Kişisel Gelişim

En iyi 11 çizim uygulaması

Mobil cihazlar için en iyi çizim uygulamaları bir sanat eseri yaratma söz konusu olduğunda büyük bir fark yaratabilecektir. Seçtiğiniz tuval ne olursa olsun kullandığın telefonun desteklediği kalemleri kullanarak farklı ve kaliteli çizimler yapmayı başarabilirsin.

Mobil cihaz sahibi olan kişilerin aralarından seçim yapabilecekleri çok sayıda farklı sanat ve çizim uygulaması vardır. Ücretsiz ve kullanımı kolay resim çizme uygulamalarından, profesyonel ve üst düzey ücretli uygulamalara kadar tüm faydalı uygulamaları burada bulabileceksin.

Ofis Koltukları

1. Astropad Studio

astropad studio example

İlk Astropad uygulaması kullanıcıların beğenisini kazandıktan sonra AstroPad geliştiricileri Astropad Studio isimli uygulamalarını piyasaya sürdüler. Bu uygulama sayesinde iPad Pro ve Apple Pencil kullanan grafik profesyonellerini doğrudan hedeflemiş oldular.

Uygulama, Wi-Fi veya USB bağlantısı üzerinden çalışmak üzere tasarlanmıştır. Astropad Studio, gelişmiş yanıt hızı, hareket kontrolleri, klavye desteği ve daha fazlasını sunan bir uygulamadır. 30 günlük ücretsiz denemenin ardından ise aylık abonelik gerçekleştirmen gerekir.

Astropad Studio uygulamasına iOS için buradan erişebilirsin.

2. Pixelmator

pixelmator example

Pixelmator, daha büyük macOS sürümüyle iyi senkronize olan mobil cihazlara güçlü bir görüntü düzenleme ve dijital boyama aracı sunar. Uygulama çok sayıda renk düzeltme ve düzenleme aracı ile birlikte gelir. Ayrıca kullanışlı ön ayarlar sunar.

Boyama açısından uygulama 100’den fazla farklı fırça, simüle edilmiş boya efektleri, katmanlar, katman efektleri ve Apple Pencil gibi çeşitli aktif ekran kalemi aygıtları için destekle birlikte gelir. Pixelmator uygulamasının maliyeti sadece 4,99 dolardır.

Pixelmator uygulamasına iOS için buradan erişebilirsin.

3. Autodesk Sketchbook

autodesk sketchbook example

Ücretsiz olan Autodesk Sketchbook uygulaması ihtiyaç duyabileceğin tüm güç ve kullanım kolaylığına sahiptir. Uygulama tümü anında özelleştirebileceğin çeşitli seçeneklerle gelir. Aynı zamanda dosyaları Dropbox veya iCloud’a kaydetme özelliği vardır.

Ek olarak, kullanıcılar katman ve simetri araçları gibi daha fazla özelliğe erişmek için ücretsiz bir Sketchbook hesabı oluşturabilirler. Premium Sketchbook aboneliği ise genişletilmiş fırça kitaplığı, daha güçlü katmanlar ve seçim araçları gibi daha profesyonel seçeneklerle birlikte gelir.

Autodesk Sketchbook uygulamasına iOS için buradan, Android için ise buradan erişebilirsin.

4. Adobe Photoshop Sketch

adobe photoshop sketch example

Ücretsiz olan Adobe Photoshop Sketch uygulaması kullanıcılara bir dizi etkileyici çizim aracı sunar. Kullanıcılar bir grafit kalem, tükenmez kalem veya keçeli kalem taklit eden yardımcı ekipmanlar arasından seçim yapabilirler.

Uygulama piyasadaki Bluetooth kalemlerini destekler. Uygulama, renk seçici ve geri alma geçmişi gibi birkaç dijital imkanla zenginleştirilmiş durumdadır. Kullanıcılar, özel fırçalar ve renkler gibi diğer Creative Cloud araçlarından varlıkları içe aktarabilirler.

Adobe Photoshop Sketch uygulamasına iOS için buradan, Android için ise buradan erişebilirsin.

5. Adobe Illustrator Draw

adobe illustrator draw example

Ücretsiz olarak kullanılabilen Adobe Illustrator Draw, Creative Cloud entegrasyonu ile genişletilebilen çok yönlü bir vektör grafik çizim uygulamasıdır. Adobe Ink gibi popüler için beş özelleştirilebilir kamel ve stylus desteğiyle birlikte gelir.

Kullanıcılar Color CC ve Shape CC içerisinde yer alan varlıkları içe aktarabilirler. Çizimleri doğrudan masaüstündeki Illustrator CC içerisine aktarma şansına sahiptirler. Bu, ilham geldiğinde başlama konusunda sana yardımcı olabilecek önemli bir imkandır.

Adobe Illustrator Draw uygulamasına iOS için buradan, Android için ise buradan erişebilirsin.

6. Ibis Paint X

ibis paint x example

Ibis Paint X, sanatçılara mobil telefonlarından veya tabletlerinden çalışabilecekleri iyi bir araç koleksiyonu sunar. Üstelik tüm bunları ücretsiz olarak edinmek mümkündür. Uygulama, 300’den fazla ayarlanabilir fırça, 58 filtre, 46 ekran tonu ve 27 harmanlama seçeneğiyle birlikte gelir.

Ayrıca sınırsız katman, vuruş sabitleme, cetveller, simetri imkanı ve çizim sürecini videoya kaydetme aracı gibi özelliklere sahiptir. Her ne kadar ücretsiz bir uygulama olsa bile uygulama için satın alma ile reklamları ortadan kaldırabilirsin.

Ibis Paint X uygulamasına iOS için buradan, Android için ise buradan erişebilirsin.

7. MediBang Paint

medibang paint example

MediBang Paint, manga ve çizgi roman oluşturma süreci göz önünde bulundurularak geliştirilmiş bir uygulamadır. Uygulama, katmanlar, cetveller, çok sayıda fırça, kılavuz ve izleme yardımcıları dahil olmak üzere çeşitli farklı özelliklerle birlikte gelir.

Ücretsiz uygulamanın çoklu platform desteği vardır. Bu sayede işleri platformlar arasında aktarmak için bir bulut hesabı kullanma şansın vardır. Bu bir telefon veya tablette çizim yapabilmen anlamına gelir. Ayrıca çalışmaları ortak bir çalışanla paylaşma imkanına sahipsin demektir.

MediBang Paint uygulamasına iOS için buradan, Android için ise buradan erişebilirsin.

8. Concepts

concepts example

Concepts, kalem ve kağıt tarzı çizimin kolaylığını bir vektör grafik uygulamasının güçlü araçlarıyla birleştiren bir mobil uygulamadır. Ücretsiz sürümde beş katmanlı destek, sonsuz bir tuval ve vektör fırça araçlarıyla birlikte gelir.

Uygulama içi satın alım gerçekleştirdiğin taktirde CAD stil araçları, içe ve dışa aktarma seçenekler, dönüştürme araçları ve çalışmayı basitleştiren çeşitli nesne kitaplıkları gibi bir dizi yeni özelliğe kavuşmuş olursun. Tüm bu özellikler Pro Pack sürümünün bir parçasıdır.

Concepts uygulamasına iOS için buradan, Android için buradan erişebilirsin.

9. Infinite Painter

infinite painter example

Infinite Painter her ne kadar bir marka adı gibi gözükmese bile Android kullanıcıları sayesinde üst sıralarda yer almayı başarmış bir uygulamadır. 80’den fazla doğal fırçaya ve özel fırçalara, sonsuz katman desteğine, kağıt dokularına, çeşitli dönüştürme araçlarına sahiptir.

Bu uygulama ile oluşturduğun çalışmaları PSD, PNG veya JPG olarak dışa aktarmayı başarabilirsin. 7 günlük ücretsiz denemenin ardından özel özellikler uygulama içi satın almayla açık hale gelir. Benzer ücretlendirme modeli iOS için de geçerlidir.

Infinite Painter uygulamasına iOS için buradan, Android için buradan erişebilirsin.

10. Adobe Fresco

adobe fresco draw example

Adobe Fresco aslında iPad kullanıcılarına özel bir uygulama diyebilirim. Piksel ve vektör fırçalarının bir kombinasyonunu oluşturur. Buna ek olarak sulu boya ve yağ gibi özellikler simüle edilebilmektedir. Kullanıcılar projelerini Sketch ve Draw’dan içe aktarma şansına sahiptirler.

Bulut depolama, genişletilmiş bir fırça kitaplığı, özel fırçalarını içe aktarma özelliği gibi imkanlar için abonelik gerçekleştirmen gerekir. Bir abonelik gerçekleştirdiğin zaman masaüstü Adobe uygulamaları arasında sorunsuz bir biçimde hareket edebilme imkanı elde edersin.

Adobe Fresco uygulamasına iOS için buradan erişebilirsin.

11. Affinity Designer

affinity designer example

Affinity Designer güçlü bir vektör grafik tasarım ve çizim programıdır. Uygulama mobil ve masaüstü platformlarda çalışmak üzere tasarlanmıştır. Fakat uygulamanın iPad versiyonu sınırları zorlamak için bir dizi özelliğe sahiptir.

Affinity Designer, hassas vektör ve raster imkanının yanında çok çeşitli seçim, düzenleme, geçmişten geri alma ve iş akışı araçlarıyla çalışmana olanak tanır. Bunların tümünü çeşitli dosya biçimlerine aktarabilir ve masaüstü sürümüyle düzenleyebilirsin.

Affinity Designer uygulamasına iOS için buradan erişebilirsin.

Çizim uygulamaları hakkında

  • En iyi ücretsiz çizim uygulamaları nelerdir? Bu sorunun cevabı genel ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Vektör çalışmaları yapacaksan özellikle vektör çizimi konusunda çeşitli imkanlar sunan uygulamalara yönelmelisin. Genel olarak ise Adobe Illustrator Draw ve Infinity Painter ideal tercihlerdir.
  • Dijital sanatçılar hangi uygulamaları kullanıyor? Dijital sanatçıların kullandığı çizim uygulamaları arasında en popüler olanı Affinity Designer uygulamasıdır. Fakat sanatçılar kendi çalışma prensipleri ve teknikleri doğrultusunda farklı uygulamalara yönelebilirler.
  • Yeni başlayanlar için en iyi çizim uygulaması nedir? Yeni başlayanlar için en ideal çizim uygulaması Adobe Illustrator Draw ve Autodesk SketchBook ikilisidir. Bunlara alternatif olarak Ibis Paint X’i deneyebilirsin. Fakat ilk iki uygulama yeni başlayan birisi olarak seni fazlasıyla memnun edecektir.

Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

İlgili Makaleler

Yorum yapıp katkı sağla...

Başa dön tuşu