12 maddede Çin burçlarına göre iyi ve kötü yönler

Çin burçları düşünüldüğü zaman her zaman keşfedilecek yeni şeylerin olması şaşırtıcı değildir. Bu yüzden ne kadar şey okursan oku her zaman yeni şeyler öğrenirsin. Örneğin, naif ve huzurlu bir Tavşan olduğunu biliyor olabilirsin. Belki yükselenin bir At olabilir ve bunun farkında olmayabilirsin.

Çin burçları düşünüldüğü zaman her zaman keşfedilecek yeni şeylerin olması şaşırtıcı değildir. Bu yüzden ne kadar şey okursan oku her zaman yeni şeyler öğrenirsin. Örneğin, naif ve huzurlu bir Tavşan olduğunu biliyor olabilirsin. Belki yükselenin bir At olabilir ve bunun farkında olmayabilirsin.

Diğer taraftan ateşli ve bağımsız bir Kaplan olabilirsin ama sana bağlı olan bir element ile diğer Kaplan burcu insanlara göre daha barışçıl olma ihtimalin vardır. Astrolojide net iyi ve net kötü diye bir şey yoktur. Her şeyin bir iyi yanı ve kötü yanı vardır. Çin burçları söz konusu olduğunda yine aynı şey geçerlidir.

Fare

mouseFare burcu olarak en iyi yönün becerikli olmandır. Birçok olumlu özelliğin vardır. En iyisi ise becerikliliktir. Fare hayatta kalan bir kişidir. Fare hayatta kalmaya meyillidir. Hayvanların en küçüklerinden biri olmasına rağmen efsaneye göre Çin burçları arasındaki yarışı kazanan o olmuştur. Kısacası boyut gücün göstergesi değildir.

Fare burcu olarak en kötü yönün ise hesapçı olman. Bu her ne kadar hedefe ulaşma konusunda sana yardımcı olsa bile düzgün bir şekilde kullanılmadığında bir problemdir. Hesap yapmak zekilik gerektirir ama seninki kurnazlıktır. Bu nitelik seni acımasız hale getirebilir çünkü herhangi birini çiğnemeye istekli olabilirsin.

Öküz

oxÖküz burcunun en büyük gücü sebat etmektir. Konu parkurda kalmaya geldiğinde çok azı sana rakip olabilecektir. Aklında bir hedef varsa ne olursa olsun o hedefe ulaşırsın. Güvenilirsin ve diğerleri işi bitirmen için sana güvenebileceklerini bilirler.

Öküz burcunun olumsuz yönü ise inatçılığıdır. Bir şeyi kafa taktığında mantıklı ve makul açıklamalar sunulsa bile fikrini değiştirmek zordur. Bu, en kötü haliyle kalıcılık anlamına gelir. Bu nedenle esneklik sanatını öğrenmek oldukça faydalı olacaktır. En azından hayatta bir şeyleri başarmak için daha fazla fırsatın olacaktır.

Kaplan

tigerKaplan burcu en cesur burçtur. Bir yerde parçalanması gereken bir düşman varsa korkusuzca saldırabilirsin. Cesaretinle çok az kişi rekabet edebilir. Bu senin en iyi özelliklerinden biridir. Diğerleri etrafta olduğun zaman kendilerini güvende hissederler. Kendini bir savaşçı olarak görürsün ve ayakta durmaktan korkmazsın.

Kaplan burcu için olumsuz yön ise pervasız olmaktır. Büyük cesaret büyük sorumluluk gerektirir. Pervasız olmaz tüm sıkı çalışmaların bir anda tuz buz olmasına neden olabilecek bir niteliktir. Her türden karanlık ve tehlikeli yerlere atlamaya istekli olabilirsin. Fakat ego ve öfkedeki tek bir yanlış hareket her şeyin bitmesine sebep olabilir.

Tavşan

rabbitTavşan için en iyi özellik sezgisel olmaktır. Sezgisine gerektiği kadar dikkat etmeyen biri olabilirsin ama bu seni Çin burçlarının en sezgisel burcu yapmaktan alıkoymayacak bir şeydir. Bu nitelik diğerlerinden daha ileri gitmeni sağlar. Çünkü daha fazlasını görebilme ve hissedebilme şansın vardır.

Tavşan burcunun en kötü özelliği ise çatışmadan kaçınmaktır. Diğer burçlara göre çatışmaya karşı özel bir tiksinti duyarsın. Huzurlu doğanın etrafında olmak hoş bir şeydir. Bazen ise çatışmanın gerekli olduğunu hatırlamak önemlidir. Çatışma sanatını öğrenmek senin için önemli hayat derslerinden biridir.

Ejderha

dragonEjderha burcunun en önemli niteliklerinden birisi karizmasıdır. Sen gerçek bir lidersin ve Çin burçlarının en güçlü üyelerinden birisin. Diğerleri ateşin ve azmin için sana saygı duyarlar. Önüne çıkan her türlü zorluğun üstesinden gelme yeteneğin var ve kararlılığın için hızla başkalarının saygısını kazanırsın.

Ejderha burcunun en kötü yanı ise egoist olmasıdır. Mücadelelerinden birisi kesinlikle egoyla ilgilidir. Bazen haklıysan herkesin yanlış olduğunu düşünebilirsin. Kendi yolunu bulamazsan sert ve asabi olabilirsin. Herkesin bakış açısının önemli olduğunu takdir etmek senin hayattan çıkarman gereken önemli bir derstir.

Yılan

snakeYılan burcunun en önemli özelliği hiç şüphesiz bilgeliktir. İnsanlar genellikle yılların ötesinde olduğunu düşünür. Başkalarının anlamayacağı şeyler bilirsin. Bu nitelik seni yaşamda uzağa doğru götürür. Diğerleri senin içinde yatan doğuştan gelen bilgeliği tanıdıkları için tavsiyeni isterler.

Yılan burcunun en olumsuz özelliği ise kesinlikle intikam alma arzusudur. Aslında kendine veya sevdiklerine haksızlık yapıldığını düşündüğün zaman gerektiğinde intikam almak için yıllarca bekleyebilirsin. Senin için temel hayat derslerinden birisi affedebilmeyi öğrenmektir.

At

horseAt burcunun en önemli gücü bağımsızlıktır. Seninki tam anlamıyla özgür ve dizginlenmemiş bir ruhtur. Kalbinin seni götürdüğü yere gidersin ve sonuçlarını hiç umursamazsın. Bu tür bir nitelik, diğer işaretler tarafından saygı görür ve sevilir. Özgürlüğüne değer verdiğin için onu sana sunacak her şeye değer verirsin.

At burcunun en kötü özelliği ise bencilliktir. Bağımsızlığın bencillik olarak tezahür edebilir. Bir şey istiyorsan önemli olan budur. Yol boyunca kimin zarar gördüğüne aldırmazsın. Bu, etrafındakiler için büyük bir acı ve öfkeye yol açabilir. Kasıtlı olarak kimseyi incitmesen bile gerçek budur. Empati kurmayı öğrenmek senin için önemlidir.

Koyun

goatKoyun burcunun en önemli özelliği şefkatli olmasıdır. Burçların en hassası sensin. İhtiyacı olan bir arkadaşa yardım etmek için yapmayacağın hiçbir şey yok denilebilir. Nazik ve şefkatli doğan bu dünyada çok fazla rahatlık ve neşe ister. Büyük kalbin gerçekten en büyük özelliklerinden biridir.

Koyun burcunun olumsuz özelliği ise başkasına bağımlı olmasıdır. Bu aynı zamanda bağımsızlık kaybı anlamına gelir. Başkalarına veya bir ortağa aşırı bağımlı hale gelebilir. Tüm kontrol ve sorumluluktan vazgeçebilirsin. Bu, eylemlerin için sorumluluk alma isteksizliğine yol açar. Kendi başına bir şeyler yapabilmeyi öğrenmelisin.

Maymun

monkeyMaymun burcu için en önemli özellik çekici olmasıdır. Aslında bu burcun pek çok pozitif yanı vardır ama en önemlisi budur. Başkalarını kolayca etkileyebilme fırsatına sahipsin. Onlarla konuşabilir, onlarla yürüyebilir, onları güldürebilirsin. Senin yanında kendilerini rahat hissederler.

Maymun burcu olarak en kötü özelliğin ise kesinlikle kibirdir. Çünkü söz konusu çekicilik kimi zaman küstahlık olarak tezahür edebilecek bir şeydir. Başkalarından daha iyi olduğunu düşünmeye başlarsın. Diğer insanlar senin kadar çok şey bilmediğinde inanmazsın. Çok zekisin ama bazen alçakgönüllü olmayı öğrenmen gerekir.

Horoz

roosterHoroz burcu olarak en önemli özelliğin açık sözlü olmaktır. Horoz asla yapmayacağı bir şey için başkalarının düşüncelerine kolay kolay izin vermez. Aklından geçenleri hemen söyler. Bunun ile ünlü bir burçtur. Başkaları bu nedenle ona hayrandırlar. Cesurdur ve inandığı şeylerin yanında durmaya hazırdır.

Horoz burcu olarak en kötü yanı ise benmerkezci olmaktır. Bu aynı zamanda hoşgörüsüz olmak anlamına gelir. Parlayan açık sözlülüğünüz kaba ve duyarsız hale gelmene neden olabilir. Sözlerinle başkalarını derinden yaralayabilirsin. Empati kurabilmeyi öğrenmek senin için en önemli derslerden birisidir.

Köpek

dogKöpek burcu olarak en önemli yanın sadık olmandır. Son derece sadıksın ve sevdiklerine asla ihanet etmeyeceksin. Senin sahip olduğun şey ne olursa olsun güvenebileceğin pek çok kişinin sahip olmayı dilediği bir tür arkadaşlıktır. Sonuna kadar sadık biri için cehenneme dahi kafa tutabilirsin.

Köpek burcunun olumsuz yönü ise karamsar olmasıdır. Bu daha fazla endişe, paranoya ve şüphe ile sonuçlanabilen bir şeydir. Herkesin seni ele geçirmek için kapa göstermediğini hatırlamak önemlidir. Bardağın sürekli yarısı boş olan tarafına bakmayı bir kenara bırakmalısın.

Domuz

pigDomuz burcu için en önemli özellik kesinlikle hakiki olmasıdır. İçindeki çocuğun ışıl ışık parlaması söz konusudur. Açık ve dürüstsün. Ne yaptıkları ve geçmişleri ne olursa olsun başkalarını oldukları gibi kabul etme eğilimdesin. Bu, seni tüm burçlar arasından en toleranslı olan yapacaktır.

Domuz burcu için en kötü özellik ise kararsız olmasıdır. Bir karar vermeyi reddedebilir ve başkalarının önderlik etmesine izin verebilirsin. Bu, yapman gereken alanlarda sorumluluk almaman anlamına geldiği için zararlı olabilir. Kendine ve yeteneklerine güvenerek hareket etmek oldukça faydalı olacaktır.

Paylaşmaya ne dersin?
Kaan Karadeniz
Kaan Karadeniz

İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezunum. Yazı yazmayı ve araştırma yapmayı seviyorum. Psikolog, terapist, astrolog veya yaşam koçu değilim. Hedefim insanların hayatlarına değer katabilecek bilgileri onlarla buluşturmaktır.

Yorum yapıp katkı sağla...