Evlilik terapisi işe yarar mı?

Evliliğin yolunda gitmiyorsa evlilik terapistinden destek almayı düşünebilirsin. Öncelikle bunun işe yarar olup olmadığını bilmelisin.

Evliliğin yolunda gitmiyorsa evlilik terapistinden destek almayı düşünebilirsin. Öncelikle bunun işe yarar olup olmadığını bilmelisin.

Evliliğinde problemler varsa profesyonel destek almak için fazla beklememen gerektiğini bilmelisin. İlişkin konusunda sana yardımcı olabilecek doğru danışmanı bulmak zor olabilir. Ancak çoğu evlilik terapisti yuvanı kurtarmak konusunda sana destek olmaya hazırdır.

Özet: Evlilik terapisi işe yarar mı?

Bir evlilik terapisti bulmak için takip edilebilecek çeşitli yollar vardır. Doğru ismi bulabilmek için birden fazla kişiyle görüşmen gerekebilir. Evlilik terapisinin evliliğin için işe yarayıp yaramayacağını bulmak için şartları gözden geçirmen yeterli olacaktır.

“Evlilik terapisinin işe yarayıp yaramadığını merak ediyorum.” diyorsan aşağıdaki maddelere göz atabilirsin. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı okumaya devam etmeni öneririm:

 1. İlişkine yönelik soruları cevapla.
 2. Evlilik terapisinin etkilerini öğren.
 3. Evlilik terapisi kimlerde daha etkili olur?
 4. Evlilik terapisi kimlerde etkisiz olur?
 5. Yardım almak için geç kalma.

1. İlişkine yönelik soruları cevapla

Evlilik terapisine ihtiyacın olup olmadığını merak ediyorsan sana bu konuda yardımcı olabilirim. Aşağıda yer alan soruları dikkatli bir biçimde okumanı öneririm. Bu soruları bir kenara not ederek cevaplandırdıktan sonra aradığın cevabı bulmuş olacaksın.

 • Erken yaşta mı evlendin?
 • Lise mezunu değil misin?
 • Düşük gelirli sayılabilecek bir aileye mi sahipsin?
 • İnançlar bakımından zıtlık söz konusu mu?
 • Anne baban boşandı mı?
 • Sık sık birilerini eleştirir misin?
 • Evliliğinde sürekli kendini savunmak zorunda kalıyor musun?
 • Eşine karşı saygısızlık veya öfke hissediyor musun?
 • İletişim konusunda sorunların olduğuna inanıyor musun?
 • Evliliğinde sadakatsizlik veya bağımlılık (kötü alışkanlık) var mı?

Bu soruların çoğuna “evet” cevabını verdiysen boşanmaya oldukça yakınsın demektir. Her ne kadar durum böyle olsa bile boşanmayı kaçınılmaz olarak görmemelisin. İlişkini devam ettirebilmek için biraz çaba gösterirsen evliliğini kurtarmayı başarabilirsin.

Birbirlerinden ve dolayısıyla evliliklerinden gerçekçi beklentilere sahip olan çiftler iyi iletişim kurarlar, çatışmaları çözme konusunda istekli olurlar ve birbirleriyle uyum konusunda sorun yaşamadan ilerlerler. Bu tür çiftlerin boşanma olasılıkları oldukça düşüktür.

2. Evlilik terapisinin etkileri

Evlilik terapisinin etkinliğini bugünlerde oldukça sorgulanan bir şeydir. Dolayısıyla aklında bu tür bir soru varsa endişe etmene gerek yoktur. Evlilik terapisi üzerine yapılan araştırmaların büyük bir kısmında veriler çok açık değildir.

Bazı araştırmalar evlilik terapisinin düşünüldüğü kadar etkili olmadığını, kadınların erkeklerden daha fazla fayda gördüğünü ve evlilik üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olmadığını ortaya koymuştur. Buna rağmen sorunların kritik aşamaya gelmeden çözülmesi için bu terapiler önemlidir.

Evlilik terapisinde en çok kullanılan terapi şekli Dr. Sue Johnson tarafından geliştirilen duygusal odaklı çift terapisidir. Evlilik terapisinde talep çoğu zaman doğrudan ailelerden gelir. Bununla birlikte aileler terapi deneyimini oldukça değerli görürler.

3. Evlilik terapisi kimlerde daha etkili olur?

Bir evlilik terapisine gitmeye karar vermiş durumdaysan ondan alacağın etkiyi sorgulamaya başlayabilirsin. Genel olarak evlilik terapisinden maksimum düzeyde verim alabilen insanları belirli gruplarla açıklamak mümkündür:

 • Genç çiftler
 • Cinsiyetçi ve eşitlikçi olmayan çiftler
 • Hala birbirlerine aşık olan çiftler
 • Terapiye ve değişime açık olan çiftler
 • Kendilerine ve kusurlarına bakmak isteyen çiftler

4. Evlilik terapisi kimlerde etkisiz olur?

Sheri Stritof, evlilik terapisi konusunda güzel bir saptama yapmıştır. Herkesin evlilik terapisinden fayda sağlaması pek mümkün değildir. Bazı insanlar ne kadar çaba gösterirse göstersinler evlilik terapisinden bekledikleri karşılığı alamayabilirler:

 • Yardıma başvurmadan önce çok uzun süre bekleyen çiftler
 • Boşanma davası açmış olan çiftler
 • Evlilik konusunda herhangi bir öneriye kapalı olan çiftler
 • Alkol veya uyuşturucu bağımlılığı olan çiftler
 • Terapiye gelen ancak gerekli sorumluluğu almayan çiftler

5. Yardım almak için geç kalma

Çözüm odaklı olduğun zaman evlilik terapisinden daha fazla verim alırsın. Evliliklerinde çatışma olmasına rağmen evliliklerini sürdürmeyi başaran çiftlerin şefkat ve dostluk konusunda diğerlerine göre daha iyi konumda olduklarını söylemek mümkündür.

Mutsuz çiftler bu tür bir yetenek setine sahip değildirler. Genel olarak evlilik terapisinin amacı etkileşim kalıplarını, duygusal bağları ve çiftler arasındaki iletişimi değiştirmek veya geliştirmektir. Evliliğinde problem varsa daha fazla geç kalmadan bir evlilik terapistinden yardım almalısın.

Evliliğinde problem olduğunu düşünüyorsan en kısa sürede yardım almaya çalışmalısın. Terapi için zaman ve para planlamalarını yapın. Hiçbir şey yapmadan öylece beklediğin sürece zaman aleyhine işleyecektir. Bu nedenle çok geç kalmadan destek almayı düşünmelisin.

Umarım bu evlilik terapisinin işe yarayıp yaramadığını anlama konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...