Doğru ilişki içinde olduğunun 6 işareti

İyi bir ilişki kolay bulunmaz. Çünkü iyi ilişki bulunmaz, oluşturulur. Yaşamımız aslında aşk etrafında döner. Arkadaşlar, aile ve sevgili dahil olmak üzere her şeyde biraz sevgi vardır. Kendini daha iyi hissetmek ve daha mutlu yaşamak için doğru ilişkide olman gerekir. Fakat doğru ilişki içinde olup olmadığını bulabilmek için çeşitli işaretlere dikkat etmelisin.

Ne zaman bir ilişki içinde olsan “doğru ilişki mi?” sorusu önüne çıkar. Gerçekten doğru ilişkide olup olmadığını bulmak ister misin?

İyi bir ilişki kolay bulunmaz. Çünkü iyi ilişki bulunmaz, oluşturulur. Yaşamımız aslında aşk etrafında döner. Arkadaşlar, aile ve sevgili dahil olmak üzere her şeyde biraz sevgi vardır. Kendini daha iyi hissetmek ve daha mutlu yaşamak için doğru ilişkide olman gerekir. Fakat doğru ilişki içinde olup olmadığını bulabilmek için çeşitli işaretlere dikkat etmelisin.

1. Sevgilinle olmaktan mutlu musun?

İyi bir ilişkide her iki kişide birlikte oldukları için mutludurlar. İyi aşıklar birbirlerini tamamlarlar ve ilişkiyi dengelerler. İlişkide istediklerini alabilen biri olduğuna inanırsın. Benzer durum sevgilin için geçerlidir. Ne beklediğini ve aynı zamanda ne istediğini açık açık söyleyebilirsin.

Cinsel ilişki ile aşk ilişkisini birbirine karıştırmamak gerekir. Çoğu insan bir ilişkiye girer ve cinsel ilişki sona erer ermez ilişkiyi bitirirler. Daha iyisini hak ettiklerini düşünürler. İyi bir ilişkide, her iki taraf da birbirlerini tamamladıklarını bilirler. Aşkı diğer ilişki türlerinden ayıran en önemli özellik budur.

2. Yapıcı bir şekilde tartışıyor musun?

Tartışmaların tamamını kötü bir şey olarak göstermek doğru olmaz. Tartışmaların içerisinde bağımsız değişkenler ve nadir görülen durumlar vardır. Sonuçta bir tartışma, başka bir ilişki gibi daha büyük bir çatışma nedeniyle ortaya çıkmadıkça sadece bir yanlış anlama işaretidir.

İyi bir ilişkide farklılıklar olabilir. Ancak tartışmalar her zaman ilişki için yapıcı olur. Düşüncelerini dile getirirsin ve sevgilinin nasıl hissettiğini ve gerçekte ne istediğini anlamaya yardımcı olursun. Temkinli bir şekilde konu açarak ve kötü havayı temizleyerek aynı hataların bir daha yaşanmaması için çaba gösterirsin.

3. Sevgilini koşulsuz seviyor musun?

İyi ilişkilerde aşıklar her zaman mutludurlar. Her ne kadar kulağa pek mümkünmüş gibi gelmese bile sevgilisi mutlu olduğunda kişi kendisini mutlu hisseder. Bunlara ruh ikizi adını verebilirsin ama ne dersen de birinin yaşadığı mutluluğun tek taraflı olmadığını görürsün.

Sevgilin için kendini feda etmen gerekse bile yeri geldiğinde yoldan çıkmayı düşünmen gerekir. Sevgilinin mutlu olması senin mutlu olmak demektir. Onu koşulsuz bir şekilde sevmen gerekir. İyi bir ilişki içindeyken her iki kişi de sevgililerini iyi hissettirmek için çaba gösterirler.

4. İletişim kurup öğreniyor musun?

Bir ilişki zamanla olgunlaşır. Sevgilinle ilk görüşte aşk yaşamaya başlamış olabilirsin. Belki onunla mükemmel bir uyum içerisinde olabilirsin. Ancak bunu korumak ve buna sahip çıkmak zaman alır. İyi bir ilişkide her iki taraf da birbirleriyle profesyonel bir şekilde iletişim kurarlar.

İyi bir ilişkide taraflar birbirleriyle zaman geçirirler ve birbirinin düşüncelerini veya fikirlerini öğrenirler. Her zaman birey olarak olarak değişme şansının olduğunu bilmelisin. Yıllardır beraber olduğun bir sevgilinin yıllar önceki haliyle bugünkü halini kolayca kıyaslayabilirsin. Çünkü insan zaman içerisinde değişir.

5. Sevgiline saygı duyuyor musun?

Gerçek aşk bir ilişki kurmaya yetmez. İyi bir ilişkide iki tarafında birbirine saygı duyması gerekir. Bir çift olarak günlük hayatınızda her zaman birbirinden farklı kararlarla karşı karşıya kalırsınız. İlişkiye ilişkin konularda tüm kararları sen mi veriyorsun yoksa sevgilin mi veriyor? Ortak paydada buluşmanın yollarını bulmalısın.

Birbirine saygı duyan insanlar olduğunuzu düşünüyorsan birbirinizin görüşlerine önem verirsiniz. Öte yandan, sevgiline gerçekten saygı duymuyorsan ondan fikir alır ama yine de kendi bildiğini okursun. Bu bir süre işe yarar ancak sonunda iş psikolojik bir üstünlük savaşına dönüştüğünde ilişki ilk öldürücü darbeyi almış olur.

6. Öğrenmen gerekenleri öğrendin mi?

Gerçek aşk geçici ilişkilerden biraz farklıdır. İyi bir ilişki içindeyken bir şeyler öğrenirsin. Farklı davranırsın ve bir takımın parçası olarak düşünmeye alışırsın. Dünyayı tek başına dolaşmaktansa artık iki kişilik düşünmeye başlarsın. Artık yok pahasına sinirli olmak yerine eşini daha iyi anlamanın yollarını ararsın ve onu bu şekilde kabul edersin.

  1. Yanlış anlamaların kaçınılmaz olması: Yanlış anlamalar sen istesen de istemesen de olacaktır. Sevgilinin sözlerini sürekli tek yönlü düşünürsen her zaman onu cezalandırmak için fırsat kollarsın. Böyle durumlarda bırak gitsin demek daha doğrudur. Yanlış anlaşılmalara karşı daha esnek olmalı ve onları affetmen gerekir.
  2. Güvenin gereklilik olması: Sevgiline güvenmelisin. Her arkanı döndüğünde yanlış bir şeyler yaptığını düşünerek vakit geçiremezsin. Sevgiline sadık olmalı, dürüst davranmalı ve ona karşı özenli hareket etmelisin. Bunlar yoksa iyi bir ilişkide olduğunu söylemek mümkün olmayacaktır.
  3. Özleme ihtiyaç duyulması: Aşıksan hep sevgilinle birlikte olmak istersin. Bütün gece kucaklaşmak ve bütün gün eğlenceli vakit geçirmek istersin. Ancak ayrı işlerde çalıştığınız zaman veya ayrı okullara gittiğiniz zaman birbirinizi özlersiniz. Birini özlemek harikadır çünkü onu gördüğünde duyduğun mutluluk paha biçilemezdir.
  4. Değişimin teşvik edilmesi: İyi bir ilişkide her iki tarafın da değişmesi teşvik edilir. Yaşayacak bir hayatın var ve onu sonuna kadar keşfetmeye çalışmalısın. İşten ayrılıp tekrar okuma kararı verirsen sevgilin seni desteklemelidir. Sürekli aynı kalmayı seçersen çok sıkıcı bir ilişkiye ve hayata sahip olursun.
  5. Uzlaşmanın zayıf olmaması: Uzlaşmak, pes etmek anlamına gelmez çünkü tam tersidir. Bir şeyi söylediğin zaman sana doğru geldiği için söylersin. Bu genelde sevgilinin sunduğu önerilerle örtüşmez. Ancak sevgilin haklıysa bunu söylemeye korkmamalısın. Ona hakkını teslim etmelisin.

Sevgilin senden bir süper kahraman olmanı beklememelidir. Benzer şekilde sen de böyle bir beklenti içinde olmamalısın. Hepimiz insanız, hepimizin kusurları var. Bunların ortaya çıkmasından çekinmemelisin. Çünkü uzun soluklu bir ilişki olsun istiyorsan zayıf yönlerinin ortaya çıkmasına izin vermelisin.

Umarım bu bilgiler doğru ilişki içinde olup olmadığını anlamana yardımcı olmuştur. Eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya yazımı beğendiysen onu arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

2 Comments

Yorum yapıp katkı sağla...