Ejder meyvesinin 10 şaşırtıcı faydası

Besin bakımından zengin ve kalorisi düşük olan ejder meyvesi hastalıklarla savaşmak ve bağışıklığı artırmak için faydalı bir besindir.

Besin bakımından zengin ve kalorisi düşük olan ejder meyvesi hastalıklarla savaşmak ve bağışıklığı artırmak için faydalı bir besindir.

Tropikal bölgelerin meyvesi olan ejder meyvesi yeşil ve kırmızımsı pembe tonlarına sahip besinlerle dolu bir meyvedir. İçerisinde yer alan lekelenmiş kremsi beyaz kısım ise birçok zengin ve doğal özelliklere sahiptir. Ejder meyvesinin faydalarını öğrenmeye hazır mısın?

Özet: Ejder meyvesinin faydaları

Garip görünümlü bir meyve olan ejder meyvesi C, B1, B2 ve B3 vitaminleri açısından zengindir. Aynı zamanda içinde demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller vardır. Bu meyvenin faydalarını öğrendikten sonra hemen bir tane tüketmek isteyeceğinden emin olabilirsin.

“Ejder meyvesinin tüm faydalarını öğrenmek istiyorum.” diyorsan aşağıdaki maddeleri değerlendirmeye çalışmalısın. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

  1. Öğünlük gevreklerden çok daha sağlıklıdır.
  2. Kalp sağlığını destekler.
  3. Lif açısından dopdolu bir kaynaktır.
  4. Bilinen en güçlü aktif antioksidan kaynaklarından biridir.
  5. Diyabetle mücadelede kullanılan bir meyvedir.
  6. Yaşlanma belirtileriyle mücadelede etkilidir.
  7. Özellikle renkli saçların bakımında kullanılır.
  8. Eklem iltihaplarını bastırabilen bir meyvedir.
  9. Macun haline getirilerek sivilce tedavisinde kullanılabilir.
  10. Güneş yanığında cildi rahatlatmak için kullanılan bir karışımın parçasıdır.

1. Gevreklerden daha sağlıklıdır

Ejder meyvesi oldukça düşük miktarda kolesterole sahiptir. Bu özelliği insan vücudunun bu meyveyi hızla parçalamasına yardımcı olur. Ejder meyvesi vücudunu sağlıklı tutar. Sağlıklı vücuda sahip olduğun zaman daha mutlu olabilirsin.

Sabahları veya çeşitli öğünlerde kilo vermek için gevrek gibi ürünler tüketen biriysen artık bir alternatife sahipsin. Ejder meyvesi kilonu korurken aynı zamanda size oldukça leziz bir ağız tadı sunacaktır. Ejder meyvesi özellikle kilosunu korumak isteyenler için önemli bir besindir.

2. Kalp sağlığını destekler

Dünya genelinde pek çok ülkede kalp sağlığı konusunda çeşitli problemlerin yaşandığını söylemek mümkün. Ejder meyvesi kalp sağlığını destekleme konusunda sana yardımcı olacaktır. Bu meyveyi tüketerek vücudunun kolesterol seviyesini dengede tutabilirsin.

Ejder meyvesi kötü kolesterol seviyesini düşürürken iyi kolesterol seviyesini doldurur. Bu özelliği sayesinde kalp sağlığı açısından değerli bir meyve olarak görülür. Ejder meyvesi kalbin mükemmel durumda kalmasına yardımcı olan tekli doymamış yağ kaynağıdır.

3. Dopdolu lif kaynağıdır

Ejder meyvesi sindirim sistemini rahatlatmak ve temizlemek için tüketilebilen bir meyvedir. Yüksek lif içeriği sayesinde zayıf kalan sindirim sistemini güçlendirebilir. Bu özelliği aynı zamanda kabızlık gibi sorunlarla baş etmek için kullanılabilir.

Ejder meyvesinin içi yüksek protein içerir. Meyvenin iç kısmını ve tohumlarını yemek vücudunun daha sağlam ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Sağlıklı bir vücuda sahip olduğun zaman ise ruh halin dahil olmak üzere pek çok konuda daha iyimser ve memnun olursun.

4. Aktif antioksidan kaynağıdır

Antioksidan özellikle vücudunu sağlıklı tutmak için gereklidir. Ejder meyvesi antioksidan içeren bir besindir. Bu açıdan ejder meyvesi tüketmek ihtiyaç duyduğun antioksidanı karşılama konusunda sana yardımcı olabilecektir.

Kısaca bahsetmek gerekirse antioksidan içerikli yiyecekler soğuk algınlığından gribe kadar pek çok hastalık karşısında doğal bir koruma mekanizması oluşturur. Bu nedenle son dönemde doktorlar çok sık bir biçimde bu tür yiyeceklerden bahsederler.

5. Diyabetle mücadele eder

Ejder meyvesinin içerisinde yüksek miktarda lif olduğundan söz etmiştim. Lif açısından dopdolu olan bu meyve şekerin yükselmesini engelleyerek kan şekerinin dengede kalmasını sağlayabilme potansiyeline sahiptir. Ejder meyvesi ile sağlığına ekstra katkıda bulunabilirsin.

Fakat, her zaman olduğu gibi uyarmalıyım. Diyabet rahatsızlığına sahipsen mutlaka doktoruna danışarak bir şeyler tüketmeye çalışmalısın. Ejder meyvesi senin için sakıncalı besinler arasında yer alıyor olabilir. İşini asla şansa bırakmamalısın.

6. Yaşlanma belirtilerini azaltır

Bol antioksidanlı yiyecek tüketmek yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırma konusunda son derece etkilidir. Ejder meyvesinin bol antioksidanlı içeriği cildi genç tutmayı başarır. Eğer cilt sağlığını çok önemseyen biriysen ejder meyvesini cilt bakımında dahi kullanabilirsin.

Cilt bakımı için çeşitli maskeler yapıyorsan ve doğal alternatiflere yönelmek istiyorsan bir uzmanın kontrolünde ejder meyvesini kullanabilirsin. Ejder meyvesi ile yapacağın yüz maskesi ile kırışıklıklara karşı mücadele edebilirsin.

7. Saç tedavisini destekler

Ejder meyvesinin suyu renkli saçların tedavisinde kullanılır. Meyvenin suyu saç tedavisi açısından mükemmel denilebilecek derecede etkili bir faktördür. Sadece kafa derine meyvenin suyunu sürerek saç sağlığını desteklemeyi başarabilirsin.

Saç tedavisinde ejder meyvesinin suyuna alternatif olarak ejder meyvesi içeren bir saç kremi kullanabilirsin. Renkli ve kimyasal olarak işlem görmüş saçlarını bu şekilde koruyabilirsin. Bu tedavisiyle saçların nefes alması ve sağlıklı kalması mümkün hale gelir.

8. Eklem iltihaplarını bastırır

Eklem bölgelerinde oluşan iltihaplar sağlığın açısından tehlikeli olabilir. Artrit adını taşıyan bu iltihap doğrudan eklemleri etkiler ve ciddi tahrişe ve hareketsizliğe neden olur. Sahip olduğun beslenme alışkanlığına ejder meyvesini dahil etmek artrit ile mücadele konusunda sana yardımcı olur.

Ali Lawrence‘in belirttiği gibi ejder meyvesi “iltihaplanma önleyici meyve” olarak bilinir. Ejder meyvesi artrit ile başı dertte olan insanlara önerilen bir meyvedir. Doktorun onay verdiği sürece bu meyveyi tüketebilir ve iltihaplarla başarılı şekilde mücadele edebilirsin.

9. Sivilceleri önler

Özellikle insanların gençlik döneminde büyük bir problem olan sivilce ile mücadele konusunda daha önce farklı yöntemler denemiş olabilirsin. Ejder meyvesi sivilce ile mücadelede kullanılan bir meyvedir. Ancak bunun için önce onu macun haline getirmek gerekir.

Ejder meyvesi macun haline getirdikten sonra yüzdeki veya ciltteki kızarık bölgeye uygulanır. Uyguladıktan sonra sürülen bölge suyla güzelce durulanır. Bunu günde iki kez gerçekleştirmek yeterlidir. Elbette böyle bir yola başvurmadan önce mutlaka bir dermatoloğa danışmanı öneririm.

10. Yanmış cildi yatıştırır

Yanmış cilt derken güneş yanığından bahsediyorum. Ejder meyvesini salatalık suyu ve bal ile birleştirebilirsin. Bu birleşimden elde ettiğin karışım güneş yanığına çok iyi gelir. Bunun sebebi cildi en iyi şekilde nemlendirme konusunda ideal bir meyve olmasıdır.

Cildinde güneşten dolayı oluşan yanıklar varsa o bölgeleri nemlendirmek ve o bölgede yer alan ısıyı dışarı çıkarabilmek için söz konusu karışımı kullanabilirsin. Elbette bir uzmana danışmadan bunu yapmamalısın. Oluşturulan karışım cildin için sağlıklı olmayabilir.

Umarım bu bilgiler ejder meyvesinin faydalarını öğrenme konusunda sana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Not: Burada yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi yerine geçmez. Tıbbi durumla ilgili soruların için daima doktora başvurmalısın.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...