planlar.

İmparator, Baron’a seçkin ölüm komandoları Sardaukar’ın kullanım hakkını tanır. Bununla birlikte hanedanlar arasındaki kan davalarını kullanarak Atreides’in üstüne gidilmesini sağlar. Dük Leto Atreides hemen hemen her koldan kuşatılmıştır. Kurtuluş mümkün müdür?

84. Vampir Akademisi

vampir akademisi richelle meadRichelle Mead’in ilk kez 2007 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman ve paranormal roman özelliklerini taşır. Rose ve Lissa çocukluktan beri arkadaştırlar. Lissa bir Moroi prensesi, Rose ise Dhampir kökenine sahiptir ve aynı zamanda Lissa’nın koruyucusudur.

Lissa ve Rose tüm yaşamlarını geçirdikleri Vampir Akademisi’nden kaçarlar. Gerçek dünyada Lissa’nın beslenebilmesi için gönüllü olarak kan bağışlayanlar yoktur. Dimitri ve diğer gardiyanlar onları yakalayıp akademiye geri götürdükten sonra işler hızla yokuş aşağı gitmeye başlar.

85. Siddhartha

siddhartha hermain hesseHermann Hesse’in ilk kez 1922 yılında yayınlanmış bu eseri klasik roman özelliklerini taşır. Bir Brahman’ın oğlu olan Siddhartha, babasıyla antik Hindistan’da yaşıyor. Köydeki herkes Siddhartha’nın babası gibi başarılı bir Brahman olması bekleniyor.

Dinin tüm ritüellerini yerine getirir. Dinin ona mutluluk ve huzur getirmesi için söylenilen her şeyi yapar. Buna rağmen bir şeyin eksik olduğunu düşünür. Babası ve diğer yaşlılar hala aydınlanmayı başarmış değildirler. Siddhartha, onlarla birlikte kalmanın sahip olduğu soruları çözmeyeceğine inanıyor.

86. Atlas Silkindi

atlas silkindi ayn randAyn Rand’ın ilk kez 1957 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı özelliklerini taşır. Ekonomik koşullar gitgide kötüye gidiyor. Operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Dagny Taggart, ülkenin en son gelişen sanayi bölgelerinden birine hizmet etmek için Rio Norte hattını onarmaya çalışıyor.

Büyük çabalara rağmen ülkenin en yetenekleri girişimcilerini bir bir kaybediyor. Meksika, San Sebastian hattını kamulaştırınca işler çok daha kötüye gidiyor. Dagny Rio Norte hattını onararak Rearden metalini kullanma planına sahiptir. Ama bu plan bir başka metalin ortadan kaldırılması anlamına gelir.

87. Kuzey Işıkları: Altın Pusula

altın pusula philip pullmanPhilip Pullman’ın ilk kez 1995 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Oxford Üniversitesi’ne bağlı olan Ürdün Koleji alimleri tarafından korunan genç bir kız olan Lyra Belacqua ve yardımcısı Pantalaimon, müdürün odasındaki gardıropta saklanıyordur.

Lyra amcası Lord Asriel’in müdür tarafından zehirleneceğini öğrenir. Onun hayatını kurtarır. Daha sonra ise Lord Asriel’in garip bir maddeden bahsettiğini duyar. Bu maddeyi araştırmak ve sırrı ortaya çıkarmak için dünyanın en kuzeyine gitmek zorundadır.

88. Don Kişot

don kişot miguel de cervantesMiguel de Cervantes‘in ilk kez 1605 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman özelliklerini taşır. Don Kişot, İspanya’daki La Mancha bölgesinden orta yaşlı bir adamdır. Okuduğu kitapların etkisinde kalarak çaresizliği savunmak ve kötülükleri yok etmek için kılıcını kuşanıp maceraya atılır.

İlk başarısız maceradan sonra ikincisinde sadık dostu Sancho Panza ile yola çıkar. Don Kişot, Sancho’ya hizmetleri karşılığında onu zengin bir vali yapma sözü verir. Don Kişot bilinmez bir maceraya atılır. Üstelik Don Kişot her şeyi prenses olarak gördüğü Dulcinea del Toboso için yapar.

89. Yaşlı Adam ve Deniz

yaşlı adam ve deniz ernest hemingwayErnest Hemingway‘in ilk kez 1952 yılında yayınlanmış bu eseri bir uzun öykü özelliklerini taşır. Eski bir balıkçı olan Kübalı adamın sıkıntısı artık nefes almasını bile zorlaştıracak noktaya gelmiştir. Çok uzaklarda bile olsa o dev marlin balığını yakalamalıdır.

Balıkçının hedefi boyunu aşan cinstendir. Marlin ile acımasız ve acı dolu bir mücadeleye girişeceğinin farkında bile değildir. Kaybetmenin getirdiği duygu, kişisel zaferin ortaya çıkardığı cesaret ve daha nicesi balıkçının ağına takılmıştır. Ona düşen ise kendisi için en doğru seçimi yapmaktır.

90. Not Defteri

not defteri nicholas sparksNicholas Sparks’ın ilk kez 1996 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı özelliklerini taşır. Noah ve Allie, gençlik yıllarında tanışırlar ve birbirlerine çılgınca aşık olurlar. Bununla birlikte on dört yıl boyunca ayrı kalırlar. Noah savaşa katılmak için cepheye çağrılır.

Allie ise ailesini memnun etmek için birisiyle nişanlanır. Ancak bir süre sonra Noah’a geri döner. 49 yıllık evliliklerinde pek zorlu dönemler yaşamazlar. Ancak son yaşadıkları en acı verici olandır. Allie’ye Alzheimer teşhisi konur. En tuhafı ise Noah’ın kim olduğunu unutmasıdır.

91. Büyük Umutlar

büyük umutlar charles dickensCharles Dickens‘ın ilk kez 1860 yılında yayınlanmış bu eseri eleştiri romanı özelliklerini taşır. Pip yaşadığı hayattan ve çevresinden pek memnun değildir. Her şey doğal bir şekilde olmuştur ama onun memnuniyetsizliği bir türlü bitmez.

Zaman geçtikçe Pip sosyal sınıf atlar. Sosyal sınıf atlayınca yeni hayatından daha mutlu olacağını düşünür. Ancak gerçek bambaşkadır. Yeni hayatı büyük pişmanlıkları beraberinde getirir. Düşmüş olduğu durumu ahlaksızlık olarak yorumlar ve yapay olan her şeyden kurtulmaya çalışır.

92. Anna Karenina

anna karenina lev tolstoyLev Tolstoy‘un ilk kez 1877 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı özelliklerini taşır. Oblonsky ailesi zina yüzünden paramparça olmuştur. Dolly kocasını bir başkasıyla yakalar ve onu ayrılmakla tehdit eder. Kocası biraz pişmanlık duysa bile asıl şaşkınlığıyla başa çıkmak zorundadır.

Stiva’nın kız kardeşi Anna Karenina ara buluculuk yapmak için Oblonsky ailesinin yanına gelir. Attığı adımlar ve söyledikleriyle Stiva ve Dolly’yi uzlaşma aşamasına kadar getirir. Kendisi ise bir asker olan Alexei Vronsky’nin aşk kıskacındadır.

93. Winnie the Pooh

winnie the pooh a. a. milne kitapA. A. Milne’ın ilk kez 1926 yılında yayınlanmış bu eseri klasikler arasında yer alır ve çocuk kitabı özelliklerini taşır. Kitap kendi içerisinde bölümlere ayrılmış durumdadır. Her hikaye farklı bir macerayı anlatır. İlk hikaye Pooh’un uzun bir ağacın tepesindeki bir petekten bal alma girişimi hakkındadır.

İlk başta tırmanmaya çalışır ama düşer. Sonra gider ve Christopher Robin’den gökyüzüne doğru çıkmak için mavi bir balon ödünç alır. Kendini kara bir bulut olarak gizlemek için çamur içinde yuvarlanır. Ama arılar kılık değiştirirler. Robin, oyuncak silahını kullanarak onu arılardan kurtarmak zorunda kalır.

94. Moby Dick

moby dick herman melvilleHerman Melville‘ın ilk kez 1851 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman ve fantastik roman özelliklerini taşır. Ahab ve tayfası köşeye sıkışmış durumdadır. Fırtına bir yandan talihsizlikler bir yandan hemen hemen her şey üst üste gelir.

Sonunda Ahab o büyük kararı verir. Büyük bir hırsla ve hiddetle büyük balinayı avlamaya karar verir. Ona göre tüm kötülüklerin ve talihsizliklerin arkasında bu balina vardır. Ancak başına geleceklerden habersizdir. Tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıktığının farkında değildir.

95. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

harry potter ve zümrüdüanka yoldaşlığı j. k. rowlingJ. K. Rowling’in ilk kez 2003 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Harry Potter, Hoghwart Büyücülük Okulu’nda beşinci yılını geçiriyordur. Her şeyden önce önünde yeni bir macera vardır. Bu macera ona dostlarının gücünü ve düşmanların zorluğunu gösterecektir.

Daily Prophet büyücülük gazetesi onun hakkında yalan yanlış şeyler söylemeye devam ediyordur. Her ne kadar herkes onun arkasından bir şeyler fısıldasa bile Harry sadece derslerine odaklanmış durumdadır. Önünde her beşinci sınıf öğrencisinin geçmesi önemli bir sınav vardır.

96. Kırmızı Çadır

kırmızı çadır anita diamantAnita Diamant’ın ilk kez 1997 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. Jacob adında bir adam, Laban’a gelip yeğeni olduğunu iddia ederek Laban’ın kızı Rachel ile evlenmek istediğini söyler. Jacob aile girer ve Laban için çalışmaya başlar.

Jacob oldukça yetenekli bir işçidir. Sonunda hane halkının gözetmeni olur. Rachel çocuk sahibi olacak kadar büyüdüğünde onunla evlenir. Ama Jacob bununla sınırlı kalmaz. Çünkü Laban’ın diğer kızları Leah, Zilpah ve Bilhah ile evlenir.

97. Arıların Gizli Yaşamı

arıların gizli yaşamı sue monk kiddSue Monk Kidd’in ilk kez 2001 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman özelliklerini taşır. On dört yaşında bir kız çocuğu olan Lily, bir çiftçi olan babasıyla birlikte yaşıyordur. Lily, yatak odasının duvarlarında yaşayan arıların çoğu gece olduğu gibi ortaya çıkıp uçmasını bekliyor.

Babası T. Ray onun arılar hakkındaki hikayesine pek inanmıyor. Lily sürekli annesinin hatıralarını hatırlıyor. Lily onun ölümünde pay sahibi olduğunu düşünüyor. Çünkü abasının anlatmasına göre, babası ile annesi kavga ederlerken Lily yanlışlıkla bir silahı ateşleyerek annesini vurmuştur.

98. Mekanik Melek

mekanik melek cassandra clareCassandra Clare’in ilk kez 2010 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman ve paranormal roman özelliklerini taşır. 16 yaşında bir yetim olan Tessa Gray, bir gemiyle Londra’ya gelir. Teyzesi kısa süre önce ölmüştür. Nate, Tessa’nın geride kalan tek ailesidir. Ancak rıhtımda onu bekleyen garip bir adam vardır.

Bu garip adam Tessa’yı Bayan Dark ve Bayan Black adında iki kadına yönlendirir. Bu kadınlar bir süre sonra Tessa’yı alıkoyarlar. Tessa çok güçlü bir yeteneğe sahiptir; birine ait bir şeyi tutarak onun kılığına girebilme gücü vardır. Tutsak olduğu yerde ise Magister’in gelini olmak için alıkonulduğunu öğrenir.

99. Harry Potter ve Ateş Kadehi

harry potter ve ateş kadehi j. k. rowlingJ. K. Rowling’in ilk kez 2000 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman özelliklerini taşır. Harry Potter bir sihirbaz olarak eğitime devam ederken yaşlanmaya başlamıştır. Harry, zararlı gördüğü Dursley’lerden uzaklaşmak ve Uluslararası Quidditch Kupası’na katılmak istiyor.

Bu yıl Hogwarts’ta gerçekleşecek gizemli olayı, diğer iki rakip sihir okulunu ve yüz yıldır gerçekleşmemiş bir yarışmayı öğrenmek istiyor. O aslında normal bir büyücü olmak istiyor. Ama ne yazık ki Harry Potter sihirbazlık standartları gereği dahi normal biri değildir. Ve bu sefer bu farklılık ölümcül olabilecektir.

100. Yabancı Albert Camus

yabancı albert camusAlbert Camus‘un ilk kez 1942 yılında yayınlanmış bu eseri polisiye roman ve felsefi roman özelliklerini taşır. Meursault, Cezayir’de yaşayan genç bir adamdır. Annesinin ölümünü bildiren bir telgraf aldıktan sonra Marengo’ya gider.

Marengo’ya seyahati boyunca uyumayı tercih etmiştir. Geldiğinde yaşlılar evinin müdürü ile konuşur. Müdür, Meursault’un annesini görmesine izin verir ancak Meursault bunu yapamaz. Çünkü annesinin vücudu çoktan tabutta mühürlenmiştir. Bu nedenle tabutun açılması teklifini reddeder.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...