En iyi 10 tıraş makinesi

Tıraş makinesi seçmek kolay bir iş değildir. Özellikle en iyisini bulmaya çalışırken çok fazla kafa patlatmak gerekebilir. En iyi tıraş makinesi seçimini en iyi şekilde yapabilmek için öncelikle seçeneklerinin neler olduğunu bilmelisin.

Tıraş makinesi seçmek kolay bir iş değildir. Özellikle en iyisini bulmaya çalışırken çok fazla kafa patlatmak gerekebilir. En iyi tıraş makinesi seçimini en iyi şekilde yapabilmek için öncelikle seçeneklerinin neler olduğunu bilmelisin.

Burada en iyiler arasında gösterilen tıraş makinelerinin bir derlemesine yer vermeye çalıştım. Umarım tıraş makinesi arayışın içerisinde bunlar sana yardımcı olabilecektir. En iyi tıraş makinesini seçebilmek için yapman gereken ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaktır.

1. Wahl Professional Cordless Magic Clip

wahl-5-star-magic-clipWahl Professional Cordless Magic Clip adlı bu ürün en güçlü, en keskin ve en yetenekli tıraş makinesidir. Kablosuz tıraş makinesinin ne anlama geldiğini zaten biliyor olmalısın. Hareketlilik, rahatlık ve istediğin yerde tıraş olabilme avantajı sunar.

Tıraş olurken bu her zaman karışık ortamda dans etmek zorunda olmadığın anlamına gelir. Ayrıca en yaygın sorunlardan birisi kesinlikle pil sorunudur. Wahl Professional Cordless Magic Clip ile bu sorunları kökünden çözmeyi başarabilirsin.

2. Philips BT7512/15

philips-7000-serisi-bt7512-15-vakumlu-sakal-kesme-makinesiBakım profesyonellerine göre en sık tercih edilen markalardan birisi kesinlikle Philips olur. Philips ürünlerinde en dikkat çekici olanlardan birisi ise vakumlu ürünüdür. Bu ürün özellikle normal sakallara sahip insanlar açısından çokça tercih edilebilir durumdadır.

Peki vakum tam olarak ne işe yarıyor? Vakumun amacı tıraş olurken ortaya çıkan kılları siz keserken süpürmek diyebiliriz. Bu anlamda ürünün oldukça iyi iş çıkarttığını söylemek mümkün. Ben elbette en düşük segment ürünü aldım. Dilersen üst segment olanlara yönelebilirsin.

3. Philips MG7715/15

philips-multigroom-7000-serisi-mg7715-15Daha önce belirttiğim gibi Philips ürünleri tıraş makinesi denildiğinde akıllara ilk gelen ürünler arasında yer alır. Philips MG7715/15 ürününün özelliği ise multi-groom olması yani çoklu kullanım alanlarına izin vermesidir.

Günlük, haftalık veya aylık tıraş olan biri olabilirsin. Bu tıraş makinesi ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir. Çünkü çalışma prensibi gereği onlarca farklı işi bir arada yapabilme potansiyeline sahiptir. Sadece makineyi sık sık temizlemen gerektiğini unutmamalısın.

4. Philips OneBlade QP2520/30

philips-oneblade-qp2520-30Son dönemde tıraş makinelerinin en popüler üyelerinden birisi Philips OneBlade olarak ön plana çıkmaktadır. Bunun sebebi ise oldukça açıktır. Tıraş makinesi seyahat için fazlasıyla kolay kullanılabilir ürünlerden birisidir.

Tek dezavantajı belirli bir süre sonra başlığının değişmesini gerektirmesidir. Üzülme, bunu servise göndererek halletmene gerek olmayacaktır. Tek yapman gereken harici bir başlık satın almaktır. Böylece başlığı yenileyerek kullanıma devam edebilirsin.

5. Philips S5050/06 AquaTouch

philips-5000-serisi-s5050-06-aquatouchPhilips tıraş makinesi ailesinin belki de en göz ardı edilen ürünlerinden birisidir. ComfortCut bıçak sistemiyle çalışan bu ürün eşsiz bir performans sunar. Yüz hatlarına uyumluluk konusunda 5 yönde esneyen oynar başlıklar söz konusudur.

Hassas düzeltici ile birlikte gelen bu tıraş makinesi yuvarlak köşe başlıkları sayesinde cildini korur. Herhangi bir kesik ve çizik olmasına izin vermeden tıraş makinesinin cildinizde pürüzsüz bir biçimde kaymasını sağlar. Böylece sorunsuz bir biçimde tıraş olabilirsin.

6. Braun 300 BT

braun-3-serisi-300-btBraun tarafından üretilen bu ürün kompakt bir yapıya sahiptir. Çok yönlü bir üründür ve sahip olduğu taraklar sayesinde her türlü şekillendirmeye izin verir. Ayrıca bu tıraş makinesiyle sinekkaydı tıraş yapabilmek mümkündür.

Kablosuz olarak çalışan tıraş makinesi başlıkları sayesinde aynı zamanda sakal şekillendirme görevi görür. Performansı son derece iyidir ve aynı zamanda kaliteli bir yapıya sahiptir. Fiyatıyla dikkat çekici olan ürünün temizlenmesi son derece kolaydır.

7. Fakir Stubby

fakir-stubbyFakir Stubby bir sakal düzelticidir. Rahat tutuşu ile kullanıcısı tatmin eder. Sakalını, saçını, vücut kıllarını, favorilerini kuru veya ıslak olarak kesebilirsin. Paslanmaz çelik bir bıçağa sahiptir. Kesicinin hızlı ve kapsamlı bir şekilde temizlenmesini sağlar.

Fakir Stubby tıraş makinesi 45 dakika boyunca kesintisiz bir biçimde çalışabilir. Toplam şarj olma süresi ise 8 ila 10 saat arasında değişkenlik gösterir. Ergonomik tutuşu sayesinde hem sağ hem de sol elle kullanıma uygundur. Bütçe dostu ürün arayanlar için ideal bir seçimdir.

8. Powertec TR-258

powertec-tr-258Powertech TR-258 hemen hemen her klasik tıraş makinesi yazısında görebileceğin ürünlerden birisidir. Çünkü bütçe dostu bir tıraş makinesidir. Peki bütçe dostu haliyle beklentileri karşılayabilen bir ürün mü? Kısmen diyebilirim.

Öncelikle tahmin edebileceğin gibi malzeme kalitesi pek iyi değil. Sert sakallı biriysen makine çok işe yarayacaktır çünkü sert sakalları dahil en iyi şekilde alabilmektedir. Makineyle birlikte gelen tarakların biraz sert olduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında makine sakal için idealdir.

9. Moser 1411-0050 Mini

moser-1411-0050-1400-miniMoser? Berberler bunu beğendi. Bu makinenin ince ayar yapmak için ideal olduğunu söyleyemem ama düz sakal kesimi için ideal olduğunu söyleyebilirim. Saç kesimi ideal bir ürün değildir çünkü tarak başlıkları bunlar için ideal değildir.

Moser’ın bu tıraş makinesi özellikle sakal ve ense tıraşı için mükemmeldir. Paslanmaz çelik bıçaklar sayesinde üstün kesim özelliği sunar. Durmaksızın çalışabilen özel motoru vardır. Ayrıca sessiz ve titreşimsiz çalışma özelliği vardır. Ürünün ince ayara yer vermediğini tekrar hatırlatmak isterim.

10. Philips S1223/41 AquaTouch

philips-1200-s1223-41-aquatouchPhilips S1223 cildini tahriş etmeden tıraş etme özeliğine sahiptir. Bunu ise ComfortCut bıçak sistemi ile gerçekleştirir. Daha önce bahsettiğim AquaTouch serisi üründen özellik bakımından biraz daha eksiktir. Bu da onu fiyat açısından biraz daha iyi hale getirir.

Üç yönde hareketli tıraş bıçakları ile kolayca sinekkaydı tıraş olabilirsin. Yüzünün kıvrımlarına uyum sağlayan tıraş bıçakları cildinle yumuşak temas sağlayacaktır. Ayrıca dahili düzelticiyle imajını en iyi şekilde tamamlayabilirsin.

Hangi tıraş makinesi senin için daha iyi?

Tıraş makinesi almaya karar verdiysen tam olarak nasıl bir seçim yapman gerektiği konusunda kararsız kalabilirsin. Tıraş makineleri oldukça çeşitlidirler. En azından özellikler bakımından her markanın öne çıkmaya çalıştığı bir durum vardır.

 • Tıraş başlıkları: Tıraş makinesi satın almaya çalışırken aynı zamanda yanında gelen ek ürünleri göz önünde bulundurmaya çalışabilirsin. Tıraş bıçakları en önemli aparatlar durumundadırlar. Bunlar 0.2mm ile 25mm arasında değişiklik gösterirler.
 • Aksesuarlar: Bazı sakal düzelticiler, tıraş deneyimini kolaylaştırmak için ekstralarla birlikte gelirle. Taraklar, hassas bıçaklar, seyahat ve saklama kutuları ve hatta sakal yağı gibi pakette yer alabilecek birçok farklı aksesuar vardır.
 • Şarj süresi: Sabahları sakalını mükemmelleştirmek için zamanını harcamayı seviyorsan, karmaşık rutinine ayak uydurmak için uzun pil bir pil ömrü istersin. Bu nedenle seçim yaparken tıraş makinelerinin pil ömürlerini göz önünde bulundurmayı düşünmelisin.
 • Yeniden dolum süresi: Pil ömrü önemli olsa bile aynı zamanda %100 doluma ulaşmanın ne kadar sürdüğü önemlidir. Şarj ile çalışan bir tıraş makinesi alacaksan bu kriteri göz önünde bulundurarak seçim yapmalısın.

Bunlar tıraş makinesi alırken karar vermene yardımcı olacak en önemli seçimler arasında yer alırlar. Sakallarını sürekli şekillendirmek mi istiyorsun? Öyleyse tıraş başlıkları çok olanlara yönelmelisin. Şarjı çabuk bitsin istemiyor musun? O zaman şarj süresine dikkat etmelisin.

Tıraş makinesi nasıl çalışır?

Tıraş makinesi, sanki bir pruva dalgası oluşturan bir gemi gibi cildi bastırır ve hareket ettirir. Sonuç olarak, cilt folyonun deliklerine temas ederek saçın daha fazla açığa çıkmasına neden olur. Kesildikten sonra tüyün geri kalanı cilt yüzeyine çekilir.

Tıraş makinelerinin sunduğu tıraş genellikle jiletin sunduğu tıraştan daha az pürüzsüz ve eksiksiz olur. Elektrikli tıraş makineleri birkaç avantaj sunarlar. Özetle, tıraş makineleri daha hızlı tıraş isteyenler için iyidir. Bazı makineler sinekkaydı tıraşa dahi izin vermektedir.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

2 Comments

 1. Fiyat/performans açısından aprilla 5008 kablolu çok iyi makina. Xiaomi marka kablosuz o da iyi.
  Yakın tıraş için yaprak jilet rakipsiz.
  Pherma sharp jilet- jel köpükler iyi performanslı tıraş yapıyor.
  Yaprak jilet ile yapılan tıraşda yüz nefes alıyor.
  Tıraş çile olmaktan çıkıyor.
  Buradaki makineler markalı olmasına karşılık çin üretimi olması nedeni ile malzeme kalitesi düşük.
  Aprilla çin üretimi olmasına rağmen burada bulunan makinelerden daha kaliteli.

  • Merhaba,

   Bu içeriğe uzun zamandır bakmıyordum. Bir kontrol edeyim neler yeni ve yeni neler daha etkili ise onları eklemeye çalışacağım. Önerilerinizi de gözden geçireceğim.

Yorum yapıp katkı sağla...