Girişimcilerin okuması gereken en iyi 14 kitap

Başarılı bir girişimci olmak istiyorsan temelinin sağlam olması gerekir. Temelinin sağlam olmasını istiyorsan sana girişimcilik konusunda en değerli bilgileri sunacak olan bazı kaynaklardan yararlanmayı düşünmelisin. Girişimcilere özel bu listenin amacı tamamen budur.

Başarılı bir girişimci olmak istiyorsan temelinin sağlam olması gerekir. Temelinin sağlam olmasını istiyorsan sana girişimcilik konusunda en değerli bilgileri sunacak olan bazı kaynaklardan yararlanmayı düşünmelisin. Girişimcilere özel bu listenin amacı tamamen budur.

Girişimcilerin işlerini kolaylaştıracak ve aynı zamanda onlara yol gösterebilecek kalitede bazı kitapları bir araya getirip bir liste oluşturdum. Listede daha fazla kitap yer alması gerektiğini düşünüyor olabilirsin. Bu durumda yorum kısmından düşüncelerini bana iletebilirsin.

1. Yaratma Savaşı

yaratma savaşı steven pressfieldSteven Pressfield’in bu meşhur kitabını daha önce The War of Art olarak duymuş olabilirsin. Bu kitap özellikle aşırı düşünme, kendi kendini endişeye itme ve aynı zamanda erteleme konusunda sıkıntı çeken girişimcilerin imdadına yetişecek cinsten bir yapıttır.

Yazar, başarıya giden yolda insanların önüne çıkan en büyük engelin kişinin dünyasında yer alan “direnç” olduğuna inanıyor. Bu doğrultuda söz konusu direnci kırabilmek için insanlara yol gösteriyor. İşlerinde doğal bir direnç ile karşılaştığına inanıyorsan bu kitap tam sana göre diyebilirim.

2. 4 Saatlik Hafta

4 saatlik hafta timothy ferrissTimothy Ferriss’in bu başarılı kitabının arkasındaki güç insanları daha fazla yaşamaya ama daha az çalışmaya yönlendiren önemli bir motivasyondur. Yazar bunu geleneksel düşünceye sürekli meydan okuyarak gerçekleştirmeni sağlayacaktır.

Temel fikir, sıradanlığın dışında düşünmek, her zaman ortak görüşleri test etmek ve sınırları mümkün olduğunu tahmin edemeyeceğin noktaya kadar zorlamaktır. Buna ek olarak kitap verimlilik ve üretkenlikle alakalıdır. İyi bir girişimci olmak istiyorsan bu kitap sana iyi bir arkadaş olacaktır.

3. Mor İnek

mor inek seth godinSeth Godin’in bu kitabı farklılığı öne çıkaran bir eserdir ve adı her şeyi anlatacak kadar güçlüdür. Temel fikir bellidir. Sürekli siyah beyaz inek görmeye alışmış birisi için inekler ilgi çekici gelmezler. Ancak onlara mor bir inek gösterdiğinde her şey bir anda değişmiş olur.

Yaklaşım pazarlamanın 4P’si olarak bilinen ürün, fiyat, tanıtım ve yer ile benzerlik taşır. En azından bunları kullanır ama rekabette ayakta durmayı öğretir. Girişimci olmak istiyorsan en çok karşılaşacağın şey rekabet olacağından bu kitap sana çeşitli alanlarda yardımcı olacaktır.

4. 100 Dolarlık Başlangıç

100 dolarlık başlangıç chris guillebeauChris Guillebeau’nun bu eseri tam anlamıyla bir girişimci pusulası gibidir. Yön gösterme konusunda fazlasıyla iyidir. Ama en önemlisi düşük bütçeli bir işi başlatmak için sana destek olacaktır. Bir başka ifadeyle girişimci olmak için binlerce milyar dolara ihtiyacın olmadığını gösterecektir.

Kitap örneklerle doludur. Bu örneklerin her birisi işletmesini küçük bir yatırım olarak başlatmış ama artık 50.000 doların üzerinde para kazanmaya başlamış kişilerle alakalıdır. İşin ilginç yanı bu insanların başlarken herhangi özel bir becerisinin olmamasıdır.

5. Pürdikkat

pürdikkat cal newportCal Newport’un bu eseri mükemmel bir çeviri başlığına sahip diyebilirim. Çünkü adıyla her şeyi anlatan bir eserdir. Kitabın amacı uzun bir süre belirli bir göreve bağlı kalma konusunda kendini geliştirmeni ve bu yönde başarılı olmanı sağlamaktır.

Kitap söz konusu yeteneğin ne kadar değerli ve aynı zamanda nadir bulunan bir şey olduğunu sana öğretecektir. Her ne kadar birçok insanın dikkati e-postalar, sosyal medya veya sohbet etmek gibi durumlarla bozulsa bile bu kitap her birisine savaş açmanı sağlayacaktır.

6. Ustalık

ustalık robert greeneYazar Robert Greene’in düşüncesi bellidir. Herkes ama herkes gerçek anlamda bir şeyde ustalaşma potansiyeline sahiptir. Bunu gerçekleştirmek ise alanının sırlarını öğrenmekle ilk adımı atarsın ama bu tek başına yeterli olmayacaktır.

Aynı zamanda sıkı bir çıraklık eğitimine kendini adaman gerekir. Daha sonra ise yılların tecrübesine olanların bilgilerini özümsemelisin. Kitap aynı zamanda başarının bildiklerinle değil kim olduğunla ilgili olduğunu göstermeye çalışır.

7. Asla Yalnız Yeme

asla yalnız yeme keith ferrazziKeith Ferrazzi imzasını taşıyan bu eser “ağ kurma” konusunda ön plana çıkar. Genelde insanların güç ve menfaat için ağ kurduğunun altını çizer. Fakat gerçek değerin çok daha farklı noktada yer aldığını ve girişimci olup başarılı olabilmek için bu gerçeğin farkına varmak gerektiğini öğütler.

Yazara göre insanlar ile ilişki kurarken çıkarlarını düşünmek yerine onlara değer katmak olmalıdır. Hayatının çok daha iyi bir noktada olmasını istiyorsan ve en önemlisi başarılı bir girişimci olmak istiyorsan bu kitap sana yardımcı olacaktır.

8. Yalın Startup

yalın startup eric riesEric Ries tarafından yazılmış olan Yalın Startup, bir işletmeyi nasıl ön plana çıkaracağını, çekiş ve itiş gücü kazanacağını ve maksimum sonuç için yalın kalmayı öğretecektir. Dijital çağın gücünü arkana alman gerektiğine inanan yazar, işletmelerin adaptasyon sürecinden ekstra fayda sağlamayı hedefler.

Yazar kitapta daha uyumlu ve uyarlanabilir bir şirket geliştirmek için yenilikçi ama aynı zamanda uygulamalı bir süreç sunar. Kitap örnekler ve vaka çalışmalarıyla doludur. Zorlu bir başlangıç ile karşı karşıya olman durumunda bu kitap sana yardımcı olacaktır.

9. Pazarlamanın 22 Kuralı

pazarlamanın 22 kuralı al ries jack troutDoğanın kanunları varsa pazarlamanın kanunları neden olmasın? Al Ries ve Jack Trout ikilisi bu soruyla yola çıkarak pazarlama konusunda altın kuralları ortaya koyarlar. Onlara uyum sağlamak senin elindedir ve bu fırsat eline geçmişken bunu tepmemeni öneririm.

Şunu bir düşünmeni istiyorum; bir uçak inşa ediyorsun ama fizik kurallarını yok sayıyorsun. Uçağın uçma şansı nedir? Böyle bir şanstan söz etmek bile doğru değildir. Aynı şey pazarlama için geçerlidir. Başarılı bir girişimci olmak istiyorsan pazarlamanın kurallarına riayet etmen gerekir.

10. Sil Baştan

sil baştan jason friedSil Baştan, Jason Fried ve David H. Hansson ikilisi tarafından yazılmış farklılıklara odaklanan bir eserdir. Çoğu iş kitabında girişimcilere sunulan hep aynı tavsiyeler yer alır. Çalışın, bir iş planı oluşturun ve yatırımcılara tanıtın.

Kitap bu senaryoya karşı çıkıyor. Bir girişime başlamak için düşündüklerinden çok daha azına ihtiyacın olacağını belirtiyor. İşkolik olmaya veya yatırımcıların peşinde kuyruk olmaya gerek kalmadığını belirtiyor. Kısa ve öz anlatımıyla sana çok değer katacağını düşünüyorum.

11. Zor Şeyler Hakkında Her Şey

zor şeyler hakkında her şey ben horowitzZor Şeyler Hakkında Her Şey isimli bu kitap hiçbir şey anlatmasa bile okunması gereken bir eserdir. Yanlış yazdığımı düşünmeyin gerçekten böyle. Çünkü içerisinde Mark Zuckerberg, Larry Page ve Peter Thiel gibi milyarderleri konuk ediyor.

Yazar Ben Horowitz girişimcilerin karşılaştığı zorluklara ışık tutuyor. En önemlisi yeri geldiğinde rakip ile anlaşmayı, yeri geldiğinde arkadaşını şirketten kovmayı göze alman gerektiğini belirtiyor. Tam anlamıyla sıra dışı bir eserdir. Her girişimcinin okumasını öneririm.

12. Çizginin Dışındakiler

çizginin dışındakiler malcolm gladwellÇizginin Dışındakiler, yola yeni çıkmış olan veya çıkmaya hazırlanan girişimciler için biçilmiş kaftan bir eserdir. Bazı insanları diğerlerinden daha başarılı yapan şeyi sorgulayan eser bu konuda merakını giderebilecek bilgilere sahiptir.

Aklının ucunda bu şekilde bir merak veya soru varsa artık onu sormayı bir kenara bırakabilirsin. Bu eser, başarılı bir insanı çevreleyen koşulların derinliklerine iner. Aynı zamanda çizginin dışında kalanların girişimciye kendi alanında başarılı olma konusunda neler sunduğunu anlatır.

13. Akıldışı Ama Öngörülebilir

akıldışı ama öngörülebilir dan arielyDijital çağda başarının anahtarı dönüşüm elde etmek ve hedef kitleyi sadık müşterilere dönüştürmekle ilgilidir. Akıldışı Ama Öngörülebilir isimli bu eser ilgili konuya farklı bir bakış açısı getirir. Kararlarımızı ve sonuçları şekillendiren gizli güçlere odaklanır.

İnsanların neden kararlara göre davrandıklarını açıklamaya çalışır. Bunu anladıktan sonra, potansiyel müşterileri sadık müşterilere dönüştürme konusunda çok daha iyi bir anlayışa sahip olmuş olursun. Bir anlamda girişimcilikte başarılı olmak için ciddi bir adım atarsın.

14. Ayakkabı Gurusu

ayakkabı gurusu phil knightAyakkabı Gurusu iyi bir girişimcilik hikayesine sahip kitaplardan biridir. Doğrudan Nike’ın kurucusu Phil Knight tarafından yazılmış bir eserdir. Bir anda bir otobiyografi niteliği taşır. Bir girişimci olmak istiyorsan daima girişimcilerden feyz alman gerektiğini unutmaman gerekir.

Phil Knight hikayeyi kendi bakış açısıyla anlatır. Anlatırken dürüstlüğe ve şeffaflığa önem verir. Mevcut dönemin en başarılı perakende markalarından birinin arkasındaki ismi dinlemek (okumak), girişimcilik yolunda sana fazlasıyla ilham verecektir.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...