En iyi 10 saç kurutma makinesi

Her gün kuaförden yeni çıkmış gibi bir saça sahip olmanın en önemli yanlarından birisi saç kurutma makinesi kullanmaktır. Elbette bunun için en doğru ve en iyi saç kurutma makinesini kullanmak gerekir. Sıradan, kalitesiz ürünler saçlarına zarar verebilecektir.

Her gün kuaförden yeni çıkmış gibi bir saça sahip olmanın en önemli yanlarından birisi saç kurutma makinesi kullanmaktır. Elbette bunun için en doğru ve en iyi saç kurutma makinesini kullanmak gerekir. Sıradan, kalitesiz ürünler saçlarına zarar verebilecektir.

Saç kurutma makinesi denildiği zaman standardın dışına çıkmak kolay değildir. Genellikle kadınlar ilk gördükleri ürünü satın alma eğiliminde olurlar. Fakat doğru ürünü seçmek saç sağlığı açısından çok önemlidir. Kurutma hızı, hava akımı ve hava sıcaklığı gibi çeşitli faktörler vardır.

1. Remington D3190 Ionic Dry

remington-d3190-ionic-dry-fon-makinesiRemington D3190 Ionic Dry ürünü Amazon’un (dünya geneli) en çok satan saç kurutma makinesidir. Diğer saç kurutma makinelerine göre (bilindik markalar) fiyatı biraz daha uygundur. Saç kurutma makinesi bir yoğunlaştırıcı ve bir difüzör olarak olmak iki ekle birlikte gelir.

Remington D3190 Ionic Dry üç farklı ısı ayarına sahiptir. Ayrıca havayı üfleme konusunda iki farklı hız ayarı vardır. Bu sayede saç tipine göre tercih ettiğin hava akışı performansını rahatlıkla bulabilirsin. Böylesine kaliteli bir saç makinesiyle güzel görünümlü saçlara merhaba diyebilirsin.

2. Powertec TR-901

powertec-tr-901-turbo-profesyonel-fon-makinesiPowertec TR-901 muhtemelen alışveriş sitelerini gezerken en çok karşına çıkabilecek ürünlerden biridir. Bu saç kurutma makinesinin fiyatı “oldukça” uygundur. Bunun sebebi ise herhangi bir iyon teknolojisine sahip olmaması ve aynı zamanda difüzör içermemesidir.

Powertec TR-901 iki farklı ısı ayarına sahiptir. Ayrıca havayı üfleme konusunda iki farklı hız ayarı vardır. Kısacası standart bir üründür. Beklentin bu yönde ise mutlaka incelemen ve şans vermen gereken bir üründür. Daha özellikli bir şey istiyorsan kesenin ağzını açmalısın.

3. Xiaomi Mi Ionic

xiaomi-mi-ionic-fon-makinesiXiaomi Mi Ionic başlangıçta bende “hadi canım” etkisi yaratan bir ürün oldu. Öncelikle ürün oldukça portatif. Alıp onu çantana koyup istediğin yere götürebilirsin. Rüzgar adını taşıyan özelliği sayesinde soğuk ve sıcak arası geçiş yaparak saçın yanmasını önleyen bir teknolojiye sahiptir.

Xiaomi Mi Ionic ayrıca kuruluğa karşı geliştirilmiş olan iyon teknolojisini destekler. İyon teknolojisi kafa derisine derinlemesine nüfuz ederek saçların sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca elektriklenmeyi önlemeye ve parlaklığı artırmaya yardımcı olan statik elektriği de azaltır.

4. Philips HP8233/00 ThermoProtect

philips-hp8233-00-thermoprotect-fon-makinesiPhilips HP8233/00 ThermoProtect tam anlamıyla “tam donanımlı” denebilecek saç kurutma makinelerinden biridir. İyon teknolojisinden yararlanır. Seramik ısıtma sistemi ve soğuk çekim fonksiyonları vardır. Güçlü hava akışı sayesinde saç şekillendirmeyi kısa sürede yapmaktadır.

Philips HP8233/00 ThermoProtect altı farklı ayara sahiptir. Yoğunlaştırıcı ağızlık ve difüzör püskürtücü ile birlikte gelir. Bu açıdan söylediğim gibi ürün tam donanımlı sayılır. Fakat ürünü almak isteyenlere şimdiden belirtmeliyim ürünün ebatı biraz büyüktür.

5. Arzum AR5007 Shiny

arzum-ar5007-shiny-fon-makinesiArzum AR5007 Shiny aslında standart bir ürün diyebilirim. İyon teknolojisinden yararlanır. Soğuk hava aktarımı sağlayan yapısı saçın yanmasını önler. Ayrıca difüzör desteğiyle saçını dilediğin gibi şekillendirme fırsatı elde edersin.

Arzum AR5007 Shiny iki farklı hızda çalışan bir üründür. Kullanıcının ısıyı istediği gibi ayarlaması mümkündür. Bununla birlikte ürün kısa sürede saçı şekillendirmene yardımcı olabilecek güçtedir. Diğer özellikler açısından ise standart düzeydedir. Bütçesini düşünenler için ideal bir seçim olabilir.

6. Fakir Gloria

fakir-gloria-fon-makinesiFakir Gloria diğer birçok standart ürün ile aynı özelliklere sahiptir. Ürünün fiyat aralığında iyon teknolojisinden yararlanan birçok ürün vardır. Bu açıdan tercih edilmesi konusunda biraz tereddüt yaşadığımı söylemeliyim. Kim iyon teknolojisi olan bir ürün yerine olmayan ürünü tercih eder ki?

Buna rağmen güçlü yapısı nedeniyle listede yer alması gereken bir ürün olduğunu düşünüyorum. 2 hız ayarı ve 3 sıcaklık ayarı vardır. Soğuk fön düğmesi sayesinde saça daha kalıcı saç verebilme fırsatı sunar. Bu saç kurutma makinesi aynı zamanda difüzör ve vigo başlığına sahiptir.

7. Grundig HD 6480

grundig-hd-6480-fon-makinesiGrundig HD 6480 giriş seviyesi sayılabilecek bir saç kurutma makinesidir. Fakat fiyatına göre özellikle açısından epey zengindir. Öncelikle bu saç kurutma makinesi iyon teknolojisinden güç alır. Bununla birlikte soğuk çekim fonksiyonu vardır.

Gruding HD 6480 üç farklı ısı ayarına sahiptir. Hava akım gücü açısından ise iki devirli bir yapıdadır. Yoğunlaştırıcı ağızlık ve difüzör püskürtücü ile birlikte gelir. Dediğim gibi ürün fiyat aralığında beklenenden çok daha fazla özellik sunduğu için ideal alternatif ürünler arasında yer alır.

8. Dyson Supersonic

dyson-supersonic-fon-makinesiDyson Supersonic fiyatıyla can yakabilecek ama gücü ve fonksiyonları ile düşman çatlatacak kadar lüks bir üründür. Lüks diyorum çünkü saç kurutma makineleri içerisinde neredeyse en pahalı ürünler açısından başı çeker.

Dyson Supersonic saniyede 40 kez ortam sıcaklığını ölçerek ısı ayarını kendiliğinden değiştirmektedir. Bu sayede saçlarının yıpranma olasılığını ortadan kaldırır. Ayrıca ürünün difüzör, hassas kurutma, düzleştirici ve geniş başlıklı tarak olmak üzere farklı başlıkları vardır.

9. Rowenta ROW CV7920 Silence

rowenta-cv7920-silence-premium-fon-makinesiRowenta ROW CV7920 fiyatıyla biraz “hayır” dedirtebilecek bir ürün gibi duruyor. Fakat ürünün en büyük avantajı sessiz çalışması, tamamen değil ama diğerlerinin boğucu gürültüsüne göre çok daha sessiz diyebilirim. Ürünün iyon teknolojisinden güç aldığını unutmamak gerekir.

Rowenta ROW CV7920 sessiz çalışma fonksiyonuna ek olarak altı farklı sıcaklık ayarıyla dikkat çeker. Üründe yoğunlaştırıcı ağızlık ve difüzör püskürtücü yer alır. Bu açıdan tam takım bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Elbette tüm bunların fiyata da yansıdığını unutmamak gerekir.

10. Valera Swiss Silent Jet 8700

valera-swiss-silent-jet-8700-fon-makinesiValera Swiss Silent Jet 8700 tam donanımlı saç kurutma makinelerinden biridir. Ürünün diğer ürünlere göre (Rowenta hariç) iki farklı özelliği bulunuyor. Bunlardan ilki boyalı saçlar için rengi koruma, ikincisi ise diğerlerine göre daha sessiz çalışma özellikleri diyebilirim.

Valera Swiss Silent Jet 8700 iyon teknolojisine sahiptir. Bu sayede saçlarının elektriklenmesini önler ve bir anlamda onları daha canlı tutar. Soğuk üfleme fonksiyonu vardır. İki dar üfleme başlığı ve bir difüzör ile birlikte gelir. Ayıca arka metal filtresi çıkarılıp temizlenebilir yapıdadır.

Bir saç kurutma makinesini harika yapan nedir?

Özellikle saça şekil verdikten sonra bozulmasını ve kabarmasını önleyecek türden bir ürün kullanmayı isteyeceğin kesindir. Ayrıca çeşitli makine aparatlarının saçın için uygun olduğundan emin olmalısın. Bu konuda iki aparattan özellikle söz etmek gerekir:

  • Difüzörler: Kıvırcık saçlı insanlar için harikadırlar. Çünkü bukleleri tanımlamaya ve hacim eklemeye yardımcı olabileceklerdir. Elektriklenmeyi önlemek için saç kurutma makinesinden hava akımını dağıtırken saçın uçlarına hava dolaştırırlar.
  • Yoğunlaştırıcılar: Pürüzsüz ve şık stiller için doğrudan saça hava üflemek için saç kurutucunun hava akışını daraltırlar. Bunlar özellikle kalın ve uzun saçlar için oldukça kullanışlıdırlar. Güçlü akışları kabarmayı ortadan kaldırmak için harikadırlar.
  • Isı kontrolü: Hava sıcaklığını düzenli olarak ölçer. Isıyı kontrol altında tutmak ve saçı ısı hasarından korumak için ayarlamalar yapar. Bunun biraz lüks bir özellik olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle bu özelliğe sahip ürünler biraz pahalı olurlar.
  • Gürültü azaltma: Gürültü azaltma teknolojisi her geçen gün birçok saç kurutma makinesi üreten markanın gündemine girmektedir. Buna rağmen piyasada yer alan ve “daha sessiz” olarak nitelendirilen ürünlerin fiyatları ortalamanın üzerindedir.
  • İyon teknolojisi: İyon teknolojisi saç kurutma makineleri için olmazsa olmazlardandır. Bir şekilde bütçe problemi yaşamıyorsan alacağın ürünün iyon teknolojisine sahip olmasına dikkat etmelisin. Bu teknoloji saçlarının çok daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Saç kurutma makinesinde watt neden önemlidir?

Alacağın saç kurutma makinesinde watt ne kadar yüksekse üreteceği ısı miktarı o kadar yüksek olacaktır. Bu aynı zamanda saçının daha hızlı bir biçimde kuruması anlamına gelir. Fakat watt durumunun çok önemli olduğunu düşünmemelisin.

Birçok saç türü üçün 1.300 – 1.800 watt aralığı aslında yeterlidir. Daha yüksek seviyeler yalnızca gerçekten kalın saçların veya kıvırcık saçların olması durumunda gereklidir. Saçları zayıf veya yıpranmış olanlar havluyla kurutmayı veya makineyi daha düşük ısı ayarında kullanmalıdırlar.

Saç kurutma makineleri hakkında sıkça sorulan sorular

Saç kurutma makineleri hakkında sıklıkla sorulan bazı sorular vardır. Bu soruların cevaplarına aşağıdan ulaşabilirsin. Saç kurutma makineleriyle ilgili daha farklı sorun varsa bunları yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Elimden geldiğince sana yardımcı olmaya çalışacağım.

  • Saç kurutma makinesinin çalışmayı durdurmasına ne sebep olur? Sorununun nedeni aşırı ısınma olabilir. Saç kurutma makineni 7-10 dakikadan fazla kullanmak otomatik olarak kapanmasına neden olabilir. Böyle bir durumda cihazı fişten çekmeli ve tercihen makineyi serin bir ortamda 2-3 dakika soğumaya bırakmalısın. Soğuduktan sonra kurutucu normal kullanıma dönebilir.
  • Saç kurutma makinesinin aşırı ısınmasına ne sebep olur? Saç ve tüyler, kurutucunun arkasındaki ızgaranın üzerinde birikebilir ve hava akışını engelleyebilir. Bu yüzden makine aşırı ısınabilir ve daha kısa bir kullanım ömrüne sahip olabilir. Kağıt mendil veya pamuklu çubuk gibi pek çok şey ızgarayı temizlerken geride tüy bırakabileceği için dikkatli olunmalıdır.
  • Saç kurutma makinesi saçlar için kötü mü? Fön makinesinin doğru kullanımı saçına zarar vermezken, zaten kuru iken saçına ısı uygulamak kırılganlık, kırılma, donukluk ve kuruluğa neden olur. Dahası ısıyı aşırı fazla kullanmak saçın yanmasına neden olabilecektir.
  • Saç kurutma makineleri ne kadar dayanır? Marka ve modele göre değişmekle birlikte, bir saç kurutma makinesinin ortalama ömrü yaklaşık 800 saattir. Saç düzleştiriciler ve bukle maşası gibi şekillendirme aletleri 500 ila 1.000 saat arasında değişkenlik gösterir. Saç kurutma makineni ne sıklıkla değiştirmen gerektiği birkaç faktöre bağlıdır.
Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...