Başarılı liderlerin etkileyici 10 liderlik özelliği

Etkileyici liderlik özelliklerine sahip olmak ister misin? En başarılı liderlerden bazılarının kişilik özellikleri neler biliyor musun?

Etkileyici liderlik özelliklerine sahip olmak ister misin? En başarılı liderlerden bazılarının kişilik özellikleri neler biliyor musun?

Liderliği bir kıdem olarak düşünmemelisin. Yıllardır aynı yerde çalışıyor olman seni lider yapmaz. Çünkü liderlik belirli özelliklere sahip olmak ve gerekli olan yetenekleri geliştirmeyi gerektirir. Liderlik çalışma ortamında bir rol model olmanı sağladığından iş, ev ve okul gibi pek çok noktada lider olabilmen mümkündür.

1. Olumlu olmak

Başarılı liderler kendilerini takip eden kişilerin motivasyonunu yüksek tutmak ve onları mutlu tutmak için neyin gerekli olduğunu çok iyi bilirler. Bu nedenle en kötü koşullarda dahi olumlu olabilme becerisine sahiptirler. Bu olumluluk kendi atmosferinde yer alan herkese yansıdığından insanları ikna etmek daha kolay olur.

Bir işi yaparken gerçekleştirilen en büyük hatanın bile belirli telafisinin olması mümkündür. Olumlu olmayı başaran liderler bu koşullarda dahi olumlu kalmayı başarırlar. Böylece yaşanan problemi çözme konusunda her zaman yeni fırsatları keşfetme şansına sahip olurlar.

Olumlu olmak büyük zorlukları küçük parçalara ayırarak onları yutma konusunda sana çeşitli fırsatlar sunar. Buna ek olarak geçmişte yaptığın hatalardan ders çıkarman çok daha kolay olur. Geçmişteki hataların zaman zaman yeni hatalara bürünebilir ama olumlu davranırsan çoğu zaman onlar karşısında kazanan sen olursun.

2. Güven sergilemek

Başarıya doğru ilerleyen her iyi liderin kendine güvenmesi gibi bir gerçek vardır. Bunu bencillik ve kibirle karıştırmamak gerekir. İnsanları etkilemeyi başarırken sürekli kendini üstün görme haline sahipsen bu kibirli biri olduğun anlamına gelir.

Güven aşılamak veya güven sergilemek insanlara her şey yolunda gitmediği zaman neler yapılabileceği konusunda bir şeyler öğretir. Sakin kalıp dik duruş sergilediğinde seni takip eden insanlar aynı yaklaşımda olurlar. Böylece insanların moralinin ve motivasyonunun yüksek kalmasını sağlayabilirsin.

Güven sergilemek için öncelikle kendine duyduğun güveni daha baskın hale getirmen gerekir. Kendi hakkında düşündüğün her şeyi bir liste haline getirip her gün bunları tekrarlayarak ilk adımı atabilirsin. Güçlü olduğun yanlarına odaklanıp onları daha güçlü hale getirirsen kendine olan güvenini üst seviyeye taşıyabilirsin.

3. Esprili olmak

Esprili olmayı yanlış anlamamak gerekir. Her liderin kendine özgü bir espri anlayışının olması gerek. Üstelik bu espri anlayışını bir şeyler yolunda gitmediğinde konuşturması gerekir. Bir şeyler yolunda gitmediği zaman ekip arkadaşların tutunacak bir dal aradığında onlara bu dalı espri yoluyla ulaştırmış olursun.

Çalışma ortamında moral son derece önemli bir durumdur. Bu morali motivasyonu yüksek tutmak ve verimliliği ön plana çıkarmak için değerlendirmen gerekir. Başarılı liderlik bunu gerektiren bir durumdur ve başarılı bir lider olmak istiyorsan espri anlayışına sahip olman gerekir.

Esprili olmak aslında çok kolaydır. Kendine güvenen kişiler yeri geldiğinde kendilerine bile gülerler. Yanlış bir şey söylediğin zaman herkes gülüyorsa ne olduğunun farkına varıp sen de gülmelisin. Esprili olmak aynı zamanda iyi bir dinleyici olmayı gerektirir çünkü başkalarından yeni espriler öğrenmeye çalışman önemlidir.

4. Başarısızlığı kabullenmek

Sahip olduğun özelliklerle dünyanın en iyisi olduğunu düşünsen bile başarısızlık bir noktada seni yakalayabilme potansiyeline sahiptir. Başarısız olmak kötü bir şey değildir. Kötü olan başarısızlık karşısında ne yapacağını bilmemektir.

Başarısızlık söz konusu olduğunda iyi liderler sakin kalıp durumu kontrol altında tutma eğilimine sahiptirler. Ellerinde yer alan kaynakları derinlemesine inceledikten sonra ekipleri için gerekli olan en doğru atmaya çalışırlar. Böylece ekibin üstüne sinmiş olumsuzluğu, korkuyu ve çaresizliği ortadan kaldırırlar.

Bir problemle karşılaştığında ona “5N 1K” yaklaşımıyla ışık tutman gerekir. Bu yaklaşım probleme “ne, ne zaman, nerede, nasıl, niçin ve kim” sorularını sormanı sağlar. Böylece problemi derinlemesine incelemiş olursun. Problemi bulduktan sonra onun gelecekte bir daha oluşmaması için çaba göstermelisin.

5. İletişim kurmak

Dinleyici olmak kolay bir iş değildir. İyi iletişim becerilerine sahip olmak bir lider için en doğru niteliklerle donanması anlamına gelir. Kafanın içerisinde dünyanın en iyi fikirleri olsa bile onları başkasına anlatıp onlardan geri bildirim alamadığın sürece hiçbir önemi olmayacaktır.

Başarılı liderler etrafındaki insanlarla iletişim kurma konusunda beceriklidirler. Özellikle söylenenleri kişisel algılamamak onların sahip olduğu en iyi niteliklerden biridir. Bu nitelik olayları nesnel bir bakış açısıyla ele alma konusunda onlara çeşitli avantajlar sunar.

Liderlikte açık kapı politikası her zaman işe yarar. İnsanlarla iletişiminde yer alan tüm engelleri ortadan kaldırmalısın. İnsanların konuşmasına izin vermeli ve onların sözünü kesmeden dinlemelisin. Ardından anlatılanları bir potada eritip doğru kararı vermeye çalışmalısın.

6. Temsil etmek

Dürüst olmak gerek, bir şeyler yapmak istiyorsan ve bunun büyük olmasını istiyorsan tek başına yapabilmek çok kolay değildir. Özellikle ekip çalışmasıyla hareket etmen gereken çevrelerde tek başına ilerlemeye çalışmak alabileceğin en kötü kararlardan birisidir. Nerede neyi temsil edeceğini bilmek bu nedenle önemlidir.

Bir ekibi veya markayı sürekli temsil etmek gibi bir hata yapmamalısın. Yeri geldiğinde ekibi temsil etme görevini bir başkasına vererek onun yeteneklerine güvendiğini göstermelisin. Bu çalışma ortamında motivasyonun çok daha yüksek olmasını sağlayacak bir durumdur.

Bir ekibi temsil etme görevini bir başkasına devretmek istiyorsan önce adayların güçlü yanlarını, zayıf yanlarını ve kişiliklerini göz önünde bulundurman gerekir. Daha sonra ekip arkadaşlarından o kişi hakkında bilgiler almalısın. Ekibin tamamının memnun olmayacağı bir isme temsil etme niteliğini vermen doğru değildir.

7. İlham vermek

İyi bir lider asla sadece kendisine çalışmaz. Çünkü iyi bir lider etrafında yer alan kişilerin yeteneklerini geliştirme konusunda onlara katkı sağlamaya çalışır. Bu tür geliştirilmesi gereken yetenekleri erkenden keşfetmek ise iş kolaylaştıracak önemli bir durumdur.

İyi liderler sahip oldukları bilgileri başkalarıyla paylaşırlar. Böylece onlara gelişim ve ilerleme anlamında çeşitli fırsatlar tanımış olurlar. Karşılığında ise saygı ve sadakat kazanarak liderliklerinde başarılı olduklarını ispat etme fırsatı bulurlar.

İnsanları en iyi şekilde anlamak istiyorsan öncelikle onların sorunlarına kişisel seviyede yaklaşman gerekir. Onları yakından dinlemeli ve problemlerini anlaman önemlidir. Daha sonra yaşadıkları zorluklar karşısında onlara geri bildirimlerde bulunup onların gelişip daha iyi olmaları için çaba göstermelisin.

8. Sorumluluk almak

Başarılı bir lider olan her insan başarısızlık veya başarı karşısında sorumluluk almayı bilir. Liderlerin bahaneleri yoktur. Tüm sorumluluğu üstlenip çalışmaya ve çabalamaya devam ederler. Gerektiğinde ise durumu görevi bırakmaya kadar götürebilirler.

Liderlik konusunda başarılı olan kişilerin ortak özelliği sorumluluktur. Problemleri çözme konusunda ellerinden gelenin en iyisini yapmak için erkenden harekete geçerler. Böylece etrafındaki kişilere güven aşılamayı başarırlar.

Başarısızlık karşısında sorumluluk aldıktan sonra yapman gereken ilk iş bunun tekrar yaşanmasına engel olmak için bir çözüm getirmektir. Bu çözümü üretmek için geçmişte yapılanları incelemen gerekebilir. Bu durumda ortada yer alan sorunu çözebilmek için çok daha kapsamlı inceleme yapmayı göze alabilmelisin.

9. Karar almak

Başarılı olan insanların ve liderlerin geçmişlerinde her zaman başarısızlık vardır. Bunun temel sebebi ise geçmişteki deneyimlerinden ders çıkarıp onları bir kılavuz gibi kullanma becerisini göstermeleridir. İyi bir lider olmak istiyorsan karar alırken geçmişte yaşadıklarından ders çıkarmalısın.

Geçmiş deneyimlerden her zaman bir şeyler öğrenmek mümkündür. Geçmiş ile bugünün zorlukları arasında bağlantı kurarak bunu kolaylıkla gerçekleştirebilirsin. Bu noktada yaşadıklarının bir kaydını tutma veya yaptığın hataların bir kaydını tutma alışkanlığına sahip olmak son derece önemlidir.

Karar alma konusunda başarılı olmak istiyorsan geçmişte yaptığın hatalardan öğrendiklerinin bir listesine sahip olmalısın. Tüm öğrendiklerini iyi şekilde organize etmelisin. Gelecekte benzer şeylerin yaşanmaması için çaba göstermek istiyorsan buna ihtiyacın olacaktır.

10. Bağlı kalmak

İyi liderler her zaman sözlerine sadıktırlar. En kötü koşullarda dahi verdikleri sözleri yerine getirmek için çaba gösterirler. Her büyük liderin örnek aldığı birisi vardır. Başarılı liderler örnek aldıkları kişiden öğrendikleriyle hareket ederek karar alma yoluna giderler.

Kendi sözlerine bağlı kalmayı başarırsan etrafında yer alan insanları ikna etmen çok daha kolay olur. Onların saygısını ve bağlılığını kazanırsın. Böylece bir hedef için çaba gösterme konusunda çok daha az sıkıntı yaşayarak yoluna devam edebilirsin.

Birçok insan işleri gerçekleştirme biçiminden dahi ders çıkarabilme niteliğine sahiptir. Bazıları ise çok daha detaylı yönlendirmeye ihtiyaç duyabilirler. Etrafında yer alan kişilere karşı bağlılığını ispat etmek için onlara işleri nasıl yaptığını göstermeli ve kullanmaları gereken yeteneklerin neler olduğunu göstermelisin.

11. Başarılı liderlerin hayatlarından örnekler

Yukarıdaki özellikleri çeşitli örneklerle anlatmak çok daha doğru olabilir. Bunun için dünyanın sayılı liderlerinin bazılarının hayat hikayelerine dokunmak gerekir. Bu hikayeleri tek tek biyografilerden toplamadım çünkü bunu Tegan Jones çoktan yapmıştı ve ben onun aktarımlarından faydalandım.

11.1 Walt Disney

Pek çok kişi onun adını Mickey Mouse ile duymuştur. Bugünlerde pek çok filmin yapımcılığını üstlenen Disney şirketinin kurucusu kendisidir. 1928 yılında film yapımcısı Charles Mintz, Disney’in Oswald serisi için yaptığı ödemeleri düşürmek istediğini öğrenir. Mintz ondan yeni şartları kabul etmesini ister ve baskı kurar.

Disney’in önünde iki seçenek vardır. Oswald serisi son bulacaktır veya Mintz’ın isteğini kabul edecektir. Disney böylesi bir kötü durumda sakin ve olumlu kalıp Oswald serisinin sonlanmasına göz yumar. Kısa süre sonra ise meşhur Mickey Mouse ile geri döner.

11.2 Elon Musk

Elon Musk modern dünyanın ikon isimlerinden biri haline dönüşmüş bir isimdir. Onun en büyük özelliği ise kendisine ve markasına duyduğu güvendir. Ortada hiçbir şey yokken bile Tesla projesinin başarılı olacağını düşünüp markasına duyduğu güveni ortaya koymuştur.

Elon Musk inanışlarının arkasında durur. 2009 yılında Tesla hisseleri halka açılmadan önce her hisse 6$ seviyesindedir. Kısa süre içerisinde Tesla’nın tek bir hissesi 195$ seviyesine çıkarak dikkatleri üzerine toplamıştır. Bu başarının ardında Elon Musk’ın markasına duyduğu güven vardır.

11.3 Barrack Obama

Barrack Obama kimine göre başarılı kimine göre başarısız bir isimdir. Ancak, ABD’nin başkanı olmak tek başına yeterli bir bir başarı örneğidir. Obama’nın en dikkat çekici özelliği en stres dolu anlarda dahi sakin kalabilmesi ve yaptığı esprilerdir.

Obama’nın Beyaz Saray gibi üst düzey ciddiyetin olduğu yerde yaptığı espriler etrafındaki kişileri sakinleştirmeye yetmiştir. Obama’nın espri anlayışı onun gerçekçi ve dürüst olmasını sağlamıştır. Politika söz konusu olduğunda dünyanın merkezlerinden birinde bile espriler başarısına yardımcı olmuştur.

11.4 Henry Ford

Henry Ford aklına gelebileceği gibi otomobil markası olan Ford’un kurucusudur. Ford’un ilk tasarımı Ford Quadricycle adını taşıyan otomobildir. 1899 yılında kurduğu Detroit Automobile Company beklediği standartları karşılamamış ve üretim maliyetlerinin çok yüksek olmasına neden olmuştur.

Bu şirket 2 yıl sonra kapanmış ve yerini Henry Ford Company almıştır. Satışlar en başta oldukça yavaş ilerler ve çeşitli finansal problemler ortaya çıkar. Ford, başarısızlığı kabullenip ders çıkarma yoluna gider. Sonu olarak 1903 yılında Ford Motor Company‘i uzun yıllar adından söz ettirebilecek başarıyı yakalayarak düze çıkar.

11.5 Tenzin Gyatso

Tenzin Gyatso uzun yıllardır Tibet‘in birliktelik sembolü olan Dalay Lama görevini yürüten kişidir. Budist değerlerinin ve uygulamalarının yansıması kendisidir. Liderlik başarısını gerçeğe, anlayışlara ve diğer Budist kaidelerine borçludur.

Başkalarına yön vermek, onların hayatlarına etki etmek ve ikna edici olmak için iletişimin önemini gösteren en ideal örnek Tenzin Gyatso’nun vazifesidir. O kimseye kendisini dinlemeden bir öneri vermez. Herkesten geri bildirim aldıktan sonra insanların hayatlarına yön vermeye çalışan biridir.

11.6 Steve Jobs

Sanırım artık adını duymayan çok azdır. Apple markası başarısını büyük ölçüde Steve Jobs‘a borçludur. Jobs ufak detayları düşünen ve bu detayları kullanarak planlarını yapan bir isimdir. En önemlisi ise o gerektiğinde markasını temsil edecek en doğru ismi öne çıkarmayı başarmıştır.

Markayı temsil etme niteliğini Tim Cook‘a devretmesinin ardında bu şekilde bir gerçek vardır. Apple’ın başarısı ve yolunda pek sorun yaşamadan ilerlemesi Steve Jobs’ın doğru insanları marka etrafında toplayıp onlara temsil fırsatı sunması yatar. Bu bir zamanlar ortalarda gözükmeyen bir marka için paha biçilemez bir değerdir.

11.7 Warren Buffet

Dünyanın en zengin insanlarından birisi olan Warren Buffet bu zenginliğini doğru adımlar atmaya borçludur. Gerçekten akıl alır seviyede olmayan paralarla uğraşır, kazanır veya kaybeder ama en zengin olmaktan geri kalmaz. Bunun temel sebebi geçmişteki hatalarından ders çıkarma başarısını göstermesidir.

Yıllar önce satın aldığı Berkshire Hathaway firmasının satın almasını büyük bir hata olarak nitelendirir. Bu kötü bir seçim olsa tekstil sektöründe gelişmeleri ve genişlemeleri en iyi şekilde analiz etme fırsatını yakalamıştır. Bu ona gelecekte yapacağı yatırımlarda çok daha akıllıca hareket etme fırsatı sunmuştur.

Umarım bu bilgiler başarılı liderlerin özelliklerini anlama konusunda sana yardımcı olabilecektir. Aklına takılan bir şeyler varsa bunları yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Yazımı beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilir ve yazılarımdan haberdar olmak için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...