Her girişimcinin bağlantı kurması gereken 5 çevre

Bağlantı kurmak her girişimci için önemlidir. İletişime geçtiğin her çevre gelişimini etkiler. Doğru çevrelerle bağlantı kurman gerekir.

Bağlantı kurmak her girişimci için önemlidir. İletişime geçtiğin her çevre gelişimini etkiler. Doğru çevrelerle bağlantı kurman gerekir.

Çevre oluşturma ve bağlantı kurma her girişimcinin sahip olması gereken becerilerden biridir. Çok fazla kişi tanımak önemli değildir. Çünkü önemli olan doğru kişileri tanımaktır. Doğru kişilerle bağlantı kurmanı sağlayacak çevreleri öğrenmek ister misin?

Özet: Girişimcinin bağlantı kurması gereken çevreler

İnsanlar bağlantı kullanmak işe yarar bağlantılar oluşturmak değildir. Amacın insanlara yardım ederken karşılığında kendi problemlerine çözüm bulabilmektir. Bu amaçla bağlantı kurduğun insanlar arkadaş olmalı ve onlarla vakit geçirmeye çalışmalısın.

“Girişimcinin bağlantı kurması gereken çevreler neler merak ediyorum.” diyorsan aşağıdaki maddeleri incelemeye çalışmalısın. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı okumaya devam etmeni öneririm:

  1. Rakipler.
  2. Yerel medya.
  3. Sosyal oluşumlar.
  4. Avukatlar.
  5. Yerel politikacılar.
  6. Müşteriler.
  7. Eski bağlantılar.

1. Rakipler

Kendini bir girişimci olarak görüyorsan rakiplerini en iyi şekilde tanıman gerekir. Rakiplerin haber bültenlerini takip etmeli, reklamları incelemeli ve gerekirse onlarla bire bir bağlantı kurmalısın. Bir işi sadece sen iyi yapmazsın. Rakiplerin de bazı işleri iyi yaparlar.

Rakiplerle aranı iyi tutarsan meşgul oldukları zaman onların müşterilerini kapabilecek ilk kişi olursun. Rakibin bir projede ortak arıyorsa onlara bu imkanı sunacak ilk yer sen olabilirsin. Basit bir biçimde işletmeniz için kendi sektörünüzde yer alan profesyonellerle bağlantı kurun.

2. Yerel medya

Günümüzde medyanın standart bir tanımı yoktur. Yerel gazeteler, yerel televizyon kanalları, yerel radyo kanalları, yerel blog siteleri ve yerel sosyal medya hesapları gibi yerlerden en az bir veya ikisiyle bağlantı kurman gerekir.

Kurmuş olduğun bağlantılarda yapman gereken kendini tanıtmak için yerel medyaya vakit ayırmaktır. Bulunduğun sektörle ilgili yeni gelişmeleri paylaşma hevesinde olursan yerel medya seninle bağlantıya geçmek için can atacaktır. Bir girişimci olarak bu fırsatları değerlendirmelisin.

3. Sosyal oluşumlar

Bağlantı kurup çevre oluşturma bir şeyler sunmakla ilgilidir. Bir girişimci olarak herhangi bir kazanç peşinde koşmayan sosyal oluşumlara bağış yapmalısın. Burada ilk seçeneğin her zaman yerel kuruluşlar olmalıdır. Bu sayede onların haber verilmesi gereken kişi listesinde yer alabilirsin.

Bu tür bir bağlantı kurduğun zaman sponsorluk ve halkla ilişkiler fırsatlarından hızlı bir biçimde haberdar olursun. İşine katkı sağlayabilecek projeler hakkında bilgi edinebilirsin. Tek amacın karşı tarafa yardım ederek toplum için bir şeyler yapmaya çalışmaktır.

4. Avukatlar

Bir girişimci olarak her zaman avukatlarla aranı iyi tutmaya çalışmalısın. Halihazırda bir avukat tanıyorsan yeni bir tane daha tanımalısın. Bir konuda iki farklı fikri dinleyerek daha iyi kararlar verebilirsin. Aynı anda iki farklı avukatla çalışmak zor olsa bile bu iyi bir seçenektir.

Thursday Bram‘in “avukatlar en iyi arkadaşların arasında yer almamalı” ifadesi çok doğrudur. İyi bir arkadaşın avukat ise bunu değerlendirebilirsin. Ancak genelde bu tavsiye edilmeyen bir şeydir. Belki birkaç görüşmede ondan ücretsiz tavsiye almayı düşünebilirsin.

5. Yerel politikacılar

Herhangi bir girişimcinin yerel politikadan uzak olması mümkün değildir. Birçok farklı girişimde yerel politikacılardan destek alabilirsin. Bu desteği onların yanında olarak gösterebilirsin. Elbette tam olarak politikanın içerisine girmene gerek yoktur.

Senin yapman gereken olabildiğince yerel politikayı takip etmek ve toplumun ihtiyacının farkında olmaktır. Politikacılarla fikir ayrılığına düşebilirsin. Senin için önemli olan işinin ilerlemesidir. Bir politikacıyla benzer düşüncelere sahipsen onu desteklemek kişisel kararın olmalıdır.

6. Müşteriler

Her girişimci için kaçınılmaz durumdur. Yapman gereken sadık müşterilerini birer marka avukatına dönüştürmektir. Bu sayede markan hakkında söylenen olumlu şeylerin kulaktan kulağa dolaşmasını sağlayabilirsin.

Diğer pek çok girişimci bağlantılarının yanında müşteriler en önemli kısmı oluştururlar. Çünkü onlar zaten seninle iletişime geçmiş durumdadırlar. Onların fikirlerini dinleyerek, onların taleplerini karşılayarak ve onlara yardım ederek markanı büyütmeyi başarabilirsin.

7. Eski bağlantılar

Eski bağlantıları asla yabana atmamalısın. Bir girişimci olarak daima herkesle bağlantı içinde olmaya çalışmalısın. Çünkü eski bağlantıların (eski çalışanlar veya eski ortaklar) ileride farklı projelerde karşına çıktıklarında seninle çalışmayı tercih edebileceklerdir.

Nicole Fallon‘ın belirttiği gibi “bağlantıda bulunduğun kişilerle iyi ilişkiler kurmak” markan ve senin için son derece değerlidir. Sana düşen bu ilişkiyi ayakta tutabilmek için çaba göstermektir. Hem yeni bağlantılar hem de eski bağlantılarla dengeli bir iş ilişkisi kurmalısın.

Umarım bu bilgiler her girişimcinin bağlantı kurması gereken çevreleri tanımanı sağlamıştır. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...