Evden yapılabilecek bol kazançlı 10 iş

Bir işe sahip olmak artık 9-6 yollarını eskitmek anlamına gelmez. Dünya genelinde çok fazla sayıda insan evinden çalışarak geçimini sağlıyor. FlexJobs tarafından yapılan araştırmaya göre evden çalışan insan sayısında geçtiğimiz yıllara göre %100 bir artış söz konusudur.

Bir işe sahip olmak artık 9-6 yollarını eskitmek anlamına gelmez. Dünya genelinde çok fazla sayıda insan evinden çalışarak geçimini sağlıyor. FlexJobs tarafından yapılan araştırmaya göre evden çalışan insan sayısında geçtiğimiz yıllara göre %100 bir artış söz konusudur.

Bu insanlardan birisi olmak istiyorsan artık ne yapman ve hangi becerilere sahip olman gerektiğini öğrenmeye başlayabilirsin. Özellikle beyaz yakalı diye tabir edilen çalışanların yaptıkları işlerin büyük bir kısmını evden yapabilirsin. Neden? Çünkü internet buna izin veren bir yapıya sahiptir.

1. Ücretli serbest çalışan olmak

Serbest çalışan olarak uzaktan çalışabileceğin bir iş almak harika bir fikirdir. Bu nedenle evden iş yapma söz konusu olduğunda akıllara gelmesi gereken ilk seçeneklerden biridir. Bu iş türünde doğrudan evinden çalışırsın ve müşterilerini kendin seçersin.

Bu ne anlama geliyor? Sabahın erken saatlerinde sinir bozucu bir trafikle uğraşmamak anlamına gelir. İş yaşam dengesi konusunda muazzam bir adım atmanı sağlar. Tabi bunun için ilk adımın özel ve esnek uzaktan işler bulmak olmalıdır.

İyi derecede İngilizce biliyorsan bunun daha iyi olacağını söyleyebilirim. FlexJobs ve Upwork gibi siteler sana bu konuda yardımcı olacaklardır. İngilizce bilmiyorsan şansını yerli kariyer sitelerinde arayabilirsin. Ama işinin zor olacağını söylemeliyim.

Dahası, serbest bir çalışan olarak iş bulmak, normal bir iş bulmaktan daha zor değildir. Benzer zorlukları yine yaşarsın. Çoğu zaman nasıl kazançlı bir iş bulacağını düşünmeye başlarsın. Bazen, muhtemelen serbest çalışanlar kariyerlerinin büyük bir kısmını iş arayarak geçirirler.

Şimdi sana bu konuda biraz yardımcı olmaya çalışacağım. Bir pozisyon için sadece başvuru yapacak kişinin sen olmadığını bilmen gerekir. Dolayısıyla yapman gereken yaratıcı olmaktır. Aşağıdaki önerileri dikkate alırsan rakiplerine göre bir adım öne geçmeyi başarabilirsin.

 1. Portföy oluşturmalısın: İlk adım portföy oluşturmaktır. Bir başka ifadeyle becerilerini göstermen gerekir. Portföyün için uzmanlığını sergilemeye çalışmalısın, deneyimini belirli bir alanla sınırlı tutmalısın ve aynı zamanda kişiliğini göstermelisin.
 2. Kapsamlı bir şekilde yazmalısın: Yazmak zorundasın. Grafik tasarımcı olsan bile yazmalısın. Önemli olan tek şey ismini ortay çıkarmak için yazmak zorunda olmandır. Nişin hakkında yazmaya başladığın zaman insanlar sana iş vermek için mücadele edeceklerdir.
 3. İş aramalısın: Uzaktan iş söz konusu olduğunda iş aramayı ihmal etmemelisin. Kimse seni durduk yere işe çağırmaz. Fırsatları kendin bulmalı ve keşfetmelisin. Ardından yazı karakteristiğin ve aynı zamanda portföyün ile ön plana çıkmaya çalışmalısın.

2. Blog açmak

Artık şu blog açma işini ciddiye alman gerekir. Bugünlerde 9-6 çalışan insanlar bile artık bir blog açıyorlar. Bu bir isteğe bağlı durum olmaktan çok bir gereksinim haline dönüşmeye başladı. Başarılı olmak ve evden iş yapmak istiyorsan mutlaka bir blog sahibi olmalısın.

Blog sahibi olmak sana ne kazandıracak? Açtığın blog sitesi büyümeye başlarsa kendi işini kurma fırsatı elde edersin. Bu konuda oldukça şanslı olacağını söyleyebilirim. Çünkü blog açıp bir şeyler yapmaya çalışan insanların %60’ı blog sitesini yarıda bırakıp yoluna devam ederler.

Blog açıp para kazanmak istiyorsan sana bu konuda yol göstermeye çalışabilirim. En azından neler yapman gerektiğini anlatabilirim. Elbette başlangıçta çeşitli masrafların olacaktır. Bu masrafları gözden çıkarman gerektiğini unutmamalısın.

 1. Kişisel marka oluşturmalısın: Çok iyi bir yazar değilsen bunu sorun etmemelisin. Blog yazarlığı yazdıkça gelişen bir şeydir. Zamanla buna alışacağından emin olabilirsin. Blog yazarlığı bir gazeteye köşe yazısı yazmak gibi bir şey değildir. Aksine, blog yazarlığı kişisel marka oluşturma işidir.
 2. Kazançlı bir niş seçmelisin: Hayallerini takip ettiğin zaman para doğrudan sana gelecek değil. Blog yazarlığı böyle bir şey değil. Hadi hikayeler anlatayım diyerek para kazanmaya başlayamazsın. Sayısız konuya ilgi duyabilirsin ama bu konulardan pazar payı yüksek olana odaklanman gerektiğini bilmelisin.
 3. Fenomen haline gelmelisin: Seçmiş olduğun nişte parmakla gösterilen biri haline geldiğinde artık para kazanmaya başlayabilirsin. İnsanlara danışmanlık yapmaya başlayabilirsin ve bu yoldan para kazanabilirsin. Diğer taraftan sitene gelen trafiği kazanca dönüştürme fırsatına sahip olduğunun farkında olmalısın.

3. Stoksuz satış (dropshipping) yapmak

Envanter veya sipariş yerine getirme hizmetleri konusunda endişelenmeden ürün satışı yapabileceğini söylesem bana inanır mısın? Muhtemelen başlangıçta biraz tereddüt edersin ama böyle bir şey mümkün. Tek yapman gereken bir stoksuz satış mağazası açmaktır.

Stoksuz satış nasıl yapılır? Açmış olduğun stoksuz satış mağazasında üçüncü tarafa ait bir ürünün reklamını yaparsın. Siten üzerinden sipariş alırsın. Siparişin teslim edilmesini sağlamak için talepleri üçüncü tarafa iletirsin. Her şey aslında bu kadar basit ilerler.

Nitekim her şey bu kadar kolay değildir. Stoksuz satış mağazası açmak kolaydır ama süreç düşünüldüğü kadar kolay değildir. Tek yapman gereken sipariş almak, ürünü teslim ettirmek ve iyi bir kar elde etmek olabilir. Kulağa kolaymış gibi gelebilir.

Çok hızlı karar vermemelisin. Popüler inanışın aksine, stoksuz satış bir gecede zengin olmanı sağlayacak bir plan değildir. Kendi ürünlerini satmaktan daha düşük kar marjı söz konusudur. Ayrıca hangi sektörde olursa ol, yüksek rekabet ile uğraşmak zorunda kalırsın.

 1. Niş bir pazar seçmelisin: Pazarın ve hedef kitlen için hangi ürünlerin en uygun olduğunu araştırmalısın. Bu sayede işe hazırlıklı bir şekilde başlama şansı elde edersin.
 2. Rakipleri incelemelisin: Rakiplerin ürünleri nasıl sattıklarına göz atmalısın. Pazarlama stratejileri ve fiyatlandırma politikaları hakkında araştırmalar yapmalısın.
 3. Tedarikçi bulmalısın: Stoksuz satışın en başarılı yönlerinde biri işini yapan bir tedarikçi bulmaktır. Bu konuda işini kolaylaştırmak istiyorsan mutlaka itibarlı yerlerle çalışmalısın.
 4. Süreci tanımlayın: Tedarikçiye ek olarak onunla çalışırken uyumlu olan sipariş yerine getirme sürecini tanımlamalı ve buna uygun olacak şekilde hazırlıklar yapmalısın.

4. Dijital pazarlama yapmak

Dijital pazarlama işleri yüksek talep görmektedir. Bu pozisyonları doldurulması kolay değildir. Çünkü bu konuda bir beceri boşluğu söz konusudur. İşletmelerin internet üzerindeki varlıklarını büyütmelerine yardımcı olmak için yaratıcılık ve analiz becerilerinin kullanılması gerekir.

Yapılan bir araştırmaya göre modern işletmelerin yaklaşık %50’sinde dijital pazarlama anlamında vasıflı işçi yoktur. Küreselleşmedeki ilerlemelerle, şu anda dijital pazarlama işlevlerini dış kaynak olarak kullanan şirketlerin söz konusu olduğunu bilmeniz gerekir.

Dijital pazarlama alanının en önemli kolaylığı ise herhangi bir lisans derecesi mezuniyete sahip olmanıza gerek olmamasıdır. Çünkü burada her şey tamamen beceriler ve yeteneklerle alakalıdır. Şirketler için önemli olan yapılacak işlerin en iyi şekilde tamamlanmasıdır.

Dijital pazarlama alanındaki bu boşluğun farkında olup bu alanda kendini geliştirmeyi ve ardından bir şirkette uzaktan çalışmayı düşünebilirsin. Dijital pazarlama ekibinde çalışan kişilerin ofis içerisine tıkılması en gereksiz işlerden biri olduğu için bunu değerlendirebilirsin.

 1. İçerik pazarlama: Dijital dünya içerik üzerine kuruludur. Ne yaparsanız yapın içerikten kaçmak mümkün değildir. Bu nedenle içerik pazarlama konusu çok önemlidir. Herkesin içeriğe ihtiyacı olduğu için hazırlanan içerikleri satışa sunmak çok kolaydır.
 2. SEO: SEO aslında içerik pazarlama ile birlikte gelen bir şeydir. Çünkü içerik olmadan SEO asla söz konusu olmayacaktır. Bağlantı kurmaktan arama motoru sıralamalarını takip etmeye kadar hemen hemen her şeyde içerik ile SEO iç içedir.
 3. Ücretli arama: SEO kadar uzun vadede etkili olmasa bile kısa vadede sonuç veren en önemli durum kesinlikle ücretli aramadır. Ücretli arama satış ortaklığından ücretli sosyal reklamcılığa kadar pek çok alanı kapsar.
 4. Veri analizi: Veri analizi ilk bakışta büyük bir şeymiş gibi görünebilir. Fakat bu kafaya takılacak kadar büyük bir şey değildir. Tek yapmanız gereken dijital pazarlama çalışmalarıyla elde edilen verileri en iyi şekilde analiz edip pazarlama stratejisine katkıda bulunmaktır.

5. Kurs vermek ve koçluk yapmak

Danışmanlık yapmak için çok önemli bir fırsatın olduğu devirlerden birindeyiz. Çünkü çok çeşitli kariyer seçeneklerinin olduğu bir yerde dijital danışmanlık yapmak çok iyi bir varlığa sahip diyebilirim. Başkalarıyla çalışmayı seviyorsan bunun son derece ideal bir iş olduğunu bilmelisin.

Kurs vermek ile koçluk yapmanın birbirinden farklı şeyler olduğunu anlaman gerekir. Kurslarda yapılmak istenen öğrenmek isteyen bireylere bir şeyler öğretebilmektir. Koçluk ise insanların hedeflerine ulaşmalarını sağlayarak ölçülebilir kazanımlar elde etmelerine yardımcı olmaktır.

Koçluk sadece finansal konularla sınırlı değildir. Yaşam koçluğu, kariyer koçluğu, yönetim koçluğu, finansal koçluk ve ruhsal koçluk gibi çok çeşitli koçluk türleri vardır. Her bir koçluğun bir alt dalının da olduğu unutulmamalıdır.

 1. Alanında uzman olduğunu kanıtlamalısın: İlk adım, ne tür bir koç olacağına ve ne tür kurslar vereceğine karar vermektir. Yaşam ve iş koçlarına talep yüksektir. Ama en önemlisi senin ilgini çeken bir nişe karar vermek ve daha sonra uzmanlığını kanıtlamaktır.
 2. Kişisel marka oluşturmalısın: Kimse durduk yere senden danışmanlık almak istemez. Birisinin seni tanımasını istiyorsan kişisel markanı oluşturmalı ve sürekli olarak blog yazarlığı yapmaya çalışmalısın. Blog siten üzerinden paylaştığın her şey kariyerine bir katkı olacaktır.
 3. Kurs oluşturmalı ve satmalısın: Koçluk dışında çeşitli kurslar oluşturmalısın. Bunları seminerler aracılığıyla sunabilir veya doğrudan bire bir kurslar inşa edebilirsin. Önemli olan öğrencin olacak kişilere uzmanlığını en iyi şekilde aktarmaktır.

6. Profesyonel biçimde video ve ses düzenlemek

Video düzenleme konusunda iyi olman durumundan evden iş yaparak para kazanma potansiyeline sahipsin demektir. Ses ve video editörlerinin en büyük avantajları uzaktan çalışma konusunda esnek olmalarıdır. Çünkü bir editörün hemen hemen her yerden çalışma fırsatı vardır.

İşin en iyi yanı ise müşterilerin sürekli olarak bir video ve ses düzenleyici aramasıdır. Yeni başlayanlar acemice video çektikten sonra bu videoyu iyileştirmek için bir editöre ihtiyaç duyarlar. Ayrıca, video pazarlamadaki artışla birlikte talebin artacağını unutmamalısın.

 1. Stok fotoğraf ve video satışı yapabilirsin: Normal işine devam ederken pasif gelir elde etmek istiyorsan, stok fotoğraf ve video satmak harika bir fikirdir. İnternet ortamında kullanım kolaylığı için her birinin kendi lisansı ve normları olan çok sayıda stok kütüphanesi vardır. Shutterstock ve Getty Images en popüler olanlarıdır.
 2. Sanal gerçeklik ve 360 dereceli video satışı yapabilirsin: VR videoları oluşturma yeteneğine sahipsen çok avantajlısın demektir. Hem VR hem de 360 derece videolar, videonun karesinin her santimini keşfetmene olanak tanır. Ayrıca, VR videoları sana en önemli satış noktası olan videoyla etkileşim imkanı sunarlar.

7. Kodlama yapmak

Vaktini çeşitli şirketlere göndermek için ön yazı yazarak geçiren çok sayıda programcı ve kodlama uzmanı vardır. Bu tür kişilerin aldıkları yanıt genellikle “daha fazla deneyime sahip birini arıyoruz” şeklinde olur. Bu bir gerçekliktir ve mezun olmuş her insanın başına gelecek şeydir.

Sonuç olarak, her şeye rağmen bu arenada yüksek maaşlı bir iş bulmak zor olabilir. Fakat programlama becerilerine güveniyorsan başkalarına ihtiyacın olmadığını bilmelisin. Çünkü bugünün iş dünyasının bu şekilde değişim gösterdiğini bilmelisin.

Birçok küçük ve orta ölçekli işletme şirkette bir programcı barındırmak yerine evden serbest çalışanlardan iş alarak harcamalarını azaltmaya çalışırlar. Serbest çalışma sektöründe yükseliş görülmesinin nedeni aslında tam olarak budur.

Girişimciler, küçük işletmeler ve bireysel kişiler kodlama yapabilen insanlarla çalışmak isterler. Bunların ortak yanı hepsinin küçük olması ve işleri evden yapmaya izin verecek şekilde çalışma prensibine sahip olabilecek yapıda olmalarıdır.

Serbest kodlama ve programlama işleri nispeten kolay elde edilirler. Ücretleri ise oldukça dolgun sayılabilecek seviyededir. İnternet ortamında sayısız siteye göz atarak kaç kişinin serbest kodlama yapan insan aradığını kendi gözlerinle görebilirsin.

Site geliştirme, veri kazıma, mobil uygulama geliştirme, sohbet botları oluşturma, basit oyun geliştirme gibi tüm bu işleri kodlama becerinle halledebilirsin. Hepsi rağbet gören türden işlerdir ve evden iş yaparak para kazanmanı sağlayacak kadar getiri sunabilirler.

8. Yazarlık ve editörlük yapmak

Yazarlık muhtemelen son zamanlarda evden iş yaparak para kazanmanın en önemli yöntemlerinden birisi durumunda. Daha önce de bahsettiğim gibi ne yaparsan yap veya nereye gidersen git içeriği her yerde görebileceksin.

İşte bu nedenle hem serbest yazarlarda hem de işlerde yükseliş görebilmek mümkün diyebilirim. Özellikle farklı dillerde yazmayı başarabilen biriysen bu senin için ekstra avantajlı olacaktır. İlk fırsatta kendine bir dil edinmek iyi bir fikir olabilecektir.

Birçok kişi yazarlığa ilk adım attığında ne yapacağını pek bilemez. Bazen diğer serbest çalışanları takip etmeye başlarlar ve onların yazdıklarına bakarak ilham almayı denerler. Bazen ise birkaç eski blog gönderisini okurlar ve daha fazlasını yapmaya çalışırlar.

Bu bir taktik olsa bile bunu yapmak zorunda olmadığını bilmen gerekir. Sadeceon, Bionluk, Armut gibi yerel sitelerde yazarlık fırsatlarını bulabilirsin. Tek yapman gereken yine bir kişisel marka gibi hareket edip portföy oluşturmaktır.

9. Tasarım danışmanlığı ve tasarım işleri yapmak

Görsel estetik anlamında kendine güveniyorsan tasarım danışmanlığı ve tasarım işleri yapmayı düşünebilirsin. Bu alanda en büyük avantajlardan birisi standart bir lisans düzeyi eğitimin gerekli olmamasıdır. Bireysel çaba ile istediğin türde işler bulmayı başarabilirsin.

 • Web tasarım: Tıpkı içerik gibi web tasarımını da artık es geçemezsiniz. İnternet ortamındaki her sayfa kullanıcı deneyimi ve tasarımı gerektirir. Serbest çalışanlar arasında bu işin bu kadar popüler olmasının nedeni tam olarak budur. Bu alana giriş yapacaksan web tasarım ilkeleri konusunda bilgi sahibi olmalısın.
 • Grafik tasarım: Photoshop veya Illustrator gibi araçları kullanma konusunda usta olman durumunda grafik tasarım alanına girmeyi düşünebilirsin. Bu alanda danışmanlık yapabilmek için portföyünün çok geniş olması gerekir. Dolayısıyla önce grafik tasarım işleri yapmayı düşünmelisin.
 • İç tasarım: Serbest bir biçimde çalışan iç tasarım danışmanlarının birçok farklı avantajı vardır. Fakat bu avantajlardan yararlanmak için çok çalışmak gerekir. İç tasarım konusunda normal danışman ile aynı işi yaparsın ama adını duyurman ve bilinen biri olmaya çalışman önemlidir.

10. Müşteri hizmetleri danışmanı olmak

Küçük işletmeler ve orta ölçekli işletmeler arasında en yoğun olan çalışma alanlarından birisi müşteri hizmetleridir. Müşteri hizmetleri hattına danışacak olan her birey bir şekilde ya web üzerinden ya da telefon üzerinden firmaya ulaşmaya çalışır.

Bu durum firmalara çalışan ağırlama konusunda çeşitli esneklikler sunar. Dolayısıyla firmalar müşteri hizmetleri departmanında çalışacak olan müşteri danışmanlarına uzaktan çalışmayı teşvik ederler. Bu hem firmanın hem de çalışanın işine gelen bir durumdur.

Diğer taraftan uzaktan çalışma olanağı aynı zamanda çalışanların performansına yansır. Evden çalışma fırsatı elde eden her 3 çalışandan 2’sinin performansında artış olması söz konusudur. Bu firmaların isteyeceği en önemli gelişimlerden birisidir.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...