Diş ağrısına ne iyi gelir? 10 doğal çözüm

Diş ağrın varsa rahatsızlığının kökeninin ne olduğunu bulman oldukça önemlidir. Bunu yaptığın zaman herhangi bir ağrıyı, şişliği veya diğer belirtileri en iyi şekilde nasıl gidereceğini belirleyebilirsin. Diş ağrısına ne iyi gelir? Bu soru aklındaysa ve şu anda diş ağrısından duramıyorsan sana yardımcı olmaya çalışacağım.

Diş ağrın varsa rahatsızlığının kökeninin ne olduğunu bulman oldukça önemlidir. Bunu yaptığın zaman herhangi bir ağrıyı, şişliği veya diğer belirtileri en iyi şekilde nasıl gidereceğini belirleyebilirsin. Diş ağrısına ne iyi gelir? Bu soru aklındaysa ve şu anda diş ağrısından duramıyorsan sana yardımcı olmaya çalışacağım.

Düzenli bir tuzlu suyla durulama ve soğuk kompres uygulaması tipik olarak küçük tahrişleri giderebilir. Fakat daha ciddi diş ağrıların varsa mutlaka ama mutlaka diş hekiminin müdahalesi gerekecektir. Ağrıların bir veya iki günden fazla sürerse mutlaka bir diş hekiminin yolunu tutmanı öneririm.

Tuzlu suyla durulama yapmalısın

Çoğu insan için tuzlu suyla durulama etkili bir birinci basamak tedavi görevi görür. Bunun sebebi tuzlu suyun doğal bir dezenfektan olmasıdır. Dişlerinin arasına sıkışmış olan yemek parçalarını ve diğer kalıntıları gevşetmeye yardımcı olabilir. Kendimden biliyorum, bazen diş fırçalaması pek yeterli olmamaktadır.

Diğer taraftan bir diş ağrısını tuzlu suyla tedavi etmek iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda ağızdaki yaraları iyileştirmek için de önemlidir. Peki bunu tam olarak nasıl yapacaksın? Elbette bir bardağa tüm tuzu bocalamaktan söz etmeyeceğim.

Burada uygulaman gereken yaklaşık 1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya karıştırmaktır. Ardından oluşturduğun karışımı gargara olarak kullanmalısın. İlk denemede biraz garip gelebilir ama ağrıyı rahatlattıktan sonra buna şükredeceğine emin olabilirsin.

Hidrojen peroksitle durulama yapmalısın

Hidrojen peroksit kullanarak ağrı ve iltihabı hafifletmeye çalışmak yabancıların en sevdiği yöntemlerden birisidir. Bizde çok sık kullanılmaz çünkü hidrojen peroksidin satışı çok yaygın bir şey değildir. Bu nedenle kesin denemelisin diyeceğim bir yöntem olmayacak ama bahsetmeden de geçmeyeceğim.

Hidrojen peroksit bakterileri öldürür. Bunun yanı sıra dişte oluşan plakların oluşumunu azaltabilir ve diş etlerinin kanamasını iyileştirebilir. Fakat bu yöntemde ufak gibi görünen ama çok çok önemli bir detay vardır. Hidrojen peroksit ile gargara yapmadan önce onu uygun şekilde seyreltmek gerekir.

Diğer taraftan kesinlikle ama kesinlikle hidrojen peroksit çözeltisi çocuklarda kullanılmamalıdır. Çünkü bu çözeltinin yutulması insan sağlığı açısından tehlikelidir. Dolayısıyla yetişkin olsan bile bu çözeltiyi yutacağını düşünüyorsan bir şekilde ondan uzak durmalı ve alternatif yöntemleri denemelisin.

Soğuk kompres uygulamalısın

Bir dönem denediğim ve bir şekilde işime yaramış bir yöntemdir. Soğuk kompres derken aslında kastedilen şey ağrıyan bölgeye bir süre buz tutmaktan başka bir şey değildir. Yaşadığın ağrıyı gidermek için soğuğun faydalarından yararlanmayı düşünebilirsin.

Peki soğuk kompres neden işe yarar? Diş ağrıları söz konusu olduğunda soğuk kompresin işe yaramasının en önemli nedeni bölgedeki kan damarlarının daralmasına neden olmasıdır. Soğuk kompres diş ağrısını daha az şiddetli hale getirir. Soğuk ayrıca şişliği azaltır ve iltihabın biraz daha hafiflemesine yardımcı olur.

Diş ağrısı için soğuk kompres yapmaya karar verdin peki bunu nasıl yapacaksın? Öncelikle ihtiyacın olan bir havlu ve içi buz dolu bir buz torbasıdır. Buz torbasını güzelce havluya sarmalısın, ardından onu yanağından doğru ağrı yapan bölgenin üzerine tutmalısın.

Nane çayı uygulamalısın

Diş ağrın varsa sana bu konuda yardımcı olabilecek en önemli yardımcı kaynaklardan birisi nane çayıdır. Fakat nane çayının kendisi değildir. Biraz kafan karışmış olabilir ama sabırlı olmanı öneriyorum çünkü hemen açıklayacağım. Marketten satın aldığın sallama poşet çaylar gibi bir nane çayı satın almalısın.

Ardından nane çayını güzelce kaynatarak içmelisin. Fakat nane çayının poşetini (kullandığın çaydan söz ediyorum) atmamalısın. Bunun yerine birkaç dakika soğumasını beklemelisin. Nane çayı poşeti soğuduktan sonra onu ağrıyan bölgenin üzerine koymalısın.

Alternatif yöntem ise kullanılmış bir çay poşetini dondurucuya atmaktır. Poşet donduktan sonra onu alıp dişinin üzerine koymalısın. Nane çayı dişinde yer alan problemleri geçirmek için bir çözüm olacaktır. Ama elbette nanenin çok daha sayısız faydasının olduğunu unutmamalısın.

Sarımsak çiğnemelisin

İster inanın ister inanmayın ama sarımsak binlerce yıl boyunca diş ağrısına karşı etkili bir ilaç kaynağı olarak kullanılmıştır. Bunun sebebi bakterileri öldürmesiyle sınırlı değildir. Aynı zamanda ağrıyı kontrol altında tutabilecek olmasıdır.

Sarımsağı diş ağrısında başarılı bir şekilde kullanmak istiyorsan yapman gereken oldukça basittir. Sarımsağı ezmeli (1-2 diş yeterli olacaktır) ve daha sonra onu ağrıyan dişin üzerine koymalısın. Yaklaşık 10-15 dakika bekletmek yeterlidir. Daha sonra ılık suyla ağzını çalkalayabilirsin.

Sarımsaktan pek hoşlanmayan birisi olsam bile bu yöntemin işe yaradığını söylemeliyim. Bazen uygulanan tedavinin çok daha sağlıklı ve etkileyici olması için bir miktar tuz ilavesi yapılır. Tüm bunları yapamıyorsan bir diş sarımsağı tıpkı sakız çiğner gibi çiğnemelisin. Ağzın biraz acı olabilir ama geçecek olan ağrıyı düşününce buna değerdir.

Vanilya özü kullanmalısın

Vanilya özü kullanımı yabancılarda son derece yaygındır. Sebebi sanırım eser miktarda bile olsa alkol içermesidir. Kanıtlanmış antioksidan özellikleri aynı zamanda onu etkili bir şifa aracı yapmaktadır. Dolayısıyla onu kullanmak için ekstra düşünmene gerek yoktur.

Vanilya özünü diş ağrısı için kullanmak için yapman gereken bir pamuğa az miktarda vanilya özü sürmek ve onu daha sonra etkilenen bölgeye koymaktır. Pamukla birlikte koyarsan çok daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. En azından dişinin doğrudan alkol ile temas etmesini engellemiş olursun.

Vanilya özü uygulamanın en önemli yanlarından birisi bunu tek seferle sınırlı tutmanın gerekli olmamasıdır. Çok fazla ağrı hissettiğinde ve diş hekimine gitme şansın olmadığı zaman günde birkaç kez vanilya özü kullanabilirsin. Ama dediğim gibi uygulama yaparken pamuğu kullanmaya özen göstermelisin.

Karanfil kullanmalısın

Diş ağrısı için karanfil kullanmak çok ama çok eski bir yöntemdir. Eğer evde büyükanne veya büyükbaba gibi yaşlı bireyler varsa onlara bunu sorduğun zaman cevabını almış olursun. Karanfil çiğnemek bir yöntem olduğu gibi karanfil yağı kullanmak da önemli bir yöntemdir.

Karanfil yağı ağrıyı etkili bir şekilde uyuşturma becerisine sahiptir. Ama aynı zamanda iltihabı azaltma özelliği vardır. Büyüklerin sürekli öneride bulunduğu Dişinol isimli ilaç yine karanfil yağı ve alkol bileşenleriyle oluşturulmuştur. Dişim ağrıdığında bu ilaçtan faydalandığımı itiraf etmeliyim. Ama önerir miyim? Sanırım hayır.

Standart bir şekilde karanfil yağına pamuk batırıp onu ilgili ağrı bölgesine koymak çok daha makul bir seçenektir. Diğer taraftan onu suyla karıştırarak bir gargara yapabilirsin. Çünkü söz konusu ilacın daha sonradan apse yapması gibi dezavantajları vardır. Dolayısıyla diş hekimleri genelde bu ilacı önermezler.

Kekik kullanmalısın

Sarımsak ve karanfil gibi kekik de diş ağrılarını tedavi etmeye yardımcı olabilecek güçlü anti-bakteriyel ve antioksidan özellikler içerir. Bu açıdan kekiğin çok farklı faydalarının olduğunu söylemem gerekir. Fakat konumuz diş ağrısı olduğu için bunun üzerinde durmam daha sağlıklı olacaktır.

Öncelikle kekiğin uçucu yağından yararlanmak gerekir. Birkaç damla suyu bir pamuk parçasının üzerine sürmelisin. Yağı suyla seyrelttikten sonra etkilenen bölgeye uygulaman gerekir. Bunu yaptıktan sonra ağrının hafif hafif dinmeye başladığını hissedeceksin.

Kekiğin bir diğer kullanım yöntemi aslında karanfil ile aynıdır. Küçük bir bardak suya bir damla kekik yağı ekleyebilir ve gargara yapabilirsin. Böylece kekik yağının antioksidan tüm özelliklerinden yararlanmayı başarabilirsin. Diş ağrını dindirecek bu yöntem sayesinde kısa bir süre bile olsa huzuru bulabilirsin.

Diş macunu sürmelisin

Bu en sevdiğim yöntemlerden birisi ve sık sık denerim. Evet arızalı bir dişe sahibim ve zaman zaman ağrısı çekilmez çile olabiliyor. Biraz zor bir diş olduğu için diş hekimine gitme konusunda şimdilik pek yanaşmıyorum. Dönelim konumuza, hassas diş macunları genel olarak diş ağrısını hafifletmek için tasarlanmışlardır.

Dolayısıyla serçe parmağın ucu kadar bir miktar diş macununu alıp ağrıyan noktaya öylece bırakabilirsin. Başlangıçta biraz canın yanabilir. Çünkü diş macunu ilgili bölgeyi biraz yakacaktır ama sonrasında ağrıyı hafifleterek seni rahatlatacaktır.

Dediğim gibi diş macunu kullanarak ağrıyı hafifletmek en çok başvurduğum yöntemlerden birisi. Türlü türlü diş macunu denediğimi söylemeliyim. Ağrıyı alma konusunda ise Colgate’in misvak özlü diş macununu öneririm. Şimdilik en azından kendi dişim için daha iyisi bulamadığımı söylemeliyim.

Yükseklik oluşturabilirsin

Diş ağrın var ve yukarıdaki yöntemleri uygulamana rağmen bir türlü ağrını dindirmeyi başaramadın mı? Bu durumda uyuman çok kolay olmayacaktır. Dolayısıyla uykuyu kolaylaştıracak veya bir an önce uykuya dalmanı sağlayacak bir şeyler bulmalısın. Bunun için yapman gereken yükseklik oluşturmaktır.

Peki bunu nasıl yapacaksın? Tek yastık yerine çift yastık kullanarak yapabilirsin. Bunu yaptığın zaman uykuya dalma durumunu kolaylaştırmış olacaksın. En nihayetinde uykuya dalacak ve bir süre diş ağrını umursamadan vakit geçirebileceksin.

Bu yöntemi özellikle yukarıda yer alan (hidrojen peroksit hariç) tüm yöntemlerle deneyebileceğini bilmelisin. Hidrojen peroksit çözeltisini eczanelerde bulabilirsin ama bunu önermiyorum. Çünkü yutulması durumunda sağlık problemlerine yol açabilecek olması bana gereksiz risk gibi gelmektedir.

Diş hekimine başvurmalısın

Şimdi diş ağrısına ne iyi gelir sorusunu bir kenara bırakalım. Diş ağrısı olan kişilerin bir an önce diş hekimine görünmesi gerekir. Yukarıda yer alan yöntemlerden herhangi birisini denediğin zaman sadece geçici bir çare bulmuş olursun. Kalıcı çare için bir an önce diş hekimine gitmeni öneririm.

Çünkü diş ağrısına sebebiyet verebilecek pek çok farklı neden vardır. Belki sen dişlerinde problem olduğunu düşünüyor olabilirsin. Bunun tedavisi için antibiyotiklere ihtiyaç olabilir. Ağrıya çürüyen bir diş neden oluyorsa muhakkak diş hekimine görünmek gerekir.

Ağrıyan bir diş gibi diş çürüğü belirtilerini görmezden gelmek apse, diş eti hastalığı ve diş kaybı gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir. Dolayısıyla ağrının hafiflettikten sonra en kısa sürede bir diş hekimine gitmeni öneririm. Böylece diş ağrına çok daha kalıcı bir çözüm bulabilirsin.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...