En iyi 13 meditasyon uygulaması

Meditasyona başlamak istiyorsan doğru yerdesin. Bugüne kadar geliştirilmiş olan en iyi meditasyon uygulamalarından bazılarıyla tanışacaksın. Bu uygulamalar yeni başlayanlara yardımcı olacak ve aynı zamanda onları sıkı birer meditasyoncu haline getireceklerdir.

Meditasyona başlamak istiyorsan doğru yerdesin. Bugüne kadar geliştirilmiş olan en iyi meditasyon uygulamalarından bazılarıyla tanışacaksın. Bu uygulamalar yeni başlayanlara yardımcı olacak ve aynı zamanda onları sıkı birer meditasyoncu haline getireceklerdir.

Genel olarak insanlara yeni başlayanlar için pek uygun olmayan uygulamalar önerilebilir. Şimdilik bunları unutmanı istiyorum. Çünkü burada yer alan uygulamalar ne yapman gerektiğini sana gösterecekler ve sorumluluk almana yardımcı olacaklar. Bu uygulamaların gerek uzmanlar gerek ise kullanıcılar tarafından sevildiğini unutmamalısın.

Insight Timer

insight timerInsight Timer kullanıcılar tarafından oldukça sevilen bir uygulamadır. Çoğu kişi bu uygulama yerine Headspace ve Calm gibi uygulamaları tercih ederler. Fakat uygulamanın yüz binlerce yorum aldığı düşünülürse oldukça işe yarar olduğunu fark etmek zor olmayacaktır. Bunun nedeni ise oldukça açıktır.

Diğer önde gelen meditasyon uygulamalarının birçoğu pahalıdır. Insight Timer geniş ücretsiz kitaplığı ile dikkat çeker. Her gün yeni içerikle birlikte 70.000 ücretsiz meditasyon ve müzik parçası vardır. Yeni başlayanlar için Insight Timer meditasyon konusunda bilmen gereken her şeyi sana öğretecektir.

Insight Timer uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Headspace

headspaceMeditasyon konusunda en ufak bilgiye sahipsen bu uygulama konusunda bir şeyler biliyor olmalısın. Tam kataloğu ve başlangıç dostu kontrol paneli sayesinde meditasyon uygulamaları için başvurulabilecek en doğru adrestir. Bu meditasyon uygulaması eğlenceli animasyonlarla son derece neşeli bir estetiğe sahiptir.

Headspace, birçok temel unsurun yanı sıra hemen hemen her ruh hali veya hedef için meditasyonlara rehberlik eder. İster stres atma ve farkındalık için meditasyon yapmak isteyin, ister keder, beden imajı, korku, politik kaygı ve daha fazlası gibi spesifik konularla mücadeleyi seçin. Meditasyonlarla bunu yapmayı başarabileceksin.

Headspace uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Shine

shineShine, meditasyon ve farkındalık egzersizlerinden daha fazlasını içerir ve bunlar kesinlikle önemlidirler. Uygulamanın ücretsiz sürümünde bir motivasyon mesajıyla eşleşen Daily Shine meditasyonlarına, sabah, öğleden sonra ve akşam için üç “hızlı” meditasyona ve daha fazlasına erişebilme şansın vardır.

Bir uygulamadan sadece meditasyondan daha fazlasını istiyorsan Shine mükemmel bir seçenek olacaktır. Diğer ücretsiz ve premium teklifler arasında uyku vakit hikayeleri, memnuniyet kontrolleri, kişisel bakım alıştırmaları gibi şeyler yer alır. Hayatında biraz daha pozitifliğe ve ilhama ihtiyacın varsa günlük motivasyonlar işine yarayacaktır.

Shine uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Ten Percent Happier

ten percent happierTen Percent Happier tam anlamıyla meditasyonla yaşayan insanlar için tasarlanmıştır. Kendini şüpheci ve inançlı biri olarak tasvir eden bir insanın kitabıyla başlayan serüveni mobil uygulamaya kadar ulaştı. Uygulama şüpheci insanlara meditasyon yapmayı öğretmek için geliştirilmiştir.

Bununla birlikte, uygulamanın deneyimli meditasyon hayranları için de çok çekiciliği vardır. Öne çıkan özelliklerden biri ise eğitici kadrosudur. Birçoğu alanında tanınmış uzmanlardan oluşur. Bu nedenle meditasyon olayında yeni değilsen bu uygulamada bulabileceğin meditasyonla bağlantılı bazı isimleri merak edebilirsin.

Ten Percent Happier uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Calm

calmCalm, meditasyon uygulamalarının büyük isimlerinden biridir. Hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için çok yönlü bir rehber niteliğindedir. Özellikle Headspace ile birlikte kullanımı tavsiye edilen uygulamaların başında yer alır. Calm, karakteristik doğa sesleri, müziği ve meditasyon inzivası için çok daha tercih edilebilir bir uygulamadır.

Zamanlayıcılar ve ortam müziği gibi klasik rehberli meditasyon ve farkındalık araçlarının yanı sıra Calm, yıldızlarla dolu uyku hikayeleri ile tanınır. Bu yetişkinler için uyku vakti hikayeleri, uykuya dalmana yardımcı olmak için müzik, ses efektleri ve anlatımı bir arada sunarlar.

Calm uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

MyLife Meditation

mylife meditationMyLife Meditation, duygu temelli meditasyonlarla dünyadan uzakta kendi alanını oluşturmak isteyenlere yardımcı olmak için tasarlanmış bir uygulamadır. Uygulamayı gözden geçirdiğin zaman 400’den fazla farkındalık aktivitesi kütüphanesiyle karşılaşırsın. Ayrıca uygulama sadeliği ile öne çıkanları vurgulamayı başarır.

Duygusal kontrollere odaklanması da senin için çekici olabilir. Her meditasyondan önce nasıl hissettiğini huzursuz, endişeli, depresif gibi seçmen durumunda MyLife Meditation sana bir aktivite önerebilecektir. Bonus olarak, sonrasında nasıl hissettiğini kaydedebilir ve böylece bireysel meditasyonların etkisini belirleyebilirsin.

MyLife Meditation uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Healthy Minds Program

healthy minds programHealthy Minds Program uygulaması, temel farkındalık becerilerini geliştirmek için tasarlanmış meditasyonlar, egzersizler ve podcast tarzı dersler içerir. Sadece bu değil, aynı zamanda meditasyonun nasıl ve neden işe yaradığını öğrenme fırsatınız da olacaktır.

Meditasyon kitaplıklarını genişlettiğin zaman kendini bunalmış gibi hissedebiliyorsan, hedeflenen yaklaşım için Healthy Minds Program uygulamasını takdir edebilirsin. Beynini eğitmenin dört temel direğine odaklanan adım adım bir kılavuz sunar: farkındalık, bağlantı, iç-görü ve amaç.

Healthy Minds Program uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Aura

auraAura isimli bu basit uygulama günde sadece üç dakika meditasyon yapmanı sağlar. Bir boşluk anları olduğunda bunu fırsata çevirmek isteyen meşgul insanlar için mükemmel bir seçimdir. Önerileri ruh haline ve deneyimlerine göre kişiselleştirilir. Senin için neredeyse temalı çalma listeleri oluşturur.

Meditasyon tekliflerinin ötesinde Aura bir ruh hali takipçisi, yaşam koçluğu, bir memnuniyet günlüğü özelliklerine sahiptir. Ayrıca kullanıcılardan ve eğitmenlerden oluşan aktif bir topluluğa sahiptir. Bununla birlikte uygulamanın ücretsiz versiyonu günlük kullanım için son derece yeterlidir.

Aura uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Expectful

expectfulBu benzersiz meditasyon uygulaması hamile insanlar, ebeveynler ve doğurganlık sorunlarını düşünmeye veya bunlarla başa çıkmaya çalışan kişiler ve eşleri için özel olarak tasarlanmıştır. Haftalık meditasyon, üç aylık meditasyon ve doğum sonrası farkındalık ve desteğe kadar pek çok meditasyon yollarına sahiptir.

Meditasyon kitaplığının yanı sıra bir uyku izleyici ve ses manzaraları gibi uyku araçları da vardır. Tüm içerikleri hamile kalmaya çalışan ve bekleyenler ve yeni ebeveynler düşünülerek özel olarak tasarlanmıştır. Psikologlardan ve meditasyon uzmanlarından bol miktarda bilgi içerdiğini unutmamak gerekir.

Expectful uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

The Tapping Solution

the tapping solutionTeorik olarak meditasyon yapmak isteyen ancak bir uygulama ile heyecanlanmayan biri olman durumunda The Tapping Solution uygulamasını denemek isteyebilirsin. Bu uygulama, stres ve kaygıyı azaltmak etrafında alternatif teknikleri içeren meditasyonlardan oluşur. Pek çok yorumcu tekniğin işe yararlığı karşısında epey şaşkın durumdadır.

The Tapping Solution uygulamasının kitaplığı oldukça geniştir. Aile, finans, politika veya işle ilgili stresi azaltmak gibi standart temaları kapsar. Uykusuzluk veya yarışan düşünceler gibi konularda çeşitli destekler içerir. Aynı zamanda kronik ağrı gibi fiziksel konulara odaklanan meditasyonları da vardır.

The Tapping Solution uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Smiling Mind

smiling mindPsikologlar ve eğiticimler tarafından geliştirilen Smiling Mind, tüm aile ile meditasyon yapmak isteyenler için mükemmel bir ücretsiz seçenektir. Yetişkinlere, çocuklara ve ailelere özel programlara sahiptir. Ayrıca işte ve sınıfta bazı profesyonel seçenekleri vardır.

Stres, uyku, odaklanma, ilişkiler, spor performansı, dikkatli yeme veya daha fazlası için rehberli meditasyon egzersizleri için olumlu seçeneklerden birisidir. Bununla birlikte her bir demografide daha spesifik seçenekler vardır. Tamamen acemi olman durumunda endişe etmene gerek yoktur. Uygulama temel bilgileri de kapsar.

Smiling Mind uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsin.

Balance

balanceÖzellikle senin için yapılmış gibi hissettiren bir uygulama kullanmak ister miydin? Balance, öğrenme yetenekleri sayesinde kullanıcılarına oldukça kişiselleştirilmiş bir deneyim sunar. Uygulamayı her kullandığında, meditasyon deneyimin, hedeflerin ve zorlukların hakkında cevaplar bulabilirsin.

Balance sana çeşitli önerilerde bulunacaktır. Sonra sen ilerledikçe öğrenecek ve zamanla meditasyonların daha kişisel hale gelecektir. Temel olarak Balance, sana mümkün olan en etkili uygulamayı geliştirmek için ihtiyacın olan tüm araçları sağlar. Kendini neredeyse sana özel bir kişisel koçla çalışıyormuş gibi hissedersin.

Balance uygulamasını iOS için buradan indirebilirsin.

Oak

oakOak güzel ve basit bir uygulamadır. Bu açıdan meditasyona oldukça benzerdir. Kullanıcılar minimalist görünümünü ve hissini, bununla birlikte esnekliğini sevmektedirler. Hem kılavuz ile hem de kılavuz olmadan meditasyonlar, nefes egzersizleri ve çeşitli sessizlik uygulamalarına sahiptir.

Kılavuz olmadan meditasyon seansları için Oak sana aralıklı zilleri olan bir zamanlayıcı sağlar. Böylece o anda ve uzun vadede ilerlemeni takip edebilirsin. Çok fazla zil ve ıslık olmayabilir ama uygulamanın sevilme nedeni tam olarak budur. Oak, yoğun bir programlamaya sahip olsa pratik açıdan son derece kullanışlı bir uygulamadır.

Oak uygulamasını iOS için buradan indirebilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...