En iyi 10 Türk kahvesi makinesi

Gerçekten mutfağında son derece kaliteli Türk kahvesi yapmak istiyor musun? Her seferinde mükemmel Türk kahvesi yapabilmenin sırrını merak ediyor musun? Doğru cezveyi seçmek, doğru kahveyi seçmek? Bunlardan hangisi önemli olabilir?

Gerçekten mutfağında son derece kaliteli Türk kahvesi yapmak istiyor musun? Her seferinde mükemmel Türk kahvesi yapabilmenin sırrını merak ediyor musun? Doğru cezveyi seçmek, doğru kahveyi seçmek? Bunlardan hangisi önemli olabilir?

Doğruyu söylemek gerekirse kahveyi cezve ile pişireceksin hepsi önemli. Fakat artık Türk kahvesi makineleri var. Üstelik neredeyse her mutfak gereci markasının üretmiş olduğu bir makine mevcut. Peki en iyi Türk kahvesi makinesi hangisi? Bu soruya bir cevap bulmanın vakti geldi.

Herhangi bir ürünü satın almaya karar vermeden önce fiyat araştırması gerçekleştirmeyi unutmamanı öneririm.

1. Arzum Okka Minio OK004

arzum-okka-minio-ok004

Türk kahvesi yapmak için bir makineye güvenmek istiyorsan ilk seçeneğin bu olmalıdır. Misafirlerin taze pişirilmiş bir kahve beklentisinde olması durumunda bununla işi şipşak bitirebilirsin. Diğer kahve makinelerine göre çok daha kaliteli olduğunu söyleyebilirim.

Fincan kapasitesi açısından maksimum 4 fincana kadar Türk kahvesi pişirebilmektedir. Makinede özel akıllı taşma önleyici sistem vardır. Bu sayede hazırladığın kahvenin pişip pişmediğini kolayca anlayabilirsin. Ayrıca kahve düşük ateşte piştiği için ekstra lezzetli olmaktadır.

2. Arçelik K 3300 Mini Telve

arcelik-k-3300-mini-telve

Arçelik kalitesi olsun benim olsun diyenler için en iyi Türk kahvesi makinesi kesinlikle Arçelik K 3300 Mini Telve diyebilirim. Dört farklı renk seçeneğine sahip olan kahve makinesinin kullanımı ise oldukça kolay ve zahmetsizdir.

Arçelik K 3300 Mini Telve tam otomatik olarak çalışır. Maksimum 3 fincana kadar Türk kahvesi pişirebilmektedir. Makinede özel akıllı taşma önleyime sistemi vardır. Bu sistem aynı zamanda kahvenin köpüğü ideal seviyeye geldiğinde daha fazla pişirme yapmamasını sağlar.

3. Tefal Köpüklüm

tefal-kopuklum

Bu Türk kahvesi makinesi adından anlaşılabileceği gibi kaliteden ödün vermeyen Fransız mutfak gereçleri markası Tefal tarafından üretilmiştir. beyaz, gri ve kırmızı dahil olmak üzere 7 farklı renk seçeneği vardır. Fakat ürünün fiyatı renk seçeneklerine göre değişkenlik gösterir.

Tefal Köpüklüm yarı otomatik olarak çalışır. Maksimum 4 fincana adar Türk kahvesi pişirebilmektedir. Makinede özel akıllı taşma önleme sistemi vardır. Ayrıca makinenin közde pişirme fonksiyonu vardır. Işıklı ve sesli uyarı sistemi sayesinde kahvenin hemen piştiğini kullanıcısına bildirir.

4. Korkmaz A860 Kahvekolik

korkmaz-a860-kahvekolik

Hemen hemen her türden mutfak gereci üreten Korkmaz’ın Türk kahvesi makinesi üretmemesi şaşırtıcı olurdu. Korkmaz A860 Kahvekolik ürünüyle boy gösteren marka 8 farklı renk seçeneği sunar. Ürün fiyatının renge göre çok fazla değişiklik göstermemesi ise önemli bir artıdır.

Korkmaz A860 Kahvekolik öğütülmüş kahveyi en iyi şekilde pişirebilen makinelerden biridir. Maksimum 4 fincana kadar pişirme yapabilmektedir. Yarı otomatik türde olan makinenin muhafaza malzemesi paslanmaz çelikten yapılmıştır. Sıcaklık algılayıcı özellikle dikkat çekicidir.

5. Schafer Kahvecim

schafer-kahvecim

Schafer Kahvecim özellikle uygun fiyatlı bir Türk kahvesi makinesi arayanlar için ideal bi seçim diyebilirim. Ürünün normal ve közde pişirme olarak iki farklı pişirme özelliği vardır. Aynı zamanda sesli ve ışıklı uyarı sistemi ile kahvenin piştiğini bildirmektedir.

Diğer ürünlerde olduğu gibi kendine özgü bir kahve ölçeği vardır. Bu sayede pişirmek istediğin kahveyi tam kıvamında pişirmeyi başarabilirsin. Maksimum 4 fincan kapasitesine sahip olan ürünün pişirme bittikten sonra 10 saniye içerisinde otomatik kapanma özelliği vardır.

6. Fakir Kaave Mono

fakir-kaave-mono-beyaz

Fakir Kaave Mono uygun fiyatlı bir Türk kahvesi makinesi arayanlar için ideal seçimlerden bir diğeridir. Ürünün en önemli yanlarından birisi pişirirken alt kısmının aydınlatmalı olmasıdır. Bu sayede daha şık bir görünüme sahip oluyor diyebilirim.

Diğer birçok üründe olduğu gibi sesli uyarı sistemi vardır. Ayrıca taşmayı önleyici uyarı sistemi vardır. Bununla birlikte susuz kaldığında veya aşırı ısındığında çalışmaması birer artı özelliktir. Fiyattan kaçmak isteyen biriysen bu ürüne güvenebilirsin.

7. Arçelik TKM 3940 Lokum

arcelik-tkm-3940-lokum

Arçelik TKM 3940 Lokum beni şaşırtan ürünlerden birisi. Henüz çok yeni diyemesem bile yeni ürünlerden birisi. Diğer Türk kahvesi makinelerinden herhangi bir eksiği yok ama fazlası da yok. Standart özellikler arayan ve ille Arçelik olsun diyenler için ideal bir ürün diyebilirim.

Ayrıca ürünü satın alırken dikkat etmenizi öneririm. Çünkü ürünün fiyatı kendi web sitesinde oldukça pahalı. Yetkili Arçelik satıcılarında ürünü resmi satış fiyatından yaklaşık 100 TL daha ucuza bulabilmek mümkün. Lütfen satın almadan önce fiyat araştırması yapmayı ihmal etmeyin.

8. Fakir Kaave

fakir-kaave

Fakir Kaave bu ürün listesinde sunduğum ikinci Fakir ürünü olacak. Fakat gerçek anlamda tasarımının çok hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Özellikle ahşap görünümlü bir mutfağa sahip olanlar kahverengi renk seçeneğini çok seveceklerdir.

Ürün maksimum 4 fincan kapasitede kahve pişirebilmektedir. Işıklı ve sesli uyarı sistemi vardır. Ayrıca taşmayı önleyen teknolojisi bulunur. Kablo saklama yuvası ile gereksiz kablo kirliliğinden kurtulabilirsin. Bununla birlikte ürünün su olmadan çalışmasını engelleyen koruması vardır.

9. Stilevs BiKahve

stilevs-bikahve-otomatik

Stilevs BiKahve özellikle ürün ucuz olsun diyenlerin yönelebileceği ürünlerden birisidir. Ürünün standart rengi mordur ve bunun dışında 5 farklı renk seçeneği vardır. Bunun dışında diğer ürünlerde bulunan özelliklerin birçoğuna sahiptir.

Ürünün en dikkat çekici yanı fiyatına rağmen közde pişirme özelliği gibi lüks sayılabilecek bir özelliği sunmasıdır. Ayrıca otomatik kapanma özelliği vardır. Taşmayı önleyen yapısı sayesinde Türk kahvesi tam ne zaman hazır olması gerekiyorsa o zaman hazır oluyor diyebilirim.

10. Karaca Hatır Hüp

karaca-hatir-hup-antrasit

Karaca ortalama fiyat etiketine sahip olan Karaca Hatır Hüp ürünüyle Türk kahve makinesi alanında bir ürüne sahip. Bu ürünün özellikle tasarımının çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Standart kırmızı rengine ek olarak 6 farklı renk seçeneği vardır.

Ürünü diğer ürünlerden ayıran en önemli özellik maksimum 5 fincanlık Türk kahvesi pişirmesidir. Karaca fark yaratmak için elinden geleni yapmış diyebilirim. Ürün, taşmayı önleyici sistem, sesli ve ışıklı uyarı sistemi, otomatik kapanma ve tuşla kontrol gibi standart özelliklerin tümüne sahiptir.

Türk kahvesi makinesi satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Türk kahvesi makinesi satın alırken en iyisini bulmak için öncelikle araştırma yapmanı öneririm. Yukarıda yer alan öneriler ve sıralama tamamen benim araştırmalarıma göre yapılmıştır. Dolayısıyla kendi araştırmanı yaptıktan sonra en iyi ürünün ne olacağına karar verebilirsin.

Tüm Türk kahvesi makineleri başarılı bir şekilde Türk kahvesi pişirme konusunda iyidirler. Bu konuda hepsinden benzer verimliliği alabilirsin. Ayrıca çoğunun közde pişirme tadı veren kısık ateşte pişirme özelliği vardır. Bunlara dikkat etmelisin.

  • Boyut: Boyutla ilgili olarak çoğu ürün 4 fincan kahve üretimi yapacaktır. Bu sayede eve gelen misafirlerine daha iyi servis yapabileceksin. Sadece kişisel bazlı bir kahve tadı istiyorsan elbette suyu ve kahveyi ayarlayarak bunu başarabilirsin.
  • Közde Pişirme: Közde pişirilen kahvenin tadı her zaman bir başka olur. Belirli markalar bunun farkında oldukları için pişirme teknolojilerinin içerisine böyle bir özellik eklemişlerdir. Esasında bu kahveyi kısık ateşte pişirmek ile aynı şeydir.
  • Fiyat: Türk kahvesi makinelerinin fiyat aralığı sabit değildir. Çok pahalı ürünler görebileceğin gibi çok ucuz ürünler de görebilirsin. Önemli olan fiyat performans açısından en doğru yatırımı yapmaktır. Bunun için yukarıdaki seçimlere güvenebilirsin.

Türk kahvesi makineleriyle farklı kahve yapmak mümkün mü?

Bu sorunun cevabı üreticinin ürünle ilgili sunmuş olduğu bilgilerde mevcuttur. Örneğin, Fakir Kaave ürününde aynı zamanda mocha yapılabileceğine yönelik çeşitli yorumlar vardır. Buna rağmen makineleri sadece Türk kahvesi için kullanmak daha mantıklıdır.

Çünkü makineler bunun için özel olarak üretilmişlerdir. Pişirme tekniğinden köpüğü ayarlamaya, köpükten ısıyı ayarlamaya kadar her şey en iyi Türk kahvesi tadını vermek için dizayn edilmiştir. Türk kahvesi makinesinde farklı kahve yapmaya çalışmak bu nedenle doğru değildir.

Türk kahvesinin lezzetli olması için ne yapmalıyım?

Türk kahvesinin lezzetli olması için bunda makinenin payının çok fazla olmayacağını söylemeliyim. Sadece közde pişirme özelliği kahvenin tadına ekstra bir lezzet katacaktır. Bunun dışında yapman gereken doğru kahveyi bulmaktır.

Kahve çekirdeklerini aktardan öğütülerek satın alabilirsin. Alternatif olarak Kurukahveci Mehmet Efendi gibi bilindik markaların kahvelerine yönelebilirsin. Burada dipnot olarak belirtmem gereken en önemli durum kahve lezzetinin kişiden kişiye göre değişecek olmasıdır.

Türk kahvesi makinesini nasıl temizlerim?

Bu makinelerde filtre gibi şeyler olmaz. Dolayısıyla makinenin dış yüzeyini nemli bir bezle silmek yeterli olacaktır. Bunun dışında üreticinin sunduğu talimatlara uygun davranmak çok önemlidir. Örneğin, muhafaza kısmını bulaşık makinesinde yıkamak gibi bir hata yapmamalısın.

Bazı markaların muhafaza kısımları çok hassastır. Ufak bir zarar görme durumunda kahveyi pişirme performansı düşüş yaşayabilmektedir. Dolayısıyla muhafaza kısmını belle yıkamak (eğer yıkanabilir ise) çok daha doğru olacaktır.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...