Erkek arkadaşım geri döner mi? 12 önemli işaret

Erkek arkadaşın seni terk ettiyse muhtemelen kendini hayal kırıklığına uğramış ve umutsuz hissediyor olmalısın. Muhtemelen en merak ettiğin sorulardan birisi ise "Sevgilim geri döner mi?" şeklindedir. Seni çok iyi anlıyorum ve bunu belirlemeni sağlayacak çeşitli yollar biliyorum.

Erkek arkadaşın seni terk ettiyse muhtemelen kendini hayal kırıklığına uğramış ve umutsuz hissediyor olmalısın. Muhtemelen en merak ettiğin sorulardan birisi ise “Sevgilim geri döner mi?” şeklindedir. Seni çok iyi anlıyorum ve bunu belirlemeni sağlayacak çeşitli yollar biliyorum.

Bu soruya bir cevap vermeden önce uzunca bir süre hayal kırıklığı içerisinde kalacağını söylemeliyim. Geri dönüp dönmeyeceği konusunda güven eksikliği yaşıyor olabilirsin. Köprüler çoktan yakılmış olabilir. Peki hala bir şeyleri kurtarma şansın var mı? Bunu okuyarak öğrenebilirsin.

1. Kendi değerini bilmelisin

Biraz ezbere konuşuyorum gibi olacak ama hiç de öyle değil. Erkek arkadaşının geri dönmesini istiyorsan kendine inanmalı ve kendini sevmeyi başarmalısın. Aslında bu kadar basit bir kural ama iş uygulamaya geldiğinde basitlik durumu ortadan kalkar.

Kendi değerini bilmen gereklidir. Seni hayal kırıklığına uğratan bu adamı kovalamamak çok önemlidir. Onu geri kazanmak için yere düşmediğin için seni bir “ucube” (ucube yerine argo pek çok şey koyabilirsin) olarak görebilir. Ama ne pahasına olursa olsun kendine saygını korumalısın.

Gitmek istediğini söylediyse öyle olsun. Geri döneceğine dair güvene ihtiyacın olduğunu unutmamalısın. Güveni kemiklerinin derinliklerinde hissetmelisin ve buna değer olduğunu bilmelisin. Kendi değerinden emin olmalısın. Seni hala seviyorsa geri döneceğinden emin olabilirsin.

2. Şimdilik gitmesine izin vermelisin

Bu sıkça bahsettiğim “temas yok” kuralıdır. Bunu en az temas ile bir araya getirebilirsin. Sert ve hatta çelişkili görünebilir. Onu geri getirmenin yolu onun asla geri dönmeyeceğinin bir şans dahilinde olduğunu kabul etmek ve buna göre hareket etmektir.

Temas kurmayarak bunu kabul edebilirsin. İyileşmesi uzun zaman alabilir ve eski sevgilinin hızla yeni biri bulacağından endişe edebilirsin. Fakat bu korkunun ve bu içsel risk duygusunun odan uzaklaşmaya olan bağlılığını değiştirmesine izin vermemelisin.

Kadınların genel olarak erkekler onları terk ettiklerinde yaptıkları en yaygın hatalardan birisi sabırsız olmaktır. Instagram gibi bir yerde önüne kaç tane kız çıkarsa çıksın sonunda eğer özelsen seni düşünmeye başlayacak ve geri dönmek için adım atacaktır.

Burada önemli olan kahramanlık içgüdüsünün yitirilmemiş olmasıdır. Kahramanlık içgüdüsü senden uzak kaldığı için pişman olmasını sağlayacak ve onu geri dönmeye ikna edecektir. İşte bu noktada artık satranç tahtasında doğru taşı oynaman çok önemlidir.

Ona ayrılığı hatırlatırsan, tartışmaya veya onu geri almak için zorlamaya devam edersen bu dediğim asla yaşanmayacaktır. Doğru zamanın gelmesini beklemek zorundasın. Tekrar bir araya gelme niyetini açıkça ifade etmesini sağlamalısın.

3. Hala aşık olabilir

Eski sevgilin ayrıldığın zaman dahi sana hala aşık olduğunu söylediyse tasmanın ipini (üzgünüm en iyi bu şekilde anlatabilirim) hala tutuyorsun demektir. Belki ayrılık mesafeden, farklı yaşam planlarından, güçlü bir anlaşmazlıktan veya aldatmadan kaynaklanıyor olabilir.

Bir şekilde seni sevdiğini söylediyse sonunda geri dönme şansının yüksek olduğunu bilmen gerekir. Buna ister inan ister inanma, erkekler tamamen mantıklı ve tamamen seks düşkünü değildirler. Güçlü duyguları vardır. Seni seviyorsa kapıyı çarpıp seni unutması kolay olmayacaktır.

4. Temas kurmaya çalışabilir

Senin için temas kurmama kuralı oldukça açıktır. Artık oyun oynamayı bir kenara bırakmalıdır. Doğrudan sana tekrar bir araya gelmek istediğini söyleyene kadar “temas yok” kuralını işlemeye devam etmek zorundasın. Sonunda bir akşam yemeği konusunda anlaştığın zaman sakin kalmalısın.

Kalbini kıran bu adamın seni kolay lokma olarak görmesine izin vermemelisin. Güvenini ve sevgini kazanması için çabalamasını sağlamalısın. “Burnu sürtsün” gibi acımasız bir deyimi söylemeyeceğim ama rüştünü ispat etmesine dikkat etmelisin.

Seni gerçekten seviyorsa ve gerçekten zamanını ayırmaya değer olduğuna inanıyorsan, kullanılıp atılamayacak biri olduğunu göstermelisin. Ona tekrardan hayatına dahil olması için izin verene kadar kendi duygusal alanını koruman gerektiğini unutmamalısın.

5. Aşk hayatını bilmek istiyor olabilir

Seni terk eden erkek arkadaşın, arkadaşlarına senin aşk hayatın hakkında sorular soruyorsa, sosyal medyadan seni takip ediyorsa veya aşk konusunda sana mesajlar atıyorsa hala onun radarında olduğunu açıkça bilmen gerekir.

Bu onun muhtemelen tekrar bir araya gelmek istediğini gösterecektir. Bu adamın kime baktığını görmek istediği ve aşk hayatını yakından takip etmek istediği apaçık ortadadır. Artık erkek arkadaşın yörüngede sayılır. Bir anlamda iniş için izin istemeye yakındır.

6. Sorularla boğmaya çalışabilir

Sınırlı temasın olduğu zaman veya hiç olmadığı zaman dahi eski sevgilin bir şekilde senden haberdar olmak istiyor olabilir. Bu gibi durumlarda neler yapmaya çalıştığına dikkat etmelisin. Seni her şeyle ilgili soru bombardımanına tuttuğunu fark edebilirsin.

Gelecekte neler yapacağını ve aynı zamanda güncel olaylar hakkındaki fikrini bilmek istiyor olabilir. Hala aileni ve ne yaptığını sorabilir. Birlikte olduğunuz zamanki yakınlığı ve açıklığı yeniden inşa etmek istiyor olabilir. Bu da tekrar bir araya gelmek istediğinin önemli bir işaretidir.

7. Seni özlediğini itiraf ediyor olabilir

Bu oldukça açık bir işarettir. Seni özlediğini itiraf ettiğinde ve duygularını ifade etmeye çalıştığında kendini tekrar incinmeye açık bırakmış olacaktır. Bu kendini sana açtığının bir göstergesidir. Ayrı zamanının çoğunda üzgün olduğunu dürüstçe ifade ediyor demektir.

Yine de çok aceleci davranmamalısın. İstediğini yapmakta özgür olduğunu bilmelisin ama otomatik olarak “Ben de seni özledim.” demek için çok acele etmemelisin. Onu şimdi geri istediğinden emin misin? Buna hazır mısın? Mesaj göndermeden veya aramadan önce bunları düşünmelisin.

8. Gelecek planları yapıyor olabilir

Eski sevgilin seninle çok fazla iletişim kurmaya çalışmasının bir kısmı neyin yanlış gittiği hakkında daha fazla tartışmalar yapmak istemesi olabilir. Ayrıca bunu istemesinin sebebi sadece buluşmak olabilir. Hangisi olursa olsun dikkatli olmalısın.

Senden er ya da geç bir çıkma talebinde bulunacaktır. Gelecek planları yapmak ve seninle bir araya gelmek için çaba gösterecektir. Bu tam olarak gitmene izin vermemesi anlamına gelir. Ne olursa olsun seni geri istediğinin önemli bir işaretidir.

9. Metinlere dikkat etmelisin

Belki konuşurken pek dikkat çekmeyebilir ama yazışırken dikkat çekecek çeşitli ufak detaylar vardır. Örneğin, “temas yok” kuralına uymayıp “sınırlı temas” ile yola devam ediyorsan bu durumda sana yazdığı mesajlara dikkatli bir biçimde bakmalısın.

İçerisinde eskiye ait “canım, bebeğim, tatlım vb.” gibi ibareler varsa bunları hemen yakalamalısın. Bunların iki anlamı vardır. Birincisi alışkanlık olarak kullanıyor olabilir. İkincisi sana hala aşık demektir. Seni eski sevecen takma adlarla çağırıyorsa ve bu sana romantik geliyorsa dikkat etmelisin.

10. En büyük hayranın olabilir

Seni terk etmiş olan erkek arkadaşının geri dönüp dönmeyeceğini merak ediyorsan sosyal medyadan ipuçları toplayabilirsin. Eğer onu engellemediysen eski sevgilinin adımlarını takip edebilirsin. Hala fotoğraflarını veya paylaşımlarını beğeniyorsa geri dönecek demektir.

Çılgınca bir şekilde beğeni yağdırıyor ve hayatının her dakikasını olabildiğince takip etmeye çalışıyorsa hemen kulaklarını dikmelisin. Bu hayatına devam eden bir adamın eylemleri değildir; tam olarak senin hayatına geri dönmek isteyen bir adamın eylemleridir.

11. Arkadaşlarına seni soruyor mu?

Bu da açık bir işarettir ama fark etme konusunda zorluk yaşayabilirsin. Arkadaşlarınla iletişim kurduğunda seni ve senin yaptıklarını soruyorsa, kısacası senin hakkında onlardan bilgi almaya çalışıyorsa, bu onun ilgi alanında olduğunun bir göstergesidir.

Muhtemelen kendini çok üzgün ve soğukta hissediyor olabilir. Sebebi senden kopuk olmasıdır. Bir şekilde içeriden bilgi alıp harekete geçme derdi var demektir. Tekrar eski günlere, o mutlu anlara geri dönmek istiyor olabilir. Bu durumun farkında olmalısın.

12. Eski anıları paylaşıyor olabilir

Sosyal medyada dolaşan taraf sensen ve onun seninle veya eski anılarla ilgili çok şey yayınladığını fark edersen, bu aynı zamanda ekspres seferle geri dönmek istediğinin apaçık bir belirtisi olabilir. Ama genel olarak bu her zaman açık bir şey değildir.

Genelde erkekler bu konuda sinsice hareket ederler. Çok anlamsız gibi görünen kelimeleri veya cümleleri paylaşarak belirli noktalara referanslar gönderirler. Örneğin, birlikte gittiğiniz ilk konserdeki şarkılardan birine atıf olabilir. Bu erkek arkadaşının seni geri istediğinin göstergesidir.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...