En iyi 10 filtre kahve makinesi

Filtre kahve hazırlama konusunda bir elektrikli filtre kahve makinesine güvenmek istiyor olabilirsin. Bunun için elbette en iyi filtre kahve makinesini bulman gerekir. Dikkat etmen gereken birçok unsur olduğundan bu konuda en iyileri bulmak her zaman kolay olmayabilir.

Elektrikli filtre kahve makinesi kahve hazırlama için damlama yöntemini kullanır. Taze çekirdeklerden veya telveden büyük miktarda siyah kahve üretir. Ürettiği kahveyi servis için hazır bir sürahi içinde sıcak tutar. Kahveyi işleme süreci ise tamamen otomatiktir.

Filtre kahve hazırlama konusunda bir elektrikli filtre kahve makinesine güvenmek istiyor olabilirsin. Bunun için elbette en iyi filtre kahve makinesini bulman gerekir. Dikkat etmen gereken birçok unsur olduğundan bu konuda en iyileri bulmak her zaman kolay olmayabilir.

1. Russell Hobbs 22620-56

russell-hobbs-22620-56

Russell Hobss 22620-56 adı biraz garip olmasına rağmen filtre kahve makinesi denildiğinde en kaliteli ürünlerden biridir. Paslanmaz çelikten yapılmış olan ürünün özellikleri diğer makinelere göre çok daha iyi diyebilirim.

Bir tam demleme ile 10 büyük kupa kahveye sahib olabilirsin. Çıkarılabilir filtre sepeti, 24 saatlik zaman programlama özelliği, su seviye göstergesi ve ısıyı koruma işlevi gibi özellikleri bulunur. Bu ürün sayesinde kahveni daha yoğun tatla veya hafif bir tat ile hazırlamayı başarabilirsin.

2. Delonghi ICM15210

delonghi-icm15210

Delonghi ICM15210 filtre kahve makinesi denildiğinde akıllara gelen ilk ürünlerden birisidir. Tam otomatik olarak çalışan makine 10 bardak kahve kapasitesine sahiptir. Sıcak tutma fonksiyonu, su filtresi ve anti- drip fonksiyonu gibi özellikleri vardır.

Muhafaza malzemesi plastik ve paslanmaz çelikten yapılmıştır. Ürün filtre kahve yapımı için tüm ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir. En büyük dezavantajı ise fiyatıdır. Ürünün her geçen gün fiyatı biraz daha artış gösterir niteliktedir.

3. Bosch TKA8631 Styline

bosch-tka8631-styline

Bosch TKA8631 filtre kahve makinesi diğer makinelere göre biraz daha fazla yer kaplar. Fakat bu yer kaplama dezavantajını kablo toplama sistemi ile kapatan bir yapıya sahiptir. Diğer taraftan 10 bardak filtre kahve hazırlama kapasitesine sahiptir.

Ürünün en önemli özelliği çift ısıtma sisteminin olmasıdır. Ayrıca kireç önleyici sistem ile entegre edilmiştir. Bu açıdan daima kahveyi temiz suyla hazırlama şansın vardır. Su seviye göstergesi, hafıza düşmesi, damlama durdurma sistemi ve çıkarılabilir filtre ile güzide ürünlerden biridir.

4. Philips HD7462/20 Daily Collection

philips-hd7462-20-daily-collection

Philips HD7462/20 filtre kahve makinesi satın almak istediğin zaman karşına çıkacak ilk ürünlerden birisi olacaktır. Yarı otomatik olarak çalışan makine 15 bardak kahve kapasitesine sahiptir. Muhafaza malzemesi plastikten yapılmıştır.

Ürün bir filtre kahve makinesinde beklenen tüm ürünlere sahiptir. Bu açıdan satın alanı pişman etmeyecek nitelikte bir üründür. En büyük dezavantajının fiyatı olduğunu söyleyebilirim. Diğer birçok üründe olduğu gibi kur farkından dolayı son dönemde fiyat artışı yaşanmıştır.

5. Sinbo SCM-2953

sinbo-scm-2953

Sinbo SCM-2953 filtre kahve makinesi özellikle fiyattan kaçmak isteyenler için ideal bir ürün. Elbette fiyatın düşmesi demek kalitenin ve aynı oranda kahve kapasitesinin düşmesi demektir. Homojen kahve demleme sistemine sahip olan makinenin 7 bardak kahve kapasitesi vardır.

Ürün damlatma önleyici sisteme, sıcak tutma fonksiyonuna, çıkarılabilir ve yıkanabilir filtreye ve gösterge ışıklı açma ve kapama düğmesi özelliklerine sahiptir. Ürünün malzemesinin plastik olduğunu eklemeliyim. Bu ürün filtre kahve makinesine çok fazla para vermek istemeyenler için idealdir.

6. Electrolux EKF3300

electrolux-ekf3300

Electrolux EKF3300 filtre kahve makinesi yarı otomatik bir üründür. Öğütülmüş kahve ile çalışan bu makine, 18 bardak kahve kapasitesine sahiptir. Demlenmiş kahve malzemesi için rezervuarı camdan yapılmıştır. Muhafaza malzemesi cam, metal ve plastik karışımıdır.

Ürün kullanılmadığı zaman belirli bir süre sonra kendini otomatik olarak kapatma özelliğine sahiptir. Ürünün her iki tarafında da seviye göstergesi vardır. Filtre sepeti çıkartılabilirdir. Kablo saklama özelliği ile ürünü çok düzenli bir şekilde kullanma şansına sahip olabilirsin.

7. Fakir Cafe Prestige

fakir-cafe-prestige

Fakir Cafe Prestige markanın filtre kahve makinesi olarak sunmuş olduğu en ideal çözümlerden biridir. 1.5 litre kapasitesi ile 12-15 finca kadar kahve demlemeni sağlar. Ürünün otomatik kapanma özelliği sayesinde enerjiden tasarruf edebilirsin.

Üründe damlamayı önleme sistemi vardır. Ayrıca rezervuarı kahveyı sıcak ve taze tutabilme özelliğine sahiptir. Filtresi çıkarılabilir olduğundan onu kolayca temizleme şansın vardır. Kablo saklama ve kablosz kullanım özellikleriyle ile tüm beklentilerini karşılayabilir.

8. Arzum AR3058 Brew’n Take

arzum-ar3058-brew-n-take

Arzum AR3058 Brew’n Take biraz farklı bir üründür. Yarı otomatik olarak çalışan makinenin haznesi 0.41 litredir. Sadece bir bardak kahve demlemeye izin verir. Bu açıdan ürünün tek yaşayanlar için ideal olduğunu söyleyebilirim.

Üründe yer alan 0.41 litre kapasiteli bardak paslanmaz çelikten yapılmıştır. Bu paslanmaz çelik yapı kahvenin 3 saate kadar sıcak kalmasını sağlar. Ayrıca üründe susuz çalışmayı engelleyen emniyet sistemi vardır. Bununla birlikte filtresi çıkarılabilirdir.

9. Braun KF560 CafeHouse Pure Aroma Plus

braun-kf560-cafehouse-pure-aroma-plus

Braun KF560 CafeHouse kahveni yudumlarken ekstra tat almanı sağlayabilecek filtre kahve makinelerinden biridir. Ürünle birlikte gelen filtre Brita markasına aittir. Kahve yapımı markaya özel olan OptiBrewSystem teknolojisiyle gerçekleştirilir.

Ürünün PureAqua adını taşıyan su filtreleme sistemi vardır. Su seviye kategorisi, kablo saklama, bulaşık makinesinde çıkarılabilir parçalar, damlama durdurma sistemi ve açma kapana gösterge ışığı gibi özellikleri vardır. Ürünün fiyatı bir filtre kahve makinesine göre ideal seviyededir.

10. Kiwi Premium KCM 7505T

kiwi-premium-kcm-7505t

Kiwi Premium KCM 7505T tamamen kişisel kullanımlar için geliştirilmiş bir filtre kahve makinesidir. Bunun en iyi örneğini Arzum markası ortaya koymuştur. Fakat açısından daha ideal bir şeyler arıyorsan Kiwi ihtiyacını fazlasıyla görecektir.

Bu filtre kahve makinesinin otomatik kapanma ve damlama önleyici sistem gibi iki farklı güvenli kullanım özelliği vardır. Üründe aşırı ısınma emniyeti de bulunmaktadır. Tahmin edebileceğin gibi üründe su seviye göstergesi yoktur. Ayrıca termos bardak 2 saate kadar kahveyi sıcak tutar.

Filtre kahve makinesi satın alırken nelere dikkat edilmeli?

En iyi filtre kahve makinesini satın almak istiyorsan bütçeni, kahve içme alışkanlıklarını, bir seferde kaç bardak kahve yapmak isteyeceğini ve kahveyi ne kadar süre sıcak tutmak istediğini düşünmelisin. Öncelikle bunlara karar verdikten sonra ürünlere göz atmaya başlayabilirsin.

Tüm filtre kahve makineleri yalnızca siyah kahve üretirler. Kahvenin kalitesi çoğu zaman cihazdan ziyade kullanılan kahvenin çeşitliliğiyle ilgilidir. En sevdiğin kahveyi bulmak için çeşitli denemeler yapman gerekebilecektir.

  • Boyut: Boyutla ilgili olarak çoğu ürün 10-12 bardak kahve üretimi yapacaktır. Sadece kişisel kullanıma uygun olan ürünler istisna olacaktır. Evdeki tek filtre kahve içicisi olman durumunda büyük ürünlere yönelmek yerine kişisel ürünlere yönelmek daha doğrudur.
  • Filtre: Çoğu modern filtre kahve makinesi yeniden kullanılabilir filtreler kullanırlar. Bu ekstra filtre satın almak zorunda kalmamanı sağlayarak israfı önler. Kağıt veya metal filtreden hangisini tercih edeceğin ise kahveden almak istediğin tada bağlı olacaktır.
  • Fiyat: Filtre kahve makinelerinin fiyat aralığı sabit değildir. Pahalı gibi ürünlerin en önemli özelliği kahveye ekstra tat katacak şekilde pişirmeleridir. Kişisel ürünler ise diğer makinelere göre biraz daha ucuzdurlar.

Kahveyi daha uzun süre sıcak tutabilir miyim?

Filtre kahve makinesinin “satış noktaları” aslında budur. Büyük miktarda kahveyi uzun süre sıcak tutabilme özelliklerine odaklanmak gerekir. Çoğunun sıcaklığı sağlayacak kendi teknolojileri, termos sürahileri veya termos bardakları vardır.

Bir sıcak plakanın otomatik olarak kapanmadan önce çalışacağı süre yaklaşık 45 dakikadır. Bununla birlikte, termal sürahi kullanan bir model almak istiyorsan, bu iki saat süreyle kahveyi sıcak tutabileceğin anlamına gelir. Kahve sıcak kalmak için herhangi bir güce ihtiyaç duymaz.

Suyu kendim dökmem gerekiyor mu?

Su bölmesini istediğin seviyeye kadar doldurman gerekir. Ancak makine damlama oranını otomatik olarak kontrol eder. Yani esasen kontrolü ürünün kendisine bırakmış olursun. Bu açıdan, filtre kahve makineleri teknik olarak çok daha az zahmetlidirler.

Filtre kahve makinesinde yapman gereken dediğim gibi makinenin çalışması için gerekli su miktarını eklemektir. Birçok makinede susuz kaldığı zaman çalışmama gibi bir emniyet sistemi vardır. Dolayısıyla makine susuz kaldığı zaman onu çalıştırmak mümkün olmayacaktır.

Elektrikli filtre kahve makinesini nasıl temizlerim?

Makinenin filtre, tutucu ve su deposu gibi parçalarının çoğu büyük olasılıkla çıkarılabilir olacaktır. Bunları elde ılık sabunlu suyla yıkayabilir ve sonra onları kurumaya bırakabilirsin. Bulaşık makinesinde yıkanabilme özelliği her ürünün parçasında yoktur. Bu yüzden dikkatli olmalısın.

Filtre ve tutucunun bir sonraki servisin tadına zarar verebilecek kahve kalıntısından kurtulmak için her zaman kullanımdan sonra yıkanması gerekir. Makinenin dış kısmını ise sadece nemli bir bezle silmek gerekir. Fakat her zaman üreticinin talimatına uymak çok daha doğrudur.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...