Macera dolu 20 epik fantastik roman

Epik fantastik roman nedir? Epik fantastik romanı, fantastik romanlardan ayıran en önemli özellik olayların yaşandığı konumdur. Epik fantastik romanlarda olaylar çizilen tüm dünyayı etkiler. Fantastik romanlarda ise bu genelde belirli bölge ile sınırlıdır.

Epik fantastik roman nedir? Epik fantastik romanı, fantastik romanlardan ayıran en önemli özellik olayların yaşandığı konumdur. Epik fantastik romanlarda olaylar çizilen tüm dünyayı etkiler. Fantastik romanlarda ise bu genelde belirli bölge ile sınırlıdır.

Epik fantastik kitaplar denildiğinde aklına ilk olarak ne gelir? Aklına ilk gelmesi gereken eser kesinlikle Yüzüklerin Efendisi gibi bu kategorinin hakkını verebilecek bir eserdir. Bu kitaplardan bazılarını önem sırası olmadan seninle paylaşıyorum.

1. Kralların Yolu

kralların yolu brandon sandersonKralların Yolu epik fantastik denildiğinde akıllara ilk gelen eserlerden birisi olmasa bile en kaliteli eserlerden birisidir. Savaşı bol olan bir evrenin içerisinde düzinelerce savaş gerçekleşmiş olsa bile hayatta hiçbir şey değişmez. Çünkü her zaman hayata tutunmak zorunda olanlar vardır.

Epik fantastik türü kitaplar ilgili çektiyse bu kitap sana arzuladığın okuma keyfini verecektir. Büyük ve yıkıcı bir savaşın ardından hayatta kalanlar tekrar dirilmek için çaba göstermelidirler. Dünyayı değiştirmek bir seçimdir ama bunu gerçekleştirmek kolay olmayacaktır.

2. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

yüzüklerin efendisi yüzük kardeşliği jrr tolkienYüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği efsanevi Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk kitabıdır. Orta Dünya’ya aralık kalmış olan kapıdan biraz bakarak dahi onun olağanüstü güzel bir yer olduğunu görebilirsin. Ortaya çıkan mühürlü yüzüğün etrafında toplanan maceraperest ahalinin izini takip ederek koca dünyayı keşfe çıkmayı başarabilirsin.

Epik fantastik olmasa bile fantastik bir kitap okumak isteyen herkesin ilgisini çekebilecek olan bu serinin içerisinde maceraya ait hemen hemen her şey bulabilirsin. Belki bir kahraman olmayı hayal edersin ve şeytani güçlere karşı koymak için için içini yiyebilir.

3. Rüzgarın Adı

rüzgarın adı patrick rothfussRüzgarın Adı fantastik kitaplar arasında en ilgi çekici hikayelerden birisine sahip olan bir eserdir. Özünde pek sevilmeyen bir büyücünün efsane olmak için giriştiği yolun ilk dönemlerini anlatır. Büyücü, büyü okuluna girmeyi başarınca kaderiyle birlikte pek çok şey değişmeye başlayacaktır.

Bol aksiyonlu bir epik fantastik roman olan bu eserde maceraya doyacağından şüphen olmamalıdır. Beklenmedik anda yaşanan gelişmeler herkesin hayatını olmasa bile bir efsane olmak isteyen büyücünün hayatını değiştirmeyi başaracaktır.

4. Kan Şarkısı

kan şarkısı anthony ryanKan Şarkısı bol bol sihir ve büyü içeren dünyasıyla dikkat çeken bir fantastik kitaptır. Kendisini önemli bir tarikatın kapısının önünde bulduğunda hayatta hiçbir şeyin farkında olmayan bir kahramanın hikayesini anlatır.

Bir kahramanın dünyayı kurtarmaya çalışmasından ziyade dünyanın geleceğine yön vermesiyle ilgilenen bir okuyucu yapısına sahipsen bu epik fantastik kitap ilgini çekecektir. Hayatı belki istediği gibi başlamamış olsa bile bir ölüm makinesinin büyümesine tanıklık etmek keyif vericidir.

5. Taht Oyunları

taht oyunları george r. r. martinTaht Oyunları fantastik bir dünyanın içerisine her türlü entrikayı ve aksiyonu sığdırabilmiş bir eserdir. Demirden bir tahta sahip olmak isteyen güç odaklarının birbiriyle çekişmeleriyle başlayan hikayesi karla kaplı bölgelerden gelen büyük bir tehlikeyle fazlasıyla değişir.

Bu eser hakkında pek fazla şey söylemeye gerek olduğunu aslında düşünmüyorum. Popüler bir yapıt olduğu ve dizisi sayesinde fazlasıyla dikkat çektiği için onunla daha önce tanışmış olabilirsin. Ancak sana bir sır vereyim, kitaptaki her şey dizide yer almamaktadır.

6. Sissoylu: Son İmparatorluk

sissoylu son imparatorluk brandon sandersonSissoylu: Son İmparatorluk büyük bir intikam planının anlatılıp hayata geçirildiği fantastik bir romandır. Dünyanın hasretini çektiği kahraman beklenmedik bir zamanda ortaya çıkar. Artık dünyanın ölümsüz bir hükümdardan kurtulması gereklidir.

Bazı kitaplar sundukları sürükleyicilik ile dikkat çekerler. Bu eser de onlardan birisidir çünkü macerası, aksiyonu ve adrenalini asla eşlik olmaz. Okuyucusunu ürkütücü bir evrende yaşatmaya ant içmiş sayfalarıyla büyük bir okuma keyfi sunmaktadır.

7. Gölgelerin Yolu

gölgelerin yolu brent weeksGölgelerin Yolu ölümün kıyısında geçen hikayesiyle dikkat çeken bir epik fantastik kitaptır. Eser kendisini yıllarca güçlü ve zeki bir suikastçının yardımcısı olarak bulan bir adamın kendini kabul ettirmek için giriştiği tehlikeli macerayı konu almaktadır.

Bazı kitaplar sahip oldukları atmosferle okuyucusunun kalbini kazanmayı başarır. Kahramanının kendini bulma ve kendini etrafındakilere kabul ettirme çabası aslında son derece tehlikeli bir macera anlamını taşımaktadır.

8. Amber Yıllıkları

amber yıllıkları roger zelaznyAmber Yıllıkları fantastik romanlar arasında görüp görebileceğin en renkli dünyaya sahip eserlerden birisidir. Bu eserin içerisinde hemen hemen her şey yer alır. En önemlisi yaşayan bir dünya bulunur. Birbirinin devamı olan hikayeler bütünü içerisinde en çok ilgi görenlerdendir.

Bu eser için fantastik dünyanın öncüsü demek doğru olacaktır. Pek çok fantastik eser yazarını etkileyen kitaplardan birisi olması ne kadar etkin olduğunu göstermektedir. Epik fantastik hikayeler dünyasına sessiz sakin girişin anahtarı bu kitaptır ve seni fazlasıyla mutlu edebilecektir.

9. Locke Lamora’nın Yalanları

locke lamora'nın yalanları scott lynchLocke Lamora’nın Yalanları adının hakkını tam anlamıyla veren fantastik bir hikayedir. Bir çetenin, bir hırsızlar çetesinin lideri konumunda olan sözde kahraman türlü türlü oyunlarıyla zenginleri soymaya devam ederken birden bire her şey değişir.

Atmosferiyle farklı olabilen eserlerden birisinden söz ettiğimizi hatırlatmalıyım. Kendi halinde bir şehir ama zenginleri sürekli birileri tarafından saldırıya uğrayan sakinlere sahiptir. Günün birinde yer altının karanlık dünyasında büyük bir savaş başlar.

10. Anayurt

anayurt drizzt efsanesi r. a. salvatoreAnayurt kendi yurdunda aradığını bulamayan bir adamın hikayesini anlatan fantastik bir kitaptır. Onun tek istediği kendi ırkında bulamamış olduğu duyguları bulmaktır ve bunun için bilmediği bir yolculuğa çıkmayı göze alır.

Alternatif bir dünya ve alternatif bir hikaye. Bu kitabın hikayesinin anlatmanın tek yolu budur çünkü Drizzt efsanesinin ilk kitabıdır. Onun tek amacı kendi çevresinde, kendi dünyasında ve kendi ırkında bulamadığını bulmaktır.

11. Dünyanın Gözü

dünyanın gözü robert jordanRobert Jordan’nın ilk kez 1990 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman ve epik fantastik roman olma özelliğini taşır. Çağlar gelir ve çağlar gider. Efsaneler ardı ardına sıralanır, zaman geçtikçe hepsinin doğduğu yer dahi unutulur.

Rand, Mat ve Perrin, Karanlık Birlik tarafından avlanmıştır. Bu üç kafadarın kaderleri birbirine bağlanmıştır. İçlerinden birisi dünyayı kabusa dönüştürecek bir anahtara sahiptir. Artık tek yapmaları gereken önlerine çıkacak olan savaşa hazırlanmaktır.

12. Kehanetin Oyuncağı

kehanetin oyuncağı david eddingsDavid Eddings’in ilk kez 1982 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman ve epik fantastik roman olma özelliğine sahiptir. Belgariad adını taşıyan destan bir kehanetin ardındaki en muhteşem mücadeleyi ifade eder. Yedi bin yıllık mücadele bir türlü bitmek bilmez.

Uzun zaman önce kötüleri temsil eden Tanrı Torak insanlar ile tanrıları bir savaşa sürüklemiştir. Büyücü Belgarath ise Batı’nın adamlarını koruyan envanteri geri almak için yönlendirmiştir. Envanter Riva denen bölgede kaldığı sürece kehanet etkisini gösterecek ve insanları koruyacaktır.

13. Bıçağın Kendisi

bıçağın kendisi joe abercrombieKötü bir şöhrete sahip olan Logen Ninefingers şansını yitirmiştir. Çok fazla kan davası olan ölü bir barbar olmanın eşiğindedir. Arkasında kötü şarkılar, ölçü arkadaşlar ve pek çok mutlu düşmandan başka bir şey bırakmayacaktır.

Şimdilerde kötürüm bir işkenceciyi andıran Sand dan Glokta’nın nefret etmediği birini bulmak oldukça zordur. İttifakın hainlerinden itiraf koparma konusunda apayrı bir beceriye sahip olduğu için yeri her zaman ayrıdır. Şimdi ise hayatını tehlikeye atması gereken bir izin üzerindedir.

14. Batının Muhafızları

batının muhafızları david eddingsDavid Eddings’in ilk kez 1985 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman ve epik fantastik roman olma özelliğine sahiptir. Garion kötüleri temsil eden Tanrı Torak’ı öldürdükten sonra Riva Kralı olmuştur. Kehanet yerine gelmiştir. En azından herkes öyle olduğunu düşünmektedir.

Aniden ortaya çıkan Zandramas ismi herkesi korkutmuştur. Ancak Büyücü Belgarath dahil kimse onun kim olduğunu bilmemektir. Ancak Garion iz sürerek gerçeğe ulaşacağı ipuçlarını keşfetmeyi başarmıştır. Kehanetler arasındaki savaş hala sürmektedir.

15. Büyücünün İlk Kuralı

büyücünün ilk kuralı terry goodkingRichard, babasının acımasızca öldürülmesinin ardından, katile ilişkin ipuçları aramaya başlar. Ormanda üç erkek tarafından takip edilen güzel bir genç kadınla tanışır. Richard, Kahlan’ın erkeklerden saklanmasına yardım eder. Sonunda ikisi adamları öldürürler.

Richard, Kahlan’ı eski arkadaşı Zedd’le tanışmaya götürür. Kahlan, Zedd’in aradığı büyük büyücü olduğunu anlar. İkili artık kötülerin kötüsü Darken Rahl’ı durdurmakla görevlidirler. Darken Rahl’ın ne olursa olsun üç Orden kutusunu bir araya getirmemesi gerekir.

16. Suikastçının Çırağı

suikastçının çırağı robin hobbAsil Prens Chivalry’nin evlilik dışı oğlu Fitz kraliyet soylularından uzakta, babasının huysuz seyisinin yanında büyümüştür. Herkes onun soysuz birisi olduğunu düşünse bile Kral Shrewd aynı fikirde değildir. Bu yüzden sahip olduğu tüm usta suikastçılık becerilerini onunla paylaşır.

Fitz’in barbar istilasına karşı koyma zamanı gelmiştir. Herkes onu dışlasa bile sahip olduğu beceriler başka kimsede yoktur. Herkes onu tahtta söz sahibi olabilecek birisi olarak gördüğü için tehdit olarak algılar. Fitz hayatta kalmak zorundadır ama aynı zamanda karanlık büyüyle baş etmelidir.

17. Silmarillion

silmarillion j. r. r. tolkienIluvatar, Ainur’u yaratır ve Ea planını açıklar. Ainur’un bir kısmı, elflerin ve insanların gelişine hazırlanmak için Ea’ya Valar olarak inerler. Melkor yönetimi ele almaya çalışır ama Manwe tarafından engellenir. Melkor, Arda’yı yok eder ve Valar, Valinor’a taşınır.

Aule dwarfları yaratır ancak Iluvatar onları elfler uyanana kadar uyumaya mahkum eder. Elfer uyanır ve Orome Eldar’ı Valinor’a götürür. Melkor hapsedilir. Melian ve Thingol aşık olurlar; Doriath’ı yönetirler. Feanor doğar ve Melkor hapisten çıktıktan kısa bir süre sonra Silmarilleri yaratır.

18. Büyücü: Çırak

büyücü çırak raymond e. feistBir yetim olan Pug, krallığın kıyısındaki ormana, usta sihirbaz Kulgan ile çalışmaya gelir. Cesareti ona sarayda bir yer edinmesini sağlar. Aynı zamanda sevimli prensesin kalbini kazanmayı başarırlar. Fakat ne olursa olsun sıradan büyücülükten rahatsızdır.

Her ne kadar Pug, büyücülükten rahatsız olsa bile elinde bulundurduğu gücün belirli bir kazanımı vardır. Düzen ve Kaos arasındaki bitmek bilmeyen asırlık savaşın yenilenmesi için girişimde bulunan iki dünyayı karanlık varlıklardan kurtarabilme şansına sahiptir.

19. Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap

narnia günlükleri aslan cadı ve dolap c. s. lewisPeter, Susan, Edmund ve Lucy Pevensie, II. Dünya Savaşı sırasında Profesör Kirke ileb birlikte başka bir ülkede yaşamaya gönderilen dört kardeştir. Çocuklar yağmurlu bir günde yaşadıkları evi keşfe başlarlar. En küçükleri Lucy muazzam bir gardırop bulur.

Lucy gardıroptan içeri girer ve kendini bir anda karlı kaplı ormanda bulur. Lucy, burada Faun Tumnus ile tanışır. Tumnus ona Narnia adı verilen dünyaya geldiğini söyler. Çok geçmeden Tumnus, onu yakalaması gerektiğini söyler ama sonunda Lucy kurtulmayı başarır.

20. Hobbit

hobbit jrr tolkienSıradan bir hobbit olan Bilbo, bir gün büyücü Gandalf ile karşılaşır. Gandalf ondan bir maceraya çıkmasını ister. Bilbo’nun kafası karışır ve büyücüye ertesi gün tekrar gelmesini söyler. Büyücü ertesi gün orta çıkar ama öncesinde on üç dwarf kapıyı çalar.

Bilbo biraz hayal kırıklığına uğramış gibidir. Fakat zarafetini korur ve ev sahibini rolünü oynamaya devam eder. Cüceler, eski bir eve yapacakları yolculuktan bahsederler. Grubun isteği ise Bilbo’nun hırsız olarak aralarına karışması ve atalarının mirasını çalmasıdır.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

6 Comments

 1. Harry Potter gibi bir seri şu sıralamaya giremedi mi yani ? 450-500milyon gibi bir satıştan bahsediyoruz yazık.

  • Merhaba,

   Eleştiri için çok teşekkürler. Harry Potter maalesef “epik fantastik” türünün bir örneği değildir. Harry Potter “fantastik” türde bir eserdir. Aynı zamanda bir “macera” kitabıdır. Epik fantastik ile normal fantastik kurguları birbirine karıştırmamak gerektiğini düşünüyorum. 🙂

 2. Açıkcası yeni r epik fantastik dünya arayışında olduğum şu dönemde ilk sıraya fırtına ışığı arşivini koyarak beni benden aldınız ve güven kazandınız okumadıklarıma hemen başlayacağım liste için teşekkürler

  • Merhaba,

   Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Sevdiğim bir seridir ve epik fantastik roman okumak isteyen herkesin okumasını öneririm. Nefes kesici bir hikayeye sahip diyebilirim. 🙂

Yorum yapıp katkı sağla...