Evren ne kadar büyük?

E

Evrenin büyüklüğü her zaman insanın merak ettiği soruların başında gelmektedir. Bundan yıllar önce insanoğlu evrenin büyüklüğü konusunda pek bir bilgi sahibi olmasa bile artık fikir yürütebilmek mümkündür. Bilimsel gelişmelerin ışığında evrenin büyüklüğünü ifade edebilmenin imkanı hale gelmesi yeni keşifleri ve yeni araştırma alanlarını ortaya çıkarmıştır.

Eğer uzay bilimleriyle yakından ilgileniyorsanız “Big Bang” adını taşıyan “Büyük Patlama” konusunda bilgi sahibi olmalısın. Teoriye göre evren bu büyük patlama sonrasında oluşmaya/şekillenmeye başlamıştır. Bilimsel gelişmeler neticesinde insanlık gün geçtikçe üzerine koyarak artık büyük patlamanın hemen sonrasını değerlendirebilecek noktaya gelmiştir.

Evrenin Büyüklüğü: Sonsuzluk

Hiç hayal kırıklığı yaşamanı istemem. Dolayısıyla evrenin büyüklüğü konusunda net bir rakam olmadığını en başından ifade etmeliyim. Sadece tahmini bir büyüklük söz konusudur ve evrenin her geçen gün kendini genişletmeye devam ettiğinden söz edilmektedir. Nitekim, evrenin büyüklüğünü tahmin edebilmek insanoğlunun boyunu aşacak bir mesele haline dahi dönüşebilir.

Tüm bunları bir kenara bırakarak şimdilik bilimsel gelişmelere odaklanalım. Bilimsel gelişmeler yaşadığımız evrenle ilgili bize birkaç ipucu verebilmektedir. Unutulmaması gereken ise bu yazı yazıldıktan kısa bir süre sonra dahi yeni bir gelişmeyle çok daha fazla bilgi sahibi olabilecek kapasiteye ulaşabilecek olmamızdır.

  • Bilim adamları evrenin yaklaşık olarak 13.8 milyar yaşında olduğunu ortaya koyan çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. Evet evren neredeyse 14 milyar yaşındadır, rakam devasa gelmediyse hatırlatayım bu dünyada ortalama 60-70 yıl falan yaşama fırsatını elde etmekteyiz…
  • 13.8 milyar rakamının rastgele elde edildiğini düşünmek elbette doğru değil. Mesafe ve ışık hızı arasındaki bağlantı üzerinden yapılan değerlendirmeler bize belirli miktarda ışık yılı ötesini görebilme fırsatı vermektedir. Bu gözlemlenebilir evren anlamına gelmektedir.
  • Son yaşanan bilimsel gelişmeler neticesinde bilim adamları teleskoplar yardımıyla çok daha ilerisini görebilecek durumda olsa bile, gözlemlenebilir en uç nokta yaklaşık 46 milyar ışık yılı uzaklıktadır yani hala Dünya’nın evrendeki mevcut konumu ortaya konabilmiş değildir. Her insana belki evrenin merkezinde yer alıyormuşuz gibi bir his denk gelebilir ama evrenin genişliği net olarak bilinmediği için ortada veya kıyıda nerede olduğumuzu tam olarak bilememekteyiz.

Yukarıdaki maddeleri tekrar okuman durumunda aslında “gözlemlenebilir evren” gibi bir kavrama sahip olunduğunu görebilirsin. Bilim adamları her geçen gün daha fazla veriye ulaşsa bile elimizdeki tek gerçek şimdilik “görebildiğimiz kadar evren” tanımlamasına uygundur. Biz evrenin bir miktarını görebilmekteyiz, dolayısıyla onun boyutunu tahmini veya değil hiçbir şekilde ortaya koyabilmemiz mümkün değildir.

Evrenin Şekli: Yeniden Sonsuzluk

Evrenin büyüklüğünü biliyor olsak muhtemelen evrenin şeklini de bilmiş olurduk. Hepimizin gözünde evren sonsuz bir uçurum veya dipsiz kuyu gibi bir izlenime sahiptir. Aslında bu izlenim kısmen doğrudur çünkü evrenin ulaşılabilir bir sonu bulunmamaktadır.

Dünya düz mü yuvarlık mı şeklindeki antik soruyu evren için sorabiliriz. Evren düz mü yuvarlık mı? Evren düz mü üçgen mi? Evren düz mü kare mi? Soruları çoğaltmak mümkündür ama olası cevap bellidir. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar evrenin sonsuz bir düzlem olduğunu ortaya koymaktadır. Evet hiç bitmek bilmeyen ve her saniye biraz daha genişlemeyi başaran bir yol…

Kitap Tavsiyesi – Ceviz Kabuğundaki Evren

Evrenin büyüklüğü konusunda net bilgi sunamamanın sorumlusu ben değilim. Evrenin büyüklüğü bilinmemektedir ve evren her geçen gün biraz daha büyümektedir. Tüm bu bilgiler sana garip gelebilir ama uzay bilimlerine meraklıysan doğru yolda olduğunu ifade edebilirim.

Stephen Hawking tarafından yazılan ve Alfa Yayınları tarafından basılan Ceviz Kabuğundaki Evren kitabı sana evren hakkında en ilginç bilgileri sunabilecek bir kitaptır. Kitabın en önemli özelliği ise karmaşık bilimsel ifadelerden uzak olması ve herkesin anlayabileceği dilde yazılmış olmasıdır. Sana sadece biraz karıştırıp evren hakkında en ilginç bilgileri elde etme zevki bırakılmış.

Alfa Yayınları: Ceviz Kabuğundaki Evren – Stephen Hawking

Yazar Hakkında

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri insanlarla buluşturmaktır.

Yorum yap

Yorum yapıp katkı sağla...